Forum
Losowe zdjęcie
Rokity - budynek gospodarczy plebanii
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Jak zwelë Pòmòrzónów Prësowie ?

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
CzDark
wysłane dnia: 13.8.2011 1:40
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Jak zwelë Pòmòrzónów Prësowie ?
Jô móm czëtë jëż "Pamarri", ale jô nie jem gwës czë to abë nie je jakô preskô neòlodżizna.


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

Jark
wysłane dnia: 13.8.2011 16:22
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Jak zwelë Pòmòrzónów Prësowie ?
Jeśli to faktyczny zapis pruskiej nazwy to jest to z całą pewnością przekształcona nazwa "Pomorzanie", gdyż po prusku morze to jūris.
Dla mnie dość interesującą i raczej nie przypadkową zbieżnością jest nazwa sąsiadującej z Pomorzem przez Wisłę pruskiej krainy dziś odczytywanej jako Pomezania. Zbieżność tą jeszcze lepiej widać przy zapisach niepolskojęzycznych - jak choćby na angielskiej mapie przedstawiającej obszar pruski przed krzyżackim podbojem. O licznych kontaktach między Pomorzanami i Prusami sporo mogliby powiedzieć także językoznawcy wskazujący na pruską genezę kilkunastu cieków oraz kilkudziesięciu osad na terenie dzisiejszego Kociewia i Kaszub (jak choćby Mermet koło Ocypla, Jaglie koło Brus czy... Pomysk koło Bytowa).
Zainteresowanych tematyką odsyłam do interesującej (choć nie wiem, czy nadal czynnej) strony poświęconej Prusom.
CzDark
wysłane dnia: 13.8.2011 16:39
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Jak zwelë Pòmòrzónów Prësowie ?
Nazwa "Pomezania" nie ma nic wspólnego z nazwą Pomorze. Pochodzi ona od pruskich słów "pomedien" znaczących tyle co "za dzrzewami"; "Zalesie" tłumacząc to dosłownie.


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

Jark
wysłane dnia: 13.8.2011 16:41
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Jak zwelë Pòmòrzónów Prësowie ?
Zainteresowanych "spróbowaniem" pruskiej mowy (tak jak sobie ją dziś odtwarzamy) odsyłam do wiersza Franciszka Arellisa (Prancis Arellis) - TUTAJ wykonywanego przez samego autora.
Jark
wysłane dnia: 13.8.2011 16:43
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Jak zwelë Pòmòrzónów Prësowie ?
Oczywiście, ta forma wyjaśnienia jest powszechnie znana. Ale czasem tak się zdarza, iż istnieje jeszcze "drugie" dno i czasem warto nie zadowalać się prostymi odpowiedziami
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002