Forum
Losowe zdjęcie
Kościerzyna
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Język
     analiza cdn

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
bcirocka
wysłane dnia: 29.3.2009 21:12
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: analiza cdn
Temat nie jest źle sformułowany - okazuje się, że nie ma w nim słowa o tym, że kaszubski jest gwarą :) Nie ma w nim słowa o tym, że uczeń ma jakoby omawiać cechy gwarowe kaszubszczyzny. To, że język kaszubski jest jedynym prawnie uznanym językiem regionalnym w Polsce, nie ma tu nic do rzeczy.
Uczeń ma wybrać cechy charakterystyczne tej odmiany gwarowej/dialektalnej polszczyzny, którą posługują się ludzie mieszkający w WYBRANYM przez niego (czyli dowolnym) regionie Polski. Oczywiście należy wybrać taki region, taki obszar, w którym ludzie posługują się jakąś "ciekawą "gwarą, taki, w którym cechy językowe lokalnej mowy będą wyraźnie odmienne od polszczyzny literackiej, po to, żeby było o czym mówić :)


Jupcew poprawnie rozumie temat. Powtórzę raz jeszcze: zadaniem ucznia jest wybór tekstu napisanego w jakiejś odmianie dialektalnej/gwarowej języka (ogólno)polskiego, można wybrać mowę, którą posługują się mieszkańcy dowolnego regionu:, np. Śląska, Kociewia, Podhala. Natomiast nie można wybrać kaszubszczyzny - ponieważ ona nie jest odmianą dialektalną języka polskiego.

Różnice np. pomiędzy gwarą kociewską a językiem ogólnopolskim są łatwo dostrzegalne: w leksyce (słownictwie) - np. kociewskie "drużyć sia" - polskie "przyjaźnić się"; w fonetyce - sia - się, żam - żem, napsisz - napisz, długo - dugo; rożnice fleksyjne (w odmianie) - "o czym tu napsisać bajka (polskie: bajkę) po kociewsku", "byli i mewy, i ropuchy" - "były i mewy, i ropuchy" (M. Block, Świniarnia Hani, "Pomerania" 2009, nr 3, s. 35). Można rozwinąć temat, wspominając o zachowaniu wielu słów ze staropolszczyzny w gwarze kociewskiej...

Można poszukać tekst po śląsku - praca będzie z pewnością pasjonująca, bo gwara śląska jest urocza :)

Życzę przyjemnej pracy, panie R.
Alicja
wysłane dnia: 29.3.2009 21:19
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: analiza cdn
Cytat:
CECHY GWAROWE CHARAKTERYSTYCZNE DLA JĘZYKA WYBRANEGO REGIONU POLSKI. OMÓW NA PRZYKŁADZIE CELOWO DOBRANEGO TEKSTU.


Tu zastosowano wieloznaczność wyrazu "język". Język oznacza zarówno "oddzielny system językowy" jak i "mowa". A także jest to nazwa części ciała znajdującej się w otworze gębowym :)
Temat chce od ciebie abyś zajął się cechami dialektalnymi (gwarowymi) typowymi dla mowy wybranego regionu Polski. Regiony Polski to: Mazowsze, Małopolska, Śląsk, Wielkopolska... I te podziały jakoś się mają do podziałów językowych (dialektalnych) i coś wspólnego mają- ale średnio się pokrywają. Do podziału na województwa mają się nijak. Kaszubski (podobnie jak każdy inny język świata) dzieli się na własne dialekty.

Aby porównywać tekst gwarowy i zajmować się jego cechami dialektalnymi w konkretnym komunikacie, najpierw trzeba dobrze znać normatywną odmianę danego bjęzyka. Podjąłbyś się wyodrębnienia cech gwarowych w zdaniu "Ja sem domov vratila a sedela ob hodinu na prizbie" nie znając normatywnego słowackiego?


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

Alicja
wysłane dnia: 29.3.2009 21:21
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: analiza cdn
Cytat:
Problem w tym, że ja nie potrafie przeanalizować żadnego tekstu

Samo zrozumienie pojęc leksyka i fleksja jest dla mnie bardzo trudne.


Zmień temat lepiej. Tak będzie dla ciebie lepiej :(


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

kristina
wysłane dnia: 29.3.2009 23:21
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 22.6.2005
z:
Wiadomości: 95
Re: analiza cdn
jeśli zdecydowałbyś się na analizę któregoś z opowiadań Marysi Block, służę pomocą ze względu na sentyment do autorki
możesz pisać na maila: hanna.makurat@gmail.com


----------------
http://meta-fizyka.blogspot.com/

« 1 (2)
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002