Forum
Losowe zdjęcie
Manifestanci 19 marca (2683)
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     islam na ziemiach kaszubskich??

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
khadijah
wysłane dnia: 19.7.2004 4:41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 19.7.2004
z: wejherowo - gdansk
Wiadomości: 1
islam na ziemiach kaszubskich??
witajcie
wyszukiwarka wskazała mi ze sa tu osoby zainteresowane islamem , zatem moje pytanie - czy na ziemiach kaszubskich rozwijal sie badz rozwija islam? ( pomijajac gdansk, meczet i tatarow polskich). Czy obecnie zyja w tych rejonach muzulmanie np w wejherowie? (bez wzgledu na narodowosc)
prosze o informacje, jesli ktos chcialby sie cos dowiedziec o tej religi to sluze pomoca

pozdrawiam, salam
khadijah
pienczke
wysłane dnia: 20.7.2004 7:25
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 31.5.2004
z: lasów Nowego Pomorza
Wiadomości: 310
Re: islam na ziemiach kaszubskich??
W okresie od VII - do, co najmniej X w. AD, tereny Pomorza były strefą intensywnych kontaktów handlowych z światem arabskim. Kupcy arabscy, głównie z Hiszpanii, ale też z Afryki i kalifatu bagdadzkiego przypływali tu przede wszystkim po niewolników - główny słowiański towar eksportowy. O rozmiarach handlu świadczy ilość znalezisk arabskich monet pochodzących z tych czasów. Na Pomorzu znajduje się 80%znalezisk tego typu na ziemiach polskich.
A zatem być może muzułamnie i ich "misjonarze" bywali na Kaszubach wcześniej niż chrześcijanie.
O jakichkolwiek jednak śladach tych wczesnych kontaktów w dzisiejszej ani wczorajszej kulturze kaszubskiej nic mi nie wiadomo.
pozdr.


----------------

sgeppert
wysłane dnia: 21.7.2004 12:19
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: islam na ziemiach kaszubskich??
W ludowej historiografii, zwłaszcza na południu Kaszub, żywe są wspomnienia domniemanego udziału Kaszubów w odsieczy wiedeńskiej. Można potraktować to jako ślad nowożytnych kontkaktów kaszubsko-muzułmańskich, inna sprawa że nie był to kontakt przyjazny
CzDark
wysłane dnia: 21.7.2004 20:16
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: islam na ziemiach kaszubskich??
Jednym z takich "centrów handlu" na Pomorzu był Wolin. Trochę więcej o tym można przeczytać w "National Geographic" nr 5/2000


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002