Forum
Losowe zdjęcie
Gryfy ze Skarszew
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Hymn kaszubski

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Katarzyna21
wysłane dnia: 1.6.2009 23:41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 1.6.2009
z:
Wiadomości: 4
Hymn kaszubski
Witam. Jestem w trakcie pisania Pracy licencjackiej na temat Kaszubów. Niestety ale nie mogę znaleść pełnego odsłuchu hymnu Marsz kaszubski oraz Zemia rodno. Proszę o pomoc w tej sprawie.
m_narloch
wysłane dnia: 2.6.2009 22:05
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 23.4.2008
z: Łąg, Śliwice,Gdynia
Wiadomości: 39
Re: Hymn kaszubski
Witaj,

prześlij mi proszę e-mail, postaram się przesłać Rodną Zemią na dniach.

Poza tym dość niejednolicie Kaszubi podchodzą do tego, co jest ich hymnem. Pieśni hymnicznych jest wiele, ale żadna z nich nie została uznana przez ogół Kaszubów za ich hymn oficjalny, choć ostatnio słyszalne są głosy, że trzeba taką uchwałę w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim podjąć. Oczywiście, trudno uznać, aby ewentualna uchwała organu stowarzyszenia rozwiała wątpliwości.
lorbas
wysłane dnia: 2.6.2009 22:33
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.5.2009
z: chodzę swoimi drogami
Wiadomości: 112
Re: Hymn kaszubski
Ja cię kręcę! Pracę licencjacką pisze i znaleźć nie może. Hymnu, słów. BIEDACTWO. Wieczorami pisze, bo przez cały Boży Dzień gęsi pasie pod borem (post nadany 23.41). Choć minęły już lata nie ma w chałupie też interneta, a wpis pojawił się za sprawą żarliwej modlitwy. Wygooglać nie może, bo ruskie dziadka gogle zabrali w 45, zimą
Może lepiej niech już nie pisze - bo chluby to Katarzyna21 licencjatom nie przynosisz, oj nie



Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie
/Andrzej Frycz Modrzewski/
Katarzyna21
wysłane dnia: 2.6.2009 23:02
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 1.6.2009
z:
Wiadomości: 4
Re: Hymn kaszubski
Panie lorbas najpierw się naucz czytać a potem wypisuj takie bzdury. Potrzebuje odsłuchu a nie słów!!aby nagrać go na cd i dołączyć jako załącznik. A słowa to sobie już dawno znalazłam... A co cie obchodzi o której godzinie pisze. A Ty świnie wypasasz przez cały dzień że o 22:33:01 odpisujesz?? Żal mi Cie człowieku
Katarzyna21
wysłane dnia: 2.6.2009 23:12
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 1.6.2009
z:
Wiadomości: 4
Re: Hymn kaszubski
Dziękuje za odpowiedz i że Pan w przeciwieństwie do Pana lorbasa zrozumiał co pisze :) Oto mój e-mail: kasiulkablondi2@wp.pl Znalazłam tylko na youtube nagranie koncertu hymnu ale niestety instrumenty zagłuszają słowa:/ A pozostałe pliki midi na wielu stronach są niestety pousuwane :/
A jeśli chodzi o hymny to wiem, iż jest ich wiele i nie jest jeden konkretnie ustalony. Ale z tych ważniejszych to te dwa wcześniej przeze mnie podane.
Czekam na e-mail :)
Pozdrawiam Katarzyna B.
lorbas
wysłane dnia: 2.6.2009 23:22
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.5.2009
z: chodzę swoimi drogami
Wiadomości: 112
Re: Hymn kaszubski
Dziewcze faktycznie ze wsi. Na inwentarzu się zna, odszczekać się umie, śpiewnie ujada. Tylko po co jej licencjat do tych gęsi?
Może dołączy jako załącznik?




wiosenna łąka —


wiosenna łąka -
tylko gęsi żal
z klapkami na oczach


za Masaoka Shiki`m
Katarzyna21
wysłane dnia: 2.6.2009 23:30
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 1.6.2009
z:
Wiadomości: 4
Re: Hymn kaszubski
Lorbas widzę że jesteś bardzo zakompeksionym człowiekiem i dlatego tak złośliwie wypisujesz na tym forum... Ale powiem tak będę mądrzejsza i temu głupszemu ustąpię. A Ty idź lepiej tak szczekaj, ale swoim świniom bo może chociaż one twoich gorzkich żali wysłuchają.
Alicja
wysłane dnia: 7.6.2009 13:41
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Hymn kaszubski
Cytat:

Poza tym dość niejednolicie Kaszubi podchodzą do tego, co jest ich hymnem. Pieśni hymnicznych jest wiele, ale żadna z nich nie została uznana przez ogół Kaszubów za ich hymn oficjalny, choć ostatnio słyszalne są głosy, że trzeba taką uchwałę w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim podjąć. Oczywiście, trudno uznać, aby ewentualna uchwała organu stowarzyszenia rozwiała wątpliwości.


Można nie uchwalać nic i niech każdy śpiewa co chce, można uchwalić "podwójny hymn" - gdzieś już tak jest Maćku przypomnij.

Mnie zastanawia zupełnie inne pytanie. Mianowicie jaką legitymację ma ZK-P do podejmowania takich uchwał w imieniu pół miliona Kaszubów. Moim zdaniem żadną. Może co najwyżej uchwalić hymn swój własny - organizacyjny, ale to już nie to samo. Takie uchwały w imieniu Kaszubów podjąć by mogło tylko ciało będące autentyczną reprezentacją ogółu Kaszubów - najlepiej wybraną w sposób przynajmniej w miarę demokratyczny. W przeciwnym razie jest to uzurpowanie sobie prawa do reprezentowania całej społeczności. Każdy z forumowiczów może nawet jutro ogłosić się Księciem Kaszub a nawet Prezydentem Kaszub i zacząć wydawać dekrety i co z tego? Realne znaczenie tego dla społeczności (prócz lansu i reklamy) będzie żadne.
Michal
wysłane dnia: 7.6.2009 19:14
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.4.2004
z: Żulawskich Rubieży Kociewia
Wiadomości: 577
Re: Hymn kaszubski
Ależ odpowiedź jest banalnie prosta.

ZKP ma taką legitymację jaką ma i tyle. Nikt przecież nie broni jakiejkolwiek innej organizacji, zadekretować jakiegoś innego hymnu (choć jak pamiętam, ZKP jeszcze niczego bynajmniej nie zadekretował).


Być może odpowiedzią na pytanie o legitymację jest takie moje spostrzeżenie, że stosunkowo często osoby, nie będące członkami Zrzeszenia, a nawet kontestujące jego działalność, zabiegają o jego "pieczęć" w różnych sprawach - vide sprawa z Rokiem Trepczyka choćby.

To nie zarzut, bo stawiam dolary przeciw orzechom, że 90% publicznych imprez gdzie odśpiewuje się jakikolwiek hymn kaszubski, jest w jakimś stopniu organizowana przez ZKP i tu tkwi tajemnicza "legitymacja".
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002