Forum
Losowe zdjęcie
HPIM2104
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Produkt Kaszuby

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
wotoch
wysłane dnia: 23.4.2009 12:32
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Produkt Kaszuby
Obserwując ogromne rozbudzenie narodu kaszubskiego w ich działaniu zacząłem szukać marek lub produktów związanych wyłącznie z Kaszubami. Problem powstał w tym momencie kiedy musiałem znaleźć tradycyjny i współczesny gadźet kojarzący się z regionem kaszubskim na prezent dla ówczesnych europejczyków. Wszystko miało stanowić esencje Ziemii kaszubskiej. Serwetki, tabakiera, tabaka itp nie wchodzą w grę. Czy oprócz głupoty Kaszubi mają jakieś produkty regionalne ogólnodostępne dla każdego z których słyną? Sam ku mojemu zdziwieniu mam z tym problem. Liczę na pomoc forumowiczów. Coś co może mile zaskoczyć europejczyka a słyną z tego Kaszuby?

marek wantoch rekowski


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

Alicja
wysłane dnia: 23.4.2009 16:51
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 16.1.2005
z: 3miasto
Wiadomości: 525
Re: Produkt Kaszuby
Głupota jest niezależna od narodowości, wyznania, koloru oczu itd, więc to byłby kiepski produkt, nawet jak ktoś z niego słynie.

Szczerze powiedziawszy jakby poszukać "kaszubskiego oscypka" to trochę jednak problem... Trochę mi tylko po głowie chodzi P. Nipkow z Lęborka, z którego wynalazku korzysta dziś cały świat...


----------------
Ścinanie Kani na DVD
Kaszubski Socjalistyczny Portal Informacyjny

http://a2.mukor.net

sgeppert
wysłane dnia: 23.4.2009 17:14
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Produkt Kaszuby
1. Czy Nipkow poczuwał się do jakichkolwiek związków z kaszubskością (wendyjskością)? Czy też z niego taki sam Kaszuba jak z autora Mazurka Dąbrowskiego?

2. Z tym ogólnoświatowym wykorzystaniem tarczy Nipkowa to lekka przesada. Urządzenie to, przynajmniej jeśli chodzi o telewizję, chyba nie wyszło poza obszar ciekawostek technicznych.

3. Kaszubi z pewnością są najlepsi w trzymaniu z Bodziem. Niestety takie trzymanie nie ma materialnej realizacji, dlatego niespecjalnie nadaje się na gadżet. Ale, idąc za sugestiami ks. Kulwikowskiego, można wypromować: 1. cyrkiel, 2. fartuszek, 3. słoneczko.


----------------
Stanisław Geppert

dino888
wysłane dnia: 23.4.2009 17:14
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 4.2.2007
z: Lëzëno
Wiadomości: 103
Re: Produkt Kaszuby
No proszã. Znaczi to, że Kaszëbi nie są leno robòcyma gbùrama ë rëbôkama ale i ùczałima, robiącyma dlô òglowòswiatowégò dobra. Wôrt je czasã wspòmniec ò kaszëbsczim pòchôdanim Nipkowa.

Ale chto wié, czë kòżden mdze chcôł z nim skòjarzëc naszą zemiã i lëdzy... Mòże wôrt je dac mòtiwë Pòmòrsczégò Ksãstwa, jaczé przódë bëło państwã Kaszëbów, ale téż jak to zgrac z dzysdniową kaszëbską rësznotą? I, kùreszce czë je cos òglowòdostãpnégò sparłączonégò z historią tëch zemiów.

"Coś co może mile zaskoczyć europejczyka a słyną z tego Kaszuby?"

Mòże je jakô mùzyka, jakô miło zaskòczi Europejczika. Jô pùdã za dalek z tim kôrbianim, jak rzeknã, że je z czegò wëbiérac, ale cos tam mómë doch.


