Forum
Losowe zdjęcie
Żarnowiec
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Florian Ceynowa - Polak, Pomorzanin, Kaszuba

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
Jark
wysłane dnia: 12.10.2011 20:09
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Florian Ceynowa - Polak, Pomorzanin, Kaszuba
W dniach od 16 do 23 października w Chojnicach organizowane są Dni Kultury Kaszubskiej, które z afisza reklamuje wielka, kędzierzawa głowa Ceynowy i napis "2011 Rok Ceynowy".
Pewnie bez zająknięcia przyklasnąłbym całej imprezie (pięknie promującej od lat Kaszuby w samych Chojnicach), gdyby nie jeden szczegół. Otóż w czwartek planowana jest w chojnickim liceum sympozjum pt. "Florian Ceynowa - Polak, Pomorzanin, Kaszuba".

Trzy razy przeczytałem ów tytuł. I wciąż jestem w szoku, jak pięknie i gładko ktoś wpasował Ceynowę i jego, przede wszystkim kaszubskie, poglądy w narodowo-patriotyczny schemat dobrego Polaka. Gdyby to było o Derdowskim pal sześć. Nawet gdyby kolejność owych określeń była odwrotna - Kaszuba, Pomorzanin, Polak - to jeszcze można byłoby przejść nad tym do porządku dziennego. Ale coś takiego! To szczyt manipulacji! Co więcej - uwzględniając godzinę rozpoczęcia (10.30) - jest to przedsięwzięcie adresowane do młodzieży.
Czy ktoś zna pomysłodawcę owego seminarium i autora tego cudownego tytułu (niestety, na plakacie nie ma o nim informacji)? Możemy różnić się w poglądach, ale na takie próby zafałszowywania historii nie można pozwolić!
CzDark
wysłane dnia: 13.10.2011 7:15
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Florian Ceynowa - Polak, Pomorzanin, Kaszuba
Jô jem dbë jëż to wcale nie darwaa bëc lëchô wòlô. Prosto wiele abò wikszosc lëzy dzejô wedle swòji pòdswiądë abò tegò co jinszi lëze dërch pòwtarzają. Òni np. dëdają na taczi ôrt:

Cenôwa→Kaszëba→Pòmòrzón→Pòlôch

abò tak:

Wëbicczi→Pòmòrzón→Kaszëba→superkatolëk→msze pòd jegò pòmnikã

Jeżlë jidze ò Cenôwã abò Wëbicczégò to są wedle mie nôbarżi falszowóné biografije, ale to nie jesz òznacza jëż ti co ną kònferencëjã mają szëkòwóné falszëją z pôłną swiądą (chòc nie chce mie sã wierzëc jëż Òstrowsczi Kazmiérz jaczi je Chòniczónã nie znaje Cenôwów Florëjóna żëcégò).


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

Jark
wysłane dnia: 13.10.2011 7:21
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Florian Ceynowa - Polak, Pomorzanin, Kaszuba
Taką stegną to më baroo dalek zajdzemë: za jaczis czas w Słëpskù żdac trza na końferencjã Bismarck i Warcëno - polskô i szlacheckô tredicejô na Wëstrzédnim Pòmòrzém w XIX stolace .
Panta rhei chca bë sã pòwiedzec za Heraklitã (òn mest téż bëł Pòlôchã...)
Michal
wysłane dnia: 13.10.2011 17:43
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 1.4.2004
z: Żulawskich Rubieży Kociewia
Wiadomości: 577
Re: Florian Ceynowa - Polak, Pomorzanin, Kaszuba
Mnie generalnie rażą tak kategoryczne sądy "Ceynowa polskim patriotą był i basta" (bo powstaniec, Moabit, itd.), jak i te "był Kaszubą i obrażają go jakieś dopisywanie go do polskości".

W sobotę mieliśmy w Tczewie ciekawą dyskusję z Irenueszuem Pierógiem, biografistą sławoszyńskiego lekarza, która koncentrowała się na jego życiu prywatnym. I choć pewnie można by wytykać różne niuanse dr Pierógowi, to bardzo ciekawie opowiadał o jego środowisku w trakcie pobytu pod Świeciem. O kolegach z gminazjum, którzy byli księżmi po sąsiedzku, o rodzinie i dzieciach...

Dla mnie najciekawsza była konkluzja, że wiele świadectw wskazuje, że sam Ceynowa ze sporym dystansem traktował swoje opublikowane poglądy, że często z chcącymi wchodzić z nim w bezpośrednie polemiki "patriotom", konsyliacyjnie przerwał, zapraszając na piwo i sugerując zmianę tematu na jakiś spokojniejszy.

