artykuly-Kamienne kręgi na Pomorzu
Losowe zdjęcie
Borzytuchom, kościól
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kamienne kręgi na Pomorzu
Author: Stanisław Geppert (sgeppert at nigdzie dot eu)
Published: 11.02.2005
Rating 5.15
Votes: 171
Read: 176513 times
Article Size: 3.08 KB

Printer Friendly Page Tell a Friend


Informacja: Tadeusz Grabarczyk, Uniwersytet Łódzki



Kamienne kręgi - obiekty składające się z kilkunastu kamiennych stel ustawionych na obwodzie koła, czasem również z kamieniami w środku okręgu - to charakterystyczny i tajemniczo wyglądający ślad pradziejów Pomorza. W kaszubskiem świecie literackim kręgi są pozostałością po zamieszkujących niegdyś te ziemie stolemach, którzy w tych miejscach sprawowali narady i sądy, a podjęte decyzje upamiętniali ustawionymi kamieniami. Dla wielbicieli wiedzy tajemnej kręgi są dawnymi obserwatoriami astronomicznymi i skupiskami energii. Archeolodzy stwierdzili, że owe kamienie postawili na swoich cmentarzyskach Goci - germański lud przybyły ze Skandynawii, który na Pomorzu przebywał w I - III w. po Chr. pozostawiając materialne ślady określane jako kultura wielbarska. W III - IV w. Goci powędrowali nad Morze Czarne, a następnie uciekając przed Hunami przybyli w obręb Cesarstwa Rzymskiego, osiedlając się na płw. Apenińskim (Ostrogoci) i Iberyskim (Wizygoci). Pomorskim kręgom przypisuje się znaczenie analogiczne jak znanym ze Skandynawii tingom - miejscem plemiennych narad i obrzędów religijnych. Uwaga: wprawdzie gockie kamienne kręgi są budowlami z dużych kamieni, ale nazywanie ich megalitami jest błędem. Określenie "megality" archeolodzy rezerwują do obiektów stworzonych 2 - 3 tys. lat wcześniej, w neolicie. Prawdziwymi megalitami są np. grobowiec komorowy w Borkowie czy grobowce trapezowe w Łupawie.

[Zdjęcia] [Teksty]



1. Babi Dół – Borcz, gm. Somonino zobacz

2. Belno, gm. Jeżewo (zniszczone po 1877 r.)

3. Błędowo, gm. Płużnica

4. Bytów (zniszczony ok. 1880 r.)

5. Dąbrowa, gm. Kamień Krajeński (zniszczone)

6. -

7. Grzybnica, gm. Kłanino zobacz

8. Krępsk, gm. Człuchów

9. Leśno, gm. Brusy

10. Lutom, gm. Czersk (zniszczone ok.1894 r.)

11. Odry, gm. Czersk zobacz

12. Osowo Leśne, gm. Lubichowo

13. Podgóry, gm. Kępice (zniszczone ok. 1880 r.)

14. Przodkowo (zniszczone ok. 1874 r.)

15. Starzyska, gm. Osieczna (zniszczone ok. 1875 r.)

16. Węsiory, gm. Sulęczyno zobacz

17. Złe Mięso, gm. Czersk (zniszczone po 1877 r.)


Stanowiska kultury wielbarskiej z kamiennymi kręgami
Hits: 16037 File Size: 27.97 KB
No description for file.
Uploaded: 2004/4/9


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentarze wyrażają poglądy ich autorów. Administrator serwisu nie odpowiada za treści w nich zawarte.

Wysłane przez: Wątek
CzDark
Wysłano:: 20.9.2009 20:19  Zaktualizowany: 20.9.2009 20:19
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
 Grodno
Jô móm pitanié czë na ti karce nie felô stanowiszcza we Grodnie; złotowsczi kréz ? Jak pisze E. Callier we "Powiat nakielski w XVI stuleciu. Szkic geograficzno-historyczny", Poznań 1886, starna 15.:

"Grodno (Grodna, Grudna, Stare Miasto, Bergelau), wieś, na południe wschód od Lądyczka, w pobliżu ujścia Dobrzynki do Głdy, nie jest wykazaną w regestrach poborowych.

