Forum
Losowe zdjęcie
18.07.04. Odpust MB Królowej Kaszub w Sianowie
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Ankieta

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
fopke
wysłane dnia: 28.11.2010 18:47
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 7.7.2003
z: Chwaszczëno
Wiadomości: 462
Ankieta
Widzã, że dobré przikładë mają wzãcé.
Pòzdrówk
Tómk Fópka
www.fopke.pl


----------------
"Pòjmë w przódk z kaszëbizną!"- J. Trepczik- www.fopke.pl

mkwidzinski
wysłane dnia: 28.11.2010 19:18
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Ankieta
Jo, môsz prôwdã Tómk - jednô ë drëgô je doch pò pòlskù.
Dobri przëmiôr jidze z górë, le w przódk z ną kaszëbizną

Pòzdrówczi

Mark

Ps Wëbôczë jironijã Tómk ë nie bierze tegò do se, równak pò tim wpisënkù to sã aż proszëło


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

Michal
wysłane dnia: 28.11.2010 22:33
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.4.2004
z: Żulawskich Rubieży Kociewia
Wiadomości: 577
Re: Ankieta
Grunt, że wszystko po staremu.

Nim się pojawią kolejne głosy to ja już sam dobrowolnie się pokajam, że to nie wina ani Tomka, ani administratorów Naszychkaszub, ale samego Zrzeszenia, że o wyborach w nim inni piszą po polsku. Cóż oni biedni winni wobec takiej mocy podświadomego oddziaływania...

To jest ani chybi legendarny już, zły wpływ tej organizacji, na wszystko co się rusza i na drzewo nie ucieka, wielokrotnie ujawniany na tym forum.

A tak na serio skąd pewność, że dwóch kandydatów na Zjeździe tylko będzie...

Pozdrowienia dla kolegów, tudzież dla Jarka życzenia udanej reaktywacji tego miejsca.

Michał
Jark
wysłane dnia: 28.11.2010 23:33
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Ankieta
Mea culpa, że to nie je po kaszëbsku, ale [tu się będę usprawiedliwiał] - mój cudowny system operacyjny z nr 7 uniemożliwia mi używanie kaszubskiej klawiatury a na zabawę z wklejaniem dodatkowych znaczków niestety czasu nie mam. Może temat dałoby się jakoś załatwić, ale nie mam teraz do tego głowy.

Od jakiegoś już czasu myślałem, że czas by na Zasobach pojawiło się cokolwiek o zjeździe i zmianach, które on może przyniesie. Nie chcę jednak bawić się w małą politykę lub wróżbiarstwo. Na stronach samego Zrzeszenia trudno znaleźć cokolwiek więcej poza programem XVIII Zjazdu.
O dwóch kandydatach słyszałem. O koalicjach i frakcjach, które ich popierają także. O żadnym „króliku z kapelusza”, czyli trzecim kandydacie, nic mi nie wiadomo. Nawet jak się nie pojawi, to będą ważne i interesujące wybory, które być może zadecydują o przyszłości całego ruchu.

Trudno nie zauważyć, że dotychczasowa formuła działania powoli się wyczerpuje - najlepszym tego dowodem jest zainteresowanie, jakie budzi zrzeszeniowa oferta wśród młodzieży. To, że część oddziałów działa bardzo sprawnie nie zmienia faktu, iż nie widać w ZK-P niezbędnego następstwa pokoleniowego. Już dziś średnia wieku członków oscyluje w okolicach 60+.
Czy kandydaci na prezesów mają pomysł co z tym faktem zrobić? Nie wiem, bo nigdzie nie znalazłem choćby krótkiej informacji jakie są ich programy. Można mieć wrażenie, że to będzie jak wybór między kapitalizmem indyjskim a chińskim. O żadnym z nich za dużo nie wiemy, prócz tego że się na pewno różnią. Za każdym z kandydatów przemawiają inne przymioty, każdy z nich ma także swoje wady. Doświadczenie kontra młodość, zawodowy polityk kontra sprawny technokrata. Co będzie lepsze dla Kaszubów, Pomorzan?

