artykuly-Kamienne kręgi na Pomorzu
Losowe zdjęcie
Na Gochach tuż przed wybuchem II wojny
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kaszëbskô Jednota | www.kaszebsko.com
Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej

Kamienne kręgi na Pomorzu
Author: Stanisław Geppert (sgeppert at nigdzie dot eu)
Published: 11.02.2005
Rating 5.31
Votes: 164
Read: 157635 times
Article Size: 3.08 KB

Printer Friendly Page Tell a Friend


Informacja: Tadeusz Grabarczyk, Uniwersytet ŁódzkiKamienne kręgi - obiekty składające się z kilkunastu kamiennych stel ustawionych na obwodzie koła, czasem również z kamieniami w środku okręgu - to charakterystyczny i tajemniczo wyglądający ślad pradziejów Pomorza. W kaszubskiem świecie literackim kręgi są pozostałością po zamieszkujących niegdyś te ziemie stolemach, którzy w tych miejscach sprawowali narady i sądy, a podjęte decyzje upamiętniali ustawionymi kamieniami. Dla wielbicieli wiedzy tajemnej kręgi są dawnymi obserwatoriami astronomicznymi i skupiskami energii. Archeolodzy stwierdzili, że owe kamienie postawili na swoich cmentarzyskach Goci - germański lud przybyły ze Skandynawii, który na Pomorzu przebywał w I - III w. po Chr. pozostawiając materialne ślady określane jako kultura wielbarska. W III - IV w. Goci powędrowali nad Morze Czarne, a następnie uciekając przed Hunami przybyli w obręb Cesarstwa Rzymskiego, osiedlając się na płw. Apenińskim (Ostrogoci) i Iberyskim (Wizygoci). Pomorskim kręgom przypisuje się znaczenie analogiczne jak znanym ze Skandynawii tingom - miejscem plemiennych narad i obrzędów religijnych. Uwaga: wprawdzie gockie kamienne kręgi są budowlami z dużych kamieni, ale nazywanie ich megalitami jest błędem. Określenie "megality" archeolodzy rezerwują do obiektów stworzonych 2 - 3 tys. lat wcześniej, w neolicie. Prawdziwymi megalitami są np. grobowiec komorowy w Borkowie czy grobowce trapezowe w Łupawie.

[Zdjęcia] [Teksty]1. Babi Dół – Borcz, gm. Somonino zobacz

2. Belno, gm. Jeżewo (zniszczone po 1877 r.)

3. Błędowo, gm. Płużnica

4. Bytów (zniszczony ok. 1880 r.)

5. Dąbrowa, gm. Kamień Krajeński (zniszczone)

6. -

7. Grzybnica, gm. Kłanino zobacz

8. Krępsk, gm. Człuchów

9. Leśno, gm. Brusy

10. Lutom, gm. Czersk (zniszczone ok.1894 r.)

11. Odry, gm. Czersk zobacz

12. Osowo Leśne, gm. Lubichowo

13. Podgóry, gm. Kępice (zniszczone ok. 1880 r.)

14. Przodkowo (zniszczone ok. 1874 r.)

15. Starzyska, gm. Osieczna (zniszczone ok. 1875 r.)

16. Węsiory, gm. Sulęczyno zobacz

17. Złe Mięso, gm. Czersk (zniszczone po 1877 r.)


Stanowiska kultury wielbarskiej z kamiennymi kręgami
Hits: 12759 File Size: 27.97 KB
No description for file.
Uploaded: 2004/4/9


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentarze wyrażają poglądy ich autorów. Administrator serwisu nie odpowiada za treści w nich zawarte.

Wysłane przez: Wątek
CzDark
Wysłano:: 21.9.2009 0:24  Zaktualizowany: 21.9.2009 0:24
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin (Kòrkôcze)
Wiadomości: 1133
 Re: Grodno
Ò nëch krãgach we Grodnie jô móm téż nalazłe na starnie:

http://pke-ow.most.org.pl/tenswiat2-2004.html#kamienny_kreg

"Głazów narzutowych na terenie powiatu złotowskiego jest dużo. Te o znacznych rozmiarach i ciekawej strukturze wykorzystano jako pomniki, inne z pamiątkowymi tablicami sławią postacie historyczne lub upamiętniają ważne wydarzenia z naszych dziejów. Jednak większość z nich zalega bezużytecznie na polach, skrajach lasów, brzegach jezior, nieużytkach. Znaczna część tkwi głęboko w ziemi i dopiero prace ziemne ujawniają ich obecność. Głazy narzutowe o dużych rozmiarach, dziwnych kształtach lub ciekawej historii objęte są ochroną prawną i stanowią pomniki przyrody nieożywionej. W powiecie złotowskim jest tylko jeden taki obiekt, a szkoda, bo na takie miano zasługuje przynajmniej kilkanaście.