Grodno (Bergelau) graniczy od południa z Krzywą Wsią założoną tu w XVIII stuleciu wśród lasów, bagien i pagórków piaszczystych. Do okolicy téj wiąże się podanie ludowe, świadczące o przedhistoryczném jej zaludnieniu. W lesie stoi tam 40 kamieni, ustawionych kołem z odstępami 10 stóp; w środku tego koła sterczą dwa większe kamienie o 10 stopach wysokości i 5 stopach szérokości. W miejscu tém, jak niesie podanie, miészkał niegdyś lud olbrzymów, którzy wbrew bogom swoim stanęli pewnéj Soboty do tanów z dwoma grajkami w kole. Rozgniewani bogowie o lekceważenie przekazań ich, zamienili tancerzy i grajków w owe kamienie. (...)"

Wysłane przez: Wątek
CzDark
Wysłano:: 21.9.2009 0:24  Zaktualizowany: 21.9.2009 0:24
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
 Re: Grodno
Ò nëch krãgach we Grodnie jô móm téż nalazłe na starnie:

http://pke-ow.most.org.pl/tenswiat2-2004.html#kamienny_kreg

"Głazów narzutowych na terenie powiatu złotowskiego jest dużo. Te o znacznych rozmiarach i ciekawej strukturze wykorzystano jako pomniki, inne z pamiątkowymi tablicami sławią postacie historyczne lub upamiętniają ważne wydarzenia z naszych dziejów. Jednak większość z nich zalega bezużytecznie na polach, skrajach lasów, brzegach jezior, nieużytkach. Znaczna część tkwi głęboko w ziemi i dopiero prace ziemne ujawniają ich obecność. Głazy narzutowe o dużych rozmiarach, dziwnych kształtach lub ciekawej historii objęte są ochroną prawną i stanowią pomniki przyrody nieożywionej. W powiecie złotowskim jest tylko jeden taki obiekt, a szkoda, bo na takie miano zasługuje przynajmniej kilkanaście.

Jeszcze do niedawna ewenementem był krąg kamienny w Grodnie ustawiony z głazów narzutowych, z których dwa środkowe miały imponujące wymiary. Grodno - dawna osada pegeerowska położone jest około 15 km na północ od Złotowa w paśmie pagórków moreny czołowej, na skraju kompleksu leśnego. Pierwsza wzmianka o kręgu kamiennym w Grodnie zawarta jest w książce: Vollassagen von Ostrprenssen, Lithanens und Westprenssen autorstwa Tettau von Temme wydanej w Berlinie w 1837 roku. Na podstawie w/w zbioru podani C.F. Schmitt w książce Kries Flatow (Powiat Złotów) napisał o kręgu następującą informację: "Pół mili od Grodna znajduje się w lesie krąg kamienny złożony z 40 wielkich głazów. Niektóre wystają ponad ziemię 4 stopy. Mają one szerokość od 2 do 4 stóp. W środku kręgu stoją dwa kamienie, jeszcze większe, bo mają wysokość 10 stóp i szerokość 5 stóp. Odległość pomiędzy kamieniami na obwodzie wynosi 10 stóp".

Po przeliczeniu na wymiary współczesne przyjąć można, że krąg kamienny miał około 156 m obwodu, a średnicę od 45 do 48 metrów. Kamienie na obwodzie wystawały ponad ziemię około 1,2 m. Środkowe głazy miały około 3 m wysokości, podanie głosi, że owe dwa środkowe głazy przedstawiają dwóch muzykantów a kamienie tworzące krąg pogan, którzy bogom na przekór stanęli do tańca. W zbiorze podań ludowych Piotra Jaśka pod tytułem "Przy kominku" (1936r.) opisane zostało to miejsce w legendzie "Noc św. Jana nad Debrzynką".

Dzisiaj na próżno można szukać tajemniczego kamiennego kręgu, pomimo że jego lokalizację dokładnie opisano, a wszystkie foldery nadal informują o jego istnieniu. Po kręgu pozostały jedynie doły, w których osadzone były głazy, oraz kilka niezbyt imponujących kamieni. Pomimo naszych intensywnych poszukiwań i wnikliwych dociekań nie udało się odszukać nikogo, kto oglądał krąg na własne oczy. Większość, w tym były dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej w Złotowie, sugerował, że krąg został rozebrany w trakcie przygotowań lasu do nasadzeń a kamienie wywieziono i rozbito. Miałoby to mieć miejsce jeszcze w latach dwudziestych, pozostaje jednak kilka pytań: w jaki sposób i czym usunięto tak wielkie głazy (zwłaszcza dwa środkowe)?, w jakim celu to uczyniono? Tym bardziej, że młode drzewka można było posadzić pomiędzy kamieniami tworzącymi krąg, pozbywając się w ten sposób jakichkolwiek problemów.

