Forum
Losowe zdjęcie
półwysep helski
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Hymn kaszubski - zdanie ks. Kulwikowskiego

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
sgeppert
wysłane dnia: 22.4.2007 23:54
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Hymn kaszubski - zdanie ks. Kulwikowskiego
Zamieszczam wypowiedź w sprawie hymnu kaszubskiego, jaką otrzymałem od ks. Zbigniewa Kulwikowskiego z Żelistrzewa, z prośbą o rozpowszechnienie.


KOCHANI BRACIA KASZUBI!

Od kilku miesięcy, ludzi nie będący Kaszubami, a osiedleni na kaszubskiej ziemi, a także sami Kaszubi o poglądach liberalnych oraz spod znaku cyrkla, fartuszka i słoneczka czynią starania o zmianę znanego i bardzo cenionego od dawien dawna hymnu kaszubskiego: „Tam gdze Wisła òd Krakòwa”.
Autorem słów jest kaszubski wieszcz, Hieronim Derdowski, muzykę napisał sławny kompozytor Feliks Nowowiejski.
Marsz kaszubski Derdowskiego, od samego początku jest szanowanym i lubianym hymnem Kaszubów, uświęcony tradycją wielu pokoleń. Przez dziesiątki lat łączy on wszystkich Kaszubów, dodaje nam otuchy i mobilizuje do miłości Małej Ojczyzny. A słowa „Më trzimómë z Bòdżém”, haftowane są złotymi nićmi na dziesiątkach sztandarach i chorągwiach.
W miejsce prastarego hymnu kaszubskiego, próbują nam narzucić mało znaną Ludowi Kaszubskiemu piosenkę: „Zemia Rodnô”.
Dlaczego po raz trzeci gotowany jest zamach na znany i ceniony w całym świecie hymn kaszubski H. Derdowskiego? Odpowiedz jest jasna i jednoznaczna: oraz żyjącym na bakier z Panem Bogiem, nie podobają się niektóre słowa starego hymnu.
Oto one:
• w 1 zwr. - …Pòlskô wiara, pòlskô mòwa Nigdë nie zadżinie …
• w refrenie - … Më trzimómë z Bòdżém …
• w 7 zwr. - … Krzëżã swiãtym przëżegnónë…
• w 8 zwr. - … Nasz Stanisłôw Kòstka swiãty…
• w 9 zwr. - … Hola, jész je Bóg nad nama…

Takie słowa dla wielu są wyrzutem sumienia, wzywają bowiem do wierności Bogu i do miłości Ojczyzny a to pasuje do czasów jawnej i zaciekłej wręcz dechrystianizacji Kaszubów, Polaków i mieszkańców Europy.
Hymn „Tam gdze Wisła òd Krakòwa”. Kaszubi od pokoleń śpiewają z szacunkiem, na stojąco, jak na hymn przystało. Już wcześniej dwukrotnie próbowano zastąpić go nim innym tekstem i melodią. Kaszubi jednak obronili stary hymn wiarą i silną wola. Obyśmy i z tej trzeciej próby zamachu na uświęcony tradycją hymn kaszubski, wyszli zwycięsko!
Marsz kaszubski H. Derdowskiego jako kaszubski hymn, przetrwał różne pomysły i ataki. Nadal uświetnia wszelkie uroczystości na Kaszubach (por. Nowy Bedeker Kaszubski, Gdańsk 2002, str. 154-158).
Bracia Kaszubi! Po raz trzeci stańmy murem i bądźmy Jednością silni! Nie dajmy się pogrześć wiary i naszego hymnu. Niechaj próżne okażą się zakusy i zamiary ludzi złych.
Brońmy hymnu jako naszą świętość, jako nasze Credo – wyznanie wiary Kaszubów oraz miłości do pięknej kaszubskiej ziemi, do starej i bogatej kaszubskiej tradycji i kultury.
Niech do końca świata, w jak najdalsze pokolenia, rozbrzmiewają słowa marszu kaszubskiego Hieronima Derdowskiego, jako hymnu wszystkich Kaszubów rozproszonych po całym świecie.

Tak niech będzie zawsze i wszędzie.

Më trzimómë z Bòdżém

Ks. Zbigniew Kulwikowski


----------------
Stanisław Geppert

CzDark
wysłane dnia: 23.4.2007 0:23
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Hymn kaszubski - zdanie ks. Kulwikowskiego
Jô rozmiejã, jëż ksądz Kùlwikòwsczi nacznie rozdôwac géwerë bë barnic Derdowsczégò piesni przed farmazënama ë frémerama.

