Forum
Losowe zdjęcie
Pògrzéb we Biebrznicczim Młinie (pl: Wieprznica-Młyn)
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Nasze Y-DNA ujawniają początek Kaszubian/Pomorzan

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Jark
wysłane dnia: 18.4.2011 19:54
Nie mogę oderwać się od tej strony!
z: Wiôldzi Kack
Re: Nasze Y-DNA ujawniają początek Kaszubian/Pomorzan
Przejrzałem dziś całą dyskusję i mam nieodparte wrażenie, że SaszaR1a1a1 ma swoją idee fix i albo się z nią zgodzimy albo tym gorzej dla nas, mających inne zdanie.
Krótko - kaszubski to dialekt języka polskiego a Kaszubi na pewno nie są oddzielnym narodem tylko Polakami. Argumentacja czy rzeczowe pytania nie mają żadnego znaczenia - bo albo zostają ocenione moralnie albo zbyte milczeniem. Ot, i dyskusja

SaszaR1a1a1
wysłane dnia: 18.4.2011 20:43
Współtworzę ten serwis
z:
Cytat:
Jerk napisał: Przejrzałem dziś całą dyskusję i mam nieodparte wrażenie, że SaszaR1a1a1 ma swoją idee fix i albo się z nią zgodzimy albo tym gorzej dla nas, mających inne zdanie.
Krótko - kaszubski to dialekt języka polskiego a Kaszubi na pewno nie są oddzielnym narodem tylko Polakami. Argumentacja czy rzeczowe pytania nie mają żadnego znaczenia - bo albo zostają ocenione moralnie albo zbyte milczeniem. Ot, i dyskusja

Owszem, mam taką ideę: żeby Kaszubi nie wyrzekali się swojego dialektu, bo jest cenny.
Ale wiem, że to jest, jak napisał jerk, moja idea fix, bo Kaszubi nie bardzo chcą się uczyć tego języka i używać go.
Zresztą, za dużo gwar w tym dialekcie.

Tites
wysłane dnia: 18.4.2011 20:46
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Ò swiãtô matinkò Jironio - do tego samego wniosku doszedłem pisząc tamten wpis, więc już nie wypisywałem kolejnych znacznych argumentów potwierdzających moje, częściowo może i nasze (czytających również?) stanowisko, co do Języka Kaszubskiego i Kaszubskiego Narodu. A separatystą nie jestem. Autonomistą - i owszem.
Z bëlnym pòzdrówkã dlô SaszëR1a1a1 òd proniemiecczégò swiniôrza.
Jironio żëj! Dérôj!
Pendzel
wysłane dnia: 19.4.2011 1:39
Współtworzę ten serwis
z: Kãbłowò
SaszaR1a1a1 napisał: Cytat:
"Warto zwrócić uwagę na współzależność dwóch nazw: plemię i plemnik."

Warto też zwrócić uwagę na podobieństwo etymologiczne słów "bawić" i "zbawić"Cytat:

----------------
Bëcë Kaszëbą òznôczô bëcë Słowianinã.

SaszaR1a1a1
wysłane dnia: 19.4.2011 11:37
Współtworzę ten serwis
z:
Cytat:
Pendzel napisał:
"SaszaR1a1a1 napisał: Warto zwrócić uwagę na współzależność dwóch nazw: plemię i plemnik."
Warto też zwrócić uwagę na podobieństwo etymologiczne słów "bawić" i "zbawić"

Oj, Bracie, warto niekiedy zaglądnąć do naukowej książki, zwłaszcza jeśli chce się być Kaszubem.
Inteligentnym Kaszubom wypada korzystać z naukowej literatury, także z podręczników etymologii!
A prawdę mówiąc, to nie pojąłem, jak się kojarzy etymologia "plemię" z etymologią "bawić".
Tites
wysłane dnia: 19.4.2011 19:44
Dôj mù pòkój, òn ju tak mô, Pendzel...

;)

A tak w ogóle... jest Pan może z południa Polski? Według naukowych książek i innych wartościowych pozycji literackich o języku polskim tylko tam mawia się "zaglądnąć" (podobnie jak "spoglądnąć"), na północy jest raczej "zajrzeć" (choćby podobieństwo kaszubskiego "zazdrzec" to potwierdza).