W roku 2003 całkiem przypadkowo dowiedzieliśmy się, że jest osoba, która widziała kamienny krąg w Grodnie, mało tego, wie co się z nim stało. Według relacji naszego informatora widział on kamienny krąg pod koniec lat 70 - tych, lub na początku 80 - tych, polując na tym terenie. Krótko potem głazy zepchnięto spychaczem, rozbito je, przewieziono do wytwórni mas bitumicznych i tam prawdopodobnie rozbito na tłuczeń i grys. Sprawa sprowadza się do tego, że w tym czasie skupowano kamień polny do przerobu, a gdy zdano sobie sprawę do jakiego wandalizmu doszło i na jak wielką skalę, wszyscy nabrali wody w usta, a problem kamiennego kręgu przestał istnieć. Ile jest w tym prawdy? Jedno jest pewne, nasz informator jest osobą wykształconą, prawdomówną, o dużym stopniu zaufania, bardzo wiarygodną. W tym czasie osoba ta pełniła znaczącą funkcję w Lasach Państwowych i doskonale zdawała sobie sprawę z tego, co widziała. Jedno jest pewne, z całą pewnością obecnie kamiennego kręgu już nie ma, stracony został bezpowrotnie, z wielka stratą dla naszej kultury i historii.

Na koniec warto nadmienić, że w pobliżu zachowały się kurhany (też częściowo zdewastowane), natomiast na pobliskiej Górze Brzuchowej (208 m n.p.m.) ustawiony był kamienny kloc - bałwan, przed którym palono święty ogień. Tam też spalono piękną, młodą kobietę posądzoną o czary. Tyle legendy... Warto przyjechać i zobaczyć te urokliwe miejsca, okolica jest przepiękna, mimo że kręgu kamiennego nie będzie nam dane zobaczyć."

Wysłane przez: Wątek
tgrabar
Wysłano:: 21.9.2009 22:19  Zaktualizowany: 21.9.2009 22:19
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
 Re: Grodno
Sądzę, że nie mógł już nikt widzieć jakiegokolwiek kręgu w Grodnie w 2003 r. Nie istniał on bowiem już w końcu XIX w. Krąg, o którym pisze Pan Dariusz, miał ok. 38 m średnicy i kamienie z obwodu znajdują się obok folwarku w Grodnie. pisze o tym Alexander Treichel w pracy "Versteinerte Tänzer bei Bergelau" Berlin 1893.
Ale nie bardzo w to wszystko wierzę
pozdrawiam
T. Grabarczyk

Wysłane przez: Wątek
CzDark
Wysłano:: 6.10.2009 18:57  Zaktualizowany: 6.10.2009 20:12
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
 Re: Grodno
>>Sądzę, że nie mógł już nikt widzieć jakiegokolwiek kręgu w Grodnie w 2003 r.

W 2003 r. oczywiście, że nie; pozostaje pytanie czy były w latach 70. XX wieku ?

Moje pytanie, które zadałem po kaszubsku odnosiło się do tego, że na powyższej mapie nie ma tych kręgów wogóle zaznaczonych (oczywiście jako zniszczonych).

Wysłane przez: Wątek
DanielWojewski
Wysłano:: 4.2.2009 17:58  Zaktualizowany: 4.2.2009 17:58
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 2.2.2009
z: Wejherowo
Wiadomości: 29
 Kręgi w Lęborku.
Mam pyatnie odnośnie kamiennych kręgów znajdojujących się w Lęborku. Czemu nie ma ich uwzględnione na mapie itd? Znajdują się one w parku im. Chrobrego niegdyś największyego parku na pomorzu, w niedalekiej obecności od wieży ciśnień. Wielkością daleko im np. do Węsiorów ale również jest to ciekawe miejsce:))) Jeśli tylko zrobie jakieś zdjęcia to spróboje umieścić je w galerii oraz dodać jakieś ciekawe informacje na ich temat.

Wysłane przez: Wątek
Kręgowiec
Wysłano:: 4.2.2009 23:59  Zaktualizowany: 4.2.2009 23:59
 Re: Kręgi w Lęborku.
Nie ma ich na mapie, bo to zwykła podróbka - kręgi zostały ustawione przez "działaczy" lęborskiego PTTK jakieś 7-8 lat temu i są jedynie elementem parkowego krajobrazu.

