Forum
Losowe zdjęcie
Przemarsz 22
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     XI Zjôzd Kaszëbów w Bëtowie- sztrid ò himn bez argùmeńtów

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
dino888
wysłane dnia: 4.7.2009 19:51
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 4.2.2007
z: Lëzëno
Wiadomości: 103
XI Zjôzd Kaszëbów w Bëtowie- sztrid ò himn bez argùmeńtów
Na zôczątkù chcã pòdzãkòwac òrganizatoróm za bëlną zabawã, dobré jestkù, piãkny plac i bòkadnosc atrakcjów, jaczé mie pòtkałë na nym Zjezdze.

Równak, nim pòtkałë mie ne atrakcje béł jem swiôdkã a równoczasno ùczãstnikã spiéwaniégò himnów... Felënk trepczikòwi Zemie rodny ùznôwóm za prowòkacjã, chamstwò, felënk kùlturë (jaczi ju òstôł pòkôzóny na DJK przë himnach).
Zwòlennicë ZR nie szlë szlachã spiéwającëch Marsza i nie bëło czëc krzików "hańba" i jinych òbjawów chamstwa. Prosto zdecydowelë sã zaspiéwac swòjã piesniã "pòza biną". Równak i tu doszło do niekùlturalnégò zachòwaniô, abò prosto tchórzostwa. Nie dóno nawetka skùńczëc himnu i w sztóce, czedë do môlinczégò karenka doparłącziwało sã corôz wicy spiéôków, na binie zaczãto zagłësziwac himn jinszą piesnią.

Wedle mie felënk meritoricznëch argùmeńtów skłôniô do ùcekaniô sã do taczich prostacczich metodów. Jô jem tim głãbòk ùrażony i zadzëwòwóny, że chamstwò nawetka tu ni ma greńców.


Króm tegò wszëtczim dzyrsczim gratulëjã, dzãkùjã za pòspólny spiéw, przerwóny w bezgreńczno prostacczi ôrt himnu. Jaczis tam "trzôsk" (chòc ò himnie tak sã nie pòwinno gadac) sã nama ùdało zrobic.


----------------
zazdrzë na

slowionie.kaszubia.com

rôczã serdecznô

Korda
wysłane dnia: 5.7.2009 23:39
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.9.2003
z: Kociewie
Wiadomości: 102
Re: XI Zjôzd Kaszëbów w Bëtowie- sztrid ò himn bez argùmeńtów
Podziwiam Kaszubskie spory o hymn. Gratulacje. Merytoryczna dyskusja jest wskazana, jednak sami nie widzicie, jak wiele tracicie na marnotrawienie sił na dyskusje. Może ktoś celowo Was inspiruje?

My na Kociewiu mamy jeden hymn i dzięki temu zajmujemy się tylko merytoryczną robotą. Wszystkim regionom jest na rękę dyskusja o hymnie kaszubskim. Dyskutujcie jak najdłużej, tylko mam nadzieję, że jak ustalicie w końcu hymn, to ludzie będą mówić jeszcze po kaszubsku.

Pozdrawiam z Kociewia
Krzysztof Jan Korda
arek
wysłane dnia: 7.7.2009 13:41
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 2.6.2004
z:
Wiadomości: 38
Re: XI Zjôzd Kaszëbów w Bëtowie- sztrid ò himn bez argùmeńtów
Tak, tak... Krzysztofie! Kaszuby to jednak nie Kociewie. My tu mamy jeszcze siedem stolic, a hymny tylko dwa.
tczewianin
wysłane dnia: 8.7.2009 9:26
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: XI Zjôzd Kaszëbów w Bëtowie- sztrid ò himn bez argùmeńtów
Cytat:

Wysłany przez arek dnia 7.7.2009 13:41:30

Tak, tak... Krzysztofie! Kaszuby to jednak nie Kociewie. My tu mamy jeszcze siedem stolic, a hymny tylko dwa.


Nie zapominaj o PODWÓJNEJ TOŻSAMOŚCI, dwójmyśleniu i podwójnych standardach moralnych.

Na Kaszubach nie ma złodziei. Ludzie sami kradną!

T.
lorbas
wysłane dnia: 9.7.2009 23:04
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.5.2009
z: chodzę swoimi drogami
Wiadomości: 112
Re: XI Zjôzd Kaszëbów w Bëtowie- sztrid ò himn bez argùmeńtów
Może w Tczewie tak jest, ale na Kaszubach na pewno nie!
Na Kaszubach się nie kradnie!
U nas kradną tylko Bose Antki.

