Forum
Losowe zdjęcie
Dzień Jedności Kaszubów 2007 - Gdańsk 8
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Dzień Jedności KAszubów

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
wotoch
wysłane dnia: 5.3.2009 9:00
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Dzień Jedności KAszubów
1......??????
marek wantoch rekowski


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

Alicja
wysłane dnia: 6.3.2009 0:05
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Dzień Jedności KAszubów
Proponuję sobie przypomnieć genezę świętowania Dnia Jedności Kaszubów kilka lat temu. Przecież to była uroczystość ewidentnie anty-establishmentowa, uroczystość autonomistów, więc nie rozumiem dlaczego spodziewasz się jakiegoś większego entuzjazmu dla niej ze strony establishmentu....

A co do medialnego nagłośnienia i ogólnego boomu - możesz mi na priv dać swój nr tel?


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

wotoch
wysłane dnia: 6.3.2009 8:41
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Re: Dzień Jedności KAszubów
2.......


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

Klara
wysłane dnia: 9.3.2009 11:23
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 4.5.2005
z:
Wiadomości: 165
Re: Dzień Jedności KAszubów
...
Alicja
wysłane dnia: 9.3.2009 18:18
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Dzień Jedności KAszubów
Nie wykluczam. Acz pewnie raczej na zdjęciach niż jako demonstrantka... Wszystko zresztą zależy...


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

wilem
wysłane dnia: 9.3.2009 23:52
Stały bywalec
Zarejestrowany: 13.11.2004
z: Miasto (Wejrowò)
Wiadomości: 53
Re: Dzień Jedności KAszubów
Nie wiém chto mô wëmësloné ną dzywną gòdzënã. Żebë to bëło na 5 pp to bë nie bëło niżódny problemë, ale doch ò 1 pp w robòcy dzéń wikszosc lëdzy je w robòce. Tak czë jinak jô latos Dzéń Jednotë mdã fejrowôł w Bëtowie w niedzelã 22 strëmiannika. Móm nôdzejã, że bãdze lepi jak łoni we Gduńskù, bò tedë to bëła stromòta jak diachôł. Jem dobri mëslë


----------------
Wilem

wotoch
wysłane dnia: 10.3.2009 8:41
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Re: Dzień Jedności KAszubów
Z tego co wspominałem w pkt. 1...? i 2.... Dzień Jedności KAszubów należy obchodzić z odpowiednimi honorami. Według mnie to powinno być NAJWIĘKSZE ŚWIĘTO KASZUBÓW. Nie ma drugiego takiego święta na Kaszubach. Powiedzmy sobie szczerze. Osobiście zapraszam wszystkich do Bytowa 22. Chciałbym aby wszyscy piszący na tym portalu spotkali się 22 w Bytowie. Będzie DAMROCEKRS będzie CHËCZ i jest hasło Młodi przińdnota Kaszëbów. Spotkajmy się w Bytowie podczas Dnia Jedności Kaszubów. Weźmy flagi i dobre intencje pokażmy swoją siłę.
Marek Wantoch Rekowski - główny organizatro DJK w Bytowie.
PS. Liczę również na Klub Studentów POMORANIA.


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

dino888
wysłane dnia: 10.3.2009 16:53
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 4.2.2007
z: Lëzëno
Wiadomości: 103
Re: Dzień Jedności KAszubów
Jô na gwës bądã w Bëtowie, jak nie mdã miôł jak zajachac, to jidã piechti :D Ale nimò stolemny chãcë nie dóm radë ò ti pòrze bëc w stolëcë. A szkòda, bò Gduńsczanóm mùszimë dërch pòkazywac, że z tima stanicama to më chòdzymë pò swòji zemi. Jakbë pôrãsta młodich zrobiło jak jô, tej jô bë sã wërwôł ze szkòłë i zrobił maniFEST, w tim rokù zrobimë to równak w Bëtowie, jak mëszlã. Żrbë blós naj bëło wiele i béł pò tim wiôldżi trzôsk!


----------------
zazdrzë na

slowionie.kaszubia.com

rôczã serdecznô

goch
wysłane dnia: 11.3.2009 15:46
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.8.2004
z: Czersk- Słupsk - Borowy Młyn
Wiadomości: 147
Re: Dzień Jedności KAszubów
Szanowni Państwo/Przyjaciele

Zapraszam wszystkich16 bm do Słupska na uroczystość poświęconą pamięci Gryfitów. Spotkanie to będzie naszym, tj. Fundacji Naji Gochë i jej Przyjaciół - skromnym wkładem w obchody Święta Jedności Kaszubów, stanowić będzie część bytowskich obchodów tego kaszubsko – pomorskiego Święta .
*
Zapraszam do udziału w tym święcie, którego myślą przewodnią jest:
Pamięć i tożsamość