Wysłane przez: Wątek
DanielWojewski
Wysłano:: 5.2.2009 15:22  Zaktualizowany: 5.2.2009 15:22
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 2.2.2009
z: Wejherowo
Wiadomości: 29
 Re: Kręgi w Lęborku.
Dziękuje za odpowiedź:)) Tego to naprawde nie wiedziałem i myślałem że też coś symbolizują, tym bardziej że gdzieś czytałem że znajduje się w nich jakieś pole magnetyczne itd... Głowy jednak nie dam sobie urwać.

Wysłane przez: Wątek
DanielWojewski
Wysłano:: 4.3.2009 14:03  Zaktualizowany: 4.3.2009 14:03
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 2.2.2009
z: Wejherowo
Wiadomości: 29
 Re: Kręgi w Lęborku.
Mała wzmianka o "oszukanych" kręgach z Lęborka: Kamienne kręgi zostały ustawione w Parku Chrobrego w miejscu, gdzie znaleziono duże promieniowanie zdrowej energii. Ułożone są zgodnie z kierunkami świata, przesileniem letnim i zimowym, w myśl tradycji sprzed kilku tysięcy lat. Średnica dużego kręgu wynosi 20 m. W pasie między zewnętrznym a wewnętrznym kręgiem występuje polaryzacja lewoskrętna, oczyszczająca z negatywnej energii. W wewnętrznym kręgu działa polaryzacja prawoskrętna, ładująca organizm pozytywną energią.

Wysłane przez: Wątek
tgrabar
Wysłano:: 4.3.2009 17:26  Zaktualizowany: 4.3.2009 17:26
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
 Re: Kręgi w Lęborku.
Kilka drobnych uwag:
1. Nie można kręgu ustawić zgodnie z jakimikolwiek kierunkami, jeżeli będzie to grupa kręgów, to można próbować
2. Kilka tysięcy lat temu chyba nie hołdowano żadnej tradycji
3. Negatywnej czy pozytywnej energii nie doświadczyłem
4. Gratuluję zatem dobrego zdrowia
pozdrawiam
tgrabar

Wysłane przez: Wątek
DanielWojewski
Wysłano:: 6.3.2009 14:11  Zaktualizowany: 6.3.2009 14:11
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 2.2.2009
z: Wejherowo
Wiadomości: 29
 Re: Kręgi w Lęborku.
To co napisałem o tych "kręgach" to nie mój wymysł. Jak kiedyś wspomniałem to gdzieś o nich czytałem że coś tam w sobie mają. Informacje te pochodzą ze strony nadleśnictwa Strzebielino a co w tym jest napisane to trudno... Zgadzam się z tymi punktami powyżej, jednak chciałem tylko zapodać informacje jaką kierował się autor bądź autorzy tych "kręgów"
Pozdrawiam:))))

Wysłane przez: Wątek
Ola
Wysłano:: 16.1.2009 12:31  Zaktualizowany: 16.1.2009 12:31
 Pytanie
Czy na terenach, na których znajdują się kręgi, można spacerować z psem?

Wysłane przez: Wątek
sgeppert
Wysłano:: 16.1.2009 13:29  Zaktualizowany: 16.1.2009 13:29
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
 Re: Pytanie
Cytat:
Czy na terenach, na których znajdują się kręgi, można spacerować z psem?

Wydaje mi się że tak, ale:

1. Tylko na smyczy, gdyż, o ile mi wiadomo, pies biegający swobodnie po lesie, może zostać zastrzelony przez myśliwego

2. O ile pies nie będzie kopał w ziemi gdyż może uszkodzić zabytki, oraz nie będzie obsikiwał kamieni gdyż może zniszczyć porosty

3. O ile pies nie jest nośnikiem złej energii mogącej zakłócić równowagę energetyczną miejsca mocy oraz, przeciwstawnie, nie jest podatny na znaczne fluktuacje pola energetycznego.

Wysłane przez: Wątek
tgrabar
Wysłano:: 25.1.2009 20:56  Zaktualizowany: 25.1.2009 20:56
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
 Re: Pytanie
Z wyjątkiem cmentarzyska w Odrach, gdzie na kamieniach występują zagrożone, występujące na tzw. "czerwonej liście" porosty, można. Na wszystkich pozostałych nie ma takiego zakazu
tgrabar

Wysłane przez: Wątek
Alicja
Wysłano:: 7.11.2008 17:23  Zaktualizowany: 7.11.2008 17:23
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
 A zachód Pomorza?
Witam
Pytanko do tgrabara:)

Nie wnikając w kwestię gockiego czy megalitycznego pochodzenia kręgów (bo zawsze można by zapytać - dlaczego Goci nie stawiali ich na dalszej trasie swej wędrówki a jedynie kurhany), chciałam poruszyć kwestię taką:

