Forum
Losowe zdjęcie
Widok na Zatokę Gdańska
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Język
     Nazwiska kaszubskie

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Monika85
wysłane dnia: 21.8.2006 18:41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 21.8.2006
z:
Wiadomości: 2
Re: Nazwiska kaszubskie
Witam. Szukam informacji o nazwisku Lenc/Lenz. Ja obecnie mieszkam w Pucku, ale moi pradziadkowie pochodzą z Rekowa koło Redy, nic więcej nie wiem, ponieważ wszystkie dokumenty zaginęły. Będę wdzięczna za każde słowo. Pozdrawiam
kontakt: lenca49@interia.pl
sgeppert
wysłane dnia: 23.8.2006 8:34
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Nazwiska kaszubskie
Lentz to jeden z niemieckich wariantów imienia Wawrzyniec (łac. laurentius). Jeśli chodzi o nazwisko, to przede wszystkim należy zajrzeć do publikacji prof. Edwarda Brezy. Jeśli chodzi o dzieje rodziny, to, o ile nie istnieje jakieś opracowanie, to pozostaje przeszukiwanie archiwów.


----------------
Stanisław Geppert

Gron
wysłane dnia: 23.8.2006 9:36
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 19.8.2006
z:
Wiadomości: 3
Re: Nazwiska kaszubskie
A nazwisko Gron?Czekam cierpliwie na info,może się doczekam.
Serdecznie pozdrawiam Jolanta
park
wysłane dnia: 23.8.2006 14:20
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 28.2.2006
z: Belfort
Wiadomości: 5
Re: Nazwiska kaszubskie
Co można powiedzieć o etymologii nazwiska Szyc, Szyca i czy jego zniemczoną wersją może być Schutz z kreskami nad u
wesik
wysłane dnia: 28.8.2006 17:44
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 3.9.2003
z: Cloppenburg/Niemcy
Wiadomości: 9
Re: Nazwiska kaszubskie


Schütz(e) to niemieckie oznaczenie = strzelec.
W Niemczech jest to niezadkie nazwisko.
Ale "Szyc" to prawdopodobnie kaszubskie nazwisko od
koncowki nazwisk "Cieszyca"(Wesiory/pow.Kartuzki),
"Maleszycki"(Maloszyce/pow.Leborski).
W zniemczonych nazwiskach Kaszubow nadlebskich
znane byly Kramerschitz(Kramarzyc) , Klawuschütz(Klawuszyc),
Grummischütz(Gromiszkoc) z Gardny Wielkiej(pow.Slupski)
roku 1779.
hesch
wysłane dnia: 28.8.2006 21:24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 28.8.2006
z: Koszalin
Wiadomości: 10
Re: Nazwiska kaszubskie
To jak się ma do poprzedniego postu etymologia nazwiska Schütz wg prof.Edwarda Brezy cyt."Schütz, spolszczone też na Szyc,Szyca od schützen 'strzec' ". Gdzie leży prawda?
Jupcew
wysłane dnia: 29.8.2006 8:48
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 18.1.2006
z: z Pomorza :)
Wiadomości: 222
Re: Nazwiska kaszubskie
http://www.herby.com.pl/herby/indexslo.html

Przy ocenie, czy dane nazwisko jest bardziej lub mniej kaszubskie przydaje się w/w link. Często z niego korzystam. Np. proszę wpisać nazwisko Rekowski czy Serkowski. Mamy do czynienia z nazwiskami charakterystycznymi dla danego regionu. W przypadku Kaszub najczęściej są to rejony byłych Prus zachodnich ze znaczącą przewagą województwa gdańskiego. Prosze wpisać nazwisko Sasin czy Firląg, tym razem mamy do czynienia z nazwiskami mazowieckimi .Oczywiście jakaś granica błędu zawsze istnieje przy nazwiskach mniej popularnych ale jest to jeden z przydatnych sposobów przy "dokreślaniu" pochodzenia

Pozdrówczi
tczewianin
wysłane dnia: 29.8.2006 9:32
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Nazwiska kaszubskie
Cytat:

park napisał:
Co można powiedzieć o etymologii nazwiska Szyc, Szyca i czy jego zniemczoną wersją może być Schutz z kreskami nad u


Jest dokładnie na odwrót: Szyc, to spolszczona niemieckiego nazwiska Schütz. Poznałem pewną sympatyczną starszą damę z Trewiru Heide von Schütz, która pokazywała mi obszerne drzewo genealogiczne swojej rodziny. Jej przodkowie zawędrowali też na ziemie polskie, m. in. do Warszawy. Jeden z nich miał nawet order Virtuti Militari.

Prace naszych rodzimych onomastów (nazwoznawców) grzeszą czasem brakiem szerszego spojrzenia. Wiele niemieckich nazwisk na Pomorzu powstało na skutek wtórnej germanizacji nazwiska kaszubskiego/polskiego (np. Kleinschmidt [to samo dziecko, po niemieckiej obróbce]<- Kowalczyk [najmłodsze dziecko kowala]<- Kowal [zawód oznaczajacy z biegiem czasu nazwisko]), ale inne to nazwiska niemieckie. W takim przypadku szukanie na siłę rodzimego źródłosłowu przybiera rozmiary karykaturalne. Przykładem częste na Kociewiu nazwisko "Klatt". W jednej z prac czytałem, że pochodzi od słowa "klatka", w innej, że od kociewskiego "klatry" = włosy. Wszystko fajnie, tyle że moi przodkowie, którzy używali tego nazwiska przybyli w czasie XVIII-wiecznej kolonizacji fryderycjańskiej ze Szwabii i byli ewangelikami. Ciekaw jestem jakim cudem w Szwabii mówiono w dialekcie kociewskim?


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

park
wysłane dnia: 29.8.2006 10:31
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 28.2.2006
z: Belfort
Wiadomości: 5
Re: Nazwiska kaszubskie
W takim raziw nie rozumiem ciągu zdarzeń. Moi przodkowie wymieniani podczas lustracji z końca XVIII piszą sie Szyca, co zresztą ma swoje odzwierciedlenie w ksiegach parafialnych. Natomiast od drugiej połowy XIX w piszą się już w wersji niemieckiej przynajmniej w mojej linii. Byc może tłumaczenie nazwisk zachodziło w obie strony w zależności od .... sytuacji geopolitycznej? Co było pierwsze jajko czy kura sam juz nie wiem.
W każdym razie dziekuję za obszerne wyjasnienia pozdrawiam Janusz Schutz
Jupcew
wysłane dnia: 29.8.2006 10:36
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 18.1.2006
z: z Pomorza :)
Wiadomości: 222
Re: Nazwiska kaszubskie
Jeżeli przybyli ze Szwabii już z tym nazwiskiem to łamie to wszystkie bardziej lub mniej fantastyczne domysły. Ja z fantastycznych mógłbym dodać, że "Klattai" to staropruskie słowo oznaczające łopian. Mógłbym...ale nie dodam...metryka wygrała z onomastyką
« 1 2 (3) 4 5 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002