Forum
Losowe zdjęcie
Wieprznica
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Układ kawiatury do pisania wyłącznie po kaszubsku (windows)

| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
gwidonus
wysłane dnia: 11.3.2005 22:19
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 21.6.2004
z:
Wiadomości: 82
Re: Układ kawiatury do pisania wyłącznie po kaszubsku (windows)
Panie urzędniczki same nie będą tego instalować, jak mniemam, a ktoś, kto to będzie robił wybierze taki jaki uzna za stosowne. Osobiście wolę mieć z czego wybierać.

Cytat:
Gdyby od razu uzgodniono jeden rzeczywisty stanadrd, uniknięto by wielu problemów i kosztów.

Tylko na pecetach są w użyciu dziś jeszcze 2 a czasem 3 standardy i nie jest źle. A kaszubski ma ten standard 1 Poza tym mówimy zupełnie o czym innym, kody znaków to nie to samo co układ klawiatury

Cytat:
Uważam jednak, że ideowa czystość tej klawiatury nie idzie w parze z jej praktyczną użytecznością

Nie każdy tak musi uważać. To tak jakbyś powiedział że powinna wychodzić jedna gazeta z jedynie słusznymi wiadomościami, żeby ludziom nie mieszać w głowach. Albo jak unia europejska, co to mówi że u fryzjera ma koniecznie być szatnia, a jedna apteka musi być oddalona od drugiej co najmniej o 1000 m.

Ku Twojej zgrozie powiem że miałem jeszcze jeden pomysł - diaktryki jako dead keye do uzyskania wszystkiego co się da wyciągnąć z unikodu Może nawet zrobię, choć nie sądzę żeby było wielu ludzi piszących w x językach jedocześnie.
mkwidzinski
wysłane dnia: 6.3.2005 15:47
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Układ kawiatury do pisania wyłącznie po kaszubsku (windows)
Ku wyjaśnieniu.

1. Sprawę traktuję bardzo poważnie

2. Pisałem już raz o tym na forum i obiecałem sobie że nie będę w tym miejscu już więcej na ten temat polemizować.

3. Wypraszam sobie aluzji w rodzaju
Cytat:
klawiaturę "czysto kaszubską", nie "obciążoną" związkiem z językiem polskim.
bo to ponownie półprawda i duże uproszczenie.

4. Proszę zwrócić uwagę na to, że plik udostępniony do sciągnięcia na stronach "kaszubii" zawiera OBA rozwiązania i to użytkownik powinien sam wybrać to, które mu odpowiada. Oba rozwiązania starałem się też przedstawić, by nie posądzano mnie o stronniczość. (Jeśli to jest mieszaniem w głowach ludziom, to masz rację sugerując burzenie porządku)

5. Jestem przekonany, że czas sam pokaże, które rozwiązanie się przyjmie i że narazie jest jeszcze za wcześnie na to, by nakazywać używania jednego, czy też drugiego.
O ile oczywiście damy potencjalnym użytkownikom szansę na przeanalizowanie i wypróbowanie obu.

6. Osoby korzystające na codzień z kilku układów klawiatury wiedzą, że to nie problem przełączyć z jednego na drugi (przełączanie jest możliwe również z klawiatury)

Pozdrawiam serdecznie

Marek


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

sgeppert
wysłane dnia: 6.3.2005 15:06
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Układ kawiatury do pisania wyłącznie po kaszubsku (windows)
Cytat:
Zrobiony tak jak go widział Marek Kwidziński, z symbolem euro przesuniętym na klawisz "y"

Panowie, sprawa jednak jest poważna.

Mamy ustawę o mniejszościach i języku regionalnym, która wchodzi w życie od 1 maja. W 10 gminach język kaszubski zostanie najprawdopodobniej oficjalnie wprowadzony jako język pomocniczy. Urzędnicy będą zobowiązani do jego znajomości - w tym do umiejętności pisania na komputerach. Już dziś kształcą się osoby zawodowo uzywające tego języka - przede wszystkim nauczyciele.

Od 1993 r. znany jest układ klawiatury pozwalajacy uzyskiwać znaki kaszubskie. Układ ten nie koliduje z polską klawiaturą i był tworzony mając na względzie użytkowników najczęściej, oprócz języka kaszubskiego, posługujących się językiem polskim. Takimi użytkownikami będą urzędnicy, nauczyciele regionaliści i - tak sądzę - zdecydowana większość osób piszących po kaszubsku.

Apeluję, by nie wprowadzać zamieszania i tym użytkownikom - nie zorientowanym w niuansach informatycznych i językoznawczych - prezentować jednolite rozwiązanie kaszubskiej pisowni na komputerach. Język kaszubski, zwłaszcza ten komputerowy, jest dziś na tyle płytko osadzony w społecznej rzeczywistości, że trzeba dołożyć wszelkich starań, by dostarczyć jego użytkownikom jednolitych i spójnych rozwiązań. Należy, na ile to możliwe, unikać dawania podstaw do zarzutów, że język kaszubski jest niedojrzały czy wręcz niepoważny.

Język kaszubski wprowadza się z ustandaryzowaną ortografią (z 1996 r.) i stroną kodową (UTF-8). Trzymajmy się też sprawdzonego już układu klawiatury z 1993 r.