Kaszubi to najwyżej organizują, zagospodarowują, poświęcając się biorą w opiekę, promują, propagują, zabezpieczają.

Jak więc śmiesz tak obrażać Kaszubów?
Jakim prawem umieszczasz w internecie takie nieprawdy?
Kto za tobą stoi, kto Ciebie inspiruje?

Lepiej sobie uważaj, bo są ludzie którzy dokumentują takie wypowiedzi i gdy przyjdzie czas wystawią rachunek!

Wtedy może Ci nie być do śmiechu
Jupcew
wysłane dnia: 10.7.2009 0:04
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 18.1.2006
z: z Pomorza :)
Wiadomości: 222
Re: XI Zjôzd Kaszëbów w Bëtowie- sztrid ò himn bez argùmeńtów
Honorem podobno się najeść nie można ale czy to oznacza, że człowiek ma schodzić do poziomu świni?! W każdej grupie zdarzają się czarne owce ale to my tworzymy swój obraz , to my stykamy się z takimi czy innymi ludźmi i to po naszej stronie leży to jak nas się odbiera.
kaszeba
wysłane dnia: 12.7.2009 19:53
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 22.10.2003
z: Dzierżążno
Wiadomości: 196
Re: XI Zjôzd Kaszëbów w Bëtowie- sztrid ò himn bez argùmeńtów
Tak, organizacja XI Zjazdu Kaszubów była nadzwyczajna. Jako uczestnik kilku tego typu imprez, śmiem twierdzić, że ta bytowska była najlepsza. Bytów ponownie w tym roku pokazał, że świetnie sobie radzi z organizacją takich przedsięwzięć.

Tak, jak już to Adam Hebel zauważył, jedyną skazą na tym wizerunku organizatorów była sprawa odśpiewania hymnów czy też – mówiąc ściślej – pieśni pretendujących do miana hymnu kaszubskiego. Po pierwsze: Nie wiadomo dlaczego organizatorzy nie uwzględnili pieśni Jana Trepczyka. Po drugie: Trudno zrozumieć zachowanie Tomasza Fopke, współprowadzącego i zarazem wiceprezesa (do spraw kultury!) ZKP, który to, gdy część uczestników postanowiła odśpiewać tę pieśń, zaczął zagłuszać śpiewających. Dzisiaj nawet na stadionach, w tak podniosłych chwilach, rzadko można się spotkać z takim chamskim zachowaniem.

Myślę, że organizatorzy przyszłorocznego Zjazdu wyciągną wnioski z tego wydarzenia i mam nadzieję, że w programie puckiego Zjazdu znajdzie się miejsce zarówno dla „Marsza” Derdowskiego, jak i „Ziemi Rodny” Trepczyka. A wszystko po to, aby zjazdy integrowały, a nie dzieliły uczestników.


Ciekawe, że ten moment przemilczały media – nie wiem czy wszystkie, bo tego aż tak bardzo nie śledziłem, ale tej kwestii nie poświęciły uwagi np. „Norda”, „Rodnô Zemia”, „Na bôtach ë w bòrach”, gdańska „Panorama” czy też „Gazeta Pomorska” (zob. relacja video: http://www.gp24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090705/BYTOW/663384619)

A tak na marginesie, to warto odnotować, że ukazała się w Wydawnictwie Region analiza literacko-ideowa „ZR” (autorem jest Mariola Pobidyńska), a jednym z pierwszych czytelników tego opracowania był premier RP.

Dariusz Szymikowski


----------------
Dariusz Szymikowski

dino888
wysłane dnia: 13.7.2009 9:20
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 4.2.2007
z: Lëzëno
Wiadomości: 103
Re: XI Zjôzd Kaszëbów w Bëtowie- sztrid ò himn bez argùmeńtów
Również zachęcam do lektury podanej książeczki. Zawiera ciekawe tłumaczenia, informacje o ważniejszych wydarzeniach z udziałem tej pieśni i ogólnie wyjaśnia, dlaczego ta pieśń jest uznawana za hymn.


----------------
zazdrzë na

slowionie.kaszubia.com

rôczã serdecznô

kaszeba
wysłane dnia: 14.7.2009 9:24
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 22.10.2003
z: Dzierżążno
Wiadomości: 196
Re: XI Zjôzd Kaszëbów w Bëtowie- sztrid ò himn bez argùmeńtów
Opracowanie to można nabyć w księgarni internetowej Wydawnictwa Region - zob.: http://podgryfem.eu/product_info.php?products_id=547

Dariusz Szymikowski


----------------
Dariusz Szymikowski

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002