Forum
Losowe zdjęcie
Deszczyk
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     gaz łupkowy na Kaszubach

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
jozef
wysłane dnia: 19.3.2012 19:56
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 25.2.2011
z: kolonia
Wiadomości: 77
gaz łupkowy na Kaszubach
gaz łupkowy na Kaszubach ? co wy o tym sadzicie , jaki to będzie miało skutki uboczne?
sternik
wysłane dnia: 19.3.2012 21:40
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 31.1.2012
z:
Wiadomości: 110
Re: gaz łupkowy na Kaszubach
Wiatropędne naturalnie!
jozef
wysłane dnia: 26.3.2012 21:01
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 25.2.2011
z: kolonia
Wiadomości: 77
Re: gaz łupkowy na Kaszubach
Hydrauliczne rozłupywanie skał – ekologiczna katastrofa (Fracking: An Ecological Disaster, Nexus, vol.18, nr 5)


Hydrauliczne szczelinowanie (fracking) wymaga wywiercenia najpierw pionowego a potem poziomego szybu do złoża łupków lub podkładu węgla, a następnia wstrzyknięcia doń pod ciśnieniem płynu powodującego szczelinowanie, którego następstwem jest uwolnienie „naturalnego gazu”. Za każdym razem podczas szczelinowania do szybu wtłacza się około 1 000 000 galonów (około 3 785 400 litrów) wody zmieszanej z piaskiem i 5 000 galonów (około 19 000 litrów) toksycznych chemikaliów, aby w warstwach węgla luz złożach łupków utworzyć szczeliny i uwolnić gaz. Szczelinowanie każdego szybu jest wielkokrotnie powtarzane. Przebieg tego procesu jest nieprzewidywalny, jako że nie sposób przewidziec, w którym kierunku łupki lub węgiel pękną. Część płynu użytego podczas hydraulicznego szczelinowania pozostae pod ziemią, zas reszta – co najmniej połowa – wraca ze wszystkimi zawartymi w nim chemikaliami, zmieszana dodatkowo z wieloma toksycznymi substancjami wypłukanymi w czasie przechodzenia przez szczeliny w gruncie. Grozi to poważnym skażeniem tą toksyczną mieszanką podziemnych i powierzchniowych wód i gruntu. Woda, która wraca na powierzchnię, nosi nazwę „wykorzystanej” i musi być właściwie przetworzona i usunięta. Jeśli szczelina otworzy się, tworząc połączenie z podziemną warstwą wodonośną luz z nie zamkniętym obszarem na powierzchni, skutki mogą być katastrofalne.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie hydrauliczne szczelinowanie stosuje się od dziesiecioleci, wynikło wiele poważnych problemów dla środowiska. W filmie dokumentalnym z roku 2011 zatutyłowanym „Fracking Hell” (Piekło szczelinowania) dr Tony Ingraffea, profesor inżynierii na Uniwersytecie Cornell, wyjaśnia:
- Kiedy chemikalia zostaną wstrzyknięte i proces szelinowania zostaje zakończony, znaczny procent płynu wraca na powierzchnię. W rezultacie celowo skażamy duże ilości skłodkiej wody chemikaliami, które nie należą do środowiska człowieka, no i teraz do nas należy…odpowiednie jej rozdysponowanie. Pamiętajmy jednak, że mówimy to o ogromnych jej ilościach. Szacunki Wydziału Ochrony Środowiska stanu Pensylwania mówią o ciągłym zagrożeniu ze strony 150 szybów wywierconych do dziś….. W przypadku setek tysięcy szybów powodujemy setki tysięcy wycieków. A to oznacza narastający wpływ.
Pewien robotnik zatrudniony w tym przemyśle powiedział:
- Niektóre stanowiska są dobrze wyregulowane…ale reszat, to znaczy 95 procent….nie jest. Widziałem, jak chemikalia wyciekają ze zbocza…..wyglądało to, jakby góra krwawiła…

Według chemiczki i mikrobiolozki Wilmy Subry cały obszar od wybrzeży Teksasu i Luizjany po Mississippi i Alabamę został skazony odpadami z trwających od dziesiecioleci wierceń w poszukiwaniu gazu ziemnego. Lista stosowanych toksycznych związków chemicznych obejmuje benzen, toluen, ksylen, etylobenzen i formaldehyd oraz bardzo trwałe półlotne związki organiczne. Oprócz tego stosuje się także metale ciężkie, takie jak bar, asren kadom, chrom i ołów. W czasie huraganów Rita i Katrina odpady, które były zrzucane do morze lub składowanie w nisko położonych zbiornikach zbiorczych, zostały rozrzucone na tamytm obszarze przez spiętrzone falne.

