Forum
Losowe zdjęcie
Zjazd Kaszubów w Kościerzynie. Msza św. (3451)
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Legenda z Bochemii o Kroku i jego 3 corkach/ Kasza -Kaszuby

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
IsabellaK
wysłane dnia: 17.5.2012 17:24
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 26.7.2011
z:
Wiadomości: 125
Legenda z Bochemii o Kroku i jego 3 corkach/ Kasza -Kaszuby
Historycy w XIX wieku uwazali , ze nazwa Kaszuby pochodzi od Kaszy. Dlugo szukalam az znalazlam ciekawa Legende z Bochemii.
Legenda mowi ,ze po smierci Lecha i Czech , rzadzil Samo ,ktory walczyl z Dagobertem.Samo zwyciezyl w bitwie ,ale krotko po tym zmarl.A wiec rada starszych wybrala ksiecia o imieniu Krok , byl on takze jednym z tych starszych , ktorych nazywano Wladykami.
Krol Krok byl najwyzszym sedzia, kcieciem i biskupem- ksiedzem.
Mial on zone o imieniu Nina i 3 corki:
1.Kasza
2. Tetka
3. Libussa.
a poniewaz nazwa Kaszuby ma pochodzic od Kaszy tzn. od 1 corki Kroka.
Czy jest to mozliwe -tak ,gdyz Kaszubi byli dawno temu zwani Polakami z Bochemii.
Krok mieszkal w Budeczu.Kasza po jego smierci otrzymala kraj na polnocy.
Pendzel
wysłane dnia: 20.5.2012 3:31
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.1.2011
z: Kãbłowò
Wiadomości: 115
Re: Legenda z Bochemii o Kroku i jego 3 corkach/ Kasza -Kaszuby
Primo pisze się "Bohemia", nie "Bochemia". Secundo, jak się daje znaki interpunkcyjne, to łatwiej zrozumieć wypowiedź, brak diakrytyków mogę przeboleć, nie na każdej klawiaturze są.
Tertio to chciałbym się dowiedzieć, kto nazywał Kaszubów Polakami z Bohemii i skąd ta informacja pochodzi. Z tego, co ja wiem, to kiedyś się nie uogólniało, lecz prędzej uszczegóławiało nazwy ludzi wzięte od pochodzenia.


----------------
Bëcë Kaszëbą òznôczô bëcë Słowianinã.

IsabellaK
wysłane dnia: 20.5.2012 22:17
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 26.7.2011
z:
Wiadomości: 125
Re: Legenda z Bochemii o Kroku i jego 3 corkach/ Kasza -Kaszuby
Kaszubi zwani inaczej Bohemskimi-Polakami.Ich jezyk to Bohemsko-Polski dialekt.Opisany w Czas Warszawski 1856
Kaszubi od Kaszy - to stwierdzili historycy w XIX wieku.
Wystarczy porownac y-dna L365, ktore jest takie samo u Kaszubow jak i ludzi w Bohemii.Kaszubi mieszkali na Pomorzu, Prusach i kolo Hannoweru.
Jupcew
wysłane dnia: 20.5.2012 22:53
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 18.1.2006
z: z Pomorza :)
Wiadomości: 222
Re: Legenda z Bochemii o Kroku i jego 3 corkach/ Kasza -Kaszuby
Proszę podać kim byli ci historycy i jakie dzieła stworzyli.
Pendzel
wysłane dnia: 20.5.2012 23:43
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.1.2011
z: Kãbłowò
Wiadomości: 115
Re: Legenda z Bochemii o Kroku i jego 3 corkach/ Kasza -Kaszuby
Ja podobne wyjaśnienia w beletrystyce znajduję, gdzie są wytworem bujnej wyobraźni autora. Dużo głupot można u Żeromskiego w "Wietrze od morza" o Kaszubach (i nie tylko) przeczytać, a najwięcej łgarstw o Smętku.


----------------
Bëcë Kaszëbą òznôczô bëcë Słowianinã.