Mapka tutaj zamieszczona obejmuje wschodnią część Pomorza. Czy dysponujemy (rzetelną) mapą, listą, wykazem kręgów kamiennych na Pomorzu Zachodnim?
Pytam "rzetelną" bo istnieją informacje o kręgach na przykład koło Kalisk przy "berlince", których nikomu chyba nie udało się znaleźć a na powyższej mapce ich nie ma - zatem domniemuję, że była to lipna info.
Mam info ale ze źródeł średniowiarygodnych o istnieniu (przynajmniej kiedyś) kręgów na wyspie Wolin i w okolicy Cedyni, i nie udało mi się (również z braku czasu) tej info nigdzie potwierdzić. Mam też info, że na zachodnim pomorzu kręgów było znaaacznie mniej, ale też nie chce mi się w nią do końca wierzyć, bo nie widziałabym żadnej racjonalnej przyczyny, dla której wschód Pomorza miałby być przez Gotów preferowany...

Pytam nie bez przyczyny - jeśli okoliczności będą sprzyjające (czytaj: będzie kasa) to będzie pewnie na wiosnę film o kręgach kamiennych na Pomorzu. W założeniu ma on przedstawiać i rzetelnie wiedzę naukową i uczciwie różne teorie, a do tego pokazać więcej miejsc niż oklepane Odry i Węsiory, więc dlatego pytam fachowca o fakty :)

pzdr
Alicja

Wysłane przez: Wątek
sgeppert
Wysłano:: 7.11.2008 17:38  Zaktualizowany: 7.11.2008 17:41
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
 Re: A zachód Pomorza?
Cytat:
bo zawsze można by zapytać - dlaczego Goci nie stawiali ich na dalszej trasie swej wędrówki a jedynie kurhany

Może dlatego, że np. na lessowym Roztoczu dużo trudniej o kamienie niż na morenowym Pomorzu?
Cytat:
Mam też info, że na zachodnim pomorzu kręgów było znaaacznie mniej, ale też nie chce mi się w nią do końca wierzyć, bo nie widziałabym żadnej racjonalnej przyczyny, dla której wschód Pomorza miałby być przez Gotów preferowany. Pytam nie bez przyczyny...

Jeśli w grę wchodzi rzetelne przygotowanie filmu, to może, zamiast do forum internetowego, lepiej sięgnąć do biblioteki?

Wysłane przez: Wątek
Alicja
Wysłano:: 8.11.2008 0:38  Zaktualizowany: 8.11.2008 0:38
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
 Re: A zachód Pomorza?
Cytat:
to może, zamiast do forum internetowego, lepiej sięgnąć do biblioteki?


Do biblioteki sięgają badacze, do badaczy sięgają twórcy filmu, do filmu sięgają widzowie - ot taka naturalna kolej rzeczy... Jakby wszyscy widzowie sięgali do biblioteki, to by po dwóch tygodniach roznieśli ją na strzępy, a jakby realizator filmu miał prowadzić badania naukowe to film by był realizowany kilka lat i kosztowałby 10 razy więcej...

Wysłane przez: Wątek
sgeppert
Wysłano:: 8.11.2008 12:18  Zaktualizowany: 8.11.2008 12:18
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
 Re: A zachód Pomorza?
Cytat:
Do biblioteki sięgają badacze, do badaczy sięgają twórcy filmu, do filmu sięgają widzowie - ot taka naturalna kolej rzeczy...

Naturalną koleją rzeczy dziennikarstwo wysokich lotów, mające na celu dostarczanie odbiorcom rzetelnych informacji, umarło chyba wraz z Ryszardem Kapuścińskim. Dziś króluje mierne pismactwo, pozbawione szacunku do prawdy, do informacji i do ludzi, powtarzające nieuważnie i bezmyślnie to co od kogoś zasłyszy, mając na celu przede wszystkim wyprodukowanie jak największej liczby newsów.

Wysłane przez: Wątek
Alicja
Wysłano:: 8.11.2008 12:29  Zaktualizowany: 8.11.2008 12:32
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
 Re: A zachód Pomorza?
Cytat:
Dziś króluje mierne pismactwo, pozbawione szacunku do prawdy, do informacji i do ludzi, powtarzające nieuważnie i bezmyślnie to co od kogoś zasłyszy, mając na celu przede wszystkim wyprodukowanie jak największej liczby newsów.