"To nie je dobrze, czej Bóg błogòsłôwi naje tanczi" (słowa jaczégò francesczégò ksãdza)
tczewianin
wysłane dnia: 23.4.2007 1:01
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Hymn kaszubski - zdanie ks. Kulwikowskiego
Cytat:

sgeppert napisał:
Zamieszczam wypowiedź w sprawie hymnu kaszubskiego, jaką otrzymałem od ks. Zbigniewa Kulwikowskiego z Żelistrzewa.


Stachu, jak masz więcej takich szmoncesów, to dawaj śmiało! Odkąd umarł Jan Tadeusz Stanisławski nie ma nas kto rozbawiać. Teraz objawił się nowy wieszcz(i)!

Cytat:

Od kilku miesięcy, ludzi nie będący Kaszubami, a osiedleni na kaszubskiej ziemi, a także sami Kaszubi o poglądach liberalnych oraz spod znaku cyrkla, fartuszka i słoneczka czynią starania o zmianę znanego i bardzo cenionego od dawien dawna hymnu kaszubskiego: „Tam gdze Wisła òd Krakòwa”.


O Kulw... ikowski! Jakiż ładunek emocjonalny ma w sobie to jedno zdanie! Ale przynajmniej dowiadujemy się z niego, kilku istotnych rzeczy:
- "Marsz kaszubski" Derdowskiego jest kontestowany od niedawna (nieprawda);
- kontestują go tylko:
A. "ludzie nie będący Kaszubami, a osiedleni na kaszubskiej ziemi" = bose Antki i inna hołota;
B. Kaszubi o poglądach liberalnych (jak wiadomo liberalizm - zwłaszcza gospodarczy - to nic dobrego);
C. Kaszubi spod znaku cyrkla, fartuszka i słoneczka - tu Ksiądz dobrodziej musiałby użyć swojego talentu egzegetycznego i wyjaśnić czy ma na myśli Cech Rzemiosł Różnych czy np. księdza-geodetę opalającego się na plaży (cyrkiel, fartuszek, słoneczko), a może jeszcze coś innego?

Cytat:

Marsz kaszubski Derdowskiego, od samego początku jest szanowanym i lubianym hymnem Kaszubów, uświęcony tradycją wielu pokoleń. Przez dziesiątki lat łączy on wszystkich Kaszubów, dodaje nam otuchy i mobilizuje do miłości Małej Ojczyzny.


Skoro nie wszyscy Kaszubi ten marsz uznają za hymn, to znaczy że on nie tylko łączy, ale i dzieli. Ja go nie śpiewam, choć jeśli ktoś chce, niech sobie śpiewa. Jako przebrzydły liberał (to od liber, libra czy liberte? ) uznaję że śpiewać każdy może... co mu się żywnie podoba.

Poza tym moja Kaszubska Ojczyzna wcale nie jest mała. Sięga "Od Gduńska tu jaż do Roztoczi Bróm"!

Cytat:

A słowa „Më trzimómë z Bòdżém”, haftowane są złotymi nićmi na dziesiątkach sztandarach i chorągwiach.


Niektórzy mieli na klamrach od pasów wojskowych podobną inskrypcję "Gott mit uns" - a Boga w sercach nie mieli.

Cytat:

W miejsce prastarego hymnu kaszubskiego, próbują nam narzucić mało znaną Ludowi Kaszubskiemu piosenkę: „Zemia Rodnô”.


"Marsz kaszubski" nie jest "prastary" (niczym ruiny pałacu w Knossos) tylko pochodzi z drugiej połowy XIX w. Ksiądz Dobrodziej ma niepełne informacje - nikt nikomu niczego nie narzuca. Kto chce śpiewa jedną pieśń, kto chce śpiewa drugą. "Zemia Rodno" jest uznawana za hymn kaszubski przez wielu z nas i nazywanie go "piosenką" niczego nie zmieni. Znam takich (pobożnych!) Kaszubów, którzy marsz Derdowskiego nazywają "pieśnią śpiewaną przez konia". Ciekawe dlaczego?

Cytat:

Dlaczego po raz trzeci gotowany jest zamach na znany i ceniony w całym świecie hymn kaszubski H. Derdowskiego? Odpowiedz jest jasna i jednoznaczna: oraz żyjącym na bakier z Panem Bogiem, nie podobają się niektóre słowa starego hymnu.


Z całym szacunkiem dla własnej kultury: Kaszuby i reszta Polskiej Republiki to jednak nie "cały świat".

