Forum
Losowe zdjęcie
2 Konie...
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Kaszubskość to polskość!

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Tites
wysłane dnia: 26.11.2011 14:33
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.3.2010
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Wiadomości: 253
Re: Kaszubskość to polskość!
Równie dobrze można spytać o to, dlaczego doszło do rzezi galicyjskiej? W myśl twego zdania - to Polak na Polaka podniósł tam rękę.
Wilku
wysłane dnia: 26.11.2011 1:42
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 25.11.2011
z:
Wiadomości: 19
Re: Kaszubskość to polskość!
Uwielbiam wytykać błędy takim artykułom. 60% głosów w powiecie puckim na listę niemiecką? Dziwne, w 1922 i w 1928 Niemcy zdobywali w puckim niecałe 20%, ale może o czymś nie wiem. Fakt, że teoretycznie Niemcy stanowili w puckim ponad 12%, a zdobywali niecałe 20% głosów, ale nie róbmy z grupki niezadowolonych Kaszubów z Pucka reprezentantów wszystkich Kaszubów. Podobnie było z powiatem wejherowskim, tyle, że w roku 1928 roku.

Jednak w powiecie wejherowskim (1922) czy kartuskim odsetek głosów na Niemców pokrywał się z liczbą niemieckiej ludności, a w powiecie kościerskim wręcz wychodziło, że jakaś część Niemców głosowała na listę polską.

ALE PODSUMOWUJĄC, niech autor nie zaokrągla z 20% NA 60%.
Tites
wysłane dnia: 25.11.2011 23:10
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.3.2010
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Wiadomości: 253
Re: Kaszubskość to polskość!
A może sam sobie już odpowiedziałeś?
Do tego polecam artykuły D. Sz. :
art1
art2
Wilku
wysłane dnia: 25.11.2011 1:34
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 25.11.2011
z:
Wiadomości: 19
Re: Kaszubskość to polskość!
To wytłumacz mi, dlaczego na Kaszubach przed wojną, kiedy nie było polskiej kolonizacji i indoktrynacji, wybory wygrywali polscy nacjonaliści? Przecież Kaszuby były pod niemieckim butem przez 150 lat.
Jark
wysłane dnia: 1.11.2011 9:14
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Kaszubskość to Pomorskość!
Użyłem hasła "Akcja pod Arsenałem" wyłącznie ze względu na to, iż jest dość powszechnie znane i kojarzone z "Polską Walczącą". Trudno robić tu jakieś analogie. Zresztą nie brnijmy w tą stronę...
sgeppert
wysłane dnia: 1.11.2011 7:51
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Kaszubskość to Pomorskość!
Generalnie zgadzając się, nie wrzucałbym do tego wywodu akcji pod Arsenałem.

Swoją drogą, szukając analogii do tejże akcji (przypomnę - chodzi o odbicie aresztowanego przez gestapo działacza podziemia), czym Kaszubi mogliby się pochwalić? Listą członków organizacji konspiracyjnej noszoną w kieszeni komendanta?


----------------
Stanisław Geppert

Jark
wysłane dnia: 1.11.2011 6:59
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Kaszubskość to Pomorskość!
Nie każda analiza pozwala na wyciągnięcie prawidłowych wniosków, szczególnie gdy ktoś koniecznie chce udowodnić założone wcześniej tezy. To także kwestia dialektyki i innego rozumienia tak samo brzmiących słów.

Walczące Pomorze tym różni się od Walczącej Polski, że tu nikt nie gania z opaską na ramieniu i nie organizuje "akcji pod Arsenałem". Tu rodzą się takie inicjatywy jak Zjazd Kaszubów lub Dzień Jedności. I na wejściu nikt nie sprawdza uczestnikom dokumentów lub poglądów.

Trudno Berberysowi zrozumieć, że u Eskimosów śnieg ma kilkaset nazw.