Dziś króluje szybkie ocenianie i obrażanie bliźnich swoich zamiast rzetelnego wysłuchania ich i zastanowienia się nad ich racjami.

Wysłane przez: Wątek
sgeppert
Wysłano:: 8.11.2008 13:01  Zaktualizowany: 8.11.2008 13:01
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
 Re: A zachód Pomorza?
Alicjo, nie widzę niczego zdrożnego w dążeniu do zdobycia potrzebnej informacji w możliwie najprostszy sposób. Natomiast ogłaszanie, w formie swoistego manifestu, zasady iż dziennikarz nie będzie zaglądał do źródeł bo od tego ma specjalistów, budzi mój sprzeciw. Dopatruję się w tym lekceważenia tychże specjalistów, odbiorców i w ogóle prawdy.

Wysłane przez: Wątek
Alicja
Wysłano:: 8.11.2008 13:58  Zaktualizowany: 8.11.2008 13:58
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
 Re: A zachód Pomorza?
A gdzie ja taki manifest ogłosiłam??!!

Napisałam tylko że należy dokładnie jak ty to piszesz:
"zdobyć potrzebną informację w możliwie najprostszy sposób"

Cytat:

Dopatruję się w tym lekceważenia tychże specjalistów, odbiorców i w ogóle prawdy.


Nie wiem gdzie się tego dopatrujesz, na pewno nie ma tego w mojej wypowiedzi. Przecież właśnie to ja napisałam, że trzeba nagrać jak najwięcej specjalistów. A co do "prawdy" - nie sądzę że ktoś mógł ją posiąść albo wykupić na nią licencję, a tym bardziej że jeden kilkudziesięciominutowy film przekaże całą prawdę w danym temacie. Stąd ciągłe dążenie do niej...

Co do siedzenia scenarzysty czy realizatora w bibliotece... Sama z chęcią bym siedziała i czytała o kręgach, ale wtedy produkcja filmu by trwała nie 2 miesiące tylko 2 lata, a płyta dvd z filmem w sklepie by kosztowała nie 30-40 zł ale 300-400 za sztukę. Kogo by było na nią stać? Więc produkcja by zrobiła klapę - a zatem autorzy by umarli z głodu.

Wysłane przez: Wątek
tgrabar
Wysłano:: 7.11.2008 21:35  Zaktualizowany: 7.11.2008 21:35
 Re: A zachód Pomorza?
Droga Pani Alicjo,
odpowiadam na Pani pytanko, a raczej na kilka pytanek:
1. należy wnikać w kwestię gockiego czy megalitycznego pochodzenia kręgów, archeologia, jak każda nauka podlega rozwojowi i naprawdę już dzisiaj nie uchodzi powielać XIX-wiecznych koncepcji powstałych zresztą w zacnym gdańskim środowisku
Naturforschende Gesellschaft o kręgach z epoki kamienia. Zaręczam, Pani Alicjo, że jest wystarczająco wiele dowodów na skandynawskie pochodzenie kręgów, ale naprawdę nie mogę zanudzać Szaniownych Forumowiczów.
2. Nie dysponujemy żadną mapą, listą i wykazem kręgów na Pomorzu Zachodnim, ponieważ ich tam nigdy nie było. I być nie mogło, ponieważ naprawdę Goci upodobali sobie część wschodnią Pomorza. Czy Pani nie podoba się Szwajcaria Kaszubska?
3. Pani "info" o kręgach na Wolinie i w okolicach Cedyni to przykłady średniowieczne, które z kręgami kamiennymi nie mają nic wspólnego. Może zatem Pani nie martwić się brakiem czasu na potwierdzanie tych (tej?) "info".
4. Pani kolejne (kolejna?) "info" o bliżej nieokreślonej ilości kręgów na Pomorzu Zachodnim
jest nieprawdziwe zaś wschód Pomorza był preferowany z przyczyny bardzo prozaicznej. Po pierwsze od ujścia Wisły, czyli kraju Gothiskandza było znacznie bliżej na Pomorze Wschodnie i po wtóre Goci wchodzili na obszar, który w tym czasie (2 poł. I w. po C hr.) był praktycznie niezamieszkały.
5. De gustibus non est disputandum, ja mam zupełnie inny stosunek do Odrów i Węsiorów ale polecam Pani i Grzybnicę k/Koszalina i Leśno k/ Brus i Babi Dół-Borcz k/Somonina - też są piękne
pozdrawiam tgrabar

