Forum
Losowe zdjęcie
Łeba. VII Zjazd Kaszubów
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Czë Radio Kaszëbë je kaszëbsczi?

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
slowk
wysłane dnia: 2.1.2009 19:46
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 31.5.2007
z: Lëzëno/Wejrowò
Wiadomości: 140
Czë Radio Kaszëbë je kaszëbsczi?
Slodë jesmë mielë czëti ò czwiôrti roczeznë Radia Kaszëbë. Je leżnosc na gôdkã ò czerënkù na przińdnosc. Radio Kaszëbë mô wiôldzi zasłùdzi w promocji kaszëbsczigò jãzëka, mùzyczi, w całoscë naszi kùlturë, té swòjsczi ë té wëższi. Żle wdarzimë so, że radio robiło sã òd pòdstaw, a jak pòdôwô direktor Wastnô Anna Kòsciukiewicz, że radio to je na trzëcym môlu żle jidze ò wielena slëchińców na Kaszëbach, to robòta ta je pò prôwdze stolemnô. Mòżna wiele gôdac ò codniowim programie, nôwôżniéjszé żebë tej sej sã zmieniwôł, co dôwô radiu swierzota. Ale czë Radio Kaszëbë pò prôwdze je taczi kaszëbsczi za jaczi sã ùwôżô? Rozmiã, że na zôczątkù nie bëło wiedzëc, czë w całoscë na ùdba sã zjiscy. Czë radio przedërchô chòc rok i nót bëło robic radio w jãzëkù pòlsczim i kaszëbsczim. Przëzdrzëmë sã na dwa kaszëbsczi programë w Telewizji Gdańsk, chtërne belno pòtrafiłë sã dopasowac do lëdzy, móm na mëslë pòkòlenié ”starszich” ë „młodëch”. Òbadwa programë są rëchtowónë leno w jãzëkù kaszëbsczim i nie je czëc, żebë to jima miało zaszkòdzëc. Lëdze sã przenãcalë i jem gwës, że je to cos tak normalnégò jak jine pòlsczi programë rëchtowónë w pòlsczim jãzëkù. Żle Radio Kaszëbë nie mdze prôwdzëwie kaszëbsczi, to za pôrã lat nie mdze na trzëcim môlu midze jinyma, ale wiele dali. Nen trzëcy môl nie mdze na długò, słëchińcowie sã zmieniwają. Terô je nôlepszi czas, żebë nie leno zwiãkszac wielena słëchińców bez nowé sztudio czë antenë, ale nadac radiu prôwdzewie kaszëbsczi sztél, a to òznôczô jinwesticjô w kaszëbsczi jãzëk.


----------------
Słôwk Klas




http://www.rekreacjanakaszubach.bo.pl/

dino888
wysłane dnia: 2.1.2009 20:03
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 4.2.2007
z: Lëzëno
Wiadomości: 103
Re: Czë Radio Kaszëbë je kaszëbsczi?
Mëszlã, że równak jaczis dzél pò pòlskù mùszi bëc nawetka w tak kaszrbsczim radio. Chòcbë dlôtë, bë zachãcëc nie gôdającëch pò kaszëbskù do zajimaniô sã sprawama Kaszëbów i mòże pózdni nôùczeniô sã jãzëka. Midze jinszima mòże dlôtë nawet w kaszëbsczi programie "Tedë jo" są pòlsczé nôdpisë. Jô jem całim sercã za kaszëbskòjãzëkòwòscą radia, leno trzeba téż zachãcywac do kaszëbiznë lëdzy nie mającëch kòntaku z jãzëkã.


----------------
zazdrzë na

slowionie.kaszubia.com

rôczã serdecznô

Alicja
wysłane dnia: 3.1.2009 17:01
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Czë Radio Kaszëbë je kaszëbsczi?
Cytat:
Terô je nôlepszi czas, żebë nie leno zwiãkszac wielena słëchińców bez nowé sztudio czë antenë, ale nadac radiu prôwdzewie kaszëbsczi sztél, a to òznôczô jinwesticjô w kaszëbsczi jãzëk


Wyobraź sobie puszczę :) taką wielką jak całe Kaszuby... a ty jesteś głosem na niej wołającym... póki się nie zachrypniesz to będziesz tym głosem a jak dostaniesz chrypki, to przestaniesz wołać...
Nie pierwszy to taki moment i nie pierwszy jesteś że wpadłeś na to że to właściwy moment żeby nadać jakiejś inicjatywie kaszubski impet. Jak na razie większość takich głosów na puszczy ochrypło - niektóre wołają dalej mimo chrypy - ale sam wiesz jak takie wołanie wygląda...
Do momentu wymiany "elit" kaszubskich to raczej wszyscy ochrypniemy niż zmienimy status quo


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

CzDark
wysłane dnia: 6.1.2009 20:24
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Czë Radio Kaszëbë je kaszëbsczi?
>>jinwesticjô