Jaka będzie przez najbliższe 3 lata polityka programowa Zrzeszenia? Nadal tak mocno kaszubska, czy może bardziej pomorsko-wielokulturowa? Czy pojawi się nowoczesną ofertę dla Kaszubów, którzy już po kaszubsku nie mówią? Czy nadal wszystko co się da będzie polewane cieżkostrawnym sosem a`la Cepelia? Czy Zrzeszenie się zmieni a jeśli tak to jak?

Nie wiem, czy postawienie tych kilku pytań wywoła choćby internetową dyskusję. Może tak, może nie. Zobaczymy...



Jerk

PS. [dlô Tomeka]
Ankieta chcôł jem zapuszczec ju wczora, leno bez Staszeka pomocë jesz jem nie wiedzôł jak to zrobiec Dzaka temu jednako mómë fardich dwie zache: Tómk dobëł a jô wiem, że nasze mësle jidą tima samima szlachama...
klemk
wysłane dnia: 28.11.2010 23:40
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 25.11.2010
z: Jestem z Kaszub
Wiadomości: 5
Re: Ankieta
Czy zgłosi się jeszcze jeden godny fotela przednika? Nie sądzę. Jeden przegrany wystarczy. Gdyby przyjąć wyniki ankiety za zapowiedź rezultatu zjazdowego głosowania, to KK nie ma najmniejszych szans. Sądzę jednak, że taki cwany lis (czyt. wytrawny polityk) jak senator ziemi słupskiej wie, że zdecydowana większość delegatów nie używa komputera i w takich prawyborach nie uczestniczy. A więc t ym miażdżacym wynikiem nie będzie się przejmować. Będzie przeć do przodu.


----------------
Klemk,
zawsze w gotowości!

bcirocka_gem
wysłane dnia: 29.11.2010 8:21
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 29.11.2010
z: chto to wié?
Wiadomości: 14
Re: Ankieta
Móm nôdzeja, a nawetka rzekã: wierzã, że to mdze - w pierszi rédze - jidzenié w przódk z kaszëbiznã ;)
Co do jednégò z dwuch wëmienionëch tuwò, w ankece, kandidatów, tak bë gwes bëło, to je widzec, jak sã zdrzy, co i jak òn dzys robi, ë żle jô bë głosowa, to na niegò, leno tuwò móm strach to pisac, cobë to jemù nie bëło procem - na taczi hereticczi starnie...
Leno chto wié, czë nordowé partë ni mają czegòs pòd pazëchą :)
Jark
wysłane dnia: 29.11.2010 8:34
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Ankieta
Żeby nie było, że musimy wybierać między brodatymi a bez zarostu na twarzy, za podpowiedzią Staszka, dodałem w ankiecie trzecią opcję - powiedzmy umownie „rudych”

Jerk
Michal
wysłane dnia: 29.11.2010 19:12
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.4.2004
z: Żulawskich Rubieży Kociewia
Wiadomości: 577
Re: Ankieta
Ja tylko ośmielę się zwrócić uwagę na kilka stereotypowych "nieścisłości".

Primo ta nieznajomość Internetu. Ja osobiście znam tylko jednego działacza ZKP, który w ogóle nie korzysta z komputera i sporą grupę, która niby nie, ale jak trzeba to potrafi znaleźć wszystko co trzeba.

Z grupy ok. 50 delegatów, o których w tym momencie mam wiedzę, że zostali wybrani, to o więcej niż 80% wiem, że z komputera korzystają nie gorzej od nas, a wszyscy mają mejle i odbierają pocztę! Biorąc tutaj poprawkę na brak reprezentatywności dla tej grupy, to i tak twierdzę, że co najmniej połowa delegatów z komputera korzysta codziennie i co trzeba potrafi znaleźć.


