Forum
Losowe zdjęcie
Sławno - rynek i kościół Mariacki
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Kampania wyborcza

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
kdan
wysłane dnia: 28.7.2006 12:13
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 23.6.2005
z: Tczew
Wiadomości: 150
Kampania wyborcza
Prawie rok po wyborach prezydenckich i o krok przed wyborami samorządowymi , obudził się nasz Dziennik Bałtycki.
Będzie prowadził śledztwo w sprawie Józefa Tuskai nie tylko.Od przyszłotygodniowego piątkowego wydania w Rejsach będą się ukazywały artykuły (rzeki)Barbary Szczepuły.Odpowiedz wydaje się być prosta zdyskredytować działaczy Kaszubskich,inaczej nie można tego nazwać w tym czasie.
D.K.


----------------
Zbyt wielu ludzi wdrapuje się teraz na szczyt tylko po to, żeby ich było widać z większej odległości.
A.Camus

stolem2
wysłane dnia: 28.7.2006 15:31
Stały bywalec
Zarejestrowany: 15.7.2005
z:
Wiadomości: 44
Re: Kampania wyborcza
Przesada. W lokalnych srodowiskach wszyscy wiedza na czym polegala VG III na Pomorzu i jaka byla jej skala.
kdan
wysłane dnia: 28.7.2006 23:11
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 23.6.2005
z: Tczew
Wiadomości: 150
Re: Kampania wyborcza
Zgoda.Tylko musisz brać pod wzgląd również i to jaki procent na Pomorzu jest ludność napływowa.
To po pierwsze uwzględnić trzeba również i to że VG IIIbył i jest tematem tabu i nie każdy jest świadom że jego przodkowie byli do tego zmuszani w ten lub inny sposób.
Po drugi dziwny zbieg okoliczności ,mija jużtyle czsu od ataku Pit Bula cisza, i raptem tuż przed wyborami samorządowymi odgrzewa się starą ZUPĘ.
W tym wypadku to już nie jest przesada ,tylko Polowanie na Czarownice, lub rozreklamowanie swego nazwiska pani redaktor na tragediach które miały miejsce podczas wojny.
D.K.


----------------
Zbyt wielu ludzi wdrapuje się teraz na szczyt tylko po to, żeby ich było widać z większej odległości.
A.Camus

Leszek
wysłane dnia: 29.9.2006 13:30
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 24.10.2003
z: Żukowo
Wiadomości: 13
Re: Kampania wyborcza
dzisiaj (29.09.)jest kolejny odcinek cyklu Józef Tusk i inni, czytałeś ten i poprzednie ???? i co jest w nich przepowiadana przez Ciebie nagonka na Kaszubów ?? Wypada chyb odszczekac. Szczepuła nie zalicza się do grona wielbicieli wpomnianego Pit Bulla i co też trzeba podkreślić (a znam się trochę na tej robocie) do tej pory nikt tego tak szeroko nie przedstawił i tak dobrze nie udokumentował. Wiedza owszem była, ale jakoś tak cichutko, półgębkiem przekazywana. To w największym stopniu zasługa braku historii o wymiarze regionalnym w szkole. NIestety póki co zmian w wykonaniu Romka G, zmian na korzyść nie widać. A niestety niewielu tam w Warszawie ma świadomość, że historia poza opłotkami tego miasta często się toczyła innymi drogami.
kdan
wysłane dnia: 29.9.2006 21:30
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 23.6.2005
z: Tczew
Wiadomości: 150
Re: Kampania wyborcza
Masz rację muszę przeprosić za moją zbyt impulsywną wypowiedz i skłonić czoło za takie udokumentowanie spraw związanych z przeszłością naszych przodków.
Pozatym zgadzam się z twoim sformułowaniem
cytat:
A niestety niewielu tam w Warszawie ma świadomość, że historia poza opłotkami tego miasta często się toczyła innymi drogami.
Ztym że większość warszawki poza powstaniem i AK toleruje z najnowszej histori Oświęcim ,Majdanek no i oczywiście w ostatnich latach Katyń.


----------------
Zbyt wielu ludzi wdrapuje się teraz na szczyt tylko po to, żeby ich było widać z większej odległości.
A.Camus

Jupcew
wysłane dnia: 30.9.2006 11:53
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 18.1.2006
z: z Pomorza :)
Wiadomości: 222
Re: Kampania wyborcza
Wiedza w Polsce o Pomorzu jest na skandalicznie niskim poziomie. Z jednej strony jest mi to obojętne, z drugiej zdaję sobie sprawę, że jeżeli chcemy być reprezentatywnym partnerem do rozmów musimy mieć za sobą szerokie zaplecze, dotyczącę także faktów historycznych. Kto wie w Polsce o Piaśnicy i innych miejscach kaźni, kto wie o wielkopomorskiej polityce Świętopełka. Polacy nie uświadamiają sobie, że historia Pomorza( i chodzi mi o szeroki zakres tego słowa) przez wiele przebiegała innymi torami i w związku z tym, zrodziła inne doświadczenia historyczne i odmienne spojrzenie na wiele kwestii społecznych i gospodarczych. Wiele kwestii historycznych, które poruszałem była często traktowana z wielkim niedowierzaniem, wręcz nieufnością i dopiero później z zaciekwaniem. I chodzi także tutaj o ludzi wykształconych, często kosmopolitów, którzy we własnym mniemaniu uchodzili za ludzi mających dużą wiedzę o świecie i często będących ludźmi opiniotwórczymi. Nistety szanse na "przekonstruowanie" treści polskich podręczników historycznych są niewielkie. Inne doświadczenia w sferze tolerancji i dążenia do szerokiego urzeczywistniania jednorodnego kulturowo państwa( kulturkampfem kierowały podobne zasady). jednak myślę, że każdy w swoim otoczeniu powienien walczyć o kulturę. U nas za hasłami jest treść i działanie i nie można dopuścić do utraty naszych zdobyczy i zejścia na niższą drabinkę świadomości kulturowo-spolecznej.
tczewianin
wysłane dnia: 2.10.2006 9:28
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Kampania wyborcza
Cytat:

