Forum
Losowe zdjęcie
Kwiaty
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola?

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
tczewianin
wysłane dnia: 7.5.2011 22:50
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola?
Cytat:

jozef napisał:
ciekaw , w Białorusi jest naród który ma status i wpisane w dowód osobisty [ Liw ] coś koło tego , a jest ich liczba tylko 100 osób i są narodem , a wy macie obiekcje co do Kaszubów ? ? ! wstydzicie się swego pochodzenia?


Nie wiem, do kogo kieruje Pan te słowa (zapisane pod moją wypowiedzią), bo jeśli do mnie, to proponuję najpierw nauczyć się czytać ze zrozumieniem. Nauka języków obcych, w Pańskim przypadku, polskiego, jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

Przy okazji: wpisywanie narodowości do dowodów osobistych, podobnie jak same dowody osobiste, obowiązek meldunkowy itd., w b. Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich, służyło władzy, nie obywatelowi. Obywatel miał być spisany, przypisany i ubezwłasnowolniony.
tczewianin
wysłane dnia: 7.5.2011 22:53
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola?
Cytat:

sgeppert napisał:
Cytat:
o szkodliwości sformułowania "język regionalny" i "użytkownicy języka regionalnego" pisałem już kilka lat temu na łamach "Pomeranii"

Nie Ty jeden. Zdarzyło mi się popełnić omówienie ustawy mniejszościowej, w którym napisałem "sprowadzenie Kaszubów tylko do roli użytkowników języka regionalnego w istocie sankcjonuje wymazywanie ich z mapy kulturowej różnorodności Polski. Osoba mająca poczucie kaszubskiej przynależności, ale nie używająca języka kaszubskiego, w rozumieniu ustawy Kaszubą nie jest". Ukazało się to pod koniec 2004 r., można też przeczytać "tutaj".


Nigdzie nie twierdziłem, że mam monopol na logiczne myślenie. Twoje zdroworozsądkowe poglądy są dla mnie dowodem na to, że można się różnić (choćby narodowo) i żyć w zgodzie.

Kaszubi, na własne życzenie, stali się w państwie polskim mniejszością lingwistyczną. Nie ma nic bardziej irytującego niż banda ignorantów o słusznych roszczeniach. Tyle o Kaszubach.
bcirocka
wysłane dnia: 8.5.2011 12:08
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola?
Gorąco polecam artykuł Stanisława Gepperta tym, którzy go jeszcze nie czytali. Jest mądry, wnikliwy, świetnie napisany i jak najbardziej aktualny mimo upływu 7 lat od jego powstania.
Tites
wysłane dnia: 10.5.2011 21:56
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.3.2010
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Wiadomości: 253
Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola?
W najbliższą niedzielę (?) w programie M. Bulmana tematyka związana z hasłem konkursowym organizowanym przez KPZ w Lęborku. Nie wiem czy polecać, bo sam jakoś pomiędzy nagraniami rzuciłem kilka słów do kamery własnego zdania... Więc powiedziałbym - polecam - lecz nie powiem. ;)
Tites
wysłane dnia: 14.5.2011 19:45
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.3.2010
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Wiadomości: 253
Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola?
Sprawdziłem kiedy dokładnie pojawiło się owo zdanie na Wikipedii pod wpisem dotyczącym F. Ceynowy.

Wiki

Jak (prawdopodobnie) widać na załączonym linku, stało się to 4 stycznia 2007 roku. Niestety autor tej zmiany nie podał źródeł, nie jest również zarejestrowanym użytkownikiem Wikipedii - więc nie jesteśmy w stanie stwierdzić komu zasługujemy to zdanie. Późniejsze edycje zdania tego nie zanegowały.


Zupełnie inne informacje znajdziemy pod hasłem "Kaszubi", gdzie o Ceynowie przeczytamy: "Za odrębny naród słowiański uważał Kaszubów zasłużony dla literatury kaszubskiej Florian Ceynowa." Dlaczego wspominam o tym wpisie? Ponieważ po wpisaniu słynnego już zdania w wyszukiwarkę, ta odniesie nas na ten artykuł. Tam jednak zdania takie nie znalazłem.
Co ciekawe w artykule tym znajdziemy wiele nieścisłości, które przenikły jakoś ze świata nauki (bądź odwrotnie?), np. liczba 'kaszubskiej populacji', a spis 2002 (i znany około 1%).
kaszeba
wysłane dnia: 14.5.2011 22:21
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 22.10.2003
z: Dzierżążno
Wiadomości: 196
Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola?
Tites napisał:
Zupełnie inne informacje znajdziemy pod hasłem "Kaszubi", gdzie o Ceynowie przeczytamy: "Za odrębny naród słowiański uważał Kaszubów zasłużony dla literatury kaszubskiej Florian Ceynowa." Dlaczego wspominam o tym wpisie? Ponieważ po wpisaniu słynnego już zdania w wyszukiwarkę, ta odniesie nas na ten artykuł. Tam jednak zdania takie nie znalazłem.

To zdanie jest w przypisie 8 (do cytowanego przez Ciebie fragmentu). Brzmi ono tak:
Później zmienił opinię, wygłosił zdanie "Każdy Kaszub to Polak, ale nie każdy Polak jest Kaszubem"

Ciekawe, kiedy to hasło („Kaszubi”) powstało i kto jest jego autorem?


