Forum
Losowe zdjęcie
Zawody w powożeniu Wdzydze
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Definicja Kaszuby

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Jark
wysłane dnia: 16.3.2011 21:39
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Definicja Kaszuby
Zbliżający się Spis Powszechny to dobra okazja, by znów zadać sobie pytanie o swoją narodowość albo etniczność. Jakiś czas temu czytałem rozmowę z przewodniczącym Ruchu Autonomii Śląska Jerzym Gorzelikiem, który na pytanie Jaka jest definicja Ślązaka? odpowiedział: Ślązakiem może być każdy, kto mieszka na Śląsku, urodził się na Śląsku lub jest potomkiem Ślązaków.


Jaka jest w takim razie definicja Kaszuby?
Czy to także mogą być wszyscy, którzy tu mieszkają, którzy się tu urodzili lub są potomkami Kaszubów?
Czy jesteśmy wystarczająco nowocześni, by podejść do pojęcia kaszubszczyzny ponadetnicznie i otworzyć do niej drzwi dla wszystkich mieszkających między Bałtykiem a dolną Brdą, między Wieprzą na zachodzie a... Wisłą na wschodzie (Kociewiaków też serdecznie pozdrawiam)?
Czy lokalny kaszubski patriotyzm może być dziś wartościową alternatywą dla archaicznego patriotyzmu w wydaniu à la PiS?
pienczke
wysłane dnia: 18.3.2011 10:05
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 31.5.2004
z: lasów Nowego Pomorza
Wiadomości: 310
Re: Definicja Kaszuby
A jaki to jest ten patriotyzm archaiczny?, (oprócz tego że jest ala Prawo i Sprawiedliwość - co może komuś coś wyjaśnia, ale mi nie za bardzo)?


----------------

Romk
wysłane dnia: 18.3.2011 17:10
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 6.1.2009
z: powiat sztumski
Wiadomości: 22
Re: Definicja Kaszuby
Moje wyjaśnienie "patriotyzmu archaicznego": głosujesz na PiS czyli jesteś słabo wykształconym mieszkańcem małej miejscowości, czyli w każdej dziedzinie, również patriotycznej, jesteś skazany na archaiczność
jozef
wysłane dnia: 18.3.2011 18:12
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 25.2.2011
z: kolonia
Wiadomości: 77
Re: Definicja Kaszuby
Żadnej polityki ani pis czy tam jakaś partia komuchów inna , kaszubi dla Kaszub to nasza ojczyzna [ Romk ] jak jesteś taki patriotą a urodziłeś się na Kaszubach t t o o ? gdzie twój patriotyzm do swojej ojczyzny Kaszubskiej ?
sgeppert
wysłane dnia: 18.3.2011 22:57
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Definicja Kaszuby
[---]
O, zostałem wymoderowany!
W sumie dobrze, bo wypowiedzi, które przywoływałem (też zostały usunięte), nie powinny być publikowane w poważnym serwisie.


----------------
Stanisław Geppert

Tites
wysłane dnia: 19.3.2011 1:38
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.3.2010
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Wiadomości: 253
Re: Definicja Kaszuby
Lubiã to!
;P
pienczke
wysłane dnia: 22.3.2011 7:51
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 31.5.2004
z: lasów Nowego Pomorza
Wiadomości: 310
Re: Definicja Kaszuby
Kolega Romk to tak na poważnie czy ironicznie?
Jeżeli ironicznie to dodaję:

a jeśli na poważnie, to jedyne co mi sie nasuwa jako komentarz to spostrzeżenie, ze dzisiejszy przeciętny Kaszuba zwłaszcza ten mówiący po kaszubsku to słabo wykształcony mieszkaniec małej miejscowości. Aha no i oczywiście ma czarne podniebienie podobnie jak wyborcy PIS którzy mają przecież wszystko czarne zwłaszcza charakter, myśli i zamiary. Sądząc po wynikach wyborów ten słabo wykształcony wieśniak nie-z-warszawy głosuje jednak na światłą Partię Oligarchii, która zapewnia moderną wersję patriotyzmu wyrażającą się w orderze Orła Białego dla Adama Michnika, zamknięciu gdańsdkiej stoczni, rezygnacji z dbania o interes polskich portów (nord stream)i rybaków nie mówiąc już o pewnych "międzynarodowych" śledztwach.

No i jeśli to kolega tak na poważnie to generalnie żal.pl a nawet żal.csb.

Ale mimo wszystko tu piszą inteligentni ludzie więc zakładam że jednak ironicznie.
Pozdrawiam z miejscowości koło Wejherowa.


----------------

pienczke
wysłane dnia: 22.3.2011 7:58
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 31.5.2004
z: lasów Nowego Pomorza
Wiadomości: 310
Re: Definicja Kaszuby
No to jeszcze raz:
To jaki to jest ten archaiczny patriotyzm?
Czy PIS reprezentuje archaiczny kaszubski patriotyzm?
Czy PO albo SLD albo PSL reprezentuje nie-archaiczny kaszubski patriotyzm?

Pytania mnożą się jak króliki.


----------------

Romk
wysłane dnia: 22.3.2011 18:54
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 6.1.2009
z: powiat sztumski
Wiadomości: 22
Re: Definicja Kaszuby
Ironicznie, wyłącznie ironicznie.
Jako Kaszëba głosujący na pisiorów mam pewnie potrójne czarne podniebienie.
Pòzdrówczi Romk (ùrodzony w Pòdjazach, terô, Żuławy)

P.S. Bez ironii: Jestem całym sercem ze wszystkimi, którzy działają na rzecz kaszubskości w spisie powszechnym.
Jark
wysłane dnia: 26.3.2011 9:40
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Definicja Kaszuby
Ani PiS ani PO nie reprezentuje kaszubskiego patriotyzmu.
Kaszubscy politycy w PO to w części szansa na lepsze finansowanie lokalnych spraw ale to także casus Plockego, który w imię linii partyjnej zatopił korzystniejszy dla nas projekt ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych (czy jak to się tam nazywało). Czy głosowanie na PiS jest w kaszubskim interesie? Tak, jeśli chcemy z Bonkowskim trzymać piękne transparenty o bałkanizacji Kaszub (nota bene: ciekawe czy gość był na Bałkanach). Zapodany przeze mnie w pytaniu patriotyzm a`la PiS to bardziej opis pewnego wzorca myślenia o ojczyźnie a nie programu tej czy innej partii. Zresztą - trudno szukać jakiś patriotycznych tematów w programach innych głównych graczy na tutejszej scenie politycznej. Ale podobno jesteśmy europejczykami - więc spytam jeszcze raz - dlaczego nie wybieramy patriotyzmu w wersji skandynawskiej albo brytyjskiej?

Wracając do samego wątku - jeszcze raz chciałbym postawić pytania:
- Jaka jest w takim razie definicja Kaszuby?
- Czy Kaszubami mogą być wszyscy, którzy tu mieszkają, którzy się tu urodzili lub są potomkami Kaszubów?
- Czy jesteśmy wystarczająco nowocześni, by podejść do pojęcia kaszubszczyzny ponadetnicznie i otworzyć do niej drzwi dla wszystkich mieszkających między Bałtykiem a dolną Brdą, między Wieprzą na zachodzie a... Wisłą na wschodzie (Kociewiaków też serdecznie pozdrawiam)?

Jerk
(1) 2 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002