Forum
Losowe zdjęcie
Na moście 4
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Gdańsk a Forsterowie

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
kdan
wysłane dnia: 25.7.2006 23:04
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 23.6.2005
z: Tczew
Wiadomości: 150
Gdańsk a Forsterowie
Pan Marek Barański w swym artykule podaje iż :
Cytat:
Wśród mieszczan dawnego grodu nad Motławą mamy kilku znakomitych podróżników i odkrywców, m.in. Jana Heweliusza, który wybrał się na zwiedzanie Drogi Mlecznej i odkrył gwiazdozbiór Scutum Sobiescianum, a także rodzinę Forsterów, Jana i Jerzego, syna i ojca, którzy z kapitanem Cookiem dopłynęli do niedostępnych wysp Pacyfiku i opisali tamtejszą faunę i florę.
Z tego co mi wiadomo to Adam Simon Forster przybył do Polski w 1642 roku z powodu prześladowań religijnych, a już w 1670 roku powierzono mu stanowisko burmistrza w Tczewie.Pozatem burmistrzami Tczewa byli syn i wnuk Adama Simona,dopiero prawnuk Jan sprzedał dom w Tczewie i osiedlił się w Mokrym Dworze (Nassenhuben)obecnie Wiślina. Z uwagi na to że Wiślina leży na Żuławach Gdańskich to chyba tu autor dopatruje się powiązań Forsterów z Gdańskiem.Forsterowie byli w wielu miejscach lecz o dłuższym pobycie w Gdańsku nikt nie wspomina.
Nie należy ludzi pochodzących z Pomorza przypisywać do grodu nad Motławą.


----------------
Zbyt wielu ludzi wdrapuje się teraz na szczyt tylko po to, żeby ich było widać z większej odległości.
A.Camus

kdan
wysłane dnia: 27.7.2006 13:08
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 23.6.2005
z: Tczew
Wiadomości: 150
Re: Gdańsk a Forsterowie
Jednak te upały wszystkim dają się we znaki gdyż zapomiałem dodać w swej wypowiedzi iż dotyczy ona artykułu , który ukazał się w ostatniej Pomerani.Jeśli mie pomięć nie myli to był to wydruk z odczytu w Dworze Artusa.No i chyba tam nikt tego nie skomentował.Jeżeli ktoś jest zainteresowany historią rodziny Forsterów odsyłam do książki "postacie z Kociewia" śladami nieznanych działaczy społeczno-kulturalnych XVIII-XX w. Wydanej przezZK-P oddział kociewski w Tczewie.Jest to książka w formie elektronicznej możliwa do ściągnięcia ze strony oddziału, jak również jest możliwość ściągnięcia audycji radiowych emitowanych w miejscowym radiu o tematyce dotyczącej histori Tczewa.
K.D.


----------------
Zbyt wielu ludzi wdrapuje się teraz na szczyt tylko po to, żeby ich było widać z większej odległości.
A.Camus

Kajka
wysłane dnia: 30.1.2007 19:15
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 30.1.2007
z:
Wiadomości: 1
Re: Gdańsk a Forsterowie
Witam, nie mogę otworzyć wątku o Forsterach - podany adres zupełnie nie reaguje. Czy już nie jest aktywny?? Forsterowie bardzo mnie interesują:) Czy dom, w którym mieszkali, istnieje ?
pozdrawiam
Korda
wysłane dnia: 30.1.2007 20:40
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.9.2003
z: Kociewie
Wiadomości: 102
Re: Gdańsk a Forsterowie
Witam, proszę wejśc na stronę Kociewskiej Biblioteczki Internetowej www.kbi.tczew.pl a następnie w zakładkę książki i pobrać książkę "Postacie z Kociewia". Pierwszy z referatów zawartych w publikacji dotyczy Forsterów. Zapraszam. Krzysztof Korda, współautor książki.
Korda
wysłane dnia: 30.1.2007 20:44
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.9.2003
z: Kociewie
Wiadomości: 102
Re: Gdańsk a Forsterowie
A dom w Tczewie, w którym mieszkali, tak istnieje, przy placu Hallera, chyba nr 4. Wisi na nim tablica informująca o Forsterach. Jej pomysłodawcą i fundatorem był Pan Dunajski.
Pozdrawiam.k.k.
tgrabar
wysłane dnia: 4.2.2007 22:39
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
Re: Gdańsk a Forsterowie
Gwoli sprawiedliwości był jeszcze niejaki Albert Forster, który miał chyba więcej wspólnego z Gdańskiem aniżeli z Tczewem
tgrabar
tczewianin
wysłane dnia: 5.2.2007 14:47
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Gdańsk a Forsterowie
Albert Forster był "importem kulturowym " z Bawarii i nie miał nic wspólnego (poza identycznym nazwiskiem) z tczewsko-szkocką rodziną Forsterów.

Przed wojną Forsterowie mieli w Tczewie swoją ulicę, ale po wojnie zmieniono ją na ul. Stefana Okrzei, bo ówczesnym władzom nazwisko Forster kojarzyło się tylko z hitlerowskim zbrodniarzem.

Więcej (choć ubogo) o Albercie Forsterze:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Albert_Forster

Przy okazji dodam, że moja babcia, wówczas mieszkanka Langfordy (Wrzeszcza), obserwowała na żywo proces Forstera.

Serdecznie Pana pozdrawiam
Tomasz ŻP


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

kdan
wysłane dnia: 5.2.2007 14:55
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 23.6.2005
z: Tczew
Wiadomości: 150
Re: Gdańsk a Forsterowie
Cytat:
Gwoli sprawiedliwości był jeszcze niejaki Albert Forster, który miał chyba więcej wspólnego z Gdańskiem aniżeli z Tczewem
Chyba nie mówimy w tym wątku ani o tym okresie anie o tej postaci.
Ten wątek dotyczy tylko Forsterów towarzyszy Cooka.


----------------
Zbyt wielu ludzi wdrapuje się teraz na szczyt tylko po to, żeby ich było widać z większej odległości.
A.Camus

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002