Forum
Losowe zdjęcie
"Zakochani w Ziemi Puckiej" - finał 3
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Pół Kaszub, pół Niemiec czyli cały Grass

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
tczewianin
wysłane dnia: 21.8.2006 20:21
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Pół Kaszub, pół Niemiec czyli cały Grass
Zachęcam do lektury mojego felietonu na temat kaszubskich koneksji Guentera Grassa ( "Tygodnik Powszechny").

Pozdrówczi
Piech


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

CzDark
wysłane dnia: 26.8.2006 15:25
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Pół Kaszub, pół Niemiec czyli cały Grass
>>Nagrodę Nobla dla niego przyjęliśmy równie radośnie, jak nagrodę dla Wisławy Szymborskiej, bo choć Grass jest Niemcem, to matkę miał Kaszubkę!


Wisława Szymborska

,,Partia. Należeć do niej,
z nią działać, z nią marzyć,
z nią w planach nieulękłych,
z nią w trosce bezsennej -
wierz mi, to najpiękniejsze,
co się może zdarzyć."


Lenin
Szymborska Wisława

o Leninie (z wiersza "Lenin")

Że w bój poprowadził krzywdzonych,
że trwałość zwycięstwu nadał,
dla nadchodzących epok
stawiając mocny fundament -
grób, w którym leżał ten
nowego człowieczeństwa Adam,
wieńczony będzie kwiatami
z nieznanych dziś jeszcze planet.





http://forum.histmag.org/hasla-propagandowe-vt1763.html
Jupcew
wysłane dnia: 28.8.2006 19:43
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 18.1.2006
z: z Pomorza :)
Wiadomości: 222
Re: Pół Kaszub, pół Niemiec czyli cały Grass
Brawo, wypowiedź Tomasza Żuroch- Piechowskiego zajęła niecałe 40 sekund i trafnie podsumowała pełen szowinizmu bulgot oponenta. Kto jak kto na Pomorzu ale Kaszubi i ci, którzych wrośli w Pomorze od wieków mają znacznie większe prawo moralne do oceny Grassa niż Pan Kurski.
tgrabar
wysłane dnia: 28.8.2006 21:06
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 29.10.2003
z: Łódź
Wiadomości: 474
Re: Pół Kaszub, pół Niemiec czyli cały Grass
Nie widziałem debaty - niestety - ale po lekturze felietonu w TP i znając Pana Tomka wierzyłem, że da sobie radę z PiSowskim ratlerkiem. Zapewne Miał Pan, Panie Tomku wsparcie także ze strony Adama Krzemińskiego
pozdrawiam
Tadeusz Grabarczyk
sgeppert
wysłane dnia: 28.8.2006 21:37
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Pół Kaszub, pół Niemiec czyli cały Grass
Nie było dane mi się wypowiedzieć w studio (publiczność w ogóle głosu nie miała, takie twarde prawo półgodzinnego programu), więc tu napiszę.

Chciałem powiedzieć posłowi Kurskiemu, że wyrażam ubolewanie, iż nie zapobiegł on przyznaniu honorowego obywatelstwa Grassowi w 1993 r., gdy Gdańskiem rządziło Porozumienie Centrum, a dyplom honorowego obywatela wręczał partyjny kolega J. Kurskiego Franciszek Jamroży, którego uczciwość była wielokrotnie oceniana w sądzie. Doceniam tym niemniej odwrót od wcześniejszych proniemieckich działań. Teraz jednak, gdy od tamtego wydarzenia minęło 13 lat, kolejnych parę miesięcy na refleksję nie zrobi istotnej różnicy. Warto przeczytać książkę, ocenić fakty i intencje Grassa, rozważyć blaski i cienie jego osoby. J. Kurskiemu radzę, by uprzedniej bierności nie uzupełniał dziś pochopnością, bo potrzebna jest rozwaga.

