Forum
Losowe zdjęcie
Cmentarz - niemiecko-rosyjski grób (2557)
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Tu jest Polska. A jak się nie podoba, to won!

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
tczewianin
wysłane dnia: 27.2.2008 3:15
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Tu jest Polska. A jak się nie podoba, to won!
Polecam artykuł z "Tygodnika Powszechnego" o problemach z podwójnym nazewnictwem miejscowości łemkowskich:

Kliknij TUTAJ.

* * *

Jeszcze jeden przyczynek do problemu tolerancji w Nadwiślańskim Kraju.

T.


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

marcinlezmik
wysłane dnia: 27.2.2008 10:33
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 5.6.2007
z: Roczicënë-Nyjow, Wiôldżé Roczitczi
Wiadomości: 31
Re: Tu jest Polska. A jak się nie podoba, to won!
Podobne problemy są na Podlasiu, nie mówiąc już o sytuacji w Opolskiem.
Ostatnio w Instytucie Historycznym UW, poruszałem kwestię mniejszości kaszubskiej-powiem krótko Polacy w dalszym ciągu nie przyjmują do wiadomości, że istnieją Kaszubi( i co najzabawniejsze na marginesie można dodac-PRL wypełniło w całości program Dmowskiego dotyczący Polski dla Polaków.)
Moja koleżanka zresztą należąca do innej równie "niepopularnej" w Polsce mniejszości narodowej pytała się mnie, dlaczego tak się dzieje, że w polskich szkołach w ogóle nic się nie mówi o Kaszubach( a jeżeli już to w kontekście dialektu/gwary oraz stroju ludowego).
Niestety musimy więcej działac na rzecz poprawy świadomości polskiego i naszego społeczeństwa, żeby nie 5 tys ale 50 czy 150 tys podało narodowśc kaszubską w najblizszym spisie.

Myrck
Jupcew
wysłane dnia: 27.2.2008 12:38
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 18.1.2006
z: z Pomorza :)
Wiadomości: 222
Re: Tu jest Polska. A jak się nie podoba, to won!
Szefem samorządu studenckiego UW jest Kaszuba Tomasz Lewiński. Jaki problem zorganizować na UW w ramach promocji kulturalnej dzień mniejszości etnicznych czy narodowych z szerszą prezentacją. Ja raz spotkałem się z dosyć ostrym podejściem w tej kwestii pani "wszechwykształconej" prawnik po UW ale kobieta była najwyraźniej tępa, co łatwo było jej udowodnić. Warszawa w tej kwestii jest bardziej tolerancyjna niż niektóre miasta na Pomorzu z prostego powodu, że Kaszubi to ciekawostka.
wilem
wysłane dnia: 27.2.2008 13:22
Stały bywalec
Zarejestrowany: 13.11.2004
z: Miasto (Wejrowò)
Wiadomości: 53
Re: Tu jest Polska. A jak się nie podoba, to won!
Bédëjã przeczëtac téż artikle:

http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,44425,4940671.html
http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,35798,4963484.html

Jem dërch w kòńtakce z CZUHĄ, tedë jak dostónã òd nich nowé jinfòrmacje tikającé sã ti sprawë, bãdã miôł starã jak nôchùdzy dac ò tim wiédzã na fòrum.


----------------
Wilem

marcinlezmik
wysłane dnia: 3.3.2008 8:59
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 5.6.2007
z: Roczicënë-Nyjow, Wiôldżé Roczitczi
Wiadomości: 31
Re: Tu jest Polska. A jak się nie podoba, to won!
To prawda, że może bardziej tolerancyjna, ale nie zdaje sobie sprawy tzn., nie bierze w ogóle pod uwagę kwestii języka i narodu.
Jakby co odezwałem się do Tomasza Lewińskiego.


----------------
Roczicënë-Nyjow i Dolëzna Jadwidżi.

wilem
wysłane dnia: 7.5.2008 17:44
Stały bywalec
Zarejestrowany: 13.11.2004
z: Miasto (Wejrowò)
Wiadomości: 53
Re: Tu jest Polska. A jak się nie podoba, to won!
Tak jak móm czedës òbiecóné pòdôwóm nowé wiadła na témã naszich drëchów Łemków:

http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,44425,5164750.html

http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,44425,5186419.html


----------------
Wilem

lehoslav
wysłane dnia: 7.5.2008 20:48
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 11.8.2005
z:
Wiadomości: 15
Re: Tu jest Polska. A jak się nie podoba, to won!
Też uważam, że główną przyczyną takich nieporozumień jest niewiedza. A niestety tak już jest, że na coś nowego przeciętny człowiek reaguje co najmniej podejrzliwie, a w najgorszym wypadku agresywnie...

Polakom nieustannie się wmawia, że Polska jest krajem jednonarodowym. To nie był tylko problem PRL-u: od dwudziestu lat niewiele się w tej kwestii zmieniło.

Zresztą to nie jest Polska specyfika. W Niemczech jest to samo: Jak jesteś obywatelem Niemiec to jesteś Niemcem. Jak Łużyczanin mówi, że jest Łużyczaninem, to najczęściej słyszy stwierdzenie-pytanie "ale Niemcem przecież też, no nie?" albo "acha, mówicie w domu po swojemu, ale jesteście Niemcami, no nie?"
Taki głupi szczegół: w niemieckich dowodach osobistych jest rubryka: Staatsangehoerigkeit/Nationality. Nie Nationalitaet, jakby sugerowało angielskie tłumaczenie, ale właśnie Staatsangehoerigkeit.
Jakiś czas temu rozmawiałem z jedną Niemką, która zamieszkała w akademiku łużyckim w Lipsku, gdzie i ja mieszkam. Okazało się, że nie wie, że to jest łużycki akademik, że nie wie, co to jest sorabistyka i nie wie, kto to są Łużyczanie. Uczestniczący w rozmowie "uświadomieni" Niemcy zaczęli jej tłumaczyć, że to słowiańska mniejszość, że żyją na Łużycach w okolicach Budziszyna, że w przeszłości było ich o wiele więcej.
Po piętnastu minutach tłumaczenia stwierdziła:
"Acha, ale to są jacyś imigranci, no nie?"
Mało nie wpadłem pod stół.
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli jakiś Niemiec wie coś o Łużyczanach, to najczęściej twierdzi, że od dwustu lat już ich nie ma, a w najlepszym wypadku, że chyba zostało jeszcze kilka babć, które znają parę słów. 90% nie ma natomiast żadnego pojęcia, nawet ci z Saksonii i Brandenburgii. Jak mówię, że mówię po łużycku: sorbisch, to 90% osób poprawia mnie "nein, nein, das heisst SERBISCH"...

Właściwie sam nie wiem, czy to jest jeszcze niewiedza, czy już ignorancja...
Sytuacja Kaszubów w Polsce pod tym względem jest jednak chyba lepsza, choć nie wiem, na ile jest to "pocieszające" dla samych zainteresowanych. Nie znam dorosłego Polaka, który nie wiedziałby, że istnieją Kaszubi. Chyba 99% wie, że gadają oni jakoś dziwnie, że nie można zrozumieć i wciągają tabakę ;) Jak banalne by to nie było, to jednak lepsze niż nic...
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002