Cytat:

Oto one:
• w 1 zwr. - …Pòlskô wiara, pòlskô mòwa Nigdë nie zadżinie …


Polsko wiara = Kościół Polskokatolicki
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_Polskokatolicki

polsko mowa = język polski

Pragnę zauważyć, że większość Kaszubów przynależy do Kościoła Rzymskokatolickiego, zaś mowa Kaszubów to język kaszubski. Tak więc "Marsz Derdowskiego" jest nie na temat.

Cytat:

• w refrenie - … Më trzimómë z Bòdżém …


A trzymajmy! Leno z większą dozą pokory. Bóg to nie kolega z gminy, który ma nam załatwiać to i owo, kiedy tego potrzebujemy.

Cytat:

• w 7 zwr. - … Krzëżã swiãtym przëżegnónë…
• w 8 zwr. - … Nasz Stanisłôw Kòstka swiãty…
• w 9 zwr. - … Hola, jész je Bóg nad nama…

Takie słowa dla wielu są wyrzutem sumienia, wzywają bowiem do wierności Bogu i do miłości Ojczyzny a to pasuje do czasów jawnej i zaciekłej wręcz dechrystianizacji Kaszubów, Polaków i mieszkańców Europy.


Pragnę zwrócić uwagę, że Kosciół miał się zawsze najlepiej w czasach prześladowań. Polecam wywiad z kardynałem Philippe Barbarinem w "Tygodniku Powszechnym" (http://tygodnik.onet.pl/1546,1405692,dzial.html). Dziwię się, że w kraju - rzekomo - w 95% katolickim trzeba wołać o zaostrzenie prawa antyaborcyjnego. Kto zmusza siłą te biedne katolickie kobiety do dokonywania aborcji?! Zgodzę się z Księdzem, że dechrystianizacja nie jest czymś fajnym (osobiście tak to odczuwam), ale osobiście więcej pogaństwa dostrzegam w Polsce niż na Zachodzie. Kościół w Polsce skupia się na grzebaniu ludziom w majtkach, zamiast na tym co najistotniejsze: "Jedno przykazanie daję wam, abyście się wzajemnie miłowali". Dlaczego mamy w Polsce najniższy w UE poziom zaufania społecznego przy jednoczesnym DEKLAROWANYM przywiązaniu do wartości chrześcijańskich?

Cytat:

Hymn „Tam gdze Wisła òd Krakòwa”. Kaszubi od pokoleń śpiewają z szacunkiem, na stojąco, jak na hymn przystało.


Ja niespiewam, a jak mogę to wychodzę. Ostatnio nie wyszedłem bo "Marsz" był śpiewany na dworze i nie było dokąd wyjść...

Cytat:

Bracia Kaszubi! Po raz trzeci stańmy murem i bądźmy Jednością silni! Nie dajmy się pogrześć wiary i naszego hymnu. Niechaj próżne okażą się zakusy i zamiary ludzi złych.


A ja myślałem, że w doktrynie Kościoła katolickiego nie ma "ludzi złych", tylko są ludzie grzeszni, którzy popełniają złe uczynki. Predestynacja to u kalwinów wystepuje.

Cytat:

Brońmy hymnu jako naszą świętość, jako nasze Credo – wyznanie wiary Kaszubów oraz miłości do pięknej kaszubskiej ziemi, do starej i bogatej kaszubskiej tradycji i kultury.


Chrześcijanin może mieć tylko jedno Credo, zaczynające się od słów: "Wierzę w Boga Ojca..." Jeśli ma drugie, a może i trzecie Credo, to znaczy, że jest chrześcijaninem jeno z nazwy. Nie mieszajmy spraw fundamentalnych, ostatecznych ze sprawami doczesnymi, bo nigdy nie wiadomo, kiedy zaczyna się bronić złej sprawy.

Cytat:

Niech do końca świata, w jak najdalsze pokolenia, rozbrzmiewają słowa marszu kaszubskiego Hieronima Derdowskiego, jako hymnu wszystkich Kaszubów rozproszonych po całym świecie.

Tak niech będzie zawsze i wszędzie.


Jestem Kaszebą, ale tej końskiej śpiewki nie uznaję za swój hymn. Niech go w Krakowie śpiewają - do końca świata i jeden dzień dłużej!