Ju nie pierszi rôz jô widzã kònuszk -"cjô" jaczi w Pòmòrsczi (Kaszëbsczi) mòwie je pòlaszëzną ë to nową (jesz przed wòjną Pòlôsze pisalë "inwestycya", "inwestycyja")

Kòl nôs je nót pisac z kònuszkã "-cëjô" - "jinwesticëjô"


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

Romk
wysłane dnia: 6.1.2009 21:06
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 6.1.2009
z: powiat sztumski
Wiadomości: 22
Re: Czë Radio Kaszëbë je kaszëbsczi?
Cytat:
Do momentu wymiany "elit" kaszubskich to raczej wszyscy ochrypniemy niż zmienimy status quo

Może, zamiast dostawać chrypki, zabrać się za zmianę "elit"?
P.S. Bardzo proszę, lepiej mnie zignorować niz na mnie napadać (czego juz doswiadczyłem)
Z pozytywnym nastawieniem
Romk
tczewianin
wysłane dnia: 6.1.2009 21:58
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Czë Radio Kaszëbë je kaszëbsczi?
Cytat:

Romk napisał:
Cytat:
Do momentu wymiany "elit" kaszubskich to raczej wszyscy ochrypniemy niż zmienimy status quo

Może, zamiast dostawać chrypki, zabrać się za zmianę "elit"?
P.S. Bardzo proszę, lepiej mnie zignorować niz na mnie napadać (czego juz doswiadczyłem)
Z pozytywnym nastawieniem
Romk


Wolę "zmianę" elit (Romk), rozumianą jako przemianę (oczywiście na lepsze), niż "wymianę" (Alicja). Największy proces "wymiany" elit Kaszubi przechodzili w latach 1939-1956 i był on prowadzony z iście niemiecką dokładnością i sowiecką fantazją.

Krytyka rzeczywistości jest jak najbardziej pożądana o ile ma na celu poprawę sytuacji, a nie jest sposobem spędzania wolnego czasu. Jednak krytykując (Alicjo), należy mieć na uwadze fakt, że Kaszubi są częścią społeczeństwa polskiego i wszystkie jego wady odbijają się u nas jak w krzywym zwierciadle. Mówiąc inaczej: chciałbym wierzyć, że me Kaszebe jesteśmy lepsi, mądrzejsi, mamy większe kwalifikacje etyczne i merytoryczne do sprawowania władzy itd., ale (już) nie wierzę. Nie znaczy to, że nic nie da się zrobić, ale jeśli chcemy zmieniać kaszubską elitę na lepsze, to zmieniajmy siebie. To chyba jedyny sposób (pomijam wariant piaśnicki...).

Nie ignorując, nie napadając, kreślę się z wyrazami sympatii

Infidelis Piechovius


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

Alicja
wysłane dnia: 7.1.2009 1:43
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Czë Radio Kaszëbë je kaszëbsczi?
Cytat:
Wolę "zmianę" elit (Romk), rozumianą jako przemianę (oczywiście na lepsze), niż "wymianę" (Alicja).


jako przeciwniczka wojny o słówka a zwolenniczka rzetelnej a nie pozorowanej roboty oświadczam że jest mi wszystko jedno czy "zmiana" czy "wymiana" gdy zaśpiewamy starym elitom "wymienię ciebie na nowszy model..."

Cytat:
Kaszubi są częścią społeczeństwa polskiego


Ehhhh kto to mówi...

A krytyka jest nie tyle porządana (od 'rząd') co pożądana (od 'żądać') jak mniemam...


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

tczewianin
wysłane dnia: 7.1.2009 11:18
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Czë Radio Kaszëbë je kaszëbsczi?
Słowa (w tym słówka) mniej lub bardziej udolnie opisują rzeczywistość. Nie chodzi o wojnę, tylko o precyzję.

Dzięki za zwrócenie uwagi na "byka", już poprawiłem.


Cytat:

Alicja napisała:

Cytat:
Kaszubi są częścią społeczeństwa polskiego


Ehhhh kto to mówi...

Cóż w tym dziwnego, iż stwierdzam "oczywistą oczywistość"? Czy w Polsce obowiązuje polityka apartheidu wobec Kaszubów? Mieszkamy w rezerwatach? A może jesteśmy elitą odzieloną ekskluzywistycznym murem od reszty społeczeństwa? Nie piszę o kwestiach narodowych, etnicznych, tylko społecznych, a w tym nie ma nic sensacyjnego. Czy nam się to podoba czy nie, jesteśmy częścią polskiego społeczeństwa, podobnie jak Serbołużyczanie są częścią społeczeństwa niemieckiego.

Pozdro
T.


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

Romk
wysłane dnia: 9.1.2009 13:10
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 6.1.2009
z: powiat sztumski
Wiadomości: 22
Re: Czë Radio Kaszëbë je kaszëbsczi?
Dziękuję
do głowy by mi nie przyszło tyle skojarzeń z moim postem.
tez z sympatią
Romk
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002