Forum
Losowe zdjęcie
Część artystyczna
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     cnoty pruskie

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
sternik
wysłane dnia: 13.10.2012 0:14
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 31.1.2012
z:
Wiadomości: 110
Re: cnoty pruskie
Ma się rozumieć! "Cnoty pruskie" poprowadziły społeczeństwo jak powszechnie wiadomo do "pewnego i nieuchronnego sukcesu"... w 1945 - gdy matecznik "cnót pruskich" (i NSDAP) uległ kompletnej dezintegracji.



"ARBEIT MACHT FREI" - szczerość (Aufrichtigkeit)

"...so fest geeint und so maßgebend zu werden, wie es einst das römische Weltreich war, damit es auch in Zukunft dereinst heißen möge wie in alter Zeit: civis Romanus sum, nunmehr: Ich bin ein deutscher Bürger!" - skromność (Bescheidenheit) kajzerów była legendarna!

Hitlerjugend - pilność (Fleiß);

SS - karność (Gehorsam);

Nur fur Deutsche! - prostolinijność (Geradlinigkeit);

Kristallnacht - poczucie sprawiedliwości (Gerechtigkeitssinn);

Kulturkampf - bogobojność (Gottesfurcht) połączona z tolerancją religijną;

Auschwitz - surowość (Härte) wobec innych, ale jeszcze bardziej wobec siebie;

1762, 1772, 1793, 1795 - odwaga (Mut);

Lebensraum - poczucie porządku (Ordnungssinn);

Judenjagd - poczucie obowiązku (Pflichtbewusstsein);

1.09.1939 - punktualność (Pünktlichkeit);

Generalgouvernement - uczciwość (Redlichkeit);

Blut und Eisen - samozaparcie (Selbstverleugnung);

Gaswagen - oszczędność (Sparsamkeit);

Hitlerputsch - lojalność (Treue);

Ribbentropp-Molotow - nieprzekupność (Unbestechlichkeit);

Germanisierung um Blut und Boden - podporządkowanie (Unterordnung);

Berge von Haaren der getöteten Menschen - powściągliwość (Zurückhaltung);

Goebbels - wiarygodność (Zuverlässigkeit);




Co innego cnoty polskie i komunistyczno-sowieckie "przeciętnego Polaka". Tu niestety króluje dikaja neukrotimaja Rassija!
tgrabar
wysłane dnia: 8.10.2012 20:34
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
Re: cnoty pruskie
No właśnie...ciekawe z tym chabrem (Centaurea cyanus). W palinologii (nauce o pyłkach) mówi się, że obecność pyłków tej rośliny będącej zresztą gatunkiem leczniczym świadczy o obecności upraw zbóż. Chaber Bławatek bowiem jest chwastem zawsze towarzyszącym różnym gatunkom zbóż. Zawsze jego obecność w profilach pyłkowych raduje archeologów, ponieważ mogą wtedy mówić i pisać o obecności ludności rolniczej. Dlatego my archeolodzy też kochamy chabra bławatka. Tylko, co to ma wszystko wspólnego z cnotami pruskimi? Chyba się zagalopowałem.
Jark
wysłane dnia: 6.10.2012 20:51
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: cnoty pruskie
W pierwszej chwili zastanawiałem się o jakie "pruskie" chodzi - czy o te, które mogły charakteryzować Prusów czy może "podwładnych króla pruskiego". Ta dwoistość to może nawet temat na inną dyskusję, dość że polecę Normana Daviesa "Zaginione królestwa", gdzie historyk ów doskonale wykazał iż XIX-wieczna "pruskość" była pierwszym, zastosowanym na skalę światową "rebrandingiem".

Masz rację, z pokolenia na pokolenie coraz bliżej Kaszubom do przeciętnych współczesnych Polaków (sic!). To zresztą oczywiste dla zwolenników polskości Kaszubów (bo jakby mogło być inaczej). Może ciekawsze byłoby opisanie, czy zmiany w mentalności Kaszubów są analogiczne jak i innych grup, kiedyś będących częścią niemieckiego dominium - choćby Ślązaków, Wielkopolan czy nawet niemieckich Pomorzan. Bo i tam, jak sądzę, nastąpiły zasadnicze zmiany.

PS.
Ciekawe z tym chabrem... Nie wiem, czy wiesz że Kociewiacy właśnie ten kwiatek wybrali jako logo dla swego regionu. Czyżby jakieś podświadome sentymenty?
pienczke
wysłane dnia: 5.10.2012 10:09
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 31.5.2004
z: lasów Nowego Pomorza
Wiadomości: 310
cnoty pruskie
Za wikipedią:
"Wśród cnót pruskich wymienia się zwłaszcza szczerość (Aufrichtigkeit); skromność (Bescheidenheit) – symbolem skromności pruskiej jest chaber bławatek, ulubiony kwiat Wilhelma I, kojarzący się z błękitem pruskim; pilność (Fleiß); karność (Gehorsam); prostolinijność (Geradlinigkeit); poczucie sprawiedliwości (Gerechtigkeitssinn); bogobojność (Gottesfurcht) połączona z tolerancją religijną; surowość (Härte) wobec innych, ale jeszcze bardziej wobec siebie; odwaga (Mut); poczucie porządku (Ordnungssinn); poczucie obowiązku (Pflichtbewusstsein); punktualność (Pünktlichkeit); uczciwość (Redlichkeit); samozaparcie (Selbstverleugnung); oszczędność (Sparsamkeit); lojalność (Treue); nieprzekupność (Unbestechlichkeit); podporządkowanie (Unterordnung); powściągliwość (Zurückhaltung); wiarygodność (Zuverlässigkeit)

No i pytania; Czy Kaszubi przyswoili sobie te cechy? Czy współcześnie Kaszubi nadal charakteryzują sie takimi cechami (oczywiście statystycznie)?

Z moich obserwacji wynikałoby że starsze pokolenie na Kaszubach, zwłąszcza to rodzone pzred wojną właściwie idealnie wpisywało się w ten zestaw cech może za wyjątkiem owej Odwagi - raczej Kaszubi woleli cicho siedziec niż się afiszować z czymkolwiek.

Po drugie wydaje mi się, że na wspóczesnych Kaszubach pod wpływem generowanej telewizyjnie "ogólnopolskości" i sowieckiego komunizmu i postkomunizmu mentalność się zmieniła w kierunku cech przeciętnego współczesnego Polaka od wymienionych cnot dość odległych ALE mimo to "cnoty pruskie" spotyka się na Kaszubach częściej niż gdzie indziej w Polsce. Zwłaszcza tam gdzie język kaszubski jest w użyciu wraz z nim trwają wymienione wzory kulturowe. Coraz słąbiej z tą uczciwością, nieprzekupnością coraz słabiej ze schludnością, pobożnością ale takie mam wrażenie, że generalnie klimat tej mentalności w kaszubskojęzycznych (niedawno) rejonach jest jeszcze wyczuwalny.

No i na koniec refleksja, że powyższy zestaw cech jakiegokolwiek społeczeństwa to recepta na pewny i nieuchronny sukces jako społeczeństwa. Gdybyśmy na Kaszubach wbrew dominującej kulturze potrafili zachować takie cechy nie martwiłbym się o naszą przyszłosć. Pod każdym względem.

Jak wam się wydaje?


----------------

« 1 2 (3)
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002