artykuly-Powiat wejherowski czci Rok Majkowskiego (2008)
Losowe zdjęcie
Kolejna średniowieczna szachownica z kościoła w Moryniu
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Powiat wejherowski czci Rok Majkowskiego (2008)
Author: Gość ()
Published: 13.04.2009
Rating 3.17
Votes: 6
Read: 8392 times
Article Size: 7.96 KB

Printer Friendly Page Tell a Friend

Gdy ogłaszano uroczyście Rok Aleksandra Majkowskiego (RAM), chyba nikt się nie spodziewał, że te 366 dni minie tak szybko i tak skromny pozostawi po sobie ślad. Część instytucji w ogóle nie podjęła tematu, niektóre odfajkowały go na początku roku i więcej do niego nie wracały. Niewiele było pomysłów odbiegających od sztampy. O tym jak wyglądały pierwsze miesiące jubileuszowego RAM-u w okolicy Wejherowa, pisała „Pomerania” w maju. Teraz temat poniekąd zamykamy.

Organizowany po raz piąty Tydzień Bibliotek objął też w Wejherowie osobę patrona tutejszej książnicy. 7 maja 2008 r. na centralnym Placu Wejhera odbył się oryginalny happening. Kaszubskie i polskie fragmenty „Życia i przygód Remusa” odczytały znane postacie ruchu regionalnego: Jaromira i Bogusława Labudda, Bernard Hinz i Tomasz Fopke (wbrew informacjom mediów nie wystąpił zapowiadany ks. Zenon Pipka). Rzecz nagłośniono, dosłownie i w przenośni, ozdobiono interesującą scenografią z udziałem żywych mimów i trębacza. Pionierskie to wydarzenia wzbudziło spore zdziwienie, choć z pewnością rozpropagowało osobę pisarza i książkę.
Tego samego dnia w Gościcinie Eugeniusz Pryczkowski mówił o nowych książkach ze swej oficyny, a wśród nich znalazła się biografia Majkowskiego w popularnym ujęciu Augustyna K. Hirsza - pożyteczna pozycja, na którą bibliografia kaszubska długo czekała. Promocję nowych książek z Banina powtórzono 18 lipca na spotkaniu w wejherowskiej bibliotece im. A. Majkowskiego. Tydzień później zaprezentowano angielskie tłumaczenie „Remusa” przy okazji wernisażu wystawy o kanadyjskich Kaszubach (ludziach i miejscowości o tej nazwie) w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. W prasie i internecie pojawiły się też krótsze i dłuższe omówienia książki Hirsza.
Potem zapadła niestety dłuższa cisza. Na początku września powiatowe centrum obchodów RAM-u przeniosło się do Luzina. W tamtejszym gimnazjum przedstawiono wystawę planszową pt. „Dr med. Aleksander Majkòwsczi, prowadnik młodokaszëbów. Wëjimk z żëcégo ë dokôzów. Ùczestnienié w 70-tą roczëznã smiercë bez spòlëzniani òglowi gimnazjum samòrządowi miona „Pisôrzów Kaszëbskò-Pòmòrzczéch” w Lëzënie”. Na bardzo obszernej ekspozycji możemy obejrzeć fotografie, reprodukcje stron tytułowych, rękopisów i fragmentów dzieł bohatera, a także zdjęcia jego bliskich, miejsc, w których bywał, i śladów pamięci o nim, czyli tablic i pomników. Autorem tej prezentacji jest najbardziej znany „wystawca” na Kaszubach - Edmund Kamiński. Oprócz tej dekoracji, gimnazjum przygotowało dla uczniów cykl imprez związanych z A. Majkowskim, m.in. konkurs plastyczny, turniej poetycki oraz konkurs wiedzy, który zostanie rozstrzygnięty w lutym przy okazji święta szkoły. Rozpocznie on tym samym luziński RAM na dobre, w naturalny sposób przedłużając obchody AD 2008.
W pierwszych dniach listopada ukazała się w Wejherowie książka ks. Leszka Jażdżewskiego „Pielgrzymki kościerskie na Kalwarię Wejherowską”. Majkowski cytowany jest w pracy bardzo obszernie, można nawet rzec, że jego „Pielgrzymka wejherowska” jest wyraźną osią narracji dzieła. Liczne są w nim również cytaty z „Remusa”. 7 listopada 2008 r. odbyła się w Kościerzynie pierwsza promocja książki, którą wejherowskie wydawnictwo „Acten” opublikowało w nakładzie 1000 sztuk. Przychylnie zrecenzowano ją w prasie i internecie. Pierwszy rzut książki rozszedł się błyskawicznie i w grudniu nastąpił jeszcze dodruk.
Również na początku listopada 2008 r. nastąpiło historyczne wprowadzenie wielkiej epopei kaszubskiej do internetu, i to w postaci skanów oryginalnego wydania z 1938 r. Dotychczas bowiem „Żëcé i przigodë Remusa” było dostępne w sieci jedynie w postaci tekstu oraz skanów polskiego tłumaczenia. Inicjatywę digitalizacji oryginału podjęła wejherowska biblioteka im. Majkowskiego z pomocą tutejszego muzeum, z którego zasobów wyjęto nieźle zachowany egzemplarz dzieła. Morderczą pracę wykonał informatyk biblioteczny Krzysztof Powałka i głównie dzięki niemu prawie 600 stron książki jest do wglądu bez wychodzenia z domu.