Inna ciekawa rzecz, do końca żytcia był zaangażowany w działalność Towarzystwa Pomocy Naukowej w Chełmnie, a mimo różnych kontrowersji poważano go tam tak bardzo, że udało mu sie wprowadzić do niego rzed śmiercią... własną córkę. Ten rys jego biografii trochę koliduje z wizerunkiem "antypolaka".

Ni mniej, ni więcej, była to osobowośc bardzo złożona i jak dla mnie, tak jak manipulacją jest wymazywanie jego kaszubskonarodowych poglądów, tak samo nadużyciem jest odcinanie go od jakiejkolwiek polskości. Jak ktoś to ciekawie speuentował: nawet jak się Polakiem nie czuł, to na pewno z Polakami i polskością bardzo mocno i to do końca życia sympatyzował.
Kmicic
wysłane dnia: 13.10.2011 20:51
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2011
z: Chònice
Wiadomości: 577
Re: Florian Ceynowa - Polak, Pomorzanin, Kaszuba
Ja także jestem tym zaszokowany. Chociaż może nie powinienem byc tym zaskoczony, ponieważ znam trochę mentalnośc członków chojnickiego KPZ. Moim zdaniem są mocno spolonizowani... Ale to nie znaczy, że mogą sobie pozwolic na taką manipulację - w dodatku adresowaną do młodzieży. Na darmò na Nordze nie gôdają ò Chònicczich Kaszëbach : "jaczi taczi, bëlë jaczi". Kaszëbsczi Kmicic z Chòniców.


----------------
Tadeùsz

Jark
wysłane dnia: 13.10.2011 21:33
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Florian Ceynowa - Polak, Pomorzanin, Kaszuba
@ Michał
Cytat:

Michał napisał:
[...] Ten rys jego biografii trochę koliduje z wizerunkiem "antypolaka".


Absolutnie nie sądzę, by Ceynowa był "antypolakiem". Raczej chodzi o to, że Polakiem się nie czuł. Tak samo jak Ty czy ja - choć lubimy (zakładam, że tak jest też w Twoim przypadku) Czechów, nimi nie jesteśmy a nazywanie nas Czechami moglibyśmy skwitować co najwyżej uśmieszkiem.

@ Kmicic
Cytat:

Kmicic napisał:
[...] Na darmò na Nordze nie gôdają ò Chònicczich Kaszëbach: "jaczi taczi, bëlë jaczi". Kaszëbsczi Kmicic z Chòniców.


Tak surowo chòniczcich Kaszëbów bym nie oceniał - wszak, jeszcze 20 lat temu mówienie o kaszubskich Chojnicach traktowane było jak political fiction, bo "gdzie Chojnice a gdzie Kaszuby?". Dziś traktujemy kaszubskość Chojnic (może i jakoś tam ułomną) jako coś oczywistego. Trzeba jednak pilnować, by takiego manipulowanie historią i kwestiami narodowymi było jak najmniej. W myśl poprawności politycznej i chodzenia wygodnymi, utartymi ścieżkami nie możemy godzić się na takie, swoiste zawłaszczanie.
Tites
wysłane dnia: 15.10.2011 13:56
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.3.2010
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Wiadomości: 253
Re: Florian Ceynowa - Polak, Pomorzanin, Kaszuba
Jak wczoraj podano w Klëce Radia Gdańsk - na budynku ZKP o/Gdańsk ma zawisnąć tablica z napisem: "Florian Ceynowa, 1817-1881, twórca kaszubsko-pomorskiego regionalizmu"

I do przemyślenia - pomysł dobry (na upamiętnienie Ceynowy w miejscu, w którym mieszkał w Gdańsku), a wykonanie? Może będzie trzeba ocenić dopiero po.
CzDark
wysłane dnia: 15.10.2011 14:02
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Florian Ceynowa - Polak, Pomorzanin, Kaszuba
Jest to zafałszowanie, gdyż Ceynowa nie był twórcą "regionalizmu", tylko ruchu narodowego.


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

Jark
wysłane dnia: 15.10.2011 16:54
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Florian Ceynowa - Polak, Pomorzanin, Kaszuba
Dokładnie. Tak, tak Darku - jak piszesz krótko, to całkiem do rzeczy )
CzDark
wysłane dnia: 15.10.2011 17:06
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Florian Ceynowa - Polak, Pomorzanin, Kaszuba
Trochę inaczej. Jak piszę długo to tylko ci inteligentniejsi są to w stanie zrozumieć ...


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

(1) 2 3 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002