Forum
Losowe zdjęcie
Biebrznicczi Młin (pòl. Wieprznica-Młyn, miem. Bebernitzer Mühle)
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     TVG zdjęła nagle kaszubską "Rodnô Zemię"

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
tczewianin
wysłane dnia: 4.9.2008 17:25
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Zdjęli kaszubską "Rodnô Zemię"
Cytat:

Ustawa dała bowiem tak szeroką ochronę Kaszubom, że przez najbliższe kilkanaście lat, kwestia samej nazwy: mniejszość to etniczna, czy społeczność posługująca się językiem regionalnym, będzie trzeciorzędna.


Co do zakresu ochrony - zgoda. Co do kwestii tożsamości - nie zgadzam się zupełnie. Dla mnie osobiście istnieje wielka różnica jakościowa pomiędzy byciem Kaszubą, a pomiędzy byciem Użytkownikiem Języka Regionalnego (URJ).

Przykład Słupska, gdzie ZKP zorganizowało możliwość nauki języka, ale rodzice dzieci jej nie chcą woląc inne dodatkowe zajęcia, czy wcześniejsze antykaszubskie działania wójta gminy Chmielno, pokazują, że może dojść do sytuacji, w której język kaszubski będzie miał wyśmienitą ochronę - podobnie jak oscypek i inne produkty turystyczne, ale UJR będą używać go coraz mniej, bo w Dublinie przydaje się dziś równie rzadko co w Kościerzynie.

Definiowanie naszej tożsamości WYŁĄCZNIE przez pryzmat języka jest ryzykowne - za kilkadziesiąt lat może się okazać że nie ma czego chronić i to nie dlatego, że ktoś nam zabronił używania kaszubskiego, tylko dlatego że nie było takiej potrzeby. Język służy do komunikacji - na Kaszubach kaszubski pełni tę rolę w coraz mniejszym stopniu stając się ozdobnikiem.

Sytuacja może się oczywiście odwrócić, w co wierzę, ale do tego potrzebna jest silna motywacja ideowa, a nie tylko rządowe detczi.

Poza tym proponuję powrócić do tytuł wątku lub założyć nowy.

T.


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

incignitoo
wysłane dnia: 6.9.2008 10:10
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 31.7.2008
z:
Wiadomości: 4
Re: Zdjęli kaszubską "Rodnô Zemię"
Naród kaszubski jest słaby skoro nikt nie protestował przeciwko słabej Rodnej Zemi.
Czy Kaszuby są takie jakie pokazuje Rodna Zemia?

Premier Tusk o Rodnej Zemi:
http://expresskaszubski.pl/aktualnosci/2008/09/donald-tusk-o-rodnej-zemi
tczewianin
wysłane dnia: 8.9.2008 1:32
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Zdjęli kaszubską "Rodnô Zemię"
Cytat:

incignitoo napisał:
Naród kaszubski jest słaby skoro nikt nie protestował przeciwko słabej Rodnej Zemi.
Czy Kaszuby są takie jakie pokazuje Rodna Zemia?


Nie jest to prawda. Ja protestowałem przeciwko "Rodnej Zemi" w obecnym kształcie. Ponieważ mój felieton w "Pomeranii" dotyczący tej sprawy został zdjęty, zrezygnowałem z dalszej współpracy z pismem.

Felieton dostępny jest na mojej stronie internetowej:

www.piechowski.pl

Amica Pomerania sed magis amica veritas...

Pozdrawiam
Tomasz Żuroch-Piechowski


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

Michal
wysłane dnia: 8.9.2008 15:21
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.4.2004
z: Żulawskich Rubieży Kociewia
Wiadomości: 577
Re: Zdjęli kaszubską "Rodnô Zemię"
Zdecydowanie zgadzam się z poglądem, że obecnie język odgrywa coraz mniejszą role (acz ciągle ogromną), przy definiowaniu własnej tożsamości jako kaszubska. Ni mniej, ni więcej mamy coraz więcej osób czujących się Kaszubami, a nie mówiących (lub kiepsko mówiących) po kaszubsku.

