Forum
Losowe zdjęcie
Taniec Róz Dwa (708)
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     ROK 2010 ROKIEM KARNOWSKIEGO?

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
bora
wysłane dnia: 28.6.2009 23:32
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 6.9.2006
z:
Wiadomości: 33
Re: ROK 2010 ROKIEM JANA TREPCZIKA
Cytat:


Ja pisałem zamkły list w tej sprawie,...


:)


Të, Korda, ë jinszi nôleżnicë piãtéj kòlónë w najich régach. Taczé szportë z kaszëbszczegò jãzëka slédny rôz mają robióné kòmùnisticzné szkólny ë ùrzãdnicë. Żlë të nie lëdôsz naji mòwë, tej môsz bëc chòc sztël na kaszëbszczim fòrum ë antikaszëbszczé tekstë (jak wasta Grzib dwa miesãcë wslôdë, chtërnegò knédżi zachãcbã tuwò robisz) gadôj dze jińdze.
Të wcyg robisz przekãsné bôczënczi procëm kòżdégò pòzdrzatkù, chtëren nie nôdôwa sã do kòcewszczi sztrategii.

Jô jesz blós rzekã, że ni móm nick procëm kandidaturë Bãdkòwszczégò ë sóm móm zôpisóné 1% latoségò zwëskòwégò pòdatkù na jimprezë dlô jegò pamiãcë.

Môrcën Bòrowa
Korda
wysłane dnia: 29.6.2009 8:56
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.9.2003
z: Kociewie
Wiadomości: 102
Re: ROK 2010 ROKIEM JANA TREPCZIKA
Nie rozumiem powyższej gwary, jaśniej proszę.
wotoch
wysłane dnia: 29.6.2009 10:26
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Re: ROK 2010 ROKIEM JANA TREPCZIKA
Kolego Korda proszę o lekki umiar. Tylko lekki!! Reszta jakoś ujdzie.

Co do Trepczyka to raczej nie ma o czym marzyć i to jeszcze przez długie lata. Obecny układ polityczny w ZKP nie pozwoli na rehabilitację Zrzeszińców uznanych za zdrajców przez komunistyczne władze. Sam Trepczyk wywołuje dziś w ZKP reakcję alergiczną wywołującą duszności i kaszel. Środowisko uważa że to był germanofil, zdrajca i separatysta. Sam się zastanawiam dlaczego tak ważne osoby dla kultury i języka kaszubskiego są spychane na margines społeczny. Dlaczego tak się dzieje??????

Marek Wantoch Rekowski


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

Korda
wysłane dnia: 29.6.2009 10:35
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.9.2003
z: Kociewie
Wiadomości: 102
Re: ROK 2010 ROKIEM JANA TREPCZIKA
Kolego Marku, doskonale znam twórczość i zasługi Jana Trepczyka. Nie wywołuje On u mnie żadnej reakcji alergicznej. Jest wiele osób, wielu twórców kaszubskich, o których należy pamiętać. Nie zawsze można uhonorować wszystkim w danym roku nadając im patronat nad danym rokiem. Gdyby Rok 2009 był rokiem np. w pierwszym półroczu Bądkowskiego, a w drugim półroczu Jana Trepczyka - ja nie miałbym nic przeciwko.
Co do nawoływania mnie do umiaru, myślę Marku, że mnie nie należy nawoływać. Mam umiar i to nie lekki. Internauta niejaki Borowa nie tylko nie zachował umiaru i obraził mnie celowo. Stąd moja reakcja, zresztą delikatna.
pozdrawiam
Michal
wysłane dnia: 29.6.2009 22:58
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.4.2004
z: Żulawskich Rubieży Kociewia
Wiadomości: 577
Re: ROK 2010 ROKIEM JANA TREPCZIKA
Kolega Bora raczył napisać:


"Żlë të nie lëdôsz naji mòwë, tej môsz bëc chòc sztël na kaszëbszczim fòrum ë antikaszëbszczé tekstë (jak wasta Grzib dwa miesãcë wslôdë, chtërnegò knédżi zachãcbã tuwò robisz) gadôj dze jińdze.
Të wcyg robisz przekãsné bôczënczi procëm kòżdégò pòzdrzatkù, chtëren nie nôdôwa sã do kòcewszczi sztrategii."


To musi być jakaś gwara. Może huculska? I to musi być tylko przypadkowa zbieżność w brzmieniu z kaszubskim.