T. Piechowski celnie powiedział o bolszewickich działaniach obecnej władzy.

A. Krzemiński zwracał uwagę, że po kilkunastu dniach dyskusja o wyznaniu Grassa zaczęła się wypalać, do czego też pewnie przyczynił się pozytywny odbiór listu Grassa do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Osobom nieukrywającym swego czasu fascynacji islamem, pamiętać będę publiczne przyznaie się do chrześcijaństwa


----------------
Stanisław Geppert

tczewianin
wysłane dnia: 29.8.2006 8:58
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Pół Kaszub, pół Niemiec czyli cały Grass
Cytat:

sgeppert napisał:
Osobom nieukrywającym swego czasu fascynacji islamem, pamiętać będę publiczne przyznaie się do chrześcijaństwa


Nie widzę żadnej sprzeczności w przyznawaniu się do chrześcijaństwa i fascynacji islamem. Powiem mocniej: dokładniejsze poznanie islamu, pozwala na lepsze poznanie istoty chrześcijaństwa. Oczywiście trudno dziś rzeczowo rozmawiać o islamie, gdy z powodu fanatyzmu wielu jego wyznawców musimy wsiadać nieomal nadzy do samolotów.

O innych sprawach związanych z wczorajszą debatą (słowo mocno na wyrost!) napiszę wkrótce na swojej stronie.

Pozdrówczi
Tomk


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

Keruzam
wysłane dnia: 29.8.2006 15:59
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 29.8.2006
z:
Wiadomości: 3
Re: Pół Kaszub, pół Niemiec czyli cały Grass
Pozwolę sobie tylko powiedzieć, że wczorajszy program , słowo debata, byłoby w konteście tego programu daleko idącym nadużyciem, był zlekka żenujący.
Cała sprawa takową jest. Ginter Grass bynajmniej nie zasłużył na to by na niego teraz pluć, nikt z nas nie wie jak by się zachował gdyby w wieku 15-17 lat przyszłoby mu żyć w nazistowskich Niemczech. Bohaterem bardzo łatwo być, jak się siedzi w wygodnym fotelu i oglada TV. Poza tym- przyznał się, całym swym życiem starał się zadośćuczynić to co zrobił gdy był młody.
I niestety rację należy przyznać i p. Adamowiczowi i p. Piechowskiemu...
Cała sytuacja taka jakaś conajmniej niesmaczna. Jak dostał Nobla, to się nim chwalono, że on Kaszuba , że jakoś nasz, a teraz? Teraz to już nie,teraz nie chcemy mieć z nim kompletnie NIC wspólnegoc..żenujące (tym bardziej, bo gdy się przyznawał do Wermachtu to był gut? )....ot taka sabie mała refleksja..
Bodzio
wysłane dnia: 30.8.2006 19:21
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 29.8.2006
z:
Wiadomości: 6
Re: Pół Kaszub, pół Niemiec czyli cały Grass
Cytat:
I niestety rację należy przyznać i p. Adamowiczowi i p. Piechowskiemu...


dlaczego odrazu niestety?

...a co do debaty osobiście uważam że była fatalnie zorganizowana, jedynym pozytywnym motywem było to że pan Kurski (tfu!) po raz kolejny zrobił z siebie durnia.

Pozdrawiam
Keruzam
wysłane dnia: 30.8.2006 20:51
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 29.8.2006
z:
Wiadomości: 3
Re: Pół Kaszub, pół Niemiec czyli cały Grass
niestety odnosiło się do tego, iż rzeczywistość społeczna jest taka, że trzeba się odwoływać do tego rodzaju argumentów....
Dolnoslazak
wysłane dnia: 31.8.2006 15:06
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 1.6.2005
z: Wrocław
Wiadomości: 90
Re: Pół Kaszub, pół Niemiec czyli cały Grass
Pan Kurski nie po raz ostatni wyszedł na szaro. Wczoraj okazało się, że choruje dość wybiórczo . Kiedy on wreszcie zacznie mieć wyczucie ?
(1) 2 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002