Forum
Losowe zdjęcie
Gdynia Plac Kaszubski
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Kaszubska domena?

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Krzych
wysłane dnia: 6.3.2005 5:17
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 3.3.2004
z: Gdańsk
Wiadomości: 13
Kaszubska domena?
Zbudowałem niedawno stronę i szukałem dla niej odpowiedniej domeny.
Wówczas zastanowiłem się, czy są obecnie podjęte jakieś starania o kaszubską domenę, np. ".ka" - ta dwuliterowa domena nie jest obecnie przypisana do żadnego państwa ani regionu, może warto byłoby postarać się zarejestrować dla Kaszub?
sgeppert
wysłane dnia: 6.3.2005 9:22
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Kaszubska domena?
Cytat:
czy są obecnie podjęte jakieś starania o kaszubską domenę

Nie są i w przewidywalnym czasie nie będą. Domeny pierwszego rzędu (Top Level Domains - TLD) przydziela organizacja Internet Assigned Numbers Authority i zgodnie z przyjętymi przez nią zasadami, zawartymi w dokumencie RFC-1591, domeny te są przydzielane na podstawie kodów zawartych w normie ISO-3166, te zaś kody są tworzone - hasłowo mówiąc - dla niepodległych państw uznanych przez ONZ.

Tak więc kto dąży do utworzenia kaszubskiej domeny pierwszego rzędu ten dąży do niepodległości Kaszub, zatem jako osobą dążącą do naruszenia integralności terytorialnej Rzeczypospolitej Polskiej, powinna się nim zająć Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Jako ciekawostkę podam jeszcze, że domena dla Unii Europejskiej (.eu) tworzy się od jakichś dwóch lat.
paulk
wysłane dnia: 6.3.2005 15:36
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.7.2003
z: Gduńsk (Gydanyzc)
Wiadomości: 157
Re: Kaszubska domena?
Aragończycy mają domene .ar a żadną miarą Aragonia nie jest niepodległa, a nawet w samej Hiszpanii należy do spokojniejszych prowincji...
P.
sgeppert
wysłane dnia: 6.3.2005 17:03
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Kaszubska domena?
Nazwy domen TLD są tu:
http://www.iso.org/iso/en/prods-services/iso3166ma/02iso-3166-code-lists/list-en1.html

.ar to Argentyna, kto nie wierzy niech zajrzy np. na stronę Buenos Aires:
http://www.buenosaires.gov.ar/
Jark
wysłane dnia: 6.3.2005 21:22
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Kaszubska domena?
Z domenami dwuliterowymi - rozumiem, że temat jest w zasadzie nie do ruszenia. A jak wygląda sprawa domen trzy lub czteroliterowych?
Czy można założyć np. domenę kasz??
mkwidzinski
wysłane dnia: 6.3.2005 22:02
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Kaszubska domena?
Witam

W sumie, to wydaje mi się, że jedynym sensownym i możliwym do realizacji sposobem na kaszubskie oznakowanie byłoby wykupienie od pewnej firmy domeny csb.pl i na jej bazie zbudowanie stron na wzór "com.pl".
Jednak:
1. Za późno
2. choć to bardziej prawdopodobne (wykupienie) niż otrzymanie ozankowania "csb"
3. "kasz" się moim zdaniem nie nadaje - to niespójne/nielogiczne/niekonsekwentne
4. Jakąś tam alternatywą są domeny czeskie "cs"

Marek


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

Jark
wysłane dnia: 6.3.2005 22:47
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Kaszubska domena?
Z tego co wiem Czesi mają domeny "cz".
Sądzę, że dla wielu użytkowników problemem są dwie liteki "PL" - więc może warto zarejstrowac domenę csb.com lub nie przegapić momentu gdy uruchomiona zostanie domena ue i wówczas zarejstrować csb.eu?
Czy któras z domen narodowych (choćby tak egzotycznych jak Kazachstan, czy Kambodza) dała się wykorzystać w tematach kaszubskich?
mkwidzinski
wysłane dnia: 6.3.2005 23:06
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Kaszubska domena?
Cytat:
Z tego co wiem Czesi mają domeny "cz".


Mój błąd - przepraszam. CS - też w Europie, choć bardziej na południe.

Cytat:
Sądzę, że dla wielu użytkowników problemem są dwie liteki "PL"


Nie wydaje mi się - to naprawdę logiczne i sensowne połącznie, choć gusta bywają różne.

m.k.


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

Krzych
wysłane dnia: 8.3.2005 23:32
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 3.3.2004
z: Gdańsk
Wiadomości: 13
Re: Kaszubska domena?
Cytat:
te zaś kody są tworzone - hasłowo mówiąc - dla niepodległych państw uznanych przez ONZ. Tak więc kto dąży do utworzenia kaszubskiej domeny pierwszego rzędu ten dąży do niepodległości Kaszub, zatem jako osobą dążącą do naruszenia integralności terytorialnej Rzeczypospolitej Polskiej, powinna się nim zająć Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego


Domeny dwuliterowe tworzone są nie tylko dla państw, ale również dla terytoriów zależnych i terytoriów pozajurysdycznych. Przykłady: .as - Ascension; .an - Antyle Holenderskie; .aq - Antarktyka :D .as - Samoa Amerykańskie; .bv - wyspa Bouvet; .cc - Wyspa Kokosowa (domena popularna w Polsce); .ck - Wyspa Cooka; .cx - Wyspa Bożego Narodzenia; .fk - Flaklandy; .gf - Gujana Francuska; .gg - Guersney; .gp - Gwadelupa; .gs - Wyspa Sandwich; .hk - Hong Kong; .hm - Wyspy Heard i McDonald itd...

Jeśli chodzi o domeny innych państw, które można dopasować do Kaszub, to moim zdaniem najlepiej pasują .ke (Kenia) lub .ky - Kajmany.
sgeppert
wysłane dnia: 9.3.2005 10:07
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Kaszubska domena?
Cytat:
.ck - Wyspa Cooka

O, tym powinna się zainteresować Galicja
... tym bardziej, że Cooka można zapisać fonetycznie KuK - a to będzie dobre dla niemieckojęzycznych Austro-Węgier
(1) 2 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002