Pozdrówczi
Piech


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

bcirocka
wysłane dnia: 23.4.2007 1:07
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Hymn kaszubski - zdanie ks. Kulwikowskiego
Proponuję nie udowadniać, który hymn jest bardziej odpowiedni, i nie imputować zwolennikom pieśni Trepczyka, że kierują nimi takie powody, jakie raczył wymienić ksiądz Kulwikowski, tylko śpiewać na kaszubskich uroczystościach obydwa, w kolejności zgodnej z chronologią (kolejnością ich powstania), czyli najpierw starszy, potem nowszy.

W ten sposób przedstawiciele obu grup będą mieli okazję okazać sobie wzajemnie i wspaniałym, świętej pamięci, Autorom obu pieśni szacunek i miłość bliźniego.

Szanowny księżę Kulwikowski, czyż miłość bliźniego nie jest jedną z dwóch najważniejszych rodzajów miłości?
Pozostaję z szacunkiem
Bogumiła Cirocka
Jark
wysłane dnia: 23.4.2007 11:57
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Hymn kaszubski - zdanie ks. Kulwikowskiego
Dobrze wiedzieć, że skoro nie uznaje się"pieśni na święto konia" (jak Zrzeszińcy nazywali ów "hymn") to się nie jest Kaszubą i dobrym katolikiem ale farmazonem, antkiem bosym i prawie Antychrystem.

Co tu wiele komentować, gdy głos zabiera tak kompetentna osoba jak kanonik (czy to nie aby tytuł od kaszubskiej kanónë?), grzmiąca z wysokości ambony w Żelistrzewie (zali strzeli?)...

Wiem jedno - grupa etniczna (naród itp) jeśli choć trochę ma do siebie szacunku w pieśni pełniącej rolę hymnu nie będzie się odnosił co rusz do sąsiadów. A co ma Wisła do Kaszubów? Tyle samo co Czomolungma lub Alaska. Poza tym kaszubski to nie polska mowa (no chyba, że ktoś zakończył swoją edukację za Gomułki i od tego czasu kompletnie nie interesował się sprawami kaszubskim).

Jestem Kaszubą, katolikiem i moim kaszubskim hymnem jest pieśń Jana Trepczyka. A co ksiądz sobie będzie śpiewał (choćby przy goleniu) to mnie nie interesuje. Choćbym miał uwagi do pracy wielu naszych duszpasterzy to nie będę stawiał się na pozycji wszechwiedzącego i publicznie ich upominał (a często byłoby za co). I to byłoby na tyle (kończąc śp. Janem Tadeuszem Stanisławskim)

Szczęść Boże...
KruszynskiS
wysłane dnia: 23.4.2007 16:42
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 9.2.2007
z:
Wiadomości: 23
Re: Hymn kaszubski - zdanie ks. Kulwikowskiego
Witryna Nasze Kaszuby udostepnia swe bezcenne Forum dla dyskusji o róznych mniej lub bardziej waznych tematach. Dopóki nie uruchomiono innego Forum ma ono pozycje monopolisty. Kaszubska mlodziez korzysta swobodnie, moze niekiedy nazbyt swobodnie, z tej formy wymiany opinii. Kilka tygodni temu na Forum “dyskutowano” dosc bezobcesowo z red. Talewskim. Obecnie wszczeto bezceremonialna “dyskusje” z ks. Kulwikowskim. Jestem widocznie “starej daty”, bo Kindersztube w czasach mej mlodosci, rozumiano w ten sposób, ze siwiznie nalezy sie szacunek ze strony mlodszych. Ks. Kulwikowski dochodzi do 60-tki, a “dyskutujaca”z nim mlodziez, o ile dobrze szacuje, nie skonczyla jeszcze 30-tki. Mam wyrozumienie dla ich mlodego wieku, ale mlodziez tez winna sie cwiczyc w cnocie autorefleksji i samoograniczania sie w imie dobra wspólnego. Ks. Kulwikowskiemu urzadzono ponizajace widowisko, niegodne normalnej mlodziezy. Styl narzuconej ks. Kulwikowskiemu “dyskusji” nasladuje szkole michnikowszczyzny i “pryszczatych” z lat 50-tych XX wieku. Jesli moderator Naszego Forum nie zapanuje nad zywiolem, Forum moze w opinii wiekszosci Kaszubów zostac uznane za kaszubski odpowiednik Gazety Wyborczej i tube propagandowa PO i przestanie pelnic te role, która pelnilo dotychczas. Byc moze tak sie stanie, bo stac sie “musi”, a glosy wzywajace do koncyliarnosci i kompromisu zostana potraktowane ze wzruszeniem ramion. Ten glos jednak musi byc przynajmniej wypowiedziany. Przepraszam i dziekuje.
bcirocka
wysłane dnia: 23.4.2007 17:20
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Hymn kaszubski - zdanie ks. Kulwikowskiego
Szanowny Panie,
Internet jest ostatnim już być może demokratycznym i wolnym medium, dzięki któremu każdy może swobodnie wypowiadać swoje poglądy. Uczestniczenie w dyskusji na forum jest całkowicie dobrowolne, także dla księdza Kulwikowskiego, nikt go nie zmusza do wypowiadania się w wolnym świecie, w którym każdy jest równy - niezależnie od wieku i profesji (czy powołania). W internecie nie ma rozmówców "lepszych", "bardziej dostojnych" i "z siwizną" (notabene, jak ją dostrzec w necie?) - wypowiadając się w sieci, ksiądz Kulwikowski, jak sądzę, zdawał sobie z tego sprawę. A tak przy okazji, ów czcigodny kapłan niezbyt łagodnie rozprawia się z ludźmi o odmiennych poglądach, również nie zważając na to, że niektórzy z nich także mogą już być przyprószeni siwizną (na przykład ja). :)
mkwidzinski
wysłane dnia: 23.4.2007 18:27
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Hymn kaszubski - zdanie ks. Kulwikowskiego
Witóm