Secundo, czytaliście Państwo książkę Moniki Mazurek o ZKP? Przecież z niej wiemy, że poniżej 40 roku życia w 2007 było 21% członków Zrzeszenia, a powyżej 60 roku życia 25 %.

Zatem ponad połowa członków były to osoby w wieku 40-60 lat! Czyli ludzie potencjalnie w pełni aktywni zawodowo, którym jeszcze trochę brakuje do emerytury. Stąd ta znajomość komputera w którą wątpi Jarek.

Tertio, co do programu prezesów. Może jestem szeregowym członkiem, ale jakimś cudem propozycje jednego z kandydatów do mnie dotarły, a drugiego... no, wiem na co go stać.

Mówię cudem, bo starym zwyczajem kandydaci robią kampanię w organizacji, a nie na jej zewnątrz, bo wiedzą, że o ich wyborze zadecyduje 300 konkretnych ludzi, a nie mityczny elektorat, czy opinia publiczna (notabene dla tego właśnie śmiem nieco wątpić w przydatność politycznego "starowygostwa" senatora Kazimierza, bo wybory w takiej organizacji jak nasza, to całkiem inna para kaloszy niż klasyczna polityka). Czego najlepszym dowodem jest fakt, że w walce o prezesowski fotel, on polityk PO, liczy pewnie najbardziej na arcykaszubskie i propisowskie szable z Nordy.

mkwidzinski
wysłane dnia: 29.11.2010 20:12
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Ankieta
@Jerk

Cytat:
...mój cudowny system operacyjny z nr 7 uniemożliwia mi używanie kaszubskiej klawiatury ....

To nie problem systemu operacyjnego, a oprogramowania, które z nim nie jest kompatybilne.
Kompatybilną klawiaturę polsko-kaszubską, która ty nazywasz chyba kaszubską, możesz pobrać z tego miejsca. Ściągnij n.p. plik pl+csb.zip, rozpakuj go i w przypadku Windows7 kliknij dwa razy na ikonkę setup, po czym samo się wszystko zainstaluje. Jak widzisz mimo tego, iż nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania układu klawiatury pielęgnuję je i udostępniam od lat. Nazywam to rozwiązanie tym czym jest, a nie kaszubskim czy też kaszubsko-polskim.
Problem możesz mieć tylko w znalezieniu literki "ù", bo ta jest na miejscu kombinacji z literą "u", gdzie w polskim układzie dla Windowsa jest symbol "euro"

@Michał
Witaj!!
Dasz mi wiarę, że się za Tobą stęskniłem?
Spodziewałem się jednak z Twojej strony pierwszej reakcji w innym watku. .

Pozdrawiam serdecznie

Marek


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

Tites
wysłane dnia: 29.11.2010 21:38
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.3.2010
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Wiadomości: 253
Re: Ankieta
Jakno nôleżnik ny grupë zwóną "młodzëzną" pòczôwóm sã zmùszoni do òdpòwiedzë na twój apél, chòc sóm pòmalë z ny grupë wëchôdóm, bò czej trzë-czterë lata młodszi gôdają do mie ju "Dobri dzéń Pónu" to mie jaż głëpio...

