Forum
Losowe zdjęcie
Zamek w Łapalicach
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Zrozumienie

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
MagdalenaM
wysłane dnia: 13.6.2011 23:40
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 13.6.2011
z:
Wiadomości: 15
Zrozumienie
Poczytałam sobie troszkę dyskusji i jeśli mogę na chwilkę...
Po pierwsze proszę o odrobinę wyrozumiałości dla Polaków. Własnej historii dobrze nie znają, Waszej tym bardziej a ogólnie rzecz ujmując - to większość uważa, że skoro coś jest w granicach Polski, to jest polskie, a jeśli było w granicach niemieckich przed II wojną, to odwiecznie niemieckie - nie mylić z wiekiem, czyli sto lat.
Jako Polka wyrwana z korzeni Kresowych, gdzie nie wolno było mówić ani o tradycji, ani używać gwary lwowskiej, nigdy nie mogłam pojąć o co tym Kaszubom (dobrze? czy Kaszebom?) chodzi - podobnie - Ślązakom itd. Przecież Polska, to Polska. Tak myśli duża część Polaków. Nie dlatego, że czujemy się lepsi, ale dlatego, że nie rozumiemy odrębności. Dopiero nauka, zagłębianie się w historię, dzieje, mitologię (a raczej to, co z niej zostało) przynosi jakiś obraz.
W źródłach pisanych nazwa Kaszubia pojawia się w 1238 r. w dokumencie papieża Grzegorza IX. O tego momentu książęta zachodniopomorscy używają tej nazwy w swojej oficjalnej, łacińskiej tytulaturze: najpierw „dux Slavorum et Cassubia”, czyli książę Słowian i Kaszubów a Barnim III (1320-1368) - “dux Cassuborum”, czyli “książę Kaszubów”. Z kolei książęta gdańscy używali tytulatury: „dux Pomeraniae”.
Normalne, że nazwy narodom przypisują im sąsiedzi i zazwyczaj są to nazwy pierwotnie pejoratywne (choć niekoniecznie), a następnie zaczynają funkcjonować jako własne. Czy pisząc o sąsiadach zza Odry i nazywając ich Niemcami, naprawdę myślicie, że są niemi? I czy to jest ich nazwa własna, czy może nadana przez tych zza wschodniej granicy?
Zarówno język jak i mitologia są wspólne Kaszebom jak i Polakom, co lokuje nas w jednej rodzinie Słowiańskiej. W jednej rodzinie jesteśmy również z Czechami, Rosjanami itd, co wcale nie oznacza, że Czechy np. są polskie - prawda? Językoznawcy polscy odtwarzając język staropolski sięgają do języka kaszubskiego - nie bez powodu.
Do czego zmierzam? Statystyczny Polak potrafi rozróżnić różnice pomiędzy Góralami, Ślązakami, Mazowszanami, Kaszubami itd. ceniąc odmienność. Równocześnie traktuje wszystkich jako jedną rodzinę we wspólnym organizmie, jakim jest państwo. Dlatego wybór na premiera Kaszebę, bez rozróżniania skąd, ale ze spojrzeniem - jaki. Na zasadzie wspólnie tworzymy twór jakim jest organizm państwowy, ale zachowujemy własną odrębność kulturową. Narzekacie na Polaków, na spolonizowanie - a co mają powiedzieć miliony tych, którym całą ich kulturę i tradycję bezpowrotnie zabrano i wymieszano z innymi nacjami?
Wspólny język polski, język literacki - pozwala nam na zrozumienie siebie wzajemnie - naszej mowy, życzeń, dążeń itd.
Spójrzcie na cały pas zachodni - ludzie bez tożsamości narodowej - nie dlatego, że chcieli, Syberia trwała kilka lat, za zbyt wielką miłość. Nie dziwcie się, że ich potomkowie nie potrafią zrozumieć i nie złośćcie się, ale uczcie - pokazując.
Mamy ze sobą więcej wspólnego, niż różnic - powinniśmy pamiętać o całości.
Ludzie na zachodzie poszukują tożsamości. Sięgają nie do własnych korzeni, ale do tradycji i wierzeń tych ziem. Stąd tak wiele na zachód od Was drużyn słowiańskich obierających za patrona Trzygława - a'propos - czczonego przede wszystkim przez Kaszebów.
Zgoda buduje - niezgoda rujnuje. Może lepiej wzajemnie uczyć się i tłumaczyć, bo PRL nie tylko Wam uczynił szkody, a patrząc na to, co udało Wam się zachować, uczynił Wam mniej, niż milionom wysiedlonych ze swoich domów - na siłę. Później dążenie do jednej ogólnej kolektywizacji - nie tylko Was.
I na koniec - pisząc Polacy - kogo macie na myśli? Rozejrzyjcie się - każdy region ceni swoją odrębność kulturową - w ramach jednego kraju.
Pozdrawiam Was ciepło.
Jark
wysłane dnia: 14.6.2011 23:27
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Zrozumienie
Piãkno dzãkùjã za nen wpisenk.

