Forum
Losowe zdjęcie
"Zakochani w Ziemi Puckiej" - finał 4
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Gduńsk - stolëca Kaszëb na PGE Arena

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
bcirocka
wysłane dnia: 18.5.2011 13:37
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.12.2004
z: Przodkowo
Wiadomości: 530
Gduńsk - stolëca Kaszëb na PGE Arena
Tzw. witacz z napisem "Gduńsk - stolëca Kaszëb witô" kilka dni temu zniknął w niewiadomych okolicznościach z ulicy Nowatorów (na granicy Gdańska i gminy Żukowo, we wsi Rębiechowo).
Jednak zanim zniknął, przez jakiś czas był ustawiony w odwrotny sposób - tzn. z umieszczonego na nim napisu wynikało, że wjeżdżając do Rębiechowa, wjeżdżam do kaszubskiej stolicy - Gdańska.
Czy znany jest Państwu los pozostałych witaczy? Czy któryś trwa na swoim miejscu? Jeśli tak, to w jakim jest stanie? A jeśli witacza/witaczy nie ma, to czy ktoś wie, co się z nim/nimi stało?
Tites
wysłane dnia: 18.5.2011 14:07
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.3.2010
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Wiadomości: 253
Re: Gdańsko-kaszubskie witacze - czy jeszcze są na swoich miejscach?
Na Osowej (ul. Kielnieńska) i na Oliwie (ul. Spacerowa) witacze wczoraj jeszcze stały. Choć ten na Osowej wygląda tak, jakby w niego ktoś ciężarówką zahaczył i się z lekka przekrzywiła sama tablica.

Podejrzewam, że za tajemniczym zniknięciem stać mogą Ci sami, którzy znak przekręcali... czyli miejscowi - bo raczej nikomu z dalszej części miasta nie chciałoby się jeździć i "znęcać" nad tym jednym, wybranym znakiem.
dd100
wysłane dnia: 19.5.2011 12:03
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 19.5.2011
z:
Wiadomości: 6
Re: Gdańsko-kaszubskie witacze - czy jeszcze są na swoich miejscach?
na Elblaskiej w sobote tez stal i to w nienaruszonym stanie :)
Redakcja_nk
wysłane dnia: 21.5.2011 7:16
Webmaster
Zarejestrowany: 2.5.2011
z:
Wiadomości: 89
Re: Gdańsko-kaszubskie witacze - czy jeszcze są na swoich miejscach?
A pozostałe... cztery?
dd100
wysłane dnia: 12.9.2011 13:15
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 19.5.2011
z:
Wiadomości: 6
Gduńsk – stolëca Kaszëb na PGE Arena!
nie wiedzialem gdzie to wrzucic, a nie chcialem zakladac nowego tematu:

napis "Gduńsk – stolëca Kaszëb" bedzie obecny na PGE Arena

http://lechia.pl/26627
bora
wysłane dnia: 12.9.2011 18:55
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 6.9.2006
z:
Wiadomości: 33
Re: Gduńsk – stolëca Kaszëb na PGE Arena!
Fajna inicjatywa. Właśnie oglądam na Eurosporcie2 transmisję meczu Lechia-Górnik i w dwóch miejscach na stadionie obok band reklamowych widać ten napis. A z tego, co wiem, sygnał idzie na kilka państw.
Kaszubska symbolika widoczna jest też na meczach Arki. Macie może jeszcze inne przykłady ze stadionów klubów, które grają w niższych ligach?
Tites
wysłane dnia: 12.9.2011 22:09
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.3.2010
z: Kaszëbsczé Zagłãbié
Wiadomości: 253
Re: Gduńsk – stolëca Kaszëb na PGE Arena!
O podtrzymywaniu kaszubskiej tradycji na meczach żółto-czarnych z Gryfa Wejherowo nie muszę chyba mówić...
począwszy od flag, poprzez wielką płachtę z namalowanym Gryfem i napisem "Wielkie Księstwo Kaszubskie", podśpiewywanie tekstów w stylu: "Jo jo jo jo jo jo jo - Wejherowo!" no i do graffiti w całym mieście i nie tylko... Wiedno Gryf!
tczewianin
wysłane dnia: 23.10.2011 1:18
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Gduńsk – stolëca Kaszëb na PGE Arena!
Kaszubskie barwy to nie zielono-biały, tylko czarno-żółty. Sądząc po samych barwach, to najlepsza kaszubska drużyna:

http://www.bvb.de/

nie zapominajmy także o Świcie Dąbrówka Tczewska - również są czarno-żółci!

Serwus
T.


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

Wilku
wysłane dnia: 25.11.2011 1:43
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 25.11.2011
z:
Wiadomości: 19
Re: Gduńsk - stolëca Kaszëb na PGE Arena
Tak się składa, że historyczną stolicą Kaszub jest WEJHEROWO - to miasto było źródłem kaszubskiego ruchu regionalnego.

Gdańsk się zgermanizował, a po wojnie większość jego mieszkańców pochodzi z Małopolski i Kresów Wschodnich.

Może za czasów Samborów i Mściwojów stolicą Kaszubów (Pomorzan) mógł być Gdańsk, ale stało się nią Wejherowo.

Tak samo jakby nagle Polakom się odmieniło i zaczęli szukać stolicy w Krakowie, Poznaniu czy Gnieźnie.
bcirocka napisał:
Tzw. witacz z napisem "Gduńsk - stolëca Kaszëb witô" kilka dni temu zniknął w niewiadomych okolicznościach z ulicy Nowatorów (na granicy Gdańska i gminy Żukowo, we wsi Rębiechowo).
Jednak zanim zniknął, przez jakiś czas był ustawiony w odwrotny sposób - tzn. z umieszczonego na nim napisu wynikało, że wjeżdżając do Rębiechowa, wjeżdżam do kaszubskiej stolicy - Gdańska.
Czy znany jest Państwu los pozostałych witaczy? Czy któryś trwa na swoim miejscu? Jeśli tak, to w jakim jest stanie? A jeśli witacza/witaczy nie ma, to czy ktoś wie, co się z nim/nimi stało?
Jark
wysłane dnia: 25.11.2011 7:15
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2004
z: Wiôldzi Kack
Wiadomości: 578
Re: Gduńsk - stolëca Kaszëb na PGE Arena
Cytat:
Tak się składa, że historyczną stolicą Kaszub jest WEJHEROWO - to miasto było źródłem kaszubskiego ruchu regionalnego.


O! Widzę, że mamy nową wykładnię historii kaszubskiego ruchu regionalnego. Może jakieś FAKTY na poparcie tej śmiałej (niedorzecznej) tezy? Nie neguję obecnego znaczenia Wejherowa, ale jakoś nie przypominam sobie związku Ceynowy czy Młodokaszubów z Wejherowem. No chyba, że dla Ciebie Wilku, początek ruchu regionalnego to lata 60. ubiegłego wieku.
(1) 2 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002