Forum
Losowe zdjęcie
Dzień Jedności Kaszubów 2007 - Gdańsk 13
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Pòmòrskô w nowim państwie

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
CzDark
wysłane dnia: 1.12.2009 21:51
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Pòmòrskô w nowim państwie
Òd dzysô to je òd 1 gòdnika 2009 rokù Pòmòrskô je w nowim państwie co sã zwie "Òjropejskô Ùnijô".

"Jesz tak nie bëło bë part jaczégòs państwa béł samòstójnym państwã".

Òd dzysô "Rzeczpospolita Polska" je blós prowincëją tegò państwa, tak jak "State of Texas" je prowincëją Zjednónëch Państw Americzi. Je to, rozmieje sã, skùtkã Kònstitucëji ÒÙ, co sã zwie "Lëzabòńsczim Trachtatã".

Wôrt przeczëtac:

"Według Rzeczpospolitej Valéry Giscard d'Estaing powiedział w 2007 roku, że wszystkie wcześniejsze propozycje będą zawarte w nowym tekście, ale będą w jakiś sposób zamaskowane i zatajone. Gazeta również cytuje Giuliano Amato, który stwierdził, że zdecydowano, że ten dokument ma być niezrozumiały. Bo jeśli będzie niezrozumiały, to ludzie pomyślą, że nie może być konstytucyjny – takie mniej więcej było rozumowanie. Gdyby był od razu jasny, to pomyśleliby, że może powinno być referendum. Natomiast Karel De Gucht powiedział, że traktat celowo jest nieczytelny[138]."

zez:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Traktat_lizbo%C5%84ski


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

Wander
wysłane dnia: 24.11.2010 9:26
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 12.2.2006
z: Gduńsk/Варшава
Wiadomości: 13
Re: Pòmòrskô w nowim państwie
Żle mósz prôwdã, tedë wierã zmienią sztatus pòlaszëznë na "regionalny jãzëk".
jozef
wysłane dnia: 25.2.2011 19:12
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 25.2.2011
z: kolonia
Wiadomości: 77
Re: Pòmòrskô w nowim państwie
Òd dzysô to je òd 1 gòdnika 2009 rokù Pòmòrskô je w nowim państwie co sã zwie "Òjropejskô Ùnijô".