*
Zarząd i Kapituła Fundacji na rzecz rozwoju społeczno – kulturalnego i promocji Ziemi Słupskiej Zaborów Borów i Gochów – Naji Gochë (opp) -
*
a także w imieniu Słupskich Duchownych:
ks. prałata Jana Giriatowicza proboszcza parafii Św. Jacka;
ks. Wojciecha Froehlicha wikariusza parafii Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego;
ks. Mariusza Synaka proboszcza parafii prawosławnej Św. Apostołów Piotra i Pawła;
ks. Bogusława Pipki - proboszcza parafii grecko katolickiej Św. Jana Chrzciciela
*
- uprzejmie zaprasza
16 marca 2009 r. na godz. 16,30 do Kościoła pw. Św. Jacka w Słupsku
na ekumeniczne spotkanie patriotyczno - modlitewne w intencji pomyślności mieszkańców oraz Włodarzy Słupska i Ziemi Słupskiej jak również ku pamięci panującego przez ponad 500 lat na Słupsko - Pomorskiej Ziemi, książęcego Rodu Gryfitów
w 325 rocznicę śmierci ostatniego z nich,
Ernesta Bogusława de Croy i Jego Matki, księżnej Anny Gryfitki
Spoczywających w tej słupskiej świątyni.
Podczas uroczystości udostępniona będzie książęca krypta grobowca.
Oprawę artystyczną uroczystości zapewni Zespół Muzyki Dawnej ze Szkoły Muzycznej w
Sławnie pod kierunkiem Bogumiła Płacheckiego oraz gra mistrza organowego Janusza
Dudzińskiego a okolicznościowe recytacje zaprezentują uczniowie oraz członkowie Bytowskiego Bractwa Rycerskiego oraz Klubu Studenckiego „Tatczëzna"
Akademii Pomorskiej.
Straż honorową przy krypcie książąt wystawią Bractwa Rycerskie Gryfitów - ze Słupska i Bytowa w asyście słupskich pocztów sztandarowych.
Słowo o Gryfitach Słupskich, wygłosi Zdzisław Machura prezes Stowarzyszenia
Przyjaciół MPŚ w Słupsku.
Jeszcze raz uprzejmie prosimy o zaszczycenie swoją obecnością niniejszej uroczystości.
Szczęść Boże!
Z wyrazami szacunku
Zbigniew Talewski
Prezes Fundacji „NG"

*
Pamięć i tożsamość

Po raz czwarty od 2006 r. - Fundacja „Naji Gochë” spełniając prośbę o pamięć i modły, wyrażoną w testamencie przez ostatniego słupskiego Gryfitę, księcia Ernesta Bogusława, zaprasza Słupszczan w rocznicę jego śmierci, do słupskiego kościoła św. Jacka na modlitwę i spotkanie z historią Pomorza.
16 marca br w 325 rocznicę Jego śmierci w kościele Św. Jacka, odbędzie się ekumeniczne spotkanie patriotyczno – modlitewne ku pamięci Gryfitów oraz w intencji pomyślności Mieszkańców i Włodarzy Ziemi Słupskiej. To okolicznościowe nabożeństwo poprowadzi ks. prałat Jan Giriatowicz, proboszcz tej świątyni- dusza przedsięwzięcia oraz proboszczowie słupskich parafii – prawosławnej ks. Mariusz Synak, ewangelickiej ks. Wojciech Froechlich i greko – katolickiej ks. Bogdan Pipka.
W uroczystości tej, co roku licznie uczestniczą Słupszczanie oraz przedstawiciele władz samorządowych Słupska i powiatu słupskiego, organizacji i instytucji kulturalnych w tym członkowie Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Uroczystość uświetniają poczty sztandarowe: miasta Słupska, miejscowego Oddziału ZKP oraz znaki i proporce, Drużyn Rycerskich – Bogusława V ze Słupska i Gryfitów z Bytowa.
W okolicznościowym programie artystycznym wstąpi Zespół Muzyki Dawnej z PSM w Sławnie, prowadzony przez Bogumiła Płacheckiego, oraz uczniowie szkół słupskich, na organach koncertować będzie Maestro - Janusz Dudziński.
W ubr podczas tego Spotkania Fundacja Naji Gochë wystąpiła z uzgodnioną z dyrekcją Muzeum Pomorza Środkowego i Towarzystwem Przyjaciół Muzeum inicjatywą budowy w Słupsku pomnika Bogusława X Wielkiego - Gryfity. W przedsięwzięciu tym udział zadeklarowały już niektóre słupskie przedsiębiorstwa, organizacje i instytucje. Jest już opracowana wstępna wizualizacja pomnika i miejsca jego postawienia. Zamierza się niniejszy pomnik po uzgodnieniach i zgodzie Samorządu Słupska i Prezydenta Miasta, wznieść i odsłonić w jedną z historycznych rocznic lokacji miasta tj. 700 – lecia, tj. w tą, która przypada w 2010 roku
Kościół Św. Jacka – miejsce naszych Spotkań poświęconych pamięci Gryfitów - jest jedną z pomorskich nekropolii tego rodu – sprawującego przez wiele set lat suwerenne rządy na terenie księstwa Zachodnio Pomorskiego w tym słupskiego.
Poza ks. Ernestem Bogusławem pochowana jest w kościele Św. Jacka jego matka, księżna Anna Gryfitka i inni członkowie tego rodu, w tym księżne, dla których zamek w Słupsku, po śmierci ich mężów był, jako tzw. Wdowi Dom - miejscem ich zamieszkania..
Niestety – dzisiaj nadal nie wszyscy Słupszczanie zdają sobie sprawy, że historia Ziemi Słupskiej i Słupska nie zaczęła się w 1945 roku. Nie upowszechnia się wszechstronnej wiedzy o bogatej historii naszego miasta,które od zarania swego powstania było słowiańskie, a później było jednym z filarów suwerennego państwa pomorskiego, które to zostało w 1647 roku, po bezdzietnej śmierci ostatniego z jego władców - Bogusława XIV poddane rozbiorowi, który dokonała Brandenburgia i Szwecja. Ten rozbiór spowodował, że ta kaszubsko – pomorska ziemia na wiele lat weszła nasamprzód w skład Brandenburgii, po czym państwa pruskiego a na końcu w skład Rzeszy Niemieckiej
To m.in. te nasze Spotkania ku pamięci Gryfitów mają zaświadczać o tym, że fala germanizacji, która przelała się przez Pomorze nie zdołała wyrwać z duszy tej słupsko – pomorskiej ziemi pamięci o tym skąd jej słowiańsko - kaszubsko – pomorski ród. To z tego okresu - niczym bohaterscy Stolemowie - Strażnicy Pamięci i świadectwo tamtego czasu, - przetrwały do dzisiaj m.in. w Słupsku, wzniesione za panowania Gryfitów liczne średniowieczne budowle, oraz zabytki kultury materialnej, które zgromadzono dzisiaj w słupskim Muzeum Pomorza Środkowego, a także w pobliskim Bytowie i Darłowie.

