Forum
Losowe zdjęcie
Kolbudy
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Òdroda co się stało?

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
marcinlezmik
wysłane dnia: 29.1.2008 23:17
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 5.6.2007
z: Roczicënë-Nyjow, Wiôldżé Roczitczi
Wiadomości: 31
Òdroda co się stało?
Jestem laikiem w zagadnieniu Òdrody. Co się stało z tym pismem, dlaczego nie wychodzi?
tczewianin
wysłane dnia: 29.1.2008 23:26
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Òdroda co się stało?
Nie było chętnych do czytania.


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

Miklosz
wysłane dnia: 6.2.2008 19:19
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 14.11.2003
z: Stolzenberg
Wiadomości: 38
Re: Òdroda co się stało?
Nie było chętnych do pisania również ;)
tczewianin
wysłane dnia: 8.2.2008 0:19
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Òdroda co się stało?
Bo - jak mawiał śp. gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski:

"ZA DARMO piszą tylko grafomani"

T.


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

bcirocka
wysłane dnia: 8.2.2008 11:39
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Òdroda co się stało?
Sądzę, że pan generał nie miał racji.
Alicja
wysłane dnia: 8.2.2008 11:47
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Òdroda co się stało?
Chyba nie było dla nikogo tajemnicą, że Odroda została rozłożona przez brak kapitału na Kaszubach. Przez to że Kaszubi-biznesmeni woleli reklamować się w nie-kaszubskich gazetach na przykład.

Z piszącymi myślę że choć było źle, bo było ich mało, to by dało się coś zrobić, gdyby pismo mogło płacić honoraria (a taki był plan). Dlatego Odroda (pierwotnie darmowa i rozchwytywana) stała się płatna - a wtedy okazało się że nikt jej nie chce czytać. Zatem nawet już nie było dla kogo pisać.

Moim prywatnym zdaniem, aby rozruszać kulturę kaszubską w praktyce (czasopisma, książki, gazety, radio, muzyka, film) jest potrzebne zainteresowanie ze strony ludzi (żeby kupowali, to się będzie kręciło), natomiast żeby to osiągnąć, potrzebny jest swoisty rozrusznik - czyli kapitał który ktoś (sponsorzy przedsiębiorcy kaszubscy, bo osobiście w unijną kasę nie wierzę) zainwestuje na początek. Dlaczego tak się nie dzieje? Nie chcą? Nie zależy im? Są przekonani że to wielkie pieniądze? Płytę z muzą czy książkę można wydać już nawet za kilka tysięcy, film można zrobić już za kilkanaście. Czy to za dużo jak na region który szczyci się że jest bogaty i gospodarny? I jak na kaszubski biznes o którym wiadomo że nieźle się kręci?

Osobiście składałam rok temu projekt filmu fabularnego (całkowicie kaszubskojęzycznego, w pełni profesjonalnego, opartego na jednym z kaszubskich utworów literackich, ale uwspółcześnionego), średniobudżetowego - o wartości nowego mercedesa, u kilku (naj)większych firm kaszubskich. Zainteresowanie? Zerowe. Biznesmen woli co rok zmieniać auto na nowe niż mieć wkład w rozwój kultury - to był mój wniosek.

Bardzo żałuję że nie ma organizacji ogólnokaszubskiej, która zajmowałaby się pozyskiwaniem środków od sponsorów i darczyńców i byłaby producentem takich właśnie przedsięwzięć, wspierałaby kulturę w wykonaniu praktycznym - dostępną dla wszystkich Kaszubów.

Alicja


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

Miklosz
wysłane dnia: 8.2.2008 18:23
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 14.11.2003
z: Stolzenberg
Wiadomości: 38
Re: Òdroda co się stało?
Cytat:
Dlatego Odroda (pierwotnie darmowa i rozchwytywana) stała się płatna - a wtedy okazało się że nikt jej nie chce czytać.