Bracia rodacy - od dziś mamy pierwszy punkt postępowania w razie chęci bycia Kaszubem - tej sej zaglądajma do ùczałi ksążczi! Ë rzeczta to chłopom, co na bùdacëjach abò kòl jadrów robią...
SaszaR1a1a1
wysłane dnia: 19.4.2011 20:35
Współtworzę ten serwis
z:
Zajrzeć i zaglądnąć to dwa trochę różne znaczenia.
Jak mówić zamiast:
Księżyc zagląda do okna.
Zaglądnąć przez dziurką od klucza.
Głód mu zaglądał do spiżarni.
Śmirć mu zaglądnęła do oczu.
Darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby.
"Zaglądnij do książki" - pobieżnie, powierzchownie, bo wystarczy.
bcirocka
wysłane dnia: 19.4.2011 20:47
z: Przodkowo
W Nowym Słowniku ortograficznym PWN z 1998 roku forma "zaglądnąć" jest opatrzona kwalifikatorem "reg." - forma regionalna.
Czasowniki "zaglądać" (forma ogólnopolska) i "zaglądnąć" (forma regionalna) różnią się aspektem, pierwszy reperezentuje aspekt niedokonany, drugi - dokonany. Ogólnopolski aspekt dokonany czasownika "zaglądać" to właśnie "zajrzeć", zgodnie z moją wiedzą, może już mało aktualną, bo studiowałam w latach 80. ubiegłego wieku. Cytuję słownik ortograficzny z 1998 roku, bo nie mam pod ręką nowszego. Może ktoś z użytkowników ma nowszy słownik i sprawdzi, czy przy słowie "zaglądnąć" jest jeszcze dopisek "reg."?
Na mojej ulubionej stronie "Obcy język polski" Maciej Malinowski tak się wypowiada o rzeczonych formach:
"Według językoznawców zaglądnąć jest regionalizmem (tak mówi się na południu Polski), warto więc w starannej polszczyźnie posługiwać się czasownikiem zajrzeć. Tak samo lepsze są bezokoliczniki spojrzeć, wyjrzeć niż spoglądnąć, wyglądnąć. Być może tłumacz pochodzi z Małopolski, wydawca winien mu jednak zwrócić uwagę na niestosowność używania formy zaglądnąć w języku literackim".
http://obcyjezykpolski.interia.pl/?md=archive&id=33
Tytusie, polonisto i kaszubisto, pewnie i Ty znasz tę stronę :)
Moim zdaniem obie formy są poprawne, tyle że używanie "zaglądnąć" zdradza pochodzenie nadawcy komunikatu z tym słowem (czyli można podejrzewać, tak jak pisze Tytus, że Sasza jest z południa Polski).
Tites
wysłane dnia: 19.4.2011 23:20
Cytat:
Jak mówić zamiast:
Księżyc zagląda do okna.
Zaglądnąć przez dziurką od klucza.
Głód mu zaglądał do spiżarni.
Śmirć mu zaglądnęła do oczu.
Darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby. ?

Księżyc zagląda do okna.
Zajrzeć przez dziurkę od klucza.
Głód mu zaglądał do spiżarni. (choć myślę, że to stara ciotka Bieda jednak była)
Śmierć mu spojrzała w oczy. (choć właściwie lepiej byłoby chyba, gdyby to on spojrzał śmierci w oczy)
Darowanemu koniowi nie zagląda / patrzy się w zęby.

Pani Szanownej Redaktor dziękuję za poparcie. Ja kierowałem się m.in. tą stroną, bo czasem coś tam się ciekawego znajdzie, ale również moim ulubionym "Uniwersalnym Słownikiem Języka Polskiego" spod redakcji prof. dr hab. Bogusława Dunaja oraz Jacka Fronczaka, 2007 , co pozwolę sobie przytoczyć dla częściowego potwierdzenia mojego rozwiązania powyższego pytania.

'zaglądać / zaglądnąć (reg.) / zajrzeć (...) 1. Zaglądać przez okno. Zajrzeć przez dziurkę od klucza. 2. Słońce zagląda przez okno. Słoneczniki zaglądają, szpak zajrzał do pokoju przez okno. 3. Co tydzień zagląda do rodziców. Zajrzyj do nas któregoś dnia!
zob. bieda zagląda - zajrzała komuś w oczy ; patrzeć śmierci w oczy'

Poza tym znalazłoby się jeszcze kilka pozycji "naukowych książek".

A więc, chyba jednak "Zajrzyj do książki" - równie pobieżnie, powierzchownie, bo również wystarczy, a może tak jest właściwie, poprawnie? No chyba, że na południu... jak Pani Redaktor wspomniała przytoczyć.
SaszaR1a1a1
wysłane dnia: 20.4.2011 8:25
Współtworzę ten serwis
z:
Cytat:
bcirocka napisała: W Nowym Słowniku ortograficznym PWN z 1998 roku forma "zaglądnąć" jest opatrzona kwalifikatorem "reg." - forma regionalna.
Słowo ”zaglądnąć” w Słowniku ortograficznym jest zaopatrzone kwalifikatorem (reg.). Ale już słowa “zaglądnięcie” i “zaglądać” nie ma takiego kwalifikatora. Więc z tą regionalnością coś niejasno.
Ale słownik ortograficzny nie jest w tej sprawie wyrocznią.

W Słowniku poprawnej polszczyzny (mam z 1999 r.), który w tej sprawie jest najbardziej autorytatywny, słowa “zaglądać” i “zaglądnąć” nie mają żadnych takich kwalifikatorów, choć sygnalizuje się niepoprawne wymowy niektórych form (ale autorzy nie piszą, że trudności mają tylko Kaszubi. Chwała Bogu!).
Podobnie w Słowniku frazeologicznym języka polskiego słowa „zaglądnąć, zajrzeć”, omawiane razem, nie mają żadnego kwalifikatora regionalności.
« 1 2 3 4 (5) 6 7 8 ... 24 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002