Forum
Losowe zdjęcie
Wystawa `Kaszuby,między naturą a kulturą`
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Czy członek narodu kaszubskiego powinien kibicować reprezentacji PZPN? a

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
pienczke
wysłane dnia: 14.6.2012 12:33
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 31.5.2004
z: lasów Nowego Pomorza
Wiadomości: 310
Czy członek narodu kaszubskiego powinien kibicować reprezentacji PZPN? a
Tzn czy kaszubscy narodowcy jeżdżą z flagami na samochdzie i czy moga wzywać kibicujmy "naszym"?


----------------

Pendzel
wysłane dnia: 14.6.2012 13:43
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.1.2011
z: Kãbłowò
Wiadomości: 115
Re: Czy członek narodu kaszubskiego powinien kibicować reprezentacji PZPN? a
Narodowiec to ten, co uznaje nas za osobny naród czy narodowiec to spolszczone określenie "nacjonalista"?
Jak ten pierwszy, to ja nim jestem i tak, wrzeszczę, krzyczę dopingując naszych, a kibicuję drużynie Polski. Mam też flażki na samochodzie, ale to akurat nie z własnej woli, bo samochód nie mój, ja za bardzo nie przepadam za wywieszaniem flag z powodu zawodów sportowych.
W drugim wypadku nie wiem i mało mnie to obchodzi. Pewnie tego tacy narodowcy nie robią.
PS. Przyznam się, że drugi raz w życiu zainteresowała mnie piłka nożna, wcześniej tylko mecze Gryf Wejherowo - Legła Warszawa oglądałem. Wspólne kibicowanie z kolegami to naprawdę fajna sprawa, ale skończy się wraz z przegraną polskiej drużyny. No, może jeszcze Niemcom pokibicuję, bo pradziadek był Niemcem, jeśli Kaszubi wiedzą, o czym mówię. ;)


----------------
Bëcë Kaszëbą òznôczô bëcë Słowianinã.

szkotka
wysłane dnia: 14.6.2012 16:37
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 25.1.2012
z: woj.szczecińskie
Wiadomości: 124
Re: Czy członek narodu kaszubskiego powinien kibicować reprezentacji PZPN? a
Stosunkowo niedawno byłam na występie zespołu polskiego ale robiącego kasę na muzyce tyrolskiej, świetna zabawa. Było to na konto Związku Niemców w Polsce,ich imprezka. Prowadzący (zresztą z Bielska Białej) zapytał "Niemców" na sali -kto kibicuje Niemcom? Podniosło się jakieś 10 procent rąk. A kto Polce? Pozostałe 90 procent. No i ja tak kibicuję najpierw Polsce,potem Niemcom. Czy kibicowanie trzeba już wiązać z narodowcami. To zabawa.
Kmicic
wysłane dnia: 14.6.2012 19:32
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2011
z: Chònice
Wiadomości: 577
Re: Czy członek narodu kaszubskiego powinien kibicować reprezentacji PZPN? a
"Wiém jô wiém, nie pòwiém..."


----------------
Tadeùsz

pienczke
wysłane dnia: 15.6.2012 14:07
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 31.5.2004
z: lasów Nowego Pomorza
Wiadomości: 310
Re: Czy członek narodu kaszubskiego powinien kibicować reprezentacji PZPN? a
Na naszym kaszubskim podwórku sprawa jest dla mnie prosta: Kto uważa Kaszubów za osobny od polskiego naród. Czy taka osoba uważa dodatkowo, że Kaszubi są elpszym narodem niż inne(czyli jest nacjonalistą) nie ma w tym pytaniu znaczenia.

Więć jeśli kolega uważa się członka odrębnego od Polaków narodu to na jakiej podstawie kibicuje polskiej reprezentacji narodowej? dlaczego nazywa ją naszą, nie zdejmuje proporczyków z samochodu? Nie pytam złośliwie. Chcę zrozumieć tą nową kaszubską narodową tożsamość na czym ona polega? Bo tak sie zastanawiam że jeśli z polską wspólnotą narodową nic mnie nie łączyłoby, nie odczuwałbym żadnego ściśnięcia gardła przy melodii hymnu czy biało czerwonych barw to po co miałbym kibicować akurat Polakom i nazywać ich "naszą drużyną"? Pewnie kibicowałbym Niemcom albo Hiszanom , dobrze grają i pewnie wygrają. Po co angażować sie emocjonalnie w poczucie wspólnoty wokół jakiejś słabej reprezentacji? w imię czego? Dlaczego?