Poniekąd zgadzam się z poglądem, że oparcie własnej tożsamości tylko i wyłącznie na języku może być ryzykowne, ale… zwracam tylko uwagę, że dla sporej części kaszubskich (tudzież zrzeszeniowych) elit, sprawa ta jest dokładnie odwrotna. Ich dziś z Polakami łączy wszystko, poza językiem właśnie. Jest przecież całkiem spore grono ludzi, którzy nawet owa „podwójna tożsamość” mają dość mikrą i najchętniej chcieliby po prostu być Polakami języka kaszubskiego. A Kaszub to znaczyć powinno: prawdziwy Polak-katolik, kultywujący mowę starków…

Pisze to by powtórzyć, że jest tu pewna zasadnicza różnica celów które osiągnąć chcą kaszubscy działacze narodowi i przytaczany tu powyżej zrzeszeniowy mainstream, i trudno to zbyć prostymi namaszczeniami przeciwników przez jednych i drugich określeniami typu: zdrajcy, oszołomy, zaślepieni, tchórze itp. itd…

Co do tych najbliższych kilkunastu lat, to by być precyzyjnym przypomnę kontekst: mówimy tu o kwestii działań Kaszubów w celu oficjalnej i prawnej ochrony swojej tożsamości (języka, kultury itp. itd.) przez władze RP. I tu podtrzymuje swoją opinię, że przy poprawnym funkcjonowaniu ustawy, możliwości jakie on dała są tak duże, że po prostu nikomu nie będzie się w tym czasie opłacało wzniecać nowych spektakularnych działań by np. Kaszubów oficjalnie uznać za naród. A chmieleńsko-słupskie przykłady tylko to potwierdzają. Teraz nadszedł czas by Kaszubi zaczęli wykorzystywać możliwości jakie wywalczyli, a nie wytaczali ciężką artylerię, by w jakiejś ustawie określać ich innym słowem.

A ten etap dyskusji mieści chyba się jeszcze w temacie „Rodna Zemia znika z anteny”, bo ważkim jej elementem jest kwestia: Co i dlaczego w tej sprawie powinno zrobić ZKP. Czy wojować o program w takim kształcie, bo setki i tysiące słuchaczy takiego go pokochali? Czy też przebić się przez te paragrafy i zadać władzom TV pytanie, dlaczego dyskryminują jakieś 47 tysięcy Polaków języka kaszubskiego? Tudzież wojować w Strasburgu o dyskryminację „najmniejszego narodu nowoczesnej Europy”, owych 5.100?

Zwracam tu uwagę na niuanse, bo według mnie całkiem inaczej powinna wyglądać walka o:
1. Powrót Rodnej Zemi na antenę;
2. Czas antenowy dla języka kaszubskiego, który jest najważniejszym nośnikiem tożsamości narodu kaszubskiego;
3. Czas antenowy dla języka regionalnego którym posługuje się przynajmniej jakieś 50 tysięcy Polaków;
4. Czas antenowy dla Kaszubów jako takich.


Pozdrawiam

Michał

Ps. Tomaszu witamy wśród przyjaciół "Pomeranii". Przecież kochamy ja taką, jaka jest.
mkwidzinski
wysłane dnia: 8.9.2008 18:10
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Zdjęli kaszubską "Rodnô Zemię"
Cześć Michał

Cytat:
A dane spisowe są tu o tyle na miejscu, że w końcu w oparciu o nie, powstała tak naprawdę, aktualna ustawa z 2005 roku.

Tego nie neguję i jestem tego świadomy. Patrząc jednak na to co "naukowcy" wyczyniają z innymi (bardziej odległymi: z końca XIX i początku XX wieku) spisami, budując na tych "faktach" swoje teorie, to mi włosy na głowie stają dęba, a te najnowsze "dane" z ostatniego spisu staną się za kilkadziesiąt lat taką samą "karmą" dla następnej generacji "badaczy".

Cytat:
... (języka, kultury itp. itd.)

Trudno mi się z ta wyliczanką zgodzić - dla mnie język (no chyba, że autor miał na myśli część ciała ) to część kultury (tu nawet się pokuszę i napiszę, że kultury pomorskiej).

Pozdrawiam serdecznie.

Marek


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

Michal
wysłane dnia: 9.9.2008 9:51
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.4.2004
z: Żulawskich Rubieży Kociewia
Wiadomości: 577
Re: Zdjęli kaszubską "Rodnô Zemię"
Marku, ja powiem tak... problem ze statystyka jest taki, że liczby, liczbami, a cała tajemnica zawsze tkwi w ich interpretacji.