Bo żeby po kaszubsku ktoś tu napisał, że naszekaszuby to rychtychkaszubskie forum, gdzie nie ma miejsca dla Kordy?

Kurcze nie raz ostro koty tutaj darłem, ale w życiu nikt takiej głębokiej myśli nigdy mi nie rzucił.

I ja rozumiem jeszcze jakby mnie... Co ducha kaszubskiego przez wrażą działalność w Warmiakach zabijał...

Ale Krzysiu?

No comments, czasem po prostu lepiej milczeć, niż oceniać kogoś o kim wie się niewiele...

Michał

Ps. Krzysiu a może to pod nikiem pisze znany ultrakociewski krewniak znanej kaszubskiej działaczki?

Bo jak wspomnę, to on do Ciebie prawieże tymi słowami onegdaj witał, ino nie po huculsku, tylko po tczewskourzędowemu: Co piąta kolumna Kaszubów robi w naszym mieście?

Przypadek?

On kaszubskiego niby nie zna, ale huculski? Kto wie...
kristina
wysłane dnia: 30.6.2009 0:44
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 22.6.2005
z:
Wiadomości: 95
Re: ROK 2010 ROKIEM JANA TREPCZIKA
również wolę myśleć, że wypowiedź bory pisana jest jakąś gwarą nieznanego mi języka,
niż czytać tekst obraźliwy wobec Krzysia Kordy...

który nie tylko nigdy nie miał nic przeciwko językowi kaszubskiemu, ale w zupełnie naturalny szczery sposób zawsze troszczy się i wspiera kaszubszczyznę...


----------------
http://meta-fizyka.blogspot.com/

tczewianin
wysłane dnia: 30.6.2009 0:56
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: ROK 2010 ROKIEM JANA TREPCZIKA
Sursum Korda ludzie małej wiary!

Jeśli trzeba będzie zawiązać KKKONPKKPNNA (Kaszubsko-Kociewski Komitet Obrony Naszego Przyjaciela Krzysztofa Kordy Przed Niczym Niezawinioną Agresją) to pierwszy'm gotóff położyć swą golonkę na ołtarzu słusznej sprawy! Nie damy Cię, psia ich mać! Alleluja(h) i do przodu(h)!!!

T.
m_narloch
wysłane dnia: 30.6.2009 19:18
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 23.4.2008
z: Łąg, Śliwice,Gdynia
Wiadomości: 39
Re: ROK 2010 ROKIEM JANA TREPCZIKA
Alergicznie reaguję na kłótnie, zwłaszcza te bezsensowne.

1. Jeśli chodzi o rok L. Bądkowskiego to inicjatywę zgłosiła Pani Felicja Baska -Borzyszkowska, na naszą (tj. Pomoranii toruńskiej) prośbę w czerwcu 2008 r. na Radzie Naczelnej ZK-P. Cieszę się, że na pomysł ten wpadł także oddział toruński.
Bynajmniej nie było naszym pomysłem utrącenie innych pomysłów, a zwłaszcza atak na Trepczyka. Myślę, że również pan Krzysztof Korda nic przeciwko tej postaci nie ma, przynajmniej tak odczytuję jego teksty w tym wątku.

2. Ja osobiście Jana Karnowskiego bardzo lubię - zarówno jako postać z bardzo ciekawą biografią, jak też i jego teksty. L. Bądkowski wyraźnie nawiązywał do jego koncepcji regionalizmu (tzw. mestwinowców, inną sprawą ilu tych mestwinowców było) i dla mnie istnieje między nimi wyraźne powiązanie.

