Forum
Losowe zdjęcie
Pozostałość po bunkrze Gryfa
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Kaszëbskô Jednota | www.kaszebsko.com
Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej

Strona główna forum
   Sprawë
     Czy Was również rozśmiesza ta fotografia?

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
tczewianin
wysłane dnia: 18.3.2012 3:16
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Czy Was również rozśmiesza ta fotografia?
http://tinyurl.com/7672s7p

Sonda

Ks. kanonik Stanisław Bogdanowicz na tym zdjęciu:
1.) Uświęca pamięć wybitnego działacza katolickiego dr. Floriana Ceynowy.
2.) Wypędza demona nacjonalizmu kaszubskiego z centrum Gdańska.
3.) Odpędza muchy.

Która odpowiedź jest prawdziwa? ;)

Swoją drogą to śmieszne, smutne i straszne zarazem, że nie zważając na realia historyczne urabiamy biednego Florka Ceynowę na swój własny obraz i podobieństwo...

Grüß Gott!
T.


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

CzDark
wysłane dnia: 18.3.2012 4:06
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Czy Was również rozśmiesza ta fotografia?
Cytat:
Sonda Ks. kanonik Stanisław Bogdanowicz na tym zdjęciu: 1.) Uświęca pamięć wybitnego działacza katolickiego dr. Floriana Ceynowy. 2.) Wypędza demona nacjonalizmu kaszubskiego z centrum Gdańska. 3.) Odpędza muchy. Która odpowiedź jest prawdziwa? ;) Swoją drogą to śmieszne, smutne i straszne zarazem, że nie zważając na realia historyczne urabiamy biednego Florka Ceynowę na swój własny obraz i podobieństwo...


Z tegò co jô wiém to Cenôwa Florëjón òstôł òchrzczony jakno katolëk ë z tegò co jô wiém to z Katolëcczi Cerczwi nie wëstãpił. To nié béł baro pòbòżny chłop, béł bùklinã (seksohòlikã) chòc òkòma tegò wiele dobrégò zrobił. Co jinégò jakbë òstôł frémrã (jak jen. Józew Rufin Rogala Wëbicczi)- téj bë dostôł automaticzną ekskòmùnikã ë nié móg bë katolëcczégò pògrzebù miec. To je chòba dzysô drãgò rzec jaczi béł stón jegò dëszë w sztócë smiercë a to rozsądzô ò wiecznym żëwòce.

Króm tegò x. jinfùłôt S. Bògdanowicz mô wiele zrobioné dlô òdzwëskiwaniégò stôrodôwnotów (na gwës wicy jak ZK-P ë KJ razã). A kùli Të môsz zrobioné w ti sprawie ?

Jô nie jem gwës czë swiãcenié ny tôflë to jë ùdałô ùdba, równak jô móm w żëcym widzóné wiele lëchszé zachë - jak chòcle msze pòd pòmnikã frémra czë pòmniczi Piłsudsczégò w Pòmòrzce.


Ks. Stanisław Bogdanowicz 18 października 2004 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1962 r. Studiował w Gdańskim Seminarium Duchownym i na KUL. Od 1979 r. jest proboszczem parafii konkatedralnej Najświętszej Marii Panny w Gdańsku. Bazylika Mariacka w czasach PRL, kiedy jej proboszczem był Stanisław Bogdanowicz, była oparciem dla prześladowanych ludzi "Solidarności". Tu odbywały się msze patriotyczne 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada, które gromadziły liczne rzesze wiernych. Ksiądz infułat był także, jako młody ksiądz, więźniem politycznym. Napisał 36 książek dotyczących historii oraz architektury i dziejów gdańskich kościołów. Jest autorem monografii kościoła Mariackiego oraz dzieła „Kościół gdański pod rządami komunizmu”. Niebawem ukaże się najnowsza - "Czas burzenia - czas budowania; Kościół gdański w społeczeństwie odzyskującym wolność 1984-92". Jest zwolennikiem zwrotu zabytków sakralnych kościołom. Za jego sprawą do bazyliki wróciła większość dzieł rozproszonych po wojnie. Ksiądz Bogdanowicz - jako Stan Bogdan - pisze też bajki dla dzieci, m.in. "O małym Kostku i herbie Ferberów" czy "Baśnie gdańskie". Interesuje się sztuką gotyku i baroku, historią Gdańska, pedagogiką, psychologią i badaniem Biblii. W latach 1997-2001 był członkiem Kapituły Medali Św. Wojciecha i Księcia Mściwoja nadawanych przez Radę Miasta Gdańska. W 2001 r. Kapituła odznaczyła ks. infułata medalem św. Wojciecha za całokształt dokonań związanych z popularyzacją dziejów Gdańska, szczególnie gdańskiego kościoła i podejmowanych działań na rzecz ocalenia gdańskich zabytków. Od wielu lat jest kapelanem kombatantów, w tym także byłych więźniów politycznych z lat 1980-1990 zrzeszonych w Stowarzyszeniu „Godność”. Związany jest z ruchem Akcji Katolickiej.


zez:

Gdańsk-Nasze Miasto


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002