No cóż Słupszczanom, dumny i historyczny Gryf ko nadal przede wszystkim kojarzy się tylko z nazwami klubów czy obiektów sportowych. Szkoda, że wizerunek herbu naszego miasta ( a także wielu innych pomorskich miast i gmin noszący ten historyczny kaszubsko – pomorski herb) z Gryfem, nie kojarzy się z jego chlubnym słowiańskim rodowodem i pochodzeniem oraz wielowiekową historią władców tej kaszubsko – pomorskiej ziemi. Nie utożsamia się z tym wszystkim, co powinno wzmacniać dzisiaj w nas poczucie dumy bycia Słupszczaninem, mieszkańcem tej od wieków słowiańskiej ziemi.
Czy komuś się nie podoba …to nie może nic zrobić na przekór prawdzie? Historia Ziemi Słupskiej i Słupska jest nie germańska a słowiańska - innej historii, będącej fundamentem naszej słupskiej współczesności nie mamy? To taka a nie inna, jest wyznacznikiem naszej dzisiejszej słupskiej tożsamości, jest naszą dumą i godną pamięcią. Boć my współcześni Słupszczanie nie jesteśmy potomkami - często nie z własnej woli – polskich, ukraińskich, niemieckich czy innej nacji kolonistami Pomorza – stąd nie musimy w tym względzie nadal działać w myśl zasady, że tu od 1945 roku budujemy na gruzach „germanizmu” polski Słupsk, że w nim muszą, przeto na tą miarę tej nowo narodowej sprawy, mieszkać w nim oderwani od korzeni tej słowiańsko – pomorskiej ziemi, nowo wykreowani Słupszczanie kosmopolici. Nic bardziej błędnego… Dla dzisiejszych Słupszczan bez względu skąd przybyli tu ich przodkowie… Słupsk jest naszą małą Ojczyzną (tak jak i ta duża – matka Polska) stanowi - jak w swej definicji narodu pisał Marice Barres - jedność tutejszej ziemi z tymi, co tu umarli („ziemia i umarli, to wspólne posiadanie starożytnego cmentarza i pragnienie zachowania go niepodzielnym”). Również w tym duchu musimy utrwalać świadomość, że „każde pokolenie (narodu) jest tylko piętrem dobudowanym do wznoszonego przez stulecia gmachu społeczeństwa” (Paul Bourget)
Zważywszy dzisiaj to wszystko - „my – tutejszy -naród” musimy na fundamentach regionalnej historii tej Ziemi być orędownikami jej prawdziwej historii a przez to jako jej „dzieci” – rodzimymi patriotami.
Bowiem to tu w tej słupskiej ziemi i w jej historii a nie gdzieś indziej w innej części Polski są korzenie naszej słupskiej tożsamość i pamięci, którą winniśmy z dumą pielęgnować i przekazać tym, co po nas…

*
Serdecznie wszystkich pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego
Zbigniew Talewski



----------------
„Nigde do zgube
Nie przyńdą Kaszube
Marsz, marsz za wrodziem!
Me trzymome z Bodziem..."
(H. Derdowski – Hymn
Kaszubski)
Pisownia m.in. za "Muzyka Kasz...

Alicja
wysłane dnia: 12.3.2009 0:52
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Dzień Jedności KAszubów
Świetnie!
A co z "wojną palikową" i innymi o których rozmawialiśmy?
pzdr
Alicja


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

(1) 2 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002