Forum
Losowe zdjęcie
Jezorkò Trzech Królewiónków w smùtanie
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Język
     Nazwisko Woźniak, Birr, Formella

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
marcinlezmik
wysłane dnia: 26.8.2007 18:36
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 5.6.2007
z: Roczicënë-Nyjow, Wiôldżé Roczitczi
Wiadomości: 31
Nazwisko Woźniak, Birr, Formella
Mam pytanie, bo wciąż wydaje mi się, że mogę się mylic.
Nazwisko Woźniak( mój dzidek miał Worznia, a pradziadek Wosniak), a mówili na nas Łeznice(Łesnicy).To jest od słowa (oś)koło czy od wozu a może pochodzi od słowa Lesnik.
Następna sprawa to Birr( Byr, Byra), czy to kaszubskie czy niemieckie nazwisko?
No i juz poruszane ale w dalszym ciągu bez odpowiedzi Formella.
pozdrywci
gschramke
wysłane dnia: 27.8.2007 11:29
Stały bywalec
Zarejestrowany: 27.3.2004
z: terô z Edinbùrga...
Wiadomości: 42
Re: Nazwisko Woźniak, Birr, Formella
Wydaje mi się, że:
Wersja "Łeznicë" (powinno być "ë" zamiast "e") raczej by wskazywała na ludzi, którzy "wożą", czyli "woźniców", niż na część wozu, a tym bardziej na leśnika (dziwne byłoby to przejście "l" w "ł", reszta też nie za bardzo pasuje).
"Łeznicë" należałoby zapisać następująco: "Wòznicë". Na sporym obszarze Kaszub "Wò-" bowiem czyta/wymawia się jak "Łe -". Oczywiście "Łeznicë" ("Wòznicë") to mianownik liczby mnogiej - całkiem zrozumiałe jego używanie, jeśli np dotyczy rodziny (podobnie jak używamy: "Bruscy, Kowalscy, Podgórscy"). Liczba pojedyncza natomiast to "Łeznik" (Wòznik). I np. w słowniku Trepczyka czytając hasło "woźnica" znajdziesz, obok słów takich jak "kùczer" czy "fùrmón", też słówko "wòznik". Oczywiście najlepiej by zajrzeć do Słownika gwar kaszubskich..." B. Sychty, najlepszego tego typu kaszubskiego dzieła. W nim radziłbym poszukać słówka "wòznik".
Co do wariantu "Łesnicy" to nie mam pojęcia. To końcowe "-y" totalnie zbija mnie z tropu
Radzę też (i to przede wszystkim!) zajrzeć do prac np. prof E.Brezy i prof B.Krei - specjalizujących się w onomastyce.
Wojtek
wysłane dnia: 29.8.2007 13:36
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.12.2003
z: Kòscérzna
Wiadomości: 202
Re: Nazwisko Woźniak, Birr, Formella
Móm krewnych, co mają to przezwëskò, ale wëmôwiô sã je wërazno jakno "Wòzniôk" /czët. Łezniyk/, "Wòzniôce" /czët. Łezniyce/, chòc wierã lepi bë bëło "Wòzniace", ale kòl nas ta prawie alternacjô nie zachôdô.
Co do "-e", to nie jem gwës, jak to terô je, pò ùradzeniach Radzëznë Kaszëbsczégò Jãzëka, ale wëdôwô mie sã, że "-e", a nié "-ë".
Ùzasadnienié je w historie jãzëka i tegò prawie kùnuszka, ale to bë mùszôł pitac wiãkszich znajarzów. Jô móm wiedno problem z rozróżnienim, czédë historicznym kùnuszkem je "-e", a czédë "-y/-ë".

Pozdrówk
Wòjk

====
Dodóné 29.08 20:42
----

Móm sã wëwiedzoné i w tim przëpôdkù richtich je "-ë". "-e" wëstãpiwô w dôwôczu i môlnikù tam, gdze miało plac skrócenié kùnôszka, np. awariô/awarie, Gdinô/Gdinie


----------------
Pòzdrôwióm
                     Wòjk

--
Wiedno Kaszëbë !

.....

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002