Dobrze, że ktoś kto jest poza sporami toczonymi w wąskim gronie pro i anty, dostrzegł płaszczyznę wspólną wszystkim współczesnym Pomorzanom. Tym o wielowiekowym zakorzenieniu i tym, których przygnał na tą nadmorską ziemię wiatr historii.

To jest nasze miejsce na ziemi - najczęściej także z wyboru. Wyboru osobistego, bo przecież dziś można żyć i mieszkać wszędzie - w Londynie lub Lądku, na Jawie albo w Reykjavíku. Skoro zdecydowaliśmy się na to właśnie Pomorze, to warto poczuć się tu także gospodarzem.
Nie tylko Kaszubska tradycja długiego trwania może być ciekawą inspiracją dla Pomorzan z wyboru.

Pozdrawiam
J.



MagdalenaM
wysłane dnia: 15.6.2011 5:32
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 13.6.2011
z:
Wiadomości: 15
Re: Zrozumienie
W jakimś wątku czytałam o trzecim pokoleniu - coś w tym jest, dopiero trzecie zaczyna kochać. Mam nadzieję, że to trzecie z braku perspektyw - nie wyjedzie całkiem za chlebem, albo nie rozmięknie w jakiś celach szybkich awansów.
Na Pomorzu mieszkam od niedawna i ze zdziwieniem odkryłam, że lepiej znam historię tych ziem, mity, symbolikę niż rodzinnych stron, które są bliżej Lądka niż Szczecina, choć i tamte znam przecież dobrze.
Pomorze jest piękne, pełne uroku i magii, a Wasze tradycje - fascynujące.
Zaglądam tu do Was co jakiś czas. Ma ta strona to coś, co przyciąga.
Sporów mamy dosyć w tym kraju. Czas zacząć uczyć się siebie wzajemnie.
I a' propos nauki - skąd wziął się gryf jako symbol, albo co symbolizuje?
Pomuorshi_Wend
wysłane dnia: 15.6.2011 10:56
Stały bywalec
Zarejestrowany: 22.1.2011
z:
Wiadomości: 51
Re: Zrozumienie
Gryfy to herby kaszubskich-pomorskich rodów książęcych - czerwony na białym tle Gryfitów.

[Edycja] P.S. Rzeczywiście czarny gryf w polu złotym nie był herbem Sobiesławiców, ale przylgnął do Pomorza Wschodniego. Szukałem konkretnych zapisów, ale są cokolwiek niejasne. Ktoś zna dokładne pochodzenie?

Są jeszcze inne, rybogryf Święców, gryf czerwono-zielony, wszystkie do ujrzenia na herbie wielkim Księstwa Pomorskiego :) A także w herbach poszczególnych miast od Wisły za Odrę, Szczecinek, Szczecin, Gryfia (Greifswald) i wiele innych.

Pòzdrówk!
wilem
wysłane dnia: 15.6.2011 11:38
Stały bywalec
Zarejestrowany: 13.11.2004
z: Miasto (Wejrowò)
Wiadomości: 53
Re: Zrozumienie
Najpopularniejsza wersja o pochodzeniu gryfa w symbolice północnej Europy to ta o przywiezieniu tego symbolu z Ziemi Świętej. Także kaszubscy rycerze wlacząc na krucjatach mieli zetknąć się z gryfem i przejąć go do swoich herbów. Ktoś podobno kiedyś pisał na ten temat magisterkę na UG, ale w ręce jej nigdy nie miałem.


