Muzeum Piśmiennictwa
i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej
84-200 Wejherowo, ul. Zamkowa 2a, tel. +48 58 6722566
Godziny otwarcia wystaw:
- w sezonie letnim ( 01.05. – 15.10 )
- wtorek- piątek 10:00 - 17:00
- sobota 12:00 - 16:00
- niedziela 12:00 – 16:00
- w sezonie zimowym (16.10.-03.04)
Czytelnie dla korzystających ze zbiorów:
- ul. Zamkowa 2a oraz ul. Wałowa 14a poniedziałek - piątek 8:00 - 15:-00
Istnieje możliwość – po wcześniejszym uzgodnieniu – zwiedzania wystaw i korzystania ze zbiorów w różnych dniach i porach. Muzeum oferuje też dla użytkowników z daleka lub dłużej korzystających ze zbiorów –za niewielką odpłatnością – pokój gościnny. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie jest instytucją dokumentującą i upowszechniającą dorobek kulturowy obecnych i przeszłych pokoleń Pomorzan, szczególnie uwzględniając specyfikę kultury kaszubskiej.
Muzeum Wejherowskie jest jedyną instytucją, dla której podstawowym przedmiotem działania są świadectwa duchowej kultury Kaszub, w zasadzie wykraczające poza definicje zabytków kultury ludowej. Ma to istotne znaczenie z jednej strony dla zachowania i poznania specyfiki kulturowej Kaszub, z drugiej dla twórczego wykorzystania osiągnięć poprzedników we współczesnej działalności kulturalnej.
Znaczenie i funkcje opisywanej instytucji są też odzwierciedleniem specyfiki przedmiotu działalności. Wejherowskie muzeum gromadzi, opracowuje i upowszechnia przede wszystkim piśmiennictwo kaszubskie, stanowiące ewenement na polskim obszarze językowym. Kaszubszczyzna - zyskujące na znaczeniu tworzywo literackie - niewątpliwie najbardziej różni się od polszczyzny, przekraczając próg różnic dialektalnych i gwarowych, w coraz powszechniejszym odczuciu jest oddzielnym językiem. Trudno wyobrazić sobie muzeum o podobnym charakterze w innym regionie Polski.
Ponadto wejherowskie Muzeum z uwagi na rodzaj zgromadzonych zbiorów łączy zadania i sposób działania kilku pokrewnych instytucji jak muzeum, biblioteka czy archiwum. W tym sensie jest placówką unikatową. Porównując różne polskie muzea, najwięcej podobieństw można znaleźć z Muzeum Literatury w Warszawie, które pełniło nadzór merytoryczny nad wszystkimi muzeami literackimi, w tym wejherowskim.