Forum
Losowe zdjęcie
Motoryzacja.
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Kto i co na III Kongresie Kaszubskim?

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
sgeppert
wysłane dnia: 2.12.2007 18:34
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Kto i co na III Kongresie Kaszubskim?
W 2009 r. ma odbyć się III Kongres Kaszubski. Organizować go będzie z pewnością Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Kto będzie delegował uczestników Kongresu? Co będzie przedmiotem obrad (już wiadomo, że m.in. kwestia hymnu kaszubskiego).


----------------
Stanisław Geppert

kaszeba
wysłane dnia: 2.12.2007 20:55
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 22.10.2003
z: Dzierżążno
Wiadomości: 196
Re: Kto i co na III Kongresie Kaszubskim?
Dobrze się stało, że wczoraj nie przyjęto hymnu. Piszę tak nie dlatego, że jest zwolennikiem pieśni Trepczyka (a jak się okazuje nie było tam zbyt wielu jej zwolenników), ale uważam, że gdyby doszło do powzięcia decyzji, taki hymn mógłby być uważany jedynie za hymn Zrzeszenia.

Pośpiech, w jakim próbowano tę sprawę załatwić daje dużo do myślenia. Być może zwolennicy Marsza czegoś się obawiają, pomimo że dzisiaj są w większości?

Na Kongres nie powinno być żadnego delegowania, przynajmniej w kwestii podejmowania decyzji w sprawie hymnu. Jeśli ma to być hymn kaszubski, to każdy dorosły Kaszuba, który zechce wypowiedzieć się, powinien mieć taką możliwość. Gdyby nie rozrywkowy charakter Zjazdów Kaszubów, to uważałbym, że byłaby to lepsza okoliczność do podejmowania takiej decyzji (z powodu większej liczebności Kaszubów). Ale się stało, choć oczywiście zawsze można się zastanawiać, czy Zrzeszenie ma prawo taką uchwałę podejmować. Lepiej byłoby, aby Kongres Kaszubski (jako zjazd Kaszubów) wyznaczył datę i sposób wyłonienia hymnu.

Dariusz Szymikowski


----------------
Dariusz Szymikowski

sgeppert
wysłane dnia: 2.12.2007 21:24
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Kto i co na III Kongresie Kaszubskim?
Cytat:
Na Kongres nie powinno być żadnego delegowania, przynajmniej w kwestii podejmowania decyzji w sprawie hymnu. Jeśli ma to być hymn kaszubski, to każdy dorosły Kaszuba, który zechce wypowiedzieć się, powinien mieć taką możliwość.

Kwestia hymnu pewnie będzie tylko jednym z przedmiotów obrad Kongresu, z to zapewne nie najważniejszym. Interesuje mnie, kto może być uczestnikiem obrad, z prawem głosu. I kto będzie dopuszczał chętnych do uczestnictwa w obradach.


----------------
Stanisław Geppert

arek
wysłane dnia: 2.12.2007 23:29
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 2.6.2004
z:
Wiadomości: 38
Re: Kto i co na III Kongresie Kaszubskim?
Myślę, że organizator określi zasady uczestnictwa i regulamin obrad. ZKP, jego najwyższy organ zlecił przygotowanie III Kongresu Kaszubskiego statutowym gremiom, a więc Radzie Naczelnej i organowi wykonawczemu czyli zarządowi głównemu. Teraz inicjatywa po stronie prezesa A. Jabłońskiego.
Klara
wysłane dnia: 2.12.2007 23:58
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 4.5.2005
z:
Wiadomości: 165
Re: Kto i co na III Kongresie Kaszubskim?
Skoro jest takie ciśnienie na ustalenie hymnu, proponuję napalonym jednocześnie ustalić, nazwę waluty, określenie dokładnych granic etc...
tczewianin
wysłane dnia: 3.12.2007 9:45
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Kto i co na III Kongresie Kaszubskim?
Cytat:

Klara napisał:
Skoro jest takie ciśnienie na ustalenie hymnu, proponuję napalonym jednocześnie ustalić, nazwę waluty, określenie dokładnych granic etc...