A czy kiedykolwiek ktoś chciał Òdrode czytać? ;) Nie ma żadnych wiarygodnych danych na temat ilości czytelników tego pisma ;) Zawsze powtarzałem, że dopiero sprzedawanie zamiast rozdawania pokaże naprawdę, czy Òdroda będzie się cieszyć zainteresowaniem czy nie...

Tośmy sobie powspominali ;)
Dolnoslazak
wysłane dnia: 8.2.2008 22:40
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 1.6.2005
z: Wrocław
Wiadomości: 90
Re: Òdroda co się stało?
Mam w domu jeden egzemplarz Òdrody, z maja 2003 roku, kiedy była darmowa i rozchwytywana. Wziąłem go przy okazji zakupów w Puckiej Hali Targowej.
mkwidzinski
wysłane dnia: 8.2.2008 23:50
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Òdroda co się stało?
@Miklosz
Cytat:
A czy kiedykolwiek ktoś chciał Òdrode czytać?

Mój Tatk czëtôł Òdrodã, jak jesz żëł ë jak jã dało darmôk, stądka mëszlã, że téż chcôł jã czëtac, bò z mùszu bë tegò na gwës ni robił.

@Piech Cytat:
Bo - jak mawiał śp. gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski:
"ZA DARMO piszą tylko grafomani"

Niezłô "kwintesencëjô" kaszëbsczi runitwë - Knéżczi ce nót pisac Tómk z lëdowima mądrotama . Jak wińdze to dôj znak - na gwës kùpiã.

Pòzdrówczi

Mark


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

tczewianin
wysłane dnia: 9.2.2008 0:13
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Òdroda co się stało?
@Piech Cytat:
Bo - jak mawiał śp. gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski:
"ZA DARMO piszą tylko grafomani"

Niezłô "kwintesencëjô" kaszëbsczi runitwë - Knéżczi ce nót pisac Tómk z lëdowima mądrotama . Jak wińdze to dôj znak - na gwës kùpiã.


Na pewno o Tobie nie zapomnę , choć trudno uznać Wieniawę za twórcę ludowego.

Nie mogę mówić za wszystkich, ale mnie się za darmo do Odrody pisać nie chciało, przede wszystkim z tego powodu, że nie narzekałem na brak propozycji pisania, w których uwzględniano nakład mojej pracy. Jeśli za 2 strony maszynopisu mogłem dostać 500 zł na rękę lub nie dostać nic, to wybór był prosty. Ponieważ doba ma tylko 24 godziny, wybierałem propozycje, z których był kawałek chleba.

Nie jestem hipokrytą, jak wielu tzw. "działaczy", którzy pracują "dla idei", tylko jak się bliżej przyjrzeć szczegółom, to okazuje się że ie do końca. Ja nie piszę dla idei tylko o ideach - dla pieniędzy. Oczywiście nie potępiam tzw. społecznikostwa, wręcz przeciwnie: podziwiam! Podziwiam lecz nie zamierzam naśladować, przynajmniej dopóty, dopóki mój status materialny nie pozwoli na uprawianie takiego hobby. W tej chwili podejmując się pracy za darmo okradałbym swoją rodzinę, a przecież powszechnie wiadomo, że rodzina jest dla Kaszubów najważniejsza, więc nie mogę sobie na to pozwolić.

Przyczyn upadku "Odrody" upatruję jednak gdzie indziej. Nie pamiętam w tej chwili kto to powiedział, ale Karnowski lub Majkowski: "Sto lat temu mieliśmy lud bez literatury, a teraz grozi nam to, że będziemy mieć literaturę bez ludu". Kaszubi pozwolili by Polacy zaklasyfikowali nas jako mniejszość filologiczną (językową), a nie narodową. Brak powszechnej świadomości narodowej sprawia, że język kaszubski staje się dla wielu Kaszubów anachronicznym balastem, hobby lub sposobem na zagospodarowanie rządowej jałmużny. Narzędziem komunikacji jest w coraz mniejszym stopniu.


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

(1) 2 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002