Ale do rzeczë, a rzecz mô sã tak (pòdług mie). Młodzi (chòc më wszëtcë jesmë), ale ti młodszi młodzi, mają ju përzinkã jinszi swiat, nawetka òde mie... Mie mają ju dôwno za głëpaségò ë nienormalnégò. Drãgò mie je wëcygnąc lëdzi z mòjé grupë (sztudérsczi) na jaczé pòtkania sparłãczoné z kaszëbskòscą. Na kòl 20 sztëk sztudérów kaszëbisticzi (znóné téż jakno filologiô pòlskò z dwaprzedmiotową specjalizacëją szkòlno-kaszëbisticzną na GÙ) wicy jak 4 sztëk lëdzy nie mô chãcë, abò czasu jachac na cos taczégò. Na przëmiór promòcjô "Remùsa" w Mestwinie - to blós nëch 4 pòjedze. Ale w Pòmòranié je dzys i tak wicy lëdzi jak bëło pôrã lat rëchli.
Jinszô sprôwa, to takô, że nie wszëtcë téż chcą sã zapisac do Pòmòranié, bò sã cos jima nie widzy... Nikt z nich mie jesz nie òkreslił końkretno co. Na przëmiór móm pòtkóné raz jedną dzéwczã chtërnô je spòd szkòłë W. Baska-Bòrzëszkòwsczé, ale za diôchła nie chca nick robic -> ani zapisac sã do Pòmòranié, ani nick nie napisac (jaczim cëdã wiedza ò "Chcemë le..."), ani nick jinszégò, bò samô wié ju wszëtkò ë gwës wszëtczé musczi mô nôbëti... Ale mòże to temperaméńt szkòlné tak na nią przelôzł ;) No zapisiwanié sã do Pòmòranié jô bëm do Zrzeszeniégò pòrównôł. Lëdzë cos widzą w tim złégò, co bë trza zmienic... Mògã rzeknąc ò së, że pôrã lat slôde wzérół jem na K-PZ, jakno na òrganizacëjô, chtërna skłôdô sã z lëdzi, gdze "średnia wieku członków oscyluje w okolicach 60+." Dlôcze? Sóm nie wiém... Gwës to bez niewiédzã ë to co jem widzôł w codniowim żëcim w Wejrowie ëtd. Mòże to blós przëtrôfk, że w taczim môlu jem miół dostóné nã swiądã, a jinszi mòże w jinszich môlach dostólë bëlnészą ë mdze prawie procemnô niżlë móm napisóné.

Z żôlã mùszã téż rzeknąc, że młodich òdcygô òd kaszëbiznë fòrmô ùczbów kaszëbsczégò. Móm anung ò 30parã ùczniów z jedné szkòłë, dze jak jima rzeknie sã "Kaszëbë" to jima sã słabò robi... A na zachãta do wëpicégò bëlnégò, kaszëbsczégò "energeticznégò napitkù" sama jegò pòzwa jich òdstrôszô, a to dopiérzë jednô klasô. A szkòda, że takô pòzwa sã zle kòjarzi, bò ë to pitkù bëlné ë ksążka jesz barżi. Szkòda téż, że jak móm ò tim gôdóné z aùtórã nônowszégò wëdówkù nej ksążczi, to prawnie nie chcôł ze mną ò tim gôdac ë rzekł, że "to je niemòżebné, bë takô pësznô lëtratura tak dzałała! Doch nikt jesz nie zszédł z négò swiata òd czëtanégò nôbëlnészégò dokôzu naji lëtraturë!"
Ë mòże nié ze tégò swiata, ale òd kaszëbiznë równak baro chùtkò mòże to odcygnąc.

Terô jô pitóm - co z tim zrobic, żebë tak nie bëło? Òdpòwiédz: "Felëje nama bëlnégò programù naùczaniégò kaszëbsczégò jãzëka w szkòłach" je nôprostszô, "to je jeden z célów dlô sztudérów kaszëbisticzi." Super! Jô jem za, le nie sómi ë tak cobë do tegò czasu jinszi sã nie zniechãcëlë. Chtos bë rzekł to jinaczi: "To je robòta dlô młodich, co mdą ùczëc w przëszłocë kaszëbsczégò w najich szkòłach". Blós dze ti młodzi? Sóm ju nie wiém.


PS: Wëbôczta mie reférat (felietón?) jaczi z tégò wëlôzł, a nade wszëtkò mòjé felë. Dopiérzë sã ùczã, jesz wiele przede mną, a nie móm Słowôrza Normatiwnégò Gòłąbka ;) Mòże mô chto na zbëcim? ;D
(1) 2 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002