----------------
zazdrzë na

slowionie.kaszubia.com

rôczã serdecznô

sgeppert
wysłane dnia: 23.4.2009 17:39
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Produkt Kaszuby
Cytat:
Mòże je jakô mùzyka, jakô miło zaskòczi Europejczika

Westrzód lëdowi mùzyczi nié ma. Czedës szëkôł jem czegòs charakteristicznégò w kaszëbsczi mùzyce, tak jak charakteristiczna je mùzyka np. góralska czë ùkraińska. Le nic òriginalnégò nié nalôzł jem, w mùzyce tuwò je pò prôwdze pògranicze pòlsko-niemiecczé. Jeżle cos bëło 100 lat nazôd i nié òstało nalazłé bez etnografów, to òstało zniszczóné przez zawòdowich fòlkloristów, autorów tëch wszëtczich "Hola hejda", "Ahoj Janeczkù" i "Zachodzi słoneczko Rëbôcë rëbôcë".
Cos òriginalnégò dozdrzôł bëm jesz w miónach "kòsés", "kòséder", "szocz" - to je pòmión szkòcczich tuńców, pòpùlarnëch w XVIII w. Le to téż je wtórné, bò te tùńce przëszłë na Kaszëbë z bùtna.


----------------
Stanisław Geppert

dino888
wysłane dnia: 23.4.2009 18:03
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 4.2.2007
z: Lëzëno
Wiadomości: 103
Re: Produkt Kaszuby
Jeżlë jidze ò folkloristiczną mùzykã to mòże "Welewetka"? Jô miôł czëté, że titel pòchôdô òd bòga ò mionie "Weles" i w zmieniony fòrmie ,ale wiedno przedérowa do dzysô... Czë to je prôwda?
Ale co do mùzyczi òglowò, to mòżna bë wëzwëskac tã mnie tradicyjną, a zarazã mòcno sprałączoną z Kaszëbama, np. rockòwô jinterpretacjô tekstów Jana Trepczika w wëk. Chëczë.


----------------
zazdrzë na

slowionie.kaszubia.com

rôczã serdecznô

wotoch
wysłane dnia: 23.4.2009 18:47
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Re: Produkt Kaszuby
Drodzy Państwo.
Pytanie zadałem zupełnie poważnie. Nadal nie widzę pomysłu. Czyżby Kaszubi nie mieli takowych gadżetów. CZym więc mam się wykazać goszcząc od jutra mniejszość fryzyjską w swoim domu. TZW. małpka to chyba nie najlepszy pomysł. Więc proszę pomóżcie.

marek wantoch rekowski


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

sgeppert
wysłane dnia: 23.4.2009 19:41
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Produkt Kaszuby
Plińce albo inne ruchanki?
Nie wiem w jakim charakterze będziesz przyjmował tych Fryzów: przy ugruntowywaniu bliskich stosunków małpka też może się przydać - kup Starogardzką z bratniego Kociewia i powiedz, że to kontynuacja starokaszubskiego kornusu. Całkiem serio pochwaliłbym się flagowymi produktami z kaszubskiego Bielkówka - Koźlakiem i Żywym. Może ktoś w pobliżu Ciebie ma domowe wino - to też może być fajna rzecz.

Z gadżetów - może coś z plecionkarstwa? Skoro Niemcy przepadają za polską wikliną, to może Fryzom spodoba się koszyk z korzenia sosny? Oprócz tego ładna haftowana serwetka też może zrobić dobre wrażenie.


----------------
Stanisław Geppert

sgeppert
wysłane dnia: 23.4.2009 19:45
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Produkt Kaszuby
Cytat:
Jeżlë jidze ò folkloristiczną mùzykã to mòże "Welewetka"? Jô miôł czëté, że titel pòchôdô òd bòga ò mionie "Weles"

Nié le titel, ale całi tekst je wëszczërzaniém z pògańsczégò zwëkù noszenia jôdë na smãtôrz, taczich "kaszëbsczich dziadów". Le to sã tikô tekstu, nié mùzëczi.


----------------
Stanisław Geppert

dino888
wysłane dnia: 23.4.2009 19:48
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 4.2.2007
z: Lëzëno
Wiadomości: 103
Re: Produkt Kaszuby
A ja myślę, że tabaka w wypadku Fryzów nie jest złym pomysłem. Co innego wśród Polaków, którzy nie widzą w Kaszubach nic oprócz czarnego proszku i podniebienia w tej barwie. Ale goście z zachodu? Czemu nie?

Pszczoły kolorystycznie nasuwają mi skojarzenie naszych narodowych barw... Czy Kaszubi robili jakiś wyjątkowy miód? Podobno w średniowieczu tego smakołyku dostatek był właśnie na Pomorzu, jak to jest dzisiaj?


----------------
zazdrzë na

slowionie.kaszubia.com

rôczã serdecznô

(1) 2 3 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002