Forum
Losowe zdjęcie
1. Paweł Szczypta otwiera spotkanie
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Po co komu język kaszubski?

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
bcirocka
wysłane dnia: 30.11.2007 13:21
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Po co komu język kaszubski?
Jô jem całą dëszą za tim, cobë i dzôtczi i jich starszi ùczëlë sã kaszëbsczégò jãzeka. Leno mie sã nie widzy musz.

Rolą tich (nas), co chcą, cobë kôżdi na Kaszëbach rozmiôł pò kaszëbskù, je zachãcywac lëdzy żebë sami sã chcelë ùczec; to doch mô bëc cos dlô nich - jeżlë bãdą mielë swiãda (wid), to to bãdze jich cél, jich robòta...

Jeżlë sã cos robi dlôte, że ktos jiny gôdô, to je musz, to je twój òbowiązk, to tegò so nie robi z miłotą.
A jak gôdô nasz ùtwórca Janke, kaszëbizna brëkùje miłote.
wotoch
wysłane dnia: 30.11.2007 14:44
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Re: Po co komu język kaszubski?
Cytat:
"Jô jem całą dëszą za tim, cobë i dzôtczi i jich starszi ùczëlë sã kaszëbsczégò jãzeka. Leno mie sã nie widzy musz. (...)
"Jeżlë sã cos robi dlôte, że ktos jiny gôdô, to je musz, to je twój òbowiązk, to tegò so nie robi z miłotą.
A jak gôdô nasz ùtwórca Janke, kaszëbizna brëkùje miłote."

Gdyby przełożyć podobny tok rozumowania na pozostałe przedmioty narzucane nam przez Ministrestwo Edukacji oznaczałoby to, że młodzież źle się przykłada do nauki. Więc czemu na siłe uczymy matematyki, historii czy geografii do czego nam to potrzebne. Czy ten przymus wpływa na gorsze przyswajanie tych przedmiotów?
Troszkę zmartwiła mnie powyższa wypowiedź ponieważ odebrałem to tak jakby język kaszubski był mało atrakcyjny dla ogółu. Wydaje mi się że bardzo wiele osób tak uważa i ogromnie mnie to martwi. Tak rzecz ujmując od 150 lat język kaszubski jest wyłącznie przeznaczony dla pasjonatów i badaczy. Sami kaszubi jak i nasi przyjaciele powini zrozumieć sens nauki języka kaszubskiego. Pozostawiając wszystko własnej woli będziemy ciągle powtarzać te same błędy z przeszłości.
marek wantoch rekowski


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

Remus
wysłane dnia: 30.11.2007 14:59
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 21.7.2003
z:
Wiadomości: 38
Re: Po co komu język kaszubski?
Przepraszam Barcynie jeśli Cie uraziłem. Zrobiłem rachunek sumienia. Mea culpa!
Podtrzymuję jednak to, że trzeba z optymizmem patrzeć w przyszłość zachęcając, inspirując działania, czy wreszcie organizując życie społeczne, gospodarcze... tak aby nasza tradycja, w tym język zyskały nową jakość. Wiem, że jesteś pracowity i swoje zdziałałeś. Chcę zauważyć jednak, że nie tylko młodych nie przekonamy postawą zajeżdżającą zniechęceniem. MOże się mylę. Jesteśmy trochę zarażeni socjalistyczną mentalnością Polaków... to jeszcze będzie pokutować nawet w nowym jednym pokoleniu


----------------
.........

Remus
wysłane dnia: 30.11.2007 15:22
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 21.7.2003
z:
Wiadomości: 38
Re: Po co komu język kaszubski?
Widać, że nie znasz kultury Irlandczyków. Oni o swoim języku szybko zapomnieli. Dziś gęgają jak angole. Do nich możesz porównać z Europejczyków jedynie Białorusinów i Łukaszenkę. Podobna polityka językowa. Irlandczycy stawiają na angielski a Białorusini na rosyjski.


----------------
.........

bcirocka
wysłane dnia: 30.11.2007 15:37
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Po co komu język kaszubski?
Mie sã zdaje, że më nie gôdômë ò tim samim. Abò jinyma jãzekama...

Przërównanié kaszëbsczégò do matematiczi? To doch są rozmajité rzeczë. Rozmajité deje. To, co Wa piszeta, to je demagogija, wëbôczta òstri słowa.

Ë jiż: na Kaszëbach nie mieszkają blós Kaszëbi etc.