Dokładnie to samo proponowałem w kuluarach. Śmieszą mnie te próby zadekretowania co mamy myśleć i co mamy śpiewać, ale - paradoksalnie - świadczą one o tym, że spór ideowy o tożsamość wśród Kaszubów się zaostrza. Dzięki temu przynajmniej część z nas odpowie sobie na pytanie, którego wcześniej sobie nie zadawano: - Kim są Kaszubi, kim jestem ja?

Resztę na temat hymnu kaszubskiego napisałem rok temu odnosząc się do wypowiedzi prof. Józefa Borzyszkowskiego:

http://piech.stolem.net/?p=30

Pozdrówczi
Tomk


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

wotoch
wysłane dnia: 3.12.2007 11:43
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Re: Kto i co na III Kongresie Kaszubskim?
Na Kongresie nie powinno zabraknąc dyskusji o przyszłości języka kaszubskiego. Jak już chcemy narzucać w dziwny sposób hymn to zróbmy to również z nauczaniem języka kaszubskiego.
cytat Piecha : spór ideowy o tożsamość wśród Kaszubów się zaostrza.
Mnie osobiście cieszy to, że dyskusja się ożywiła. Szczególnie było to widać w kuluarach. Oszałamianie obywateli pomorskością ze wskazaniem na sam Bóg wie co już nie zadowala Kaszubów. Czas najwyższy podjąc dyskusję Kim są Kaszubi, kim jestem ja? I czym dla mnie jest język kaszubski?
marek wantoch rekowski


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

kaszeba
wysłane dnia: 19.6.2009 22:40
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 22.10.2003
z: Dzierżążno
Wiadomości: 196
Re: Kto i co na III Kongresie Kaszubskim?
Chyba najważniejszą sprawą, z która musimy się zmierzyć w najbliższym czasie jest organizacja III Kongresu Kaszubskiego. Ostatnio zajmowała się tym Rada Naczelna ZKP (zapis przebiegu dyskusji znajduje się w „Pomeranii” 6/2009, s. 14-18), a dzisiaj Eugeniusz Pryczkowski w „Nordzie” (art. pt. „Agonia czy rozkwit? Czyli czas na kongres”).

Na naszym portalu wątek III Kongresu pojawił się już jakiś czas temu. Może teraz należałoby go podjąć na nowo i to w sposób bardziej usystematyzowany.

Sprawą, która budzi obecnie największe emocje jest termin zwołania Kongresu. Zarysowują się tutaj dwie wyraźne koncepcje. Pierwsza z nich mówi o roku 2010, druga odkłada go na następne lata. Co o tym myślimy? Jakie są argumenty za i przeciw w stosunku do każdej koncepcji?

Druga sprawa jest znacznie ważniejsza, dotyczy kwestii programowych. W tej materii niewiele jeszcze się dzieje. Zastanówmy się, jak sobie wyobrażamy ten Kongres. Zaproponujmy w tym miejscu własne rozwiązania i pomysły.
Niektórzy z nas uczestniczyli w obradach II Kongresu. Może warto się zastanowić, co przenieść z tamtego wydarzenia, co było dobre, co można teraz wykorzystać. Wskażmy również te rzeczy, które nam się wówczas nie podobały, co należałoby zmienić.



Chciałbym tę dyskusję rozpocząć od zasygnalizowania kilku spraw przedstawionych przez redaktora E. Pryczkowskiego. Na początek mała uwaga natury historycznej. Redaktor Pryczkowski stwierdził bowiem, że

„I Kongres Kaszubski odbył się na początku 1946 roku. Zainicjowali go działacze zwani Zrzeszińcami (Aleksander Labuda, Jan Trepczyk, Jan Rompski i inni)”.

