Forum
Losowe zdjęcie
Jastarnia z lotu ptaka
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Walka Walijczyków o zachowanie tożsamości

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
bora
wysłane dnia: 6.2.2012 20:37
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 6.9.2006
z:
Wiadomości: 33
Walka Walijczyków o zachowanie tożsamości
Na stronie Tygodnika Powszechnego bardzo ciekawy artykuł o współczesnych Walijczykach. W niektórych punktach dostrzegłem znaczne podobieństwa do Kaszubów.
bcirocka
wysłane dnia: 6.2.2012 21:17
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Walka Walijczyków o zachowanie tożsamości
"Walka o zachowanie języka oparła się na konkretnych sprawach: powstało Walijskie Towarzystwo Językowe (...) W latach 70. słynna stała się kampania na rzecz wprowadzenia znaków drogowych po walijsku. – Najważniejsze, że wtedy uwierzono, iż utrata języka nie jest nieunikniona, że można z tym walczyć – mówi Lewis.
Jak zmieniało się nastawienie Walijczyków, widać w różnicach między pokoleniami. Często jest tak, że dziadkowie mówią po walijsku, rodzice nie, ale wnuki już tak. I to chyba najbardziej znaczący trend: walijskim posługuje się coraz więcej młodych ludzi".

Istotnie, jest trochę podobieństw. Najważniejsze w tym tekście jest dla mnie to, co pogrubiłam w powyższym cytacie. Na Kaszubach, jak się zdaje, zdecydowana większość osób uważa, że utrata języka jest nieunikniona. Ale ci, którzy tak utrzymują, to głównie przedstawiciele mojego pokolenia, średniego. A może i u nas najmłodsze pokolenie jest bardziej optymistycznie nastawione?

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002