Forum
Losowe zdjęcie
Witamy w Wejherowie!
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Czy pan Bóg stworzył (lud/naród) Kaszubów

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
pienczke
wysłane dnia: 6.6.2012 14:32
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 31.5.2004
z: lasów Nowego Pomorza
Wiadomości: 310
Czy pan Bóg stworzył (lud/naród) Kaszubów
To znaczy konkretniej zapytam się, czy jeśli Pan Jezus mówił do aposztołów" Idźcie i nauczajcie wszystkie narody" to miał na myśli też Kaszubów? A z kolei Duch kiedy był obdarował darem języków to kaszubski też tam był?

No bo chrześijańska wiara naucza że narody nie są li tylko ziemskim porządkiem ale bez panajezusowego pozwolenia by istnieć nie istniały. A i kościół matka też nie abstrahuje od tego że ludzie w rodach i narodach żyją i swoje języki w przeciwieństwie do gęsi mają. Tym samym narody/ludy/plemiona, szczepy/rody i rodziny należą też do boskiego porządku - bo takie świata ustanowienie. A skoro Pan Bóg ten porządek ustanowił to wygląda na to że i Kaszubów przewidział.

A skoro nas Pan Jezus przewidział to czyż jesteśmy tylko efektem przypadkowej socjolingwistycznej ewolucji? zabawką tyranów i historycznych katastrof?

Jak to jest z nami, bracia Kaszubi, Bóg nas chce? Żebyśmy istnieli?


----------------

tgrabar
wysłane dnia: 6.6.2012 14:54
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
Re: Czy pan Bóg stworzył (lud/naród) Kaszubów
Ta hipoteza bardziej do mnie przemawia aniżeli dyrdymały IsabelliK
Kmicic
wysłane dnia: 6.6.2012 20:06
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2011
z: Chònice
Wiadomości: 577
Re: Czy pan Bóg stworzył (lud/naród) Kaszubów
Dyrdymałów IsabelliK to ja w ogóle nie czytam...


----------------
Tadeùsz

tgrabar
wysłane dnia: 6.6.2012 21:17
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
Re: Czy pan Bóg stworzył (lud/naród) Kaszubów
IsabellaK nie ma zielonego pojęcia o aparacie historycznym. Dla tej Pani to wszystko jest jak wino, im starsze tym lepsze. Wyciąga z ogłupiających stron internetowych bezkrytycznie, jak leci, że się tak wyrażę. I podaje to wszystko jako wiekopomne odkrycia. A współczesnych historyków traktuje jako niepotrzebne nikomu chwasty. Zatem, Panie Tadeuszu, mam Pan absolutną rację, szkoda czasu na czytanie i komentowanie.
Pendzel
wysłane dnia: 7.6.2012 13:29
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.1.2011
z: Kãbłowò
Wiadomości: 115
Re: Czy pan Bóg stworzył (lud/naród) Kaszubów
A Kaszubów przypadkiem nie było przed Jezusem? A przynajmniej Pomorców jako ich przodków? Bo ja nie wierzę w to, że te wszystkie plemiona są z X w. p.C., kiedy chrześcijanie zaczęli je masowo krystianizować, walczyć z nimi lub sprzymierzać się.


----------------
Bëcë Kaszëbą òznôczô bëcë Słowianinã.

Kmicic
wysłane dnia: 8.6.2012 14:48
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2011
z: Chònice
Wiadomości: 577
Re: Czy pan Bóg stworzył (lud/naród) Kaszubów
Jo! Pan Bóg nas chce. Chce, żebyśmy istnieli. Nigdy nie zapomnę jak śp. Biskup Szlaga powiedział w Kościele w Brusach na Zjeździe Kaszubów, że TO KASZUBI SĄ NARODEM WYBRANYM!