Jeszcze do niedawna ewenementem był krąg kamienny w Grodnie ustawiony z głazów narzutowych, z których dwa środkowe miały imponujące wymiary. Grodno - dawna osada pegeerowska położone jest około 15 km na północ od Złotowa w paśmie pagórków moreny czołowej, na skraju kompleksu leśnego. Pierwsza wzmianka o kręgu kamiennym w Grodnie zawarta jest w książce: Vollassagen von Ostrprenssen, Lithanens und Westprenssen autorstwa Tettau von Temme wydanej w Berlinie w 1837 roku. Na podstawie w/w zbioru podani C.F. Schmitt w książce Kries Flatow (Powiat Złotów) napisał o kręgu następującą informację: "Pół mili od Grodna znajduje się w lesie krąg kamienny złożony z 40 wielkich głazów. Niektóre wystają ponad ziemię 4 stopy. Mają one szerokość od 2 do 4 stóp. W środku kręgu stoją dwa kamienie, jeszcze większe, bo mają wysokość 10 stóp i szerokość 5 stóp. Odległość pomiędzy kamieniami na obwodzie wynosi 10 stóp".

Po przeliczeniu na wymiary współczesne przyjąć można, że krąg kamienny miał około 156 m obwodu, a średnicę od 45 do 48 metrów. Kamienie na obwodzie wystawały ponad ziemię około 1,2 m. Środkowe głazy miały około 3 m wysokości, podanie głosi, że owe dwa środkowe głazy przedstawiają dwóch muzykantów a kamienie tworzące krąg pogan, którzy bogom na przekór stanęli do tańca. W zbiorze podań ludowych Piotra Jaśka pod tytułem "Przy kominku" (1936r.) opisane zostało to miejsce w legendzie "Noc św. Jana nad Debrzynką".

Dzisiaj na próżno można szukać tajemniczego kamiennego kręgu, pomimo że jego lokalizację dokładnie opisano, a wszystkie foldery nadal informują o jego istnieniu. Po kręgu pozostały jedynie doły, w których osadzone były głazy, oraz kilka niezbyt imponujących kamieni. Pomimo naszych intensywnych poszukiwań i wnikliwych dociekań nie udało się odszukać nikogo, kto oglądał krąg na własne oczy. Większość, w tym były dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej w Złotowie, sugerował, że krąg został rozebrany w trakcie przygotowań lasu do nasadzeń a kamienie wywieziono i rozbito. Miałoby to mieć miejsce jeszcze w latach dwudziestych, pozostaje jednak kilka pytań: w jaki sposób i czym usunięto tak wielkie głazy (zwłaszcza dwa środkowe)?, w jakim celu to uczyniono? Tym bardziej, że młode drzewka można było posadzić pomiędzy kamieniami tworzącymi krąg, pozbywając się w ten sposób jakichkolwiek problemów.

W roku 2003 całkiem przypadkowo dowiedzieliśmy się, że jest osoba, która widziała kamienny krąg w Grodnie, mało tego, wie co się z nim stało. Według relacji naszego informatora widział on kamienny krąg pod koniec lat 70 - tych, lub na początku 80 - tych, polując na tym terenie. Krótko potem głazy zepchnięto spychaczem, rozbito je, przewieziono do wytwórni mas bitumicznych i tam prawdopodobnie rozbito na tłuczeń i grys. Sprawa sprowadza się do tego, że w tym czasie skupowano kamień polny do przerobu, a gdy zdano sobie sprawę do jakiego wandalizmu doszło i na jak wielką skalę, wszyscy nabrali wody w usta, a problem kamiennego kręgu przestał istnieć. Ile jest w tym prawdy? Jedno jest pewne, nasz informator jest osobą wykształconą, prawdomówną, o dużym stopniu zaufania, bardzo wiarygodną. W tym czasie osoba ta pełniła znaczącą funkcję w Lasach Państwowych i doskonale zdawała sobie sprawę z tego, co widziała. Jedno jest pewne, z całą pewnością obecnie kamiennego kręgu już nie ma, stracony został bezpowrotnie, z wielka stratą dla naszej kultury i historii.

Na koniec warto nadmienić, że w pobliżu zachowały się kurhany (też częściowo zdewastowane), natomiast na pobliskiej Górze Brzuchowej (208 m n.p.m.) ustawiony był kamienny kloc - bałwan, przed którym palono święty ogień. Tam też spalono piękną, młodą kobietę posądzoną o czary. Tyle legendy... Warto przyjechać i zobaczyć te urokliwe miejsca, okolica jest przepiękna, mimo że kręgu kamiennego nie będzie nam dane zobaczyć."

Odpowiedzi Wysłane przez: Wysłano:
 Re: Grodno tgrabar 21.9.2009 22:19
    Re: Grodno CzDark 6.10.2009 18:57
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002