Wysłane przez: Wątek
tgrabar
Wysłano:: 7.11.2008 21:51  Zaktualizowany: 7.11.2008 21:51
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
 Re: A zachód Pomorza?
Coś się porobiło w moim komputerze, bez wątopienia tym "gościem" jestem ja osobiście
tgrabar

Wysłane przez: Wątek
Alicja
Wysłano:: 8.11.2008 0:29  Zaktualizowany: 8.11.2008 0:29
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
 Re: A zachód Pomorza?
Dzieki za szybki odzew.
XIX wieczne koncepcje są tylko XIX wiecznymi koncepcjami, i nikt ich nie zamierza podawać jako aktualny stan wiedzy lecz jako jedną z wielu kolorowych teorii. Podobnie sprawa wygląda z kręgami jako miejscem lądowania ufo. Chyba że producent - czyli ten kto daje kase na film tak będzie chciał - a zatem pytanie - kto da kasę. Samorząd zainteresowany jest atrakcją, stowarzyszenia różnych świrów-badaczy propagowaniem swoich teorii, a kto jest zainteresowany rzetelną wiedzą? Moja realizatorka z przyczyn merytoryczno-konkretnych przede wszystkim (merytoryczna jakość filmu) i ja (z przyczyn ogólnopoznawczych) z pewnością, ale my swoich pięniążków na film o kręgach nie wyłożymy. Mam nadzieję (zatem jak rozumiem podobną jak pan) że producentem będą nie świry tylko rozsądni ludzie...
Tym niemniej nie ma po co (moim prywatnym zdaniem) odżegnywać się jak od diabła od tej przeromantycznej teorii w historii badań kręgów. Bo to tylko uroku dodaje...

Ad.5. tu nie chodzi o gusta, lecz raczej o przereklamowanie Odrów i Węsiorów wobec właśnie Babiego Dołu czy Grzybnicy... Myślę, że warto pokazać nawet miejsca gdzie były kręgi a ich nie ma, po to właśnie, by uświadomić, że było ich sporo, i że jest o czym rozmawiać. A nie polegać tylko na standartowym skojarzeniu kręgi = Odry.
Zresztą osobiście byłam pod Piłą w Zelgniewie, gdzie stoi coś co wygląda jak kręgi, odnotowane jest jako kręgi w piśmiennictwie archeologicznym lat 70 (chyba, powtarzam chyba Pomerania Antiqua), a na wyżej pokazanej mapce tego ni ma...

Tylko wschód Pomorza? Skoro tak, to szkoda trochę... A Szwajcaria Kaszubska podoba mi się owszem... jednakowoż liczyłam na wyjazd na zdjęcia gdzieś dalej :):):)

pozdrawiam dziękując za info z nadzieją że będziemy w kontakcie
Alicja


PS: Pana też pewnie będziemy chcieć nagrać, wiadomo... Ale to będziemy gadać jak będzie jasne co i jak, bo szkoda dzielić skóry na niedźwiedziu...

Wysłane przez: Wątek
sgeppert
Wysłano:: 8.11.2008 12:24  Zaktualizowany: 8.11.2008 12:24
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
 Re: A zachód Pomorza?
Cytat:
przereklamowanie Odrów i Węsiorów wobec właśnie Babiego Dołu czy Grzybnicy... Myślę, że warto pokazać nawet miejsca gdzie były kręgi a ich nie ma

Dla odkrywców i badaczy ciekawsze może być wskazanie właśnie tych miejsc, gdzie kręgów nie widać. Tak też będzie bezpieczniej, bo nie narazi wścibskich na gniew groźnej pani profesor.

Wysłane przez: Wątek
tgrabar
Wysłano:: 18.2.2005 16:15  Zaktualizowany: 18.2.2005 16:15
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
 Kamienne kręgi
Często spotykamy się z występowaniem kamieni czy głazów, które mogą sugerować istnienie w jakimś konkretnym miejscu kręgów kamiennych, czy ich pozostałości, właśnie jak w Dębinie. Podobna sytuacja występuje w szeroko reklamowanym Piasznie k/ Bytowa. Byłem tam i stwierdzam z całą odpowiedzialnością, że występujące tam głazy są albo na miejscu pierwotnym albo częściowo zostały przestawione ale już w czasach współczesnych.
pozdrawiam. tgrabar

Wysłane przez: Wątek
Alicja
Wysłano:: 7.11.2008 17:33  Zaktualizowany: 7.11.2008 17:33
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
 Re: Kamienne kręgi
Cytat:
Podobna sytuacja występuje w szeroko reklamowanym Piasznie k/ Bytowa. Byłem tam i stwierdzam z całą odpowiedzialnością, że występujące tam głazy są albo na miejscu pierwotnym albo częściowo zostały przestawione ale już w czasach współczesnych.