----------------
Dariusz Szymikowski

Tites
wysłane dnia: 15.5.2011 2:40
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.3.2010
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Wiadomości: 253
Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola?
Sprawdzone.

Wiki2

Pod powyższym linkiem znajdziemy zauważalne wprowadzenie tego zdania do wpisu odnośnie "Kaszubów" - jest to jedyna poprawka z 15:59 3 kwietnia 2009 roku. Zdanie to dopisał (już od początku jako przypis - w dodatku jako pierwszy przypis do artykułu z wszystkich jakie tam dziś znajdziemy, bez źródeł) użytkownik Sagi2007, z dopiskiem "Co do Ceynowy". Do użytkownika napisałem już wiadomość odnośnie tej sprawy, jeżeli odpisze - dam znać.
kaszeba
wysłane dnia: 15.5.2011 9:58
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 22.10.2003
z: Dzierżążno
Wiadomości: 196
Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola?
Dzięki! W tej sytuacji można chyba stwierdzić, że źródłem tej informacji (mistyfikacji?) jest najprawdopodobniej hasło „Florian Ceynowa”.


Sądzę też, że Sagi2007 wiele nie wyjaśni. Na stronie: target="_blank">http://www.ziemiaprzyszlosci.pl/samochody/w/pl/Dyskusja:Kaszubi znalazłem takie stwierdzenie odnośnie hasła „Kaszubi”:
"Za odrębny naród słowiański uważał Kaszubów Florian Ceynowa..." ale jak to się ma do jego stwierdzenia "Każdy Kaszub to Polak, ale nie każdy Polak jest Kaszubem" (artykuł Florian Ceynowa)? Prawdopodobnie z czasem ten badacz kultury pomorskiej zmienił zdanie. Wypadałoby to odnotować w treśći artykułu o Kaszubach.
dodałem przypis ale faktycznie to mało na ten temat Sagi2007 (dyskusja) 20:35, 3 kwi 2009 (CEST)

To zdanie świadczy, że Sagi2007 wykorzystał jedynie zapis z hasła „Florian Ceynowa”.
Z wypowiedzi przedstawiciela lęborskiego oddziału ZKP w programie „Domôcézna” (CSB TV, 15.05.2011 r.), wnioskuję, że w Lęborku też nie znają źródła tej rzekomej wypowiedzi Ceynowy. Myślę, że działacze lęborscy wykorzystali tylko informacje zawarte w Internecie i tym się zadowolili. W przekonaniu tym umacnia mnie fakt, że w biogramie Floriana Ceynowy, który znajduje na stronie tego oddziału (http://www.kaszubi.pl/o/lebork/?p=page&page_id=1411) jako źródła podano wyłącznie publikacje internetowe.


----------------
Dariusz Szymikowski

Tites
wysłane dnia: 15.5.2011 17:35
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.3.2010
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Wiadomości: 253
Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola?
Właśnie obejrzałem powtórkę programu... Przedstawiciel lęborskiego o. ZKP mówi o jakiejś książce ze śpiewami Floriana Ceynowy... Może to jakiś trop do poszukiwania?

Hasło "Florian Ceynowa" posiada tylko adres IP do autora, który owe zdanie wpisał... Poszukiwanie źródła tym tropem jest prawie niemożliwe, szczególnie jeżeli mógłby być to adres zmienny (neostrada, itp.)


Warto sprawdzić również pisma Józefa Cejnowy - całkiem możliwa jest tu pomyłka, a zdanie to do tego pisarza mogłoby pasować.
kaszeba
wysłane dnia: 17.5.2011 8:49
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 22.10.2003
z: Dzierżążno
Wiadomości: 196
Re: Indoktrynacja w Lęborku już od przedszkola?
Prezes oddziału lęborskiego mówił o jakiejś książce autorstwa Ceynowy, ale nie podał żadnych szczegółów. To jest dla mnie kolejnym argumentem na to, że nie są to słowa Ceynowy.

Wydaje mi się, że nie mogą to być słowa Ceynowy, gdyż:
1) nie odzwierciedlają ogólnych poglądów Ceynowy w kwestii narodowej,
2) nie są charakterystyczne dla języka Ceynowy. Nie przeczytałem wszystkich jego dzieł, ale wątpię by Ceynowa pisał „Kaszub” i „Kaszubem” (pisze „Kaszuba”, „Kaszubą”),
3) nie podają tego zdania dotychczasowi badacze życia Ceynowy, którzy zapewne chętnie przytoczyliby je jako argument w dyskusji nad kwestią świadomości narodowej Ceynowy i Kaszubów,
4) strona językowa tej wypowiedzi sprawia raczej wrażenie, że zdanie to powstało w trakcie współczesnych debat nad statusem narodowym Kaszubów, a przypisano je (świadomie bądź przez pomyłkę) Ceynowie.

Istnieje też inna możliwość – to zdanie po prostu wymyślono.


Coraz bardziej przychylam się do stwierdzenia, że mamy tutaj do czynienia z mistyfikacją. Takie rzeczy się zdarzają w Internecie (warto choćby wspomnieć o wymyślonej postaci, której biografia znalazła się w wikipedii – Henryk Batuta), a w historii znajdziemy dużo przypadków różnych mistyfikacji.


----------------
Dariusz Szymikowski

« 1 2 3 (4) 5 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002