Forum
Losowe zdjęcie
Ol49-69 i "Kaszuby"
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Język
     Pomoc; nauka języka kaszubskiego.

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
burtka
wysłane dnia: 15.2.2012 23:45
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 15.2.2012
z:
Wiadomości: 3
Pomoc; nauka języka kaszubskiego.
Cześć!

Jestem studentką muzykologii. Interesuję się przede wszystkim etnologią Polski i mam nadzieję temu poświęcić swoją pracę w przyszłości. W 'najbliższym' czasie chciałabym zbadać kulturę Kaszub, przede wszystkim muzyczną. Nie będzie to jednak możliwe bez poznania języka, ponieważ jakość moich badań zależy od tego jak bardzo uda mi się wniknąć w grupę. Przeszukałam już prawie cały Dolny Śląsk (na którym mieszkam) i nic, oprócz ulicy Kaszubskiej, kaszubskiego nie znalazłam. Niestety. W internecie można oczywiście znaleźć sporo, ale prawie nic o fonetyce, a to jest dla mnie najważniejsze. Słucham Radia Kaszëbë, podręcznikuję się, mimo to bez używania kaszubskiego w rozmowie - nie widzę w tym dalszego sensu. I tu pojawia się moja nieśmiała prośba - czy ktoś w wolnej chwili mógłby pomóc mi w nauce? Mailowo ucinając sobie ze mną miłą nieskomplikowaną (przynajmniej na początku) pogawędkę po kaszubsku?

Trzymam kciuki za jakąkolwiek odpowiedź. I że będzie w miarę szybka też.
Pozdrawiam ciepło!
JB
sgeppert
wysłane dnia: 16.2.2012 7:42
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Pomoc; nauka języka kaszubskiego.
Nie sądzę, by mailowa pogawędka była najlepszym sposobem językowego przygotowania do badań terenowych. Po pierwsze dlatego, że będzie pozbawiona fonetyki, po drugie - kaszubszczyzna użytkowników maila różni się od mowy, którą posługują się "ludowi" Kaszubi (było o tym niedawno wspomniane na forum, na marginesie występów Danuty Stenki). Sugerowałbym bardziej multimedialny kanał komunikacji.

Jaki zakres kultury muzycznej Kaszub zamierza Koleżanka badać? Tradycyjny ludowy czy to, co jest tworzone współcześnie? W pierwszym przypadku nie można nie znać książki Bielawskiego-Mioduchowskiej, a odkrywcze mogłoby być przeszukanie archiwów Polskiego Radia pod kątem nagrań z badań terenowych. W drugim - warto skontaktować się z współczesnymi twórcami. Oprócz tego polecam encyklopedyczne opracowanie "Muzyka Kaszub" pod red. Witosławy Frankowskiej.


----------------
Stanisław Geppert

bcirocka
wysłane dnia: 16.2.2012 10:34
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Re: Pomoc; nauka języka kaszubskiego.
Proponuję np. posłuchać lektury kilku tekstów z ostatnich "Pomeranii". Śledząc tekst w miesięczniku podczas słuchania, można nauczyć się wymowy wielu słów.
Można też zaopatrzyć się w audiobook z powieścią "Żëcé i przigòdë Remùsa" i porównując z tekstem zapisanym, uczyć się języka.
To takie propozycje na początek. A może ktoś nawiąże z Panią kontakt np. na Skypie i będzie Panią uczył na żywo?
Belok
wysłane dnia: 16.2.2012 11:32
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 21.3.2004
z: Pëlckòwò
Wiadomości: 295
Re: Pomoc; nauka języka kaszubskiego.
Bédëjã téż wëzwëskac ùczbë w kablowëch telewizjach:
http://www.teletronik.tv/index.php/archiwum,5
http://www.telewizjattm.pl/programy/16/tu-je-nasza-zemia.html
Zazdrzec téż mùszi na starnã www.fopke.pl


----------------
zdrzë: www.zymk.net, www.belok.kaszubia.com

burtka
wysłane dnia: 16.2.2012 12:24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 15.2.2012
z:
Wiadomości: 3
Re: Pomoc; nauka języka kaszubskiego.
Interesuję mnie folklor tradycyjny, niestety już zanikający. Mam więc nadzieję, że uda mi się skontaktować przede wszystkim z najstarszymi mieszkańcami Kaszub. Liczę się z tym, że kaszubski to język z mnóstwem odmian. Że z każdym kilometrem może brzmieć inaczej. Dlatego też na początku chciałabym popracować nad ogólną gramatyką, trochę też poszerzyć słownictwo, a dopiero później - świadomiej - 'używać go'. Na stronę www.fopke.pl już dotarłam, świetna baza tekstów i melodii. Co najlepsze - oprócz samego tekstu - jest też i często nagranie, cudowna sprawa.
Dziękuję za podane linki, bardzo się przydadzą. Rzeczywiście, nie pomyślałam, żeby przeszukać programy telewizyjne. Z uśmiechem dziękuję jeszcze raz.
JB

PS - W powieść jestem już zaopatrzona. "Żëcé i przigòdë Remùsa" to idealny towarzysz w podróżach po mieście.
lorbas
wysłane dnia: 16.2.2012 16:10
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.5.2009
z: chodzę swoimi drogami
Wiadomości: 112
Re: Pomoc; nauka języka kaszubskiego.
Pòjawia sã brùtka z Wrocławia i fùl knopów je zôs ònlajn
Kaszëbi nie zadżiną, jem ju zicher

Pendzel
wysłane dnia: 18.2.2012 21:40
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.1.2011
z: Kãbłowò
Wiadomości: 115
Re: Pomoc; nauka języka kaszubskiego.
Je to dzywné? Mëszlã, że nié. Żebë jô miôł Skype'a, le ni móm...

Młodi Beniel

PS. Òdjimk pò lewi je jaczés sztërë lata stôri, nieaktualny. Jem wiele barżi fòrsz.


----------------
Bëcë Kaszëbą òznôczô bëcë Słowianinã.

burtka
wysłane dnia: 18.2.2012 22:00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 15.2.2012
z:
Wiadomości: 3
Re: Pomoc; nauka języka kaszubskiego.
: ).
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002