IsabellaK
wysłane dnia: 22.5.2012 14:21
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 26.7.2011
z:
Wiadomości: 125
Re: Legenda z Bochemii o Kroku i jego 3 corkach/ Kasza -Kaszuby
Szanowny Panie www.archive.org i na google.com znajdzie Pan tysiace ciekawych historycznych ksiazek. Jedyny problem to znac kilka jezykow obcych , bardzo przydaje sie takze lacina i bardzo duzo checi i czasu, zeby to wszystko czytac.
Wystarczy wpisac jakiekolwiek haslo i przekona sie Pan sam.
Polecam te strony wszystkim , wowczas kazdy z nas znajdzie cos ciekawego.
Michal
wysłane dnia: 22.5.2012 21:19
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.4.2004
z: Żulawskich Rubieży Kociewia
Wiadomości: 577
Re: Legenda z Bochemii o Kroku i jego 3 corkach/ Kasza -Kaszuby
Ja bym sugerował administracji by ten link dać wielkimi literami na stronę główną. Tam jest wiele przełomowych arcydzieł obalających pseudomity różnych naukowców, którym niedouczona Królewska Akademia ze Szwecji Noble dawała.

I mamią nas bajkami o próżni kosmicznej, gdy już Newton z Kantem stwierdzili, że przestrzeń tą wypełnia eter...

A na poważnie. Droga Isabello.

Historia, tak, jak i inne nauki się przez ostatnie 200 lat znacząco rozwinęła. w internecie, na różnorakich bibliotekach cyfrowych znaleźć możemy setki tysięcy dzieł, których zdecydowana większość jest już mocno zdeaktualizowana, jak nie bałamutna. Dziś, m.in. dzięki postępowi badan archeologicznych, obala się i poprawia teorie ledwo sprzed 30-40 lat, a co tu mówić o takich sprzed wieku?

Odwoływanie się jedynie do dzieł dostępnych w Internecie, które powstały przed ponad stu laty, to prosta droga do bajkopisarstwa nie mająca NIC wspólnego z badaniami historycznymi.
Jupcew
wysłane dnia: 23.5.2012 8:30
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 18.1.2006
z: z Pomorza :)
Wiadomości: 222
Re: Legenda z Bochemii o Kroku i jego 3 corkach/ Kasza -Kaszuby
No właśnie. Po co wyłamywać te drzwi skoro już dawno otwarte.
szkotka
wysłane dnia: 5.6.2012 23:48
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 25.1.2012
z: woj.szczecińskie
Wiadomości: 124
Re: Legenda z Bochemii o Kroku i jego 3 corkach/ Kasza -Kaszuby
Biznes is biznes. Fachowcy od przeglądarek obecnie specjalizują się w takim manipulowaniu słowami kluczowymi aby poszukiwacz najpierw wchodził na ich stronę. Sztuka manipulacji ma nawet łądną nazwę(zapomniałam). Potem potrzeba paru do wywoływania dyskusji i kasa robi się sama-od iluś tam wejść na stronę płacą. To dlatego zdaje się czasem że w internecie pełno naiwnych treści. Cwaniactwo to najpospolitsza przypadłość.
IsabellaK
wysłane dnia: 6.6.2012 15:04
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 26.7.2011
z:
Wiadomości: 125
Re: Legenda z Bochemii o Kroku i jego 3 corkach/ Kasza -Kaszuby
Drodzy Panstwo po co wy uzywacie aut przeciez piechota do pracy jest taniej. Jakby wszyscy mysleli jak wy, to do dzis nie znalibysmy nawet kola .W starych ksiazkach sa zawarte dokumenty ,ktore w czasie wojen, znikly lub zostaly ukradzione, spalone. Nalezy porownywac i sprawdzac, stare i nowe wiadomosci ,aby znalezc prawde. Wielu z was woli wierzyc w historie kraju ,ktora zafundowala nam Rosja . No coz jestesmy ludzmi i kazdy z nas ma wolny wybor.
(1) 2 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002