Jupcew napisał:
Wiedza w Polsce o Pomorzu jest na skandalicznie niskim poziomie. (...) U nas za hasłami jest treść i działanie i nie można dopuścić do utraty naszych zdobyczy i zejścia na niższą drabinkę świadomości kulturowo-spolecznej.


Zgadza się, ale... O ile za komuny mogliśmy winę za ten stan rzeczy zrzucić na innych, o tyle dziś możemy powiedzieć, że mamy w tym swój udział. Nikt za nas nie napisze nowych artykułów czy podręczników. I ja mam w tej dziedzinie pewien grzech zaniechania, który zamierzam odkupić...

Póki co staram się wprowadzać tematy kaszubskie na łamy "Tygodnika Powszechnego", bo jest to jedno z niewielu pism, które nie wymaga ode mnie bym pisał lekko, łatwo i przyjemnie. Muszę jednak zauważyć, że po moim ostatnim artykule o Erichu von dem Bach-Zelewskim odezwali się do mnie czytelnicy z różnych stron Polski, ale nie z Kaszub. Pewnie ma to jakiś związek z elitarnością (czytaj: niszowością) pisma, ale dostępność pełnej wersji tekstu w internecie świadczy raczej o braku zainteresowanie tematem. Tymczasem jest się czym interesować: postać hitlerowskiego zbrodniarza była po wojnie "straszakiem" na Kaszubów, próbowano nam wmawiać, że ponosimy zbiorową odpowiedzialność za jego wyczyny. Jeśli to nie jest ciekawy temat do dyskusji, to ja już nie wiem co jest ciekawe. Tymczasem dyskusji: zero.

Pozdrówczi
Tomk


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

Jupcew
wysłane dnia: 2.10.2006 11:07
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 18.1.2006
z: z Pomorza :)
Wiadomości: 222
Re: Kampania wyborcza
Temat jest ciekawy. mnie bardzo interesuje aspekt socjologiczny. Można przecież na podstawie tego życiorysu przeprowadzić dyskusję na temat "przechodzenia" Pomorzan na narodowość niemiecką oraz rolę jaką grał tutaj nowy status społeczny, religia, polityka niemiecka co do ludności miejscowej. Mam wrażenie, że Erich von dem Bach-Zalewski cierpiał na kompleks pochodzenia, może pod wpływem środowiska. SS w czasach powstania było organizacją elitarną społecznie, do której rwali się nie tylko ludzie, którzy chcieli szybko osiągnąć wysoki status społecznych ale także przemysłowcy czy szlachta ( między innymi członkowie elitarnych kół jeździeckich). SS miało być nową elitą, mozna tam było zdziałać "wiele i szybko", myślę że tym kierował sie nasz niechlubny bohater. Przepraszam, że to nie ten wątek ale mam nadzieję, że we właściwym wątku podzielisz się z nami dodatkowymi informacjami.
kdan
wysłane dnia: 2.10.2006 13:12
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 23.6.2005
z: Tczew
Wiadomości: 150
Re: Kampania wyborcza
Cytat:
Piechowski napisał:
Zgadza się, ale... O ile za komuny mogliśmy winę za ten stan rzeczy zrzucić na innych, o tyle dziś możemy powiedzieć, że mamy w tym swój udział. Nikt za nas nie napisze nowych artykułów czy podręczników. I ja mam w tej dziedzinie pewien grzech zaniechania, który zamierzam odkupić...

Zgadzam się z moim przedmówcą że zbyt mało publikacji jest na arenie ogólnopolskich mediów, uważam jednak iż nasze lokalne media zbyt mało poświęcają czasu antenowego na promowanie Pomorza.Jak już kiedyś pisałem na forum z lokalnej Trójki więcej można się dowiedzieć o walorach wschodnich terenów Polski jak i każdych innych niż o Pomorzu.Pozatym jak już to pewnie wszyscy zauważyli królowanie obrad sejmowych to już jest totalne przegięcie .Przecierz nie wszystkich interesuje polityka i ta błazenada w sejmowych fotelach, niech to pokazuje Dwójka .Program trzeci powinien traktować o kulturze i rozwoju regionu.
Pozdrowienia
Dan


----------------
Zbyt wielu ludzi wdrapuje się teraz na szczyt tylko po to, żeby ich było widać z większej odległości.
A.Camus

wotoch
wysłane dnia: 2.10.2006 13:53
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Re: Kampania wyborcza
O czym ta telewizja lub radio ma informować jak nie obejmuje nawet całego województwa pomorskiego. Zresztą politykom nie jest na rękę żeby budować silne regiony. "Otumanionym" narodem łatwiej sterować z jednego centralnego ośrodka - Warszawy. Dla utrzymania tożsamości młodych ludzi trzeba juz organiozwać media tam gdzie wyjechali za chlebem. Tu już niewielu młodych zostaje a nawet i starsi wyjeżdzają.


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

(1) 2 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002