Forum
Losowe zdjęcie
"Kaszuby", Gołubie Kaszubskie
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Czy Kaszubi są zesłowizowanymi Bałtami?

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Jark
wysłane dnia: 27.8.2011 15:43
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Czy Kaszubi są zesłowizowanymi Bałtami?
Czy w materiałach, które czytałeś trafiłeś gdzieś na kwestie ras (z podziałem na typy i podtypy) dawnych i współczesnych mieszkańców południowego i wschodniego pobrzeża Bałtyku?

Nie jestem przekonany, ale może najważniejszym wyróżnikiem ewentualnego genetycznego pokrewieństwa między Bałtami a Pomorzanami są właśnie różnice (lub ich brak) rasowe. W przypadku wielu ludów historycznie udokumentowane są przecież zmiany języka/kultury/tradycji (choćby Bułgarzy czy w jakiejś części mieszkańcy Węgier - patrząc na najbliższych sąsiadów). Niestety, nie mogę dziś znaleźć publikacji w której natrafiłem na tabele z procentowym udziałem poszczególnych typów w krajach i regionach Europy środkowej. I tam w zasadzie cały pas Pomorza i dalej Prus oraz krajów bałtyckich wyróżniał się dominacją bodajże typu Neo-Danubian. W uwagach zaznaczono, iż na Pomorzu sytuacja uległa zmianie po 1945 roku i dziś, podobnie jak w Polsce dominuje tu typ Danubian.

Na ile wiarygodne były to informacje i jak się ma to do rzeczywistości nie wiem. Antropologia to dla mnie generalnie terra incognita, zapewne jednak więcej z niej możemy wyzyskać informacji o naszej przeszłości niż z badań nad genotypem (to tak a`propos Jaksy z Kopanicy i haplotypów genetycznych dających jedynie "męską" połowę obrazu)
Stojgniew
wysłane dnia: 27.8.2011 15:55
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 19.5.2011
z: Antiquissima Polonia, Mazovia
Wiadomości: 306
Re: Czy Kaszubi są zesłowizowanymi Bałtami?
Mam pod ręką calą serię "Materiałów i Prac Antropologicznych" w tym fragment o autochtonicznej ludności Warmii. Sądzę, że w tej materii bardzo trudno jest jednoznacznie wyrokować. Z jednej strony mamy badania populacji żywych, znacznie już przekształconych, a z drugiej średniowieczny materiał kostny, ktory jednak różni sie od współczesnych populacji.

O ile dobrze pamiętam w typologii antropologicznej Bałtowie w tym Prusowie posiadali silniejszą domieszkę elementu brachycefalicznego (wg. różnych typologii bałtyckiego, kromanionoidalnego czy paleoeuropeidalnego). Nie przywiązywałbym jednak zbyt wielkiej wagi do tych wniosków.
CzDark
wysłane dnia: 28.8.2011 9:16
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Czy Kaszubi są zesłowizowanymi Bałtami?
Astë jô béł dbë jëż Pòmòrzónë są zesłowianizowanyma Bałtama, ninia jô równak dëdajã to jëż jeżlë słowianizacëjô miaa plac no béło jesz ga naji przodkòwie mieszkelë dzes w Biôłi Rusy (Kòłoczińskô kùltura).

Na gwës wiele Pòmòrzónów pòchòdô òd Prësów wskùtk migracëji, a téż braniégò so białków; prësczé topònimë mòże nalezc nawet we stôłpsczim krézu.


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

« 1 2 3 4 (5)
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002