----------------
Tadeùsz

IsabellaK
wysłane dnia: 8.6.2012 21:33
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 26.7.2011
z:
Wiadomości: 125
Re: Czy pan Bóg stworzył (lud/naród) Kaszubów
Po pierwsze nie zycze sobie takich tekstow na moj temat.
Skoro piszesz Pan o historii moich krewnych i naszych ziemiach.
O rodzinie ktora ta historia tworzyla bezposrednio !
Lelewl, Mickiewicz i wielu innych zacnych ludzi to dla Pana ciemniaiki .Wiec ja sie pytam kim byli Pana przodkowie i w jakich powstaniach i wojnach brali udzial. Co napisali i czym sie odznaczyli dla kraju ?? Zapewne tym ,ze grzebali na polu u ktoregos z naszych krewnych i chodzili na bosko co niedziele do kosciola bojac sie ,ze ksiadz nie odpusci im grzechow.
Jest Pan taki madry ,ze nie jest Pan nawet w stanie udowodnic ze Kaszubi to Goci ,poniewaz nie wie Pan od czego ta nazwa pochodzi a moze jednak stworzyl Pan jakas wlasna teorie na ten temat ? chetnie posluchamy Pana bajek .
Pendzel
wysłane dnia: 9.6.2012 9:06
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.1.2011
z: Kãbłowò
Wiadomości: 115
Re: Czy pan Bóg stworzył (lud/naród) Kaszubów
Ja się pytam gdzie jest admin? To wszystko do usunięcia jest, łamie regulamin, nie wolno się obrażać na forum i to w sposób niepowiązany z tematem. Ten komentarz też jest do usunięcia.


----------------
Bëcë Kaszëbą òznôczô bëcë Słowianinã.

IsabellaK
wysłane dnia: 9.6.2012 13:26
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 26.7.2011
z:
Wiadomości: 125
Re: Czy pan Bóg stworzył (lud/naród) Kaszubów
Panie Pendzel po pierwsze to nie jest do Pana. Poza tym jak
P. Tragber byl nie grzeczny do mnie to Panu jakos nie przeszkadzalo , to sie Pan teraz tez nie mieszaj.
To jest docinka do P.tgrabar i to bardzo delikatka.
Jestem pewna ,ze ten Pan nie odpowie na nia ,gdyz jego przodkowie nie maja sie czym szczycic.
Platni historycy wiedza mniej niz hobbisci ,gdyz Ci sa bardziej dociekliwi prawdy a poza tym jak historycy cos ustala to bronia do konca zycia swoich teorii, gdyz nie chca sie osmieszac i obalac swoich teorii. O rodzinie Duninow historycy tez wiedza lepiej niz oni sami .Pan Labuda bardzo szanowany historyk a tez sie niestety mylil. Pisal ,ze Jaxa nie moze pochodzic od Gryfitow Szkoda ,ze tak szybko umarl , dzisiaj mialby nie lada problem z naszym Kaszubskim y-dna.
Historycy sie myla ,jak kazdy z nas, bo mylic sie jest ludzkie a glupie pozostawac w bledzie.
IsabellaK
wysłane dnia: 9.6.2012 14:01
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 26.7.2011
z:
Wiadomości: 125
Re: Czy pan Bóg stworzył (lud/naród) Kaszubów
Kaszubi byli przed Jezusem ,gdyz pochodza od Gotow.
Goci wierzyli w bogow polnocy.
W Wolinie mieszkali Dunczycy i Norwegowie, Islandczycy.
Niektorzy twierdza ze przebywali tu takze Szwedzi.
Niemcy ustalili w 1934 roku, Słowiański rodowód
Paweł Jasienica - 1961 - 432 Stron
Torfu jako materiału do budownictwa obronnego używali germańscy Wikingowie. Przed wojną niemieccy badacze rozkopali Wolin i na podstawie „argumentu torfu" stwierdzili jego normański rodowód. Odkrywki ich dawno już zasypano.
--------------------------------------------------
Polska przed tysiącem lat

books.google.de
Witold Hensel - 1967 - 287 Seiten - Snippet-Ansicht
W miastach nadmorskich spotykamy nieraz wśród mieszkańców Wikingów. W Wolinie i Gdańsku obok typowo słowiańskich budowli odkryto budynki wzniesione w konstrukcji palisadowej, a więc w technice charakterystycznej dla Północy.
-----------------------------------------------------------------------
Początki nadmorskich miast na Pomorzu zachodnim: the beginnings of ...
Lech Leciejewicz - 1962 - 377 Seiten - Snippet-Ansicht
W interesujący sposób rozwinęła się dyskusja nad wczesnośredniowiecznymWolinem. ... Decydującym krokiem w kierunku rozstrzygnięcia problemu roli wczesnośredniowiecznego Wolina było rozpoczęcie w roku 1934 badań wykopaliskowych w tym ...
------------------------------------------------------------------

Krolowie Gotow dzielili sie na tych
ktorzy zostali w kraju i przebywali w krajach podleglych Gotom za granica. Kraje Gotow to nie tylko Skandynawia.
Na wschod dotarli do Mongolii i Chin.
Na poludnie do Israela i Syrii.
Goci mieli niebieskie i niebiesko-szare oczy.

--------------------------------------------------------------------
(1) 2 3 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002