----------------

Pendzel
wysłane dnia: 15.6.2012 20:02
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.1.2011
z: Kãbłowò
Wiadomości: 115
Re: Czy członek narodu kaszubskiego powinien kibicować reprezentacji PZPN? a
Ja wiem? Piramida Maslowa i potrzeba afiliacji? Jestem obywatelem tego państwa, a reprezentacja to drużyna państwowa. Nazywa się ją narodową, ale często w języku potocznym używa się słów "państwowy" i "narodowy" zamiennie. Tak samo mamy święta państwowe albo święto flagi Rzeczypospolitej Polski, nie flagi narodowej. Zresztą dzięki temu można się integrować z nieuświadomionymi obywatelami Polski, przekonać ich, że Kaszubi to nie separatyści, "nie są tacy źli, a może nawet ja jestem Kaszubą? Przecież moi dziadkowie tu mieszkali." Po co dzielić, skoro można łączyć i się dobrze bawić zaspokajając potrzebę wspólnoty? To żadna nowa kaszubska narodowa tożsamość, to potrzeba do zaspokojenia, która stoi wyżej niż abstrakcyjne pojęcia. To już socjologowie czy psychologowie społeczni lepiej odpowiedzą.


----------------
Bëcë Kaszëbą òznôczô bëcë Słowianinã.

szkotka
wysłane dnia: 16.6.2012 15:57
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 25.1.2012
z: woj.szczecińskie
Wiadomości: 124
Re: Czy członek narodu kaszubskiego powinien kibicować reprezentacji PZPN? a
Pan Pendzel jako młode pokolenie mówi już tylko o potrzebie integracji, sprzeciwia się określeniu separatysta.To te delikatniejsze zwroty mówione w oczy,za placemi ten separatysta to bandyta i to nie Rumcajs. Integracja z polskością się nie dokonała, Pomorzanie zrezygnowali z honoru i wszystko zniosą. Ci co mają choćby szczątkowy honor to widzą że polskość nie ma emocjonalnego związku z pomorskością, jesteśmy im obcy.Aby być Polakiem zapomnij o rodzinnej historii i kłaniaj się nisko. Nie każdy tę cenę zapłaci. Prawda jest dobrze widoczna, o kibicowanie Polsce dlatego też jest konieczne że swej kadry Pomorzanie jeszcze nie mają.
Kmicic
wysłane dnia: 16.6.2012 19:40
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 12.2.2011
z: Chònice
Wiadomości: 577
Re: Czy członek narodu kaszubskiego powinien kibicować reprezentacji PZPN? a
Gdy Pomorzanie będą mieli swoją Kadrę, to na pewno będę im kibicował (chociaż piłka nożna zupełnie mnie nie interesuje)


----------------
Tadeùsz

dd100
wysłane dnia: 17.6.2012 0:42
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 19.5.2011
z:
Wiadomości: 6
Re: Czy członek narodu kaszubskiego powinien kibicować reprezentacji PZPN? a
nie bardzo rozumiem co przeszkadza kibicowac reprezentacji Polski uwazajac sie za tylko wylacznie za Kaszube ?
ja i w spisie w roku 2002 i jak w tym zeszlorocznym zadeklarowalem tylko i wylacznie narodowosc kaszubska co jakos nie przeszkadza mi kibicowac reprezentacji Polski, bo uwazam Polske za moj kraj
pienczke
wysłane dnia: 17.6.2012 11:34
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 31.5.2004
z: lasów Nowego Pomorza
Wiadomości: 310
Re: Czy członek narodu kaszubskiego powinien kibicować reprezentacji PZPN? a
cyt:"Zresztą dzięki temu można się integrować z nieuświadomionymi obywatelami Polski, przekonać ich, że Kaszubi to nie separatyści, "nie są tacy źli, a może nawet ja jestem Kaszubą? Przecież moi dziadkowie tu mieszkali." Po co dzielić, skoro można łączyć i się dobrze bawić zaspokajając potrzebę wspólnoty?"

Ale ja nie pytam o to do czego to sie może przydać tylko o autentyczny motyw postępowania! I kolega mi szczerze odpowiada że to taki w istocie stadny instynkt - godna podziwu szczerość -przynajmniej obnaża idealnie istotę zjawiska "kibicowania drużynm sportowym"

Ale niepokoi mnie za to inna rzecz : Jeżeli kolega zaspokoja potrzebę przynależnosci w rytuałach ubranych biało czerwone barwy i rzy dźwiękach mazurka to po cholerę ta cała gadanina o narodzie kaszubskim! Czym różni sie ten kaszubski narodowiec od zwykłego "nieuświadomeionego"Kaszuby etnicznego żyjącego według reguły Kaszuby małą ojczyzna, Polska wielką Ojczyzna. Przycież włąsnie wszyscy Borzyszkowscy i Synakowie właśnie od lat łamią sobie głowę jak opisać tą podwójną przynależność. Kolega deklaruje kaszubską narodowość a idealnie wpisuje się (moim zdaniem) w ten stary schemat. Przyznam ze jestem trochę rozczarowany - pojawili się bowiem "narodowcy", którzy powiedzieli "nie" podwójnym tożsamościom zakąłdają nawet narodowąorganizację a jak przychodzi co do czego to szukają pocieszenia i tożsamosci grupowej w szeregach białoczerwono poprzebieranych kolegów. Nie uważa kolega że to co najmniej mało konsekwentne?


----------------

(1) 2 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002