----------------
Wilem

Stojgniew
wysłane dnia: 15.6.2011 12:01
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 19.5.2011
z: Antiquissima Polonia, Mazovia
Wiadomości: 306
Re: Zrozumienie
Czarny gryf w herbie dzisiejszego województwa pomorskiego nigdy nie był herbem dynastii Sobiesławiców.
Stojgniew
wysłane dnia: 15.6.2011 13:22
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 19.5.2011
z: Antiquissima Polonia, Mazovia
Wiadomości: 306
Re: Zrozumienie
Nieco inforamcji jest tuaj:

http://www.naszekaszuby.pl/modules/artykuly/article.php?articleid=47


Zdaniem Dr Wroniszewskiego, gryf był uznawany błędnie za herb województwa pomorskiego od kiedy informację taką zawarł omyłkowo Bartosz Paprocki w swoim herbarzu. Gryf w herbie Pomorza Wschodniego reintrodukowano w II RP. Był to jednak czerwony gryf, herb Pomorza Zachodniego. Współczesny herb powstał już w III RP a formę zawdzięcza ponoć malowidłom z klasztoru w Oliwie z XVI wieku.



Są to malowidła ścienne ze sciany pólnocnej z końca XVI wieku, gdy miasto i katedrę odbudowano po oblężeniu przez Stefana Batorego. Z bliżej niewiadomych powodów złotego gryfa na czarnym polu umieszczono w herbie książąt pomorskich, fundatorów klasztoru.



Barwy natomiast wzięte zostały z barw księstwa kaszubskiego, wchodzącego w skład Pomorza Zachodniego.
lorbas
wysłane dnia: 15.6.2011 14:14
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.5.2009
z: chodzę swoimi drogami
Wiadomości: 112
Re: NieZrozumienie
Mój wuja w czas wojny służył na Ubocie. Na Północnym Morzu mieli alarmowe zanurzenie. Jak leciał na swoj plac to przyrąbał głową w jakąś rure. Przed oczami zrobiło się mu ciemno. Dopiero po chwili ujrzał że to nie ciemność ale czarny gryf na złotej poświacie. Gdy zaczął mrugać oczami to ten gryf zmienił kolor na czerwony a żółtość stała się całkiem biała. Wuja w końcu zrozumiał, że to właśnie była ta spójność gryfów kaszubskich i z herbu książąt Pomorza Zachodniego. One umią zmieniać kolor!


MagdalenaM
wysłane dnia: 15.6.2011 18:20
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 13.6.2011
z:
Wiadomości: 15
Re: Zrozumienie
Drogi Pomuorshi_Wend, jako mieszkanka Pomorza Zachodniego widuję ten herb :) Nie pytałam gdzie a skąd się wziął, bo nijak nie pasuje mi do tradycji Pomorza. Zdawał mi się doklejony niejako, a jeśli doklejony, z zewnątrz, to jedynie w okresie średniowiecza, gdy gryf zaczął być modny i używany w symbolice przez wielu, ale nie nawiązujący do tradycji i mitologii tych ziem.
Wydawało mi się to dziwne, zważywszy, że wiele wiele rodów, w tym Borkowie używali znaków nawiązujących do wierzeń kaszubskich, ale Borkowie sami o sobie mówili, że są starym rodem.

Jeśli chodzi o wizerunek gryfa w kościele, to... Chyba oznaczał Chrystusa :)
Pozdrawiam ciepło i dziękuję za pomoc.
Pomuorshi_Wend
wysłane dnia: 15.6.2011 18:47
Stały bywalec
Zarejestrowany: 22.1.2011
z:
Wiadomości: 51
Re: Zrozumienie
Toteż i odpisałem, że stąd, że był herbem rodu suwerena, tak jak i piastowski biały orzeł dlatego jest odwiecznym godłem Polski. A skąd suweren, czyli ród Gryfitów, go wziął... tradycja rodowa odwoływała się do założyciela rodu, którego zwano Gryphusem. A jak było naprawdę? Świat europejski był od zawsze pełen mitycznych stworzeń, smoków, jednorożców, gryfów, olbrzymów. Smok jest na fladze Walii np. Gryf jako symbol oznacza siłę i władzę, więc jest dobrym znakiem dla władcy. Trudno dociec w jaki konkretny sposób Gryfici wybrali to akurat stworzenie.

P.S. Gryf jako Jezus?!
(1) 2 3 4 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002