Co do Piaszna i Góry Lemana koło której są kręgi. Osobiście znam osobę która je ustawiała i osoby które "miały z tym coś do czynienia" :D Same kamienie być może rzeczywiście pochodzą z oryginalnych kręgów, natomiast istniejąca budowla jest głęboko :D:D:D prehistoryczna - jak zgodnie uważają świadkowie - pochodzą z pierwszych lat XXI wieku naszej ery, badacze nie są jednomyślni jeśli chodzi o określenie marki traktora który był do tej budowy użyty...

Wysłane przez: Wątek
tgrabar
Wysłano:: 17.2.2005 21:50  Zaktualizowany: 17.2.2005 21:50
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
 kamienne kręgi na Pomorzu
Szanowny Panie Stanisławie,
zajrzałem, po dość długim czasie, na hasło "Kręgi kamienne" i może to głupie, ale doprawdy nie wiem co się stało z pozycją nr 6. Prawdą jest, że przekazałem to Panu już dosyć dawno. Nie mam żadnej kopii i nie wiem jaka miejscowość kryła się pod tym numerem. Mógłbym spróbować to uzupełnić ale być może posiada Pan pełną wersję. Serdecznie pozdrawiamT. Grabarczyk
p.s. Mam nadzieję, że wpłata na nagrywarkę już dotarła. TG

Wysłane przez: Wątek
sgeppert
Wysłano:: 17.2.2005 22:27  Zaktualizowany: 17.2.2005 22:27
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
 Re: kamienne kręgi na Pomorzu
Pozycja nr 6 to Dębina gm. Ustka, stanowisko które bezskutecznie próbowałem znaleźć w terenie (wtedy pozwoliłem sobie dzwonić do Pana), wreszcie w słupskim oddziale Służby Ochrony Zabytków dowiedziałem się, że nic tam nie ma, kręgi okazały się domniemaniem prof. Malinowskiego które nie zostało potwierdzone. Tak więc usunąłem to miejsce z mapy, gdyż niezależnie od tego, co ewentualnie znajduje się pod ziemią, z punktu widzenia krajoznawczego wydaje się ono być bezużyteczne.

Wpłata doszła, dziękuję, Pana nazwisko umieściłem wśród osób wspierających Zasoby.

Wysłane przez: Wątek
tgrabar
Wysłano:: 18.2.2005 8:24  Zaktualizowany: 18.2.2005 8:24
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
 Re: kamienne kręgi na Pomorzu
W istocie, Dębina, gm. Ustka się nie sprawdziła. Wszystko w porządku. Pozdrawiam
T. Grabarczyk

Wysłane przez: Wątek
paulk
Wysłano:: 18.2.2005 11:22  Zaktualizowany: 18.2.2005 11:22
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.7.2003
z: Gduńsk (Gydanyzc)
Wiadomości: 157
 Re: kamienne kręgi na Pomorzu
W Dębinie stoją jeszcze ze 3 kamienie. A trafić nie problem - ja byłem ze 3 lata temu, jak bytowałem pewien czas w Słupsku - wystarczyło ludzi we wsi spytać. Chyba że chodzi o jeszcze inny obiekt koło Dębiny. Ten był ok 2-3 km za wsią z sosnowym lesie. Drogą się jechało w okolicy terenu ogrodzonego oznaczonego zdajsie jako wojskowy.
P.

Wysłane przez: Wątek
sgeppert
Wysłano:: 18.2.2005 12:26  Zaktualizowany: 18.2.2005 12:26
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
 Re: kamienne kręgi na Pomorzu
Ja widziałem w Dębinie dziesiątki kamieni. Ale mnie interesowały kamienie związane z kulturą wielbarską - a takich, jak się dowiaduję, nie ma tam

Wysłane przez: Wątek
jglomska@wp.pl
Wysłano:: 15.4.2008 12:51  Zaktualizowany: 15.4.2008 12:51
 Re: kamienne kręgi na Pomorzu
patrz mój artykuł o kręgach "Geografia w Szkole "nr 1/ 2005
Janina Głomska

Wysłane przez: Wątek
goglar
Wysłano:: 30.3.2009 21:15  Zaktualizowany: 30.3.2009 21:15
 Re: kamienne kręgi na Pomorzu
Bardzo ciekawe.Ja\estem Pani fanem.
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002