Nen lëst òstôł wësłóny do czile serwisów (w dzélu téż do palcu absolutno nié na témã).
Jem tuwò czekawi, czë wësłony òstôł òn téż na naszekaszuby.pl prosto òd ksãdza Kulwikowskiego, czë téż mòże bez òsobã trzecą?

Mark


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

sgeppert
wysłane dnia: 23.4.2007 23:17
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Hymn kaszubski - zdanie ks. Kulwikowskiego
Spośród osób dotychczas odpowiadających ks. Kulwikowskiemu, co najmniej trzy są zdecydowanie po trzydziestce. Wiem, bo znam je osobiście. Skąd przekonanie, że korzysta z niego tylko młodzież? Czy też może ściślej: pisują tu szacowne osoby takie jak Zbigniew Talewski, Stanisław Kruszyński i ks. Kulwikowski, natomiast ci, którzy ich poglądów nie podzielają, są nazbyt swobodną młodzieżą?

Publikując apel ks. Kulwikowskiego, który otrzymałem mailem z prośbą o zamieszczenie na Naszych Kaszubach, zastanawiałem się, czy ks. kanonik jest gotów na przyjęcie odpowiedzi na swój tekst. Uznałem jednak, że skoro osoba o tak długim doświadczeniu życiowym i duszpasterskim wybrała taką a nie inną formę przedstawienia swojego stanowiska, to z pewnością wie, co robi. Powiedziałbym nawet, że ks. Kulwikowski zasługuje na uznanie za odwagę głoszenia swoich poglądów tam, gdzie są one niepopularne; jakaż jest szansa pozyskania nowych zwolenników, gdy przemawia się tylko do osób potakujących - czyli już przekonanych?

Ponoszę pełną odpowiedzialność za zawartość tego serwisu i, w moim przekonaniu, panuję nad nim. Chciałbym, żeby identyfikowała się z nim jak największa liczba osób, mam jednak świadomość, że jeszcze się taki nie narodził, który by wszystkim dogodził. Profil tego serwisu określam jako "kaszubsko-pomorski, społeczno-kulturalny" i zapraszam do jego współtworzenia każdego, komu ta tematyka jest bliska, niezależnie od poglądów politycznych.


----------------
Stanisław Geppert

Michal
wysłane dnia: 24.4.2007 23:24
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.4.2004
z: Żulawskich Rubieży Kociewia
Wiadomości: 577
Re: Hymn kaszubski - zdanie ks. Kulwikowskiego
Dyskusja jest całkiem kulturalna. Nikt jeszcze przecież nie wyrywa stron z Marszem Kaszubskim ze śpiewników jak to miało miejsce na Zjeździe Kaszubów w Łebie. :-p

A ja nieśmiało przypomnę swoją propozycję: Zostawić Derdowskiego jak hymn kaszubski, zmienić w Trepczyku z pesznego kaszebskiego na pomorski kraj i zadekretować Rodną Zemię jako hymn Pomorza. Tylko prosze nie pisać, że zbrodnią jest ingerencja w przepiękny tekst Trepczyka, śpiewany przez kolejne pokolenia młodych Kaszubów...

Pozdrówk

Michał

Ps. Zaś Rodna była jest i będzie hymnem Pomorani i to dyskusji nie podlega
(1) 2 3 4 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002