Forum
Losowe zdjęcie
Łąkie
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     RĘCE PRECZ OD CZOŁGU

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Gość
wysłane dnia: 30.4.2007 10:02
RĘCE PRECZ OD CZOŁGU
Ks. Daniel Nowak we wspópracy z Rodziną Piaśnicką doszedł do kilku ciekawych wniosków.
1. Współczesna młodzież mysli że czołgi to zabawki.
Hmmm ciekawe. Dlaczego akurat współczesna? Jak ksiądz Daniel był małym chłopcem nie bawił się w czołg? No może 7 letnie dzieci tak podchodzą do kwestii czołgu-ale z tego co ja wiem jako przedstawiciel młodzieży to umiemy rozróżniać czołg od zabawki. Proponuje ks. Danielowi częściej rozmawiać z normalną młodzież, może się sam przekona że nie jesteśmy skończonymi kretynami. Dla mnie czołg to przedstawiciel modelu T34 produkowanego w Charkowie, najpopularniejszy i najlepszy czołg II wojny świtowej, którego egzemplarze brały udział w walkach na terenie niemal całego świata. Prosty symbol wojny totalnej. No ale ks. Daniel uważa, że młodzież wejherowska jest za głupia na "skumanie" przekazu.
2. Ludność wejherowska żyjąca i działająca w latach 70tych, która zainicjowała ustawienie czołgu na drodzę na Piaśnicę czołgu, ma ...no właśnie co? Nie rozumiem. Dlaczego ich inicjatywa ma być gorsza od Rodziny Piaśnickiej? Dlaczego? Przecież nie można tak po prostu sobie przyjść, zabrać czyjść pomnik (nie mam na myśli sytuacji z Estonii) i postawić swój własny. Kto dał ks. Danielowi Nowakowi prawo do takiego wartościowania?
3. Trzeci wniosek -jedyny słuszny, który wolę zostawić bez komentarza. Ks. Daniel i jego Leśna Rodzina uznali że w ich projekt łatwo da się wkręcić lokalna władza.

A teraz moje przesłanie do Ks. Daniela Nowaka i Rodziny Piaśnickiej: Jakbyście sie czuli gdybym przyszła z moją Rodziną, przeniosła wasz kościół w jakieś odjechane miejsce i postawiła na jego terenie UBOTA?
sgeppert
wysłane dnia: 30.4.2007 10:42
Dobrzińc Najich Kaszëb
z: 索波特
Re: RĘCE PRECZ OD CZOŁGU
... ale o co chodzi? Można prosić o jakieś wprowadzenie do tematu?

----------------
Stanisław Geppert

Gość
wysłane dnia: 30.4.2007 11:13
http://www.portal.tkchopin.pl/index.php?go=ttm&ww=tvonline&data=2007-04-25&film=07.wmv

klikając na link zobaczysz materiał TTM dot. czołgu

http://wejherowo.naszemiasto.pl/wydarzenia/724900.html

a tutaj artykuł Iwony Rogackiej z DB

w skrócie: Rodzina Piaśńicka chce przenieść nasz czołg w Bóg-raczy-wiedzieć jakie miejsce i postawić na tej przestrzeni kaplicę.
sgeppert
wysłane dnia: 30.4.2007 12:14
Dobrzińc Najich Kaszëb
z: 索波特
"To miejsce jest szczególne, bowiem niedaleko znajduje się Las Piaśnicki"

Faktycznie ten argument nie jest zbyt przekonujący. Miejsce mordu znajduje się ok. 10 km od Wejherowa, zatem jaka odległość przestaje już być "niedaleko"?

Z drugiej strony, przejeżdżając przez Wejherowo doskonale widać czołg - taki, jakie są w wielu innych miastach tzw. Ziem Odzyskanych. Można koło niego przejechać i nie mieć pojęcia, że boczna droga prowadzi do miejsca pierwszej masowej zbrodni niemieckiej, przeprowadzonej na ziemiach polskich. Podzielam opinię, że w tym miejscu powinna się znaleźć wyraźna informacja o tamtym miejscu i wydarzeniu. Jaka powinna być forma tej informacji - zwykła tablica? pomnik? kaplica? Powinno się to spokojnie przedyskutować. Kaplica jest w naszej kulturze, łatwo zrozumiałym sposobem upamiętnienia ważnych, szczególnie tragicznych, wydarzeń. Można też zwrócić uwagę, że zbrodnia w Piaśnicy była częścią niemieckiej machiny wojennej, której kres położyła ofensywa radziecka - i w ten zbrojny kontekst, czołg dobrze się wpisuje. Może by wykorzystać czołg jako element jakiejś formy artystycznej, pokazującej zbrodnię piaśnicką w szerszym kontekście obu systemów totalitarnych - hitlerowskiego i radzieckiego?

Nie powinno się też ignorować faktu, że czołg od lat wpisał się w element miejskiego krajobrazu i sam w sobie dotąd nie budził kontrowersji.

Najsmutniejsza jest arogancja tych, którzy uważają, że ich racja jest tak bardzo słuszna, że nie muszą liczyć się ze zdaniem innych.

----------------
Stanisław Geppert

Belok
wysłane dnia: 30.4.2007 19:21
Nie mogę oderwać się od tej strony!
z: Pëlckòwò
Cytat: „Trzeci wniosek -jedyny słuszny, który wolę zostawić bez komentarza. Ks. Daniel i jego Leśna Rodzina uznali że w ich projekt łatwo da się wkręcić lokalna władza”

Kòrbiónka, kòrbiónką, ale… baro proszã nie òbrażac nôleżników Stowôrë Piôsznickô Rodzëna (Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka) pòzéwając jich „Leśna Rodzina”.
Są to lëdze, chtërny tczą pamiãc ò tëch, co tã zdżinãlë (wtim mój pradzôd), ë przëbôcziwają ò ti tragedie, a prawie ta téma do wëśzczérzaniô nie je.
Proszã ò kąsk wicy szacënkù, a kùlturalną kòrbiónkã.

Róman Drzéżdżón

----------------
zdrzë: www.zymk.net, www.belok.kaszubia.com

tczewianin
wysłane dnia: 30.4.2007 19:45
z: Pietzkendorf-Müggau
Cytat:

(...) baro proszã nie òbrażac nôleżników Stowôrë Piôsznickô Rodzëna (Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka) pòzéwając jich „Leśna Rodzina”.
Są to lëdze, chtërny tczą pamiãc ò tëch, co tã zdżinãlë (wtim mój pradzôd), ë przëbôcziwają ò ti tragedie, a prawie ta téma do wëśzczérzaniô nie je.
Proszã ò kąsk wicy szacënkù, a kùlturalną kòrbiónkã.

Zgadzam się z Romkiem w 100%. Czy nie potrafimy już rozmawiać bez obrażania się nawzajem?

T.

----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

Gość
wysłane dnia: 2.5.2007 9:50
od kiedy słowo "las" jest obraźliwe? jeżeli tak to przepraszam. bo przy okazji (jako leśnego człowieka) obrażam samą siebie. a obrażając samą siebie obrażam również uczestnika dyskusji. koszmar.
Belok
wysłane dnia: 2.5.2007 16:25
z: Pëlckòwò
Òj, dzéwczã, dzéwczã! Mòże Të tegò nie zmërka, ale prawie w tim konteksce slowa: „Leśna Rodzina” są òbrażlëwë. Jak Të tegò nie rozmiejesz, në tej wspólczëcé.

----------------
zdrzë: www.zymk.net, www.belok.kaszubia.com

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002