artykuly-Janina Gliszczyńska - rzeźbiarka
Losowe zdjęcie
Kaszubi pod Wiedniem II
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kaszëbskô Jednota | www.kaszebsko.com
Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej

Janina Gliszczyńska - rzeźbiarka
Author: Gość ()
Published: 07.12.2004
Rating 5.73
Votes: 26
Read: 7324 times
Article Size: 4.19 KB

Printer Friendly Page Tell a Friend

Przęsin koło Miastka, gdzie mieszka rzeźbiarka Janina Gliszczyńska, to niewielka wieś z rzadko rozrzuconymi zabudowaniami. Wokół płasko, pusto i biednie. Nie wiem, jak dojść do gospodarstwa pani Janiny położonego poza wsią, na wybudowaniu. Na szczęście czeka na mnie na przystanku autobusowym.

Idziemy polną drogą ciągnącą się po płaskim terenie. Rzeźbiarka jest nader rozmowna. Mijamy pastwiska, na których bryka kilka pięknych koni. Zatrzymujemy się przed lasem, przy domu. Za nim pobłyskuje staw, "a w nim mnóstwo karpi" - mówi Janina Gliszczyńska.

Po raz pierwszy spotkałam panią Jankę na zakończeniu pleneru twórców ludowych w Wieżycy. Wszyscy zachwalali wówczas jej ptaszki i figurę św. Franciszka z Asyżu. Towarzyszyła jej rodzina, mąż i trzech synów. Do niedawna sceptycznie podchodzili do jej rzeźbiarskiej pasji. Dumna z pochwał profesjonalistów, wydawała się mówić spojrzeniem bliskim: "Patrzcie, ja też coś potrafię", jak gdyby szukała w ich oczach akceptacji.

Odważę się powiedzieć, że ostatnio nastała moda na Gliszczyńską. W ubiegłym roku jej rzeźba Chrystusa, dobrego pasterza, ozdobiła papieski ołtarz na sopockim hipodromie. Niedawno wyrzeźbiła figurę Matki Boskiej Sianowskiej, którą pielgrzymi z Kaszub pozostawili w Ziemi Świętej. Myślała o dużej figurze, jaka szkoda, że Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie chciało wiernej kopii sianowskiej figurki, około półmetrowej. Ale i tak było na co popatrzeć. Królowa, w złotej szacie, w złotej koronie wysadzonej kolorowymi "kamieniami", prezentowała się nad wyraz dostojnie. Teraz pani Janka myśli już o następnej rzeźbie, figurze Jana Nepomucena, patrona rzek i mostów, dla jednego z sierakowickich kościołów.

Zdarza się Janinie Gliszczyńskiej rzeźbić konkretną postać mając za wzór zdjęcie czy rysunek. Pracę ułatwia jej kilka ujęć postaci, ważny jest dla niej profil modelu. Rzeźbi najczęściej zimą, w długie wieczory. Zamyka się wówczas przed światem i bliskimi.

Najchętniej Janina Gliszczyńska rzeźbi ptaszki. To jej pasja, którą uprawia od dzieciństwa. Tylko że wtedy pomagała ojcu - Janowi Brzeskiemu. Był kowalem w Tuchomiu, ale i rzeźbił. Kiedyś dał córce dłutko i nożyk, i tak się zaczęło. Mało kto wiedział, że Brzeski ma córkę, a ptaszki, które tak często wystawia, w dużej części są jej dziełem. Tak było do czasu, kiedy się usamodzielniła. Dzisiaj robi ptaszki dla siebie. Wyglądają jak żywe, jakby za chwilę miały polecieć hen, wysoko... Naturalnych kolorów, "opierzone" (każde skrzydło wykonane ze szczególną dokładnością), pokazują, jak zdolne ręce je wykonały. Ręce, które potrafią jeszcze robić piękne wieńce dożynkowe, wyszywać, szydełkować, robić na drutach... Niestety, na cięższe prace w gospodarstwie nie pozwala pani Janinie choroba, wykonują je za nią bliscy.

Problem w tym, że nie wszyscy uważają prace pani Janiny za ludowe. Zdarzyło się, że rzeźb nie zakwalifikowano do konkursu w Bydgoszczy, były ponoć zbyt profesjonalnie zrobione, za to pokazano je na pokonkursowej wystawie. Pani Janka nie zraża się takim potraktowaniem prac i robi swoje. Efekty widać w jej domu. Na szafie w pokoju stołowym stoją rzeźby świętych i mnóstwo ptaszków - na kwiatach i gałęziach. Sentymentem darzy pierwsze rzeźby - muzykantów - pomalowane farbami plakatowymi. Jak żywa wygląda wśród nich dziewczyna z rękami na biodrach.

Swój talent rozwija na plenerach twórców ludowych, w których bierze udział od sześciu lat.

Jadwiga Reglińska - rzeźbiarka
Jadwiga Reglińska - rzeźbiarka Jadwiga Reglińska - rzeźbiarka Jadwiga Reglińska - rzeźbiarka Jadwiga Reglińska - rzeźbiarka Jadwiga Reglińska - rzeźbiarka Jadwiga Reglińska - rzeźbiarka Jadwiga Reglińska - rzeźbiarka1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentarze wyrażają poglądy ich autorów. Administrator serwisu nie odpowiada za treści w nich zawarte.
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002