Rozumiem racje Marka chcącego stworzyć klawiaturę "czysto kaszubską", nie "obciążoną" związkiem z językiem polskim. Uważam jednak, że ideowa czystość tej klawiatury nie idzie w parze z jej praktyczną użytecznością, ponadto propagowanie jej w obecnym czasie może prowadzić do zamieszania, powodującego zwiększenie ogólnej niechęci do używania języka kaszubskiego. Użytkownikom pamiętającym pionierski okres komputeryzacj i Polski chcę przypomnieć funkcjonujące wówczas kilkanaście "standardów" polskich znaków (ta liczba uzasadnia użycie cudzysłowu; w praktyce każdy większy dostawca komputerów - Elwro, Kajkowscy, Cyfronet, DHN i inni tworzyli własne rozwiązania) i związane z tym kłopoty. Gdyby od razu uzgodniono jeden rzeczywisty stanadrd, uniknięto by wielu problemów i kosztów. Kaszubi - uczmy się na cudzych doświadczeniach, nie powielajmy problemów!


Przypominam przypisania znaków kaszubskich rozszerzających polską klawiaturę programisty (układ "1993"):

ã - Alt-Q
é - Alt-W
ë - Alt-R
ò - Alt-I
ô - Alt-P
ù - Alt-J
mkwidzinski
wysłane dnia: 6.3.2005 14:12
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Układ kawiatury do pisania wyłącznie po kaszubsku (windows)
Witam

Zapomniałem chyba dodać, że informacje o kaszubskich sterownikach, jak i pomoc w instalacji, które przygotował Piotrek, umiesciłem na stronach:
http://www.kaszubia.com/pl/komputery/csb_ukl_klaw/index.html
http://www.kaszubia.com/pl/komputery/csb_ukl_klaw/instalacja.htm

Pozdrawiam

Marek


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

mkwidzinski
wysłane dnia: 12.1.2005 14:21
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Układ kawiatury do pisania wyłącznie po kaszubsku (windows)
Cytat:
...powoli będę robił.


Fajnie - jeśli będziesz potrzebował pomocy, to pisz proszę na priv.

Marek

Ps. Zobacz, czy nie pójdzie szybciej, gdy pomożesz sobie tym:
http://www.cmsimple.dk/


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

gwidonus
wysłane dnia: 11.1.2005 17:50
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 21.6.2004
z:
Wiadomości: 82
Re: Układ kawiatury do pisania wyłącznie po kaszubsku (windows)
Okej, dzięki, powoli będę robił.
mkwidzinski
wysłane dnia: 10.1.2005 18:31
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Układ kawiatury do pisania wyłącznie po kaszubsku (windows)
Cytat:
Co mialo by byc na takiej stronie


- informacja jak w archiwum, choć może trochę to rozwinąć
- dać możliwość ściągnięcia całości (jak obecnie), jak i dwóch różnych wersji. Tu możesz wziąć te obrazki:
http://www.kaszubia.com/pl/komputery/gify/klawiatura_kaszubska.png
http://www.kaszubia.com/pl/komputery/gify/klawiatura_polsko-kaszubska.png
by metodą komiksową pokazać jakie są to rozwiązania
- podać informacje o instalacji wraz ze zrzutami , coś jak tu:
http://k-meleon.kaszubia.com/0_7/ustow_norm.htm
To wszystko razem wymaga jednak trochę wkładu pracy
Jestem też pewien, że się przyda, bo nie każdy daje sobie radę z opisem, a ma przecież jak najwięcej osób otrzymać możliwość korzystania z tych pomocy.

Cytat:
znasz jakis używalny wspolczesny edytor stron, co sie trzyma wytycznych w3c? Bo ja wtedy wszystko robiłem ręcznie ;)

Ręcznie to można i dzisiaj

A zobacz to cudo:
http://w3.org/Amaya/
Jest już nowa wersja - jeszcze nie testowałem - dostępna na wina i linuxa (starsza na apla też)

Innym jest edytor przy mozilli - też nie jest zły

< dodane > Zaponiałem całkiem o Quanta Plus
http://quanta.sourceforge.net/
< /dodane >

Pozdrawiam

Marek


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

gwidonus
wysłane dnia: 10.1.2005 18:13
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 21.6.2004
z:
Wiadomości: 82
Re: Układ kawiatury do pisania wyłącznie po kaszubsku (windows)
Cholera, faktycznie :> to może to był HTML3? :> w kazdym razie rozchodzilo sie o to, ze inaczej wszystko wyglądało w Netszkapie a inaczej w Exploderze, a netscape mial AFAIR jakies inne tagi do tego? Niewazne. Co mialo by byc na takiej stronie? Instrukcja jest w archiwum, mialo by byc to samo tylko z obrazkami?

Relaks znam, ale z opowiesci tylko :>

Aa, i jeszcze jedno, znasz jakis używalny wspolczesny edytor stron, co sie trzyma wytycznych w3c? Bo ja wtedy wszystko robiłem ręcznie ;)
mkwidzinski
wysłane dnia: 9.1.2005 21:18
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Układ kawiatury do pisania wyłącznie po kaszubsku (windows)
Cytat:
... HTML 3.2 . Wtedy nawet tabelek nie było w standardzie


No nie bendem siem sprzeczał, choć warto chyba spradzić, czy to aby nie miały być ramki
http://www.w3.org/TR/REC-html32#table

A poważnie mówiąc, to by się naprawdę jakaś pomoc przydała.
Kilka zrzutów ułatwiłoby napewno instalację - nie ma jak dobry komiks w rodzaju "Relaks" (ciekawe, czy ktoś to pamięta) .

Pozdrawiam

Marek


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

gwidonus
wysłane dnia: 9.1.2005 20:22
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 21.6.2004
z:
Wiadomości: 82
Re: Układ kawiatury do pisania wyłącznie po kaszubsku (windows)
Cytat:
Może zrobilibyśmy jakąś stronkę z informacją, zrzutami, instalacją?


Mogiemy, ale lojalnie ostrzegam że moje zabawy ze stronami zakończyły się w 1997 na etapie HTML 3.2 . Wtedy nawet tabelek nie było w standardzie
« 1 (2) 3 »
| Od najstarszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002