3. Trepczyk i wiele innych osób zasługuje na szacunek, nie wiem, czy na rehabilitację, bo to oznaczałoby uznanie, że ktokolwiek mógł go osądzać. Sądzony nie był, ale na pewno też dla wielu osób był niewygodny. Jak najzupełniej jestem za upamiętnieniem tej postaci.
Jakie mamy pomysły?
a) wydać w interencie wszystkie jego teksty za zgodą rodziny;
b) zgłosić odpowiedni projekt uchwały RN ZK-P;
c) może jakiś konkurs (stypendium) imienia Trepczyka?
d) serię artykułów o Trepczyku - jest na portalu grupa osób, która publicystyką się zajmuje, sam taki artykuł przygotuję i postaram się znaleźć jakiegoś wydawcę.
Jakieś inne pomysły? środki przychodzą komuś do głowy?
Jupcew
wysłane dnia: 30.6.2009 20:45
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 18.1.2006
z: z Pomorza :)
Wiadomości: 222
Re: ROK 2010 ROKIEM JANA TREPCZIKA
Kolego Michale proszę o rozwinięcie swojego wykładu na temat powiązań ginącej odmiany dialektu południowokaszubskiego z huculszczyzną , na pewno warto na forum podzielić się tymi zapewne trafnymi spostrzeżeniami . Swoją drogą jak Marcin niedawno trafnie zauważył prędzej ZK-P ogłosi następny rok rokiem Konopnickiej niż Trepczyka.
Nie neguję nowej linii zgody ZK-P i otwarciem na szeroko rozumiane sprawy pomorskie. Bo wszyscy jesteśmy dziećmi w tego domu ale wkład Trepczyka w rozwój myśli regionalnej był także duży, choć na pewno Trepczyk nie jest obecnie postacią medialną przez poprawnośc polityczną . Gratuluję Panu Narlochowi pomysłów i zaangażowania w Toruniu na rzecz rozwoju kaszubskiej myśli regionalnej. Mam nadzieję, że wielu forumowiczów będzie na zjeździe w Bytowie.
Michal
wysłane dnia: 1.7.2009 19:30
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.4.2004
z: Żulawskich Rubieży Kociewia
Wiadomości: 577
Re: ROK 2010 ROKIEM JANA TREPCZIKA
Ani o Hucułów, ani Kaszubów tu chodzi. Ci co oglądali "C.K. Dezerterów" świetnie wiedzą dlaczego mi się "wielce" merytoryczna wypowiedź Kolegi Bory z Hucułami ( z całym szacunkiem dla ukraińskich górali) skojarzyła...

Liczę, że Kolega Bora wykorzysta choćby Google i się dowie czym zajmuje i zajmował się kolega Krzysztof i powstrzyma się z kolejnymi idiotycznymi zarzutami. I tyle w tym temacie.

Zaś, co do "nowej linii ZKP", "otwarcia się na sprawy pomorskie", to ja napisze tak.

Dziwi mnie święte oburzenie osób mających poglądy całkowicie sprzeczne z tymi, które ma w statucie (od 50 lat) ZKP, na takie czy inne symboliczne decyzje tej organizacji.

Jak komuś przeszkadza owa pomorskość, to naprawdę Zrzeszenie to nie bajka dla niego i szkoda nerwów na oburzanie się, że ktoś na świecie myśli inaczej niż my.

To się nazywa pluralizm i demokracja.

Nic nie mam przeciw Trepczykowi, ale wybierając między nim a Bądkowskim, dla mnie osobiście ważniejszy jest ten ostatni. Nie mam zamiaru się jednak obrażać, jak ktoś uważa inaczej jego święte prawo.

Dlatego też proszę nie obrażać koleżeństwa z mojej organizacji, tylko dlatego, że myślą inaczej niż Kolega.

Zaś co do owej niepoprawności politycznej Trepczyka....

Przepraszam, że co?

Jak rozumiem głównym argumentem w tym temacie jest fakt, że wniosek o ogłoszenie Roku Trepczyka, zgłoszony na chybcika parę dni przed Radą Naczelną przez osoby luźno (lub wcale) związane z Zrzeszeniem przegrał ze zgłoszonym parę miesięcy wcześniej i szeroko, dyskutowanym w samej organizacji wnioskiem o Rok Bądkowskiego?

Rzecz jasna nie ma znaczenia, że dyskusja nad tymi wnioskami potoczyła się tak, że gdyby wnioskodawcy po przegranym głosowaniu za 2009 poszli za ciosem i zgłosili projekt ogłoszenia tych obchodów w 2010, to pewnie by to przeszło też jednogłośnie...

No, ale wnioskodawcy się obrazili i sobie poszli...


Dlatego Kolega wybaczy, ale szczerze mu życząc wszelkich sukcesów w rozwój ruchu kaszubskiego, ja wolę angażować się w cały regionalizm pomorski. I kaszubskość, i kociewskość, i wszystko co służyć będzie mojej regionalnej ojczyźnie...

Pozdrawiam serdecznie

Michał
« 1 (2) 3 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002