Von guten Mächten wunderbar geborgen,
erwarten wir getrost, was kommen mag.
Gott ist mit uns am Abend und am Morgen
und ganz gewiss an jedem neuen Tag.
/D. Bonhoeffer/

PS.
Podoba mi się fragmencik o Noteci, ale Dobrzyca tam nie jest potrzebna. Lepiej brzmiała by "Warta"
Stojgniew
wysłane dnia: 1.11.2011 0:17
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 19.5.2011
z: Antiquissima Polonia, Mazovia
Wiadomości: 306
Re: Kaszubskość to Pomorskość!
W istocie prędzej czy później opuściłbym to forum bez względu na całą resztą. Już wcześniej zamierzałem ograniczyć swój udział do wątków językowych i historycznych i ignorować wypowiedzi, które rażą mnie na Naszych Kaszubach, bowiem faktycznie dyskusja na pewne tematy nie ma większego sensu przy zupełnie diametralnie rozbieżnym światopoglądzie. To jednak nie byłaby z mojej strony szczera postawa. Nie mogę partycypować w projekcie ktory słowami niektórych z jego czołowych uczestników godzi fundamentalnie w moje wartości jako Polaka i udawać że jest mi to obojętne.



Natomiast kończąc już moje wywody w tym wątku, który może i tak niepotrzebnie się przeciągnął, zwięźle zreasumuję. Jeśli ktoś pisze, że:

Cytat:

1. „nigdy nie zaakceptuje postępującej polonizacji” Kaszub i „będzie z nią walczył - tu, na naszychkaszubach.pl, w mediach” i wszędzie „tam gdzie będzie to możliwe.

2. „zanik kaszubskiego języka jest skutkiem (…) promowania polskiej tożsamości narodowej na Kaszubach.””


To logiczne, że musi „walczyć”:

A - z Kaszubami - którzy ulegają polonizacji i wybierają polską tożsamość. Zwłaszcza jeśli uznamy, że dzieje się tak na skutek „polskiej indoktrynacji” nieuświadomionych Kaszubów.
B - z Polakami - którzy „polonizują” Kaszuby – choćby wchodząc w związki małżeńskie z Kaszubami czy zwyczajnie napływając i mnożąc się na Pomorzu.
C - z państwem polskim - które swoją polityką i samym swoim istnieniem częściowo przykłada się do „promocji” i „atrakcyjności” polskości i polonizacji Kaszubów.

Więc jak można „mieć szacunek” do Polski/Polaków – skoro to są główne przyczyny „polonizacji” Kaszubów z którą chce się walczyć???

Chyba tylko gdyby Polacy nie „wrzucali swoich 3 groszy” mieszając w sprawach Kaszub – gdyż Pana zdaniem polskość jest Kaszubom „zewnętrzna i obca jak szwedzkość”, nie do pogodzenia z „kaszubskością” (vide „albo jest się dziewicą albo nie” - aksjom konieczny do uzasadnienia konieczności "walki") i prowadzi do polonizacji, więc trzeba z nią „walczyć”!

Oczywiście nie walczyć generalnie i wszędzie ale konkretnie na Kaszubach/Pomorzu - proponuję więc uściślić i napisać: „szanuję zewnętrzną i obcą polskość oraz Polaków…. ale na zewnątrz, czyli na południe od Dobrzycy/Noteci”.



Ta konkluzja nie tyczy się samego Pana Jarosława, ale także Pana Piechowskiego i, choć w mniejszym już stopniu, kilku innych osób tutaj, i chyba najlepiej obrazuje, że niektórzy tutaj zwyczajnie widzą w Polsce na Kaszubach/Pomorzu obce państwo, a postrzegają Polaków jak przybyszów "z zewnątrz", niemal obcokrajowcow.


----------------
Niemce ledze, Niemce ledze, a Poelósze bedło,
Jak se bedło rozjuchalo, Wsztkich Niemców poeł....

Jark
wysłane dnia: 31.10.2011 23:54
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Kaszubskość to Pomorskość!
Wiem. Cóż, skoro już raz go zbanowali, to pewnie jakoś przeżyje kolejną banicję. I pewnie znajdzie jakieś nowe miejsce, gdzie będzie stawał w obronie uciśnionych i polskości
Trochę szkoda, bo jest inteligentny. Cóż, z żalem ale jednak się chyba wkrótce pożegnamy.
dd100
wysłane dnia: 31.10.2011 23:46
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 19.5.2011
z:
Wiadomości: 6
Re: Kaszubskość to Pomorskość!
wiesz jerk - Stojgniew juz tak ma ;)
na wikipedii dostal bana to przeniosl sie tutaj :P
« 1 2 (3) 4 5 6 7 »
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002