Ë jiż: wòla je wiedno barżi cennô niżle niewòla, jô jem taczé dbë.

Jeżlë "elita" (i Wa, i jô) bãdze rozmia przekonac Kaszëbów (i jinych Pòmòrzaków) i sebie, że òni/më brëkùją/brëkùjemë kaszëbiznë i dlôcze, to kaszëbizna nie zadżinie.

I tu już nie poradzę sobie bez słowników (nie mam w Baninie drugiego kompletu), więc napiszę to moim drugim językiem ojczystym: przymus stosują tylko ludzie słabi i niepewni swoich racji, przekonanie do czegoś ludzi obdarzonych wolną wolą i możliwością odmawiania, to zadanie, którego moim zdaniem warto się podjąć :)

I jeszcze a propos przedmiotów szkolnych i wiedzy, młodzież naprawdę zaczyna się przykładać do nauki wtedy, kiedy sama sobie ów przedmiot/ową dziedzinę wybierze. I tylko taka wiedza/takie umiejętności są jej trwałym osiągnięciem rozwojowym - tę obserwację formułuję na podstawie własnych doświadczeń oraz jako matka, nauczycielka z zawodu i czytelniczka wyników wielu badań naukowych (z racji pracy dla Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego).


wotoch
wysłane dnia: 30.11.2007 15:45
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Re: Po co komu język kaszubski?
Przepraszam za liczne wyrazy niedoskonałości ludzkiej o światło i mądrości moja Remusie Wielki. Znawco wszelkich kultur, wielki siewco optymizmu.
A co do kultury i języka Irlandczyków zajrzyj choćby tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_irlandzki.
marek wantoch rekowski


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

bcirocka
wysłane dnia: 30.11.2007 21:46
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Po co komu język kaszubski?
Pod podanym przez Pana adresem jest informacja, że nie ma jeszcze artykułu o języku irlandzkim. Jakiej tezy dowodem miałby zatem być podany przez Pana link? Przepraszam, ale chyba się zagubiłam w toku rozumowania.

Chciałabym ponadto odnieść się do jednego cytatu z Pana wypowiedzi:
"Tak rzecz ujmując od 150 lat język kaszubski jest wyłącznie przeznaczony dla pasjonatów i badaczy".

Czy zechciałby Pan mi wyjaśnić, co to znaczy "wyłącznie przeznaczony"? Jeśliby bowiem rozumieć to dosłownie, to by znaczyło, że np. moi przodkowie, moi Rodzice, moi sąsiedzi z Przodkowa, moi przyjaciele z Tokar, uczniowie używający kaszubszczyzny na lekcjach mówili i mówią językiem dla nich nieprzeznaczonym.
Warszk
wysłane dnia: 1.12.2007 20:46
Stały bywalec
Zarejestrowany: 31.3.2006
z: Rëmiô
Wiadomości: 43
Re: Po co komu język kaszubski?
W linku jest o kropkę za dużo, tu poprawna wersja: Język Irlandzki w Wikipedii.
wotoch
wysłane dnia: 3.12.2007 12:33
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Re: Po co komu język kaszubski?
cytat: „przymus stosują tylko ludzie słabi i niepewni swoich racji,”

Nikt nie mówi o zadekretowaniu od teraz obowiązku nauczania języka kaszubskiego.
Z językiem nie powinno być tak jak z próbą narzucenia na Zjeździe hymnu Kaszubom.
Czyżby oznaczało to słabość znacznej grupy działaczy?
Najpierw powinna się odbyć debata, dyskusja ze wszystkimi środowiskami. To według mnie jest temat na planowany Kongres Kaszubski.
Brak dyskusji nie pozwala na podjęcie decyzji. Gdy w kuluarach Zjazdu próbowałem podjąć temat wprowadzenia języka kaszubskiego jako obowiązkowego już po trzech zdaniach usłyszałem odpowiedź: nie i koniec, bez podania jakichkolwiek argumentów.
Z tego co pamiętam podobnie było i jest z wprowadzaniem dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości. Gdy jednak stanęły nikomu nie przeszkadzają wręcz przeciwnie.
Drogi są dwie: dyskutujemy i szukamy argumentów za i przeciw lub bez zbędnej dyskusji mówimy NIE BO NIE.

marek wantoch rekowski


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

bcirocka
wysłane dnia: 3.12.2007 13:00
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Po co komu język kaszubski?
Sądzę, że trzeba dyskutować i szukać argumentów:)
« 1 (2) 3 4 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002