ciekawa wypowiedz , co nam da unia ? tyle samo co dała nam Polska poczekajcie parę naście lat , jak świat światem jeszcze nikt i nic nie dał nikomu za darmo albo jaki kol wiek mają w tym interes albo wyzysk a kaszubi dadzą się na to nabrać czyżby historia was nie nauczyła
,Bytów , piszą książki dla szkół ale tylko swojego pow. po kaszubsku , to pre teks żeby nie było jedności na Kaszubach to stary chwyt rządzących , tak jak Derdowski napisał zdrajca kaszub , a gdzie pozostał Mściwoj 2 , drugi . co on zrobił dla kaszub ? gdzie pozostało serce kaszub ? i wiara i troska o naszą ojczyznę?
Jark
wysłane dnia: 26.2.2011 22:31
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Pòmòrskô w nowim państwie
Cóż, ciężko tu cokolwiek skomentować... />A tak do rzeczy:
Józef coś usłyszałeś, ale chyba nie wiesz, gdzie i kto dzwoni! Skąd pomysł, że bytowskie podręczniki będą tylko dla powiatu bytowskiego? Piszesz o Kaszubach, ale Kaszubi to wg Ciebie "Wy"? Co ma do nas Unia? Kaszubi byli za Piastów, Krzyżaków, szlacheckiej Rzeczpospolitej, Ihre Kaiserliche und Königliche Majestät, Piłsudskiego, Adolfa H., komuny... Tamtych, tysiącletnich chwilami, bytów już nie ma a My jesteśmy
Widzę, że wg Ciebie Derdowski to zdrajca a Mestwin jest drugi? >Wiara i troska o naszą Ojczyznę (nie piszę "małą") jest w naszych kaszubskich sercach. A jest ich na pewno kilka a może kilkadziesiąt tysięcy - chodzą codziennie po Gdańsku, Kartuzach, Bytowie, Kościerzynie i... Hamburgu. I to jest właśnie SERCE KASZUB. Wciąż żywe !
jozef
wysłane dnia: 10.3.2011 21:23
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 25.2.2011
z: kolonia
Wiadomości: 77
Re: Pòmòrskô w nowim państwie
Wiôldzi , co do mojego słyszenia to słyszałem to w radio kasze ba słyszałem o ty programie Bytowa że chcą wydać książkę historii tylko o powiecie Bytowskim , nie przesłyszałem się a co do pisania to za moich szkolnych lat kaszubszczyzna w szkole była tępiona i wyśmiewana to tyle nie będę pisał szczegółów : a po zatem czy istniej książka historia o Kaszubach ? ? Polacy przyjęli chrzest w 966 r. od Czech a kaszubi po czyją władzą byli w ten czas ? jest nie domówienie
bcirocka
wysłane dnia: 10.3.2011 22:04
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Pòmòrskô w nowim państwie
Panie Józefie, Instytut Kaszubski w Gdańsku wydaje "Historię Kaszubów w dziejach Pomorza", tom I noszący tytuł "Czasy średniowieczne" (ukazał się w roku 2006) napisał prof. Gerard Labuda. W tej książce są szczegółowo opisane dzieje Pomorza także w wieku X, więc pewnie tam Pan znajdzie odpowiedź na swoje pytanie.
jozef
wysłane dnia: 11.3.2011 20:03
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 25.2.2011
z: kolonia
Wiadomości: 77
Re: Pòmòrskô w nowim państwie
bcirocka , spodziewałem się takiej odpowiedzi sam nie znasz kolego historii Kaszub a polecasz książkę "Czasy średniowieczne" nie oto mi chodzi to nie historia : książkę w szkole dla uczni o taką mi chodzi , młodzi że dy wiedzieli kim są a nie mówili że { Kaszubi -Polacy } nie ma takiego czegoś albo Polak albo Kaszub ,Ukraina buła prawie 900 lat pod różnymi panami a są teraz sobą a my "{ KASZUB - POLSKI } ciekawe pojecie , naród to taki co ma własną ojczyznę , swoje pismo i godło , to więc kim jesteśmy ? ? ? ! ! . Pòmòrskô w nowim państwie , jestem ZA , a co dalej ?
bcirocka
wysłane dnia: 11.3.2011 20:47
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Pòmòrskô w nowim państwie
Szanowny Panie Józefie, w poprzednim poście nie powiedział Pan, że ma na myśli podręcznik szkolny, zatem podałam tytuł pracy naukowej, która obejmuje okres, o którym pisze Pan w swoim pytaniu: "Polacy przyjęli chrzest w 966 r. od Czech a kaszubi po czyją władzą byli w ten czas ?".
Nie jestem historykiem, nie twierdzę, że znam historię Kaszub, dlatego wymieniłam źródło, które uważam za rzetelne.
Co do podręczników do historii Kaszub, znam tylko jedną książkę tego typu, która dotyczy całych Kaszub/Pomorza, a właściwie wszystkich Kaszubów (ludzi mieszkających początkowo na Pomorzu Zachodnim, a potem na Pomorzu Wschodnim), to "Historia, geografia, język i piśmiennictwo Kaszubów" pod redakcją Jana Mordawskiego (Gdańsk 1999) - 1. rozdział tej pracy pt. "Historia Kaszubów" napisał prof. Józef Borzyszkowski.
Historii Kaszub chyba jeszcze nikt nie napisał, oba wymienione dzieła to historie (dzieje) Kaszubów. Także „Historię Kaszubów”, a nie Kaszub napisał np. dr Aleksander Majkowski.
Na pytanie o chrzest (i częściowo o władzę) znalazłam taką odpowiedź w tekście prof. Borzyszkowskiego: „U schyłku pierwszego tysiąclecia w ojczyźnie Kaszubów – na Pomorzu, należącym krótko w całości do Polski, ukształtowały się trzy ponadplemienne ośrodki polityczne z centrami w Gdańsku, Kołobrzegu oraz Szczecinie/Wolinie. Gdańsk już w 997 r. podejmował biskupa praskiego Wojciecha, który spędził tu Wielkanoc i ochrzcił wielu mieszkańców, czyli Kaszubów w swej drodze misyjnej do Prusów, odbywającej się pod patronatem księcia Bolesława Chrobrego”. Niżej ten autor pisze jeszcze, że „nad Odrą trudno było wprowadzić chrześcijaństwo. Mieszkające tam wspólnoty (...) najdłużej broniły się przed przymusową chrystianizacją, przynoszoną głównie za pomocą miecza przez sąsiadów – Niemców z zachodu i Polaków z południa”.

Doskonały materiał do przyszłego podręcznika do historii stanowią konspekty lekcji opracowywane przez Dariusza Szymikowskiego i publikowane, po kaszubsku, w dodatku edukacyjnym "Najô ùczba" do "Pomeranii".
slowk
wysłane dnia: 2.4.2011 10:55
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 31.5.2007
z: Lëzëno/Wejrowò
Wiadomości: 140
Re: Pòmòrskô w nowim państwie
Akuratno wspòmniónô ksążka jem wëpòrzicził z bibloteczi ë rôd bëm jã òd kògòs kùpił. Je to dwajãzëkòwi dokôz, z dolmaczeniém prof. Trédra. Co bë nie gôdôł ò bédowóny kaszëbiznie profesora, to dolmaczënk tuwò je pò prôwdze méstersczi i to òkróm wiédzë zamkłi w ti ksążce, je wiôlgo wôrtnota tegò ùsodzkù.

Słowk


----------------
Słôwk Klas




http://www.rekreacjanakaszubach.bo.pl/

Kmicic
wysłane dnia: 2.4.2011 16:46
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2011
z: Chònice
Wiadomości: 577
Re: Pòmòrskô w nowim państwie
...ë pò Chònicach téż...


----------------
Tadeùsz

(1) 2 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002