Film dokumentalny „Gasland” przedstawia wiele przykładów skażenia wody a nawet eksplozję szybów, w wyniku których otaczający je teren zostaje powaznie skażony. Wielu ludzi może nawet wywołać świecenie wody w swoim kranie świetlnym indykatorem. W roku 2008 w Divide Creek w stanie Kolorado z pasa ziemi wzdłuż strumienia wydobyło się 115 milionów stóp sześciannych gazu (3 256 500 m3), zabijając wiele zwierząt i skazając wodę. W maju 2011 roku w Dalby w stanie Queensland w Australii doszło do wytrysku, kiedy to szyb gazowy firmy Arrow Energy „przez ponad jeden dzień pluł metanem i wodą na wysokość 90 metrów”. W ostatnich latach było to czwarte tego typu zdarzenie na tej działce.

Apel w sprawie zakazu hydraulicznego szczelinowania
W Stanach Zjednoczonych koncern wydobywczy „BHP Billton został zaatakowany serią zbiorowych pozwów przez właścicieli gruntów, którzy utrzymują, że techniki ekstrahowania używane podczas wydobywania gazu łupkowego powodują trzesienia ziemi, zatruwają wodę i niebezpieczenie skażają glebę i powietrze”. W Arkansas Komisja Ropy Naftowej i Gazu zawiesiła wiercenie szybów wtryskowych. 30 czerwca 2011 roku Francja stała się pierwszym krajem, który zakazał hydraulicznego szczelinowania. Podczas głosowania w senacie oddtano 176 głosów za zakazaniem tych destruktywnych praktyk i 151 przeciwko temu zakazowi.

to tylko na razie tyle na temat gazu łupkowego ciekawe wasze opinie na ten temat
jak do tego dopuścimy to po Kaszubach
pienczke
wysłane dnia: 27.3.2012 9:34
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 31.5.2004
z: lasów Nowego Pomorza
Wiadomości: 310
Re: gaz łupkowy na Kaszubach
Osobiście bardziej obawaim się budowy elektrowni jadrowej na Kaszubach niż wydobycia gazu łupkowego.

Zresztą o ile w obecnej sytuacji politycznej w kraju gaz łupkowy w Polsce nie będzie wydobywany, gdyż uderzałoby to w interesy Rosji, o tyle elektrownia jądrowa będzie budowana bez względu na koszty i ryzyka, gdyż z kolei jest to w interesie Francji i francuskich korporacji. W ten sposób priorytety polityki zagranicznej obecnego rządu będą realizowane - nie drażnić Rosji i dbać o interesy ekonomiczne Francji i Niemiec. Niech się nam nie wydaje, że interesy jakichś przypadkowych mieszkańców na jakichś tam Kaszubach bedą w ogóle brane pod uwagę.


----------------

CzDark
wysłane dnia: 28.3.2012 3:16
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: gaz łupkowy na Kaszubach
Spokojnie; przy budowie atomówki zostanie (zostało?) wzięte tyle łapówek, że zabezpieczeń będzie aż nadto (główną ekonomiczną szkodliwością łapówki jest koszt budowy/tworzenia rzeczy zbędnych); więc o bezpieczeństwo się nie bój. Z pewnością koszt budowy atomówki będzie kilkakrotnie przekraczał koszt rynkowy po to aby kilka rodzin ustawiło się do 10 pokolenia ... (podobnie jak to jest ze stadionami; nie chcę się bawić w proroka, ale czuję że Ergo Arena w przeciągu następnych 15 lat będzie rozebrana, chyba że powstanie tam jakiś "Jarmark Europa").

O gazie łupkowym już było tutaj:

LINK


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

kaszubski
wysłane dnia: 3.4.2012 21:54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 3.4.2012
z: Kościerzyna
Wiadomości: 12
Re: gaz łupkowy na Kaszubach
Przecież firmy rosyjskie pod przykrywką polskich maja już sporo koncesji na poszukiwanie...
jozef
wysłane dnia: 8.4.2012 15:20
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 25.2.2011
z: kolonia
Wiadomości: 77
Re: gaz łupkowy na Kaszubach
no pewnie jeszcze w puścić tu na Kaszuby jeszcze moskalów to tu nic nie zostanie choć po wojnie i tak to na zniszczyli naszą kaszubską ojczyznę [ gaz łupkowy ] bat na nich ,nie dajmy się zwieść głupocie , tyle hektolitrów ładowane w ziemie a jaka korzyści ----------- mizerna
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002