A dane spisowe już dziś to taka wirtualna, ale żyjąca swoim życiem rzeczywistość. Bo krzyczeć możemy, że to same przekłamania, ale wszelkie władze warszawskie (a pewnie i brukselskie), tylko je uznają i to jest sedno problemu.

Zgadzam się z tym językiem, zbytniego skrótu tu użyłem zapatrzony w ciut wcześniejsze dywagacje, czy tylko język determinuje bycie Kaszubą. Dzięki za uwagę, powinno być zatem: języka i innych elementów kultury.


Pozdrawiam

MK
wotoch
wysłane dnia: 12.9.2008 7:42
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Re: Zdjęli kaszubską "Rodnô Zemię"
No i proszę dnia 12.09.2008 r. POLSKA Dziennik Bałtycki w dodatku kaszubskim NORDA donosi : "Rodna Zemia" wraca na ekrany".(...) "po perturbacjach wraca do jesiennej ramówki telewizji. DALEJ PROWADZIĆ GO BĘDZIE red. EUGENIUSZ PRYCZKOWSKI"
O Zbawco cóż za wspaniała wiadomość. Na tą informację czekałem ponad dwa miesiące. Wreszcie zadziałały wspólnie wszystkie struktury regionalne z PSL włącznie. Takiego rezulatutu niespodziewali się nawet najbardziej zatwardziali narodowcy kaszubscy. Warszawa zmiękła. Teraz zdobędziemy połowę czasu antenowego w TVP 3 GDAŃSK.
Pani senator Dorota Arciszewska-Mielewczyk wywołana w tekście mówi:
"Nie ma żadnych wątpliwości, że program "Rodna Zemia", traktujący o regionie musi istnieć" (...) "Jest to poza wszelką dyskusją sprawa priorytetowa. Wydaje mi się, że zdjęcie go z anteny było spowodowane sprawami organzacyjnymi, więc można dojść do porozumienia i szybko przywrócić go z powrotem. Myślę, że więcej tego typu programów powinno pojawić się w telewizji. Na Kaszubach panuje głęboki patriotyzm, przywiązanie do tradycji i kultury, więc jest co chwalić, pokazywać i promować"
Brawo! Brawo! I jeszcze raz Brawo!
Szkoda, że do tablicy nie wywołano jakiegoś parlamentarzysty Kaszuby z Platformy. Wielka szkoda. Pewnie nie udałoby mu się zainicjować takiej patriotycznej wiązanki jak Pani senator z PiS.

To co stało się faktem było wiadome od samego początku. W co tu się gra Kaszubi?

Tak na marginesie dodam że cieszę się z powrotu "RZ" jednak liczę że wszechstronny redaktor EP pokaże KAszubów i ich kulturę w bardziej ucywilizowany spoób niż dotychczas.

Z tego miejsca bardzo serdecznie pozdrawiam redaktora naczelnego i liczę, że wkrótce dorobi się jakiegoś godnego następcy.

Marek Wantoch Rekowski - KRAMARZYNY


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

damroka
wysłane dnia: 12.9.2008 11:53
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 20.11.2003
z: Kartuzy/W-wa
Wiadomości: 25
Re: Zdjęli kaszubską "Rodnô Zemię"
Szkoda, że nie zorganizowano kokursu na program...
Nic tak dobrze nie robi, jak poczuć na puklu "bacik" zwany konkurencją... No cóż....

Mam nadzieję, że Pan Redaktor po tak radosnej nowinie powrotu na antenę, nie zapomni wziąć pod uwagę głosu ludu (min.komentarzy jakie pojawiły się na forach lokalnych gazet internetowych) i wyciagnie z nich wnioski, ruszając w dalszą drogę promocji naszego regionu.

Z niecierpliwością czekamy na "nową" (starą?! ) RZ.

Pozdrowienia dla E.P. i również życzę powodzenia w szukaniu godnego następcy
Alicja
wysłane dnia: 12.9.2008 22:12
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Zdjęli kaszubską "Rodnô Zemię"
Cytat:

również życzę powodzenia w szukaniu godnego następcy



Eeee tam szukaniu... a po co? to pan redaktor już nie ma dzieci i krewnych? Przecież trzeba promować POLITYKĘ PRORODZINNĄ!

Alicja


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

« 1 2 3 4 (5)
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002