Forum
Losowe zdjęcie
44 Drawsko - Maria jako Matka Boża (portal północny)
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Język kaszubski w XXI wieku

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
bcirocka
wysłane dnia: 27.11.2006 15:51
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Język kaszubski w XXI wieku
Na stronie: kaszubi.pl znajduje się następująca informacja:

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Zarząd Główny zaprasza na spotkanie pt.
"Język kaszubski w XXI wieku".
Spotkanie odbędzie się 26 listopada 2006 (niedziela) o godzinie 12.15 w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Bielańska 5)
Referat: "Czy Kaszuby potrzebują autonomii - czyli rzecz o dwujęzyczności: polityka, administracja, oświata" wygłosi Łukasz GRZĘDZICKI – Przewodniczący Zespołu ds. Regulacji Prawnych i Monitoringu (Zespół Problemowy Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego).
Partner:
Klub Studencki POMORANIA
Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego "Edukacja kulturalna i upowszechnianie kultury"

Przeczytałam ją, poszłam na spotkanie, a następnie skomentowałam to zaproszenie na stronie kaszubi.pl, niestety, mój komentarz się tam nie ukazał, więc umieszczę go tutaj, jeśli pozwolicie. Oto on:

Skorzystałam z zaproszenia. Chyba jako jedyna osoba spoza Pomoranii i spoza zaproszonego na to spotkanie koła slawistów z Uniwersytetu Łódzkiego (w każdym razie byłam tam, jak się zdaje, jedyną osobą mającą dużo więcej lat niż dwadzieścia kilka :)). Oprócz przedstawionego ze swadą, bardzo rzeczowego i interesującego referatu Łukasza Grzędzickiego (oby było jak najwięcej takich oratorów!), miałam okazję wysłuchać wypowiedzi jeszcze innych mówców: Michała Kargula (jeśli to był on), który opowiedział m.in. o historii Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego; Hanny Makurat, która mówiła o stanie i problemach współczesnego języka kaszubskiego; oraz Malwiny Kreft, która przedstawiła referat o obecności języka kaszubskiego w mediach (prasie, radio i telewizji; o istnieniu stron dotyczących spraw kaszubskich tylko wspomniała, podając adresy 3 najważniejszych, za najlepszą uznała, i w tej sprawie się z nią zgadzam, stronę www.naszekaszuby.pl). W drugiej części spotkania zebrani prowadzili ożywioną dyskusję, odniosłam wrażenie, że łódzcy slawiści naprawdę zainteresowali się kaszubszczyzną, za dowód ich żywego zainteresowania, oprócz udziału w dyskusji, uznaję także ich masowy udział w odśpiewaniu hymnu Pomoranii. I ja ów hymn śpiewałam, i przez chwilę czułam się tak, jakbym znowu była członkinią Klubu Studenckiego Pomorania. To były piękne dni...
Podsumowując, spotkanie było ciekawe, dobrze zorganizowane i znakomicie, profesjonalnie prowadzone. Gratuluję.
Bogumiła Cirocka


wilem
wysłane dnia: 27.11.2006 21:33
Stały bywalec
Zarejestrowany: 13.11.2004
z: Miasto (Wejrowò)
Wiadomości: 53
Re: Język kaszubski w XXI wieku
Jô téż móm bëté na tim pòtkanim. Szkòda leno że jô nie wiedzôł ò Waji przëtomnoscë na tim zéńdzenim (jô béł tim knôpã w czerwiony kòszlë, jaczi sedzôł slôdë gôdającym ò ùżiwanim kaszëbsczégò jãzëka westrzód nôrodników).
Mie téż sã tam widzało, baro fejn lëdze, móm przë leżnoscë pòtkóné mòjégò drëchã (Dalibor Sokolović) z kaszëbskò-czesczi wëmianë z 2003 rokù jaczi ùczi terôzka na Łódzczim Ùniwersytece. Chto z ùczãstników negò fòrum pamiãtô gò z ti wëmianë ë chce do niegò szaùertelefón to jô taczim dispònëjã


----------------
Wilem

bcirocka
wysłane dnia: 28.11.2006 10:30
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Język kaszubski w XXI wieku
Skoro już wiem, kim był mężczyzna w czerwonej koszuli, dodam jeszcze jedno: Malwina Kreft, omawiając telewizyjny program Rodnô zemia, m.in. powiedziała, że jest to program autorski, odpowiadający osobistej wizji kaszubszczyzny autora, następnie, przedstawiając program Kaszëbë, nazwała go m.in. "opiniotwórczym" - wówczas mówczyni przerwał młodzieniec w czerwonej koszuli: "a ten program realizuje poglądy 2 osób: moje i Malwiny". Dżentelmeński postępek, Panie Karolu :) , jeśli cytat jest niedokładny, to proszę mnie poprawić.
Bardzo jestem ciekawa programu Kaszëbë, przyznaję, że jeszcze go nie widziałam, dopiero niedawno bowiem wróciłam do śledzenia tego, co dzieje się na Kaszubach. Z wielką radością odkryłam, że dzieje się dużo, że młode pokolenie (uważam się za przedstawicielkę pokolenia średniego, z racji wieku) rozwija zupełnie nową - nareszcie nowoczesną, w moim odczuciu - wizję kaszubszczyzny.
Na razie jednak wiem niewiele, więc ograniczam się do współuczestniczącej obserwacji.
wilem
wysłane dnia: 28.11.2006 13:09
Stały bywalec
Zarejestrowany: 13.11.2004
z: Miasto (Wejrowò)
Wiadomości: 53
Re: Język kaszubski w XXI wieku
Jô móm rzekłé (dlô szpòrtu) że programa "Kaszëbë" w przerównanim do "Rodny Zemi" robiony bez E. Prëczkòwsczégò "reprezeńtëje pòzdrzatk Anë ë mój" (szło ò Ana Cupa), bò më dwòjé realizëjemë gò òd meritoriczny stronë.
A żle jidze ò sztôłtowanié swiądë w Kraju Kaszëbów to jednô ë drëgô programa mô na to wialdżi cësk. Dlôte téż w tim sztóce (przed lëdzama z bùtna) jô béł dbë że szkalowanié na "Rodną Zemia" nie je richtich ë miôł starã rozladowac atmòsfera taczim przërównanim.

Baro mie ceszi że Wë môce chãc òbzérac programa "Kaszëbë" ë dlôte dôwóm do wiedzë: pòstãpné dzél 11 gòdnika ò 6.30 wieczór ë 12 gòdnika ò 5 pò pôłnim na TVP 3.


----------------
Wilem

bcirocka
wysłane dnia: 28.11.2006 13:22
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Język kaszubski w XXI wieku
"Dlôte téż w tim sztóce (przed lëdzama z bùtna) jô béł dbë że szkalowanié na "Rodną Zemia" nie je richtich ë miôł starã rozladowac atmòsfera taczim przërównanim".

- a zatem dobrze odczytałam Pańskie intencje, choć przesłyszałam się, jeśli chodzi o imię.

Dziękuję za informację o programie.
pocitnice
wysłane dnia: 1.12.2006 19:24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 1.12.2006
z:
Wiadomości: 1
Re: Język kaszubski w XXI wieku
Łodzi spotkanie też się podobało, szkoda, że na Kaszubach tylko niecałe trzy dni mogliśmy spędzić. Było ciekawie, dużo się dowiedzieliśmy o kulturze i języku, troszkę było brak wątku litetackiego. Pozdrawiamy i zapraszamy ewentualnie na stronę naszego koła slawistycznego: www.slawistyka.blox.pl
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002