Faktem jest, że organizacja Kongresu była efektem pracy ludzi skupionych przede wszystkim wokół czasopisma „Zrzesz Kaszëbskô”, faktem jest, że wymienione w nawiasie osoby należały do wspomnianej grupy, ale Trepczyk i Labuda nie bardzo mogli włączyć się w prace Kongresowe. Kongres odbył się bowiem w styczniu, a oni z wojennej tułaczki powrócili pół roku później – w czerwcu i lipcu (zob. F. Neureiter, Historia literatury kaszubskiej. Próba zarysu, przeł. M. Boduszyńska-Borowikowa, wstęp T. Bolduan, Gdańsk 1982, s. 173, 179).

Druga sprawa, którą chciałbym poruszyć jest znacznie ważniejsza, bo dotyczy naszej tożsamości. Red. Pryczkowski stwierdził: „Otóż zachowanie i rozwój fundamentu tożsamości kaszubskiej (bez jej zachowania problem znika, bo nie ma Kaszubów), czyli języka kaszubskiego, osadzony jest na trzech filarach: szkoła, Kościół i media.” Myślę, że ta kwestia jest niezwykle ważna. Warto jednak zastanowić się, czy nie kładziemy zbyt silnego nacisku na znaczenie języka w rozwoju tożsamości. Może warto zastanowić się już teraz nad pesymistycznym scenariuszem: a co się stanie, kiedy język zginie? Może warto równie duży nacisk położyć na inne czynniki? A jeśli tak, to na jakie?

Trzecia sprawa dotyczy w pewnym sensie jednego z kaszubskich symboli (oczywiście kwestia jest tutaj znacznie szersza, ale chciałbym się skupić tylko na tej warstwie). E. Pryczkowski napisał:

„Wreszcie trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy powszechnej nauki języka, czy nadal zachowujemy postawę zachowawczą nieco z boku obserwując agonię języka, a właściwie sami ją przyśpieszając każąc za podręcznikiem szkolnym śpiewać dzieciom „pòlskô mòwa nigdë nie zadżinie”, zamiast – co było zgodne z myślą Hieronima Derdowskiego – nasza mòwa nigdë nie zadżinie”.

Po pierwsze to chętnie poznałbym tę myśl Derdowskiego wyrażającą dbałośc o zachowanie języka kaszubskiego (właśnie języka!). A tak w ogóle: czy dzieci muszą akurat śpiewać Derdowskiego? Jak rozwiązać problem hymnu? Problem to ważny, bo zapewne da o sobie już znać przy okazji zjazdu Kaszubów w Bytowie…

Do reszty wątków poruszonych we wspomnianym artykule odsyłam do „Nordy”.

Dariusz Szymikowski


----------------
Dariusz Szymikowski

slowk
wysłane dnia: 20.6.2009 22:53
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 31.5.2007
z: Lëzëno/Wejrowò
Wiadomości: 140
Re: Kto i co na III Kongresie Kaszubskim?
Wierã w Bëtowie òminą te jiwre z himnama, bò ju na stronie www.fopke.pl je ò piesni jaknô mô bëc zjazdową frantówką. A mòżna ją téż ùczec, je tam pasowny link. Żle jidze ò Kaszëbów bez „jãzëka”, to razã z nim zadziną Kaszëbi i nie mdze problemù.


----------------
Słôwk Klas




http://www.rekreacjanakaszubach.bo.pl/

cosiq
wysłane dnia: 22.6.2009 16:37
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 5.5.2009
z: Chònice/Pòznań
Wiadomości: 14
Re: Kto i co na III Kongresie Kaszubskim?
Cytat:

kaszeba napisał:

Sprawą, która budzi obecnie największe emocje jest termin zwołania Kongresu. Zarysowują się tutaj dwie wyraźne koncepcje. Pierwsza z nich mówi o roku 2010, druga odkłada go na następne lata. Co o tym myślimy? Jakie są argumenty za i przeciw w stosunku do każdej koncepcji?


mi się widzi, że jeśli Kongres miałby odpowiedzieć na pytanie kim są Kaszubi, to nie może się odbyć wcześniej niż w końcu 2011 roku... taka a nie inna data spisu powszechnego ma chyba decydujące znaczenie...
(1) 2 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002