Luzino ponownie przejęło pałeczkę i 8 grudnia rozdało nagrody we wspomnianym konkursie plastyczno-literackim poświęconym „Życiu i przygodom Remusa”. Uroczystość odbyła się w gimnazjum, zmobilizowała środowisko, zgromadziła tłumy i była dużym sukcesem. Wpłynęło 78 wierszy, z których komisja pod „batutą” Tomasza Fopkego nagrodziła trzynaście w czterech kategoriach. Pierwsze miejsca zdobyli: wśród młodzieży Kinga Serkowska z Kartuz, wśród gimnazjalistów Natalia Król z Luzina, spośród uczniów szkół średnich Adam Hebel z Luzina (LO w Wejherowie), a dorosłych Elżbieta Bugajna z Goręczyna. W konkursie plastycznym startowały 124 prace, a nagród było jedenaście. W kolejnych kategoriach triumfowały: Andżelika Etmańska z Kościerzyny, Maja Stefanowska z Luzina i Dominika Peplińska, również z Kościerzyny, a dorosłym laureatem został Władysław Kowalski z Lipnicy k. Bytowa, który przedstawił melancholijny i metaforyczny obraz z otwartą księgą na pierwszym planie. Nadesłane prace wyeksponowano jako tło uroczystości. Nagrody ufundowały Starostwo Wejherowskie, Gmina Luzino, Nadleśnictwo Strzebielino oraz Bank Spółdzielczy z Krokowej. Na uroczystość przybyli m.in. poseł Jarosław Sellin, senator Kazimierz Kleina, wiceprezydent Wejherowa Bogdan Tokłowicz, Radosław Kamiński z wejherowskiego muzeum i Danuta Balcerowicz z biblioteki im. A. Majkowskiego, świeżej laureatki kaszubskiego wyróżnienia - „Skry Ormuzdowej” - właśnie za projekt digitalizacji literatury kaszubskiej. Od strony artystycznej imprezę przygotowało luzińskie stowarzyszenie „Pro bono” i jego liderka Genowefa Kasprzyk. Jej pomysłem była inscenizacja teatralna ze Sławomirem Klasem jako Remusem i Zbigniewem Jankowskim jako Trąbą.
I to chyba był ostatni akcent Roku Aleksandra Majkowskiego na Ziemi Wejherowskiej. W skali Kaszub i Pomorza okazał się on raczej nienadzwyczajny. O ile mogę sądzić z tutejszej perspektywy, właśnie w Grodzie Wejhera działo się najwięcej. Kartuzy raczej Majkowskim wzgardziły, Kościerzyna zorganizowała ponoć „aż” wystawę, dyktando, promocję i konkurs wiedzy o pisarzu (Radio Gdańsk 9.11.2008), w Nowej Karczmie nadano imię szkole i odsłonięto tablicę, garść podobnych do siebie imprez odbyła się też tu i ówdzie. Warszawska wystawa echo dała raczej blade.
Oprócz angielskiego „Remusa” wydano łącznie „półtora” książki: dziełko nieżyjącego od wielu lat A. Hirsza, ekshumowane przez E. Pryczkowskiego, i wznowienie „Jak w Koscérznie...”, sfinansowane przez tytułową metropolię. Ukazało się paręnaście artykułów, czasem rocznicowych, czasem nawet wartościowych i ciekawych, najczęściej jednak w marginalnych organach, jak „Życie Kaszub” albo „Gdinskô...” czy „Rëmskô Klëka” (nie liczę oczywiście „Pomeranii”, która jest branżowa i poza konkursem). Pewnie większość z nich ukazałaby się i bez tego Roku.
Jest jeszcze jedno medium (nie mówiąc o piwie „Remus”), gdzie Majkowski zaistniał w 2008 r. na trwałe - internet. Obszerny życiorys pisarza podaje teraz wikipedia, i to w czterech językach! Jego wersja najbardziej międzynarodowa znalazła się na nowej angielskojęzycznej stronie en.kashubia.com. O Majkowskim piszą też naszekaszuby.pl. Podstawowe informacje oraz relacje z imprez podają strony organizujących je bibliotek: bolszewskiej i wejherowskiej. Oprócz cyfrowego „Remusa” ta druga umieściła też w sieci chyba najdłuższy z wszystkich życiorys Aleksandra Majkowskiego. A stało się to dosłownie w ostatnich dniach tego Roku. Zaś dokładnie w Sylwestra przywieziono z drukarni kolorowy folder Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej reklamujący stałą wystawę o Majkowskim. Muzeum miało już wtedy na uwadze zupełnie inne sprawy, a jednak postarało się, by ostatni akord wejherowskiego RAM-u należał do niego. (SC)



1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentarze wyrażają poglądy ich autorów. Administrator serwisu nie odpowiada za treści w nich zawarte.
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002