Forum
Losowe zdjęcie
Płociczno/Płocëczno
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Sprawë
     Miastko - czy ma związek z Kaszubami??

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
matejj
wysłane dnia: 27.11.2004 19:39
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 27.11.2004
z: Miastko
Wiadomości: 3
Miastko - czy ma związek z Kaszubami??
Jak w temacie. Czy Miastko - 12-tysięczna miejscowość w zachodnej częśći województwa pomorskiego to część Kaszubszczyzny, czy nie ?? Urodzilem sie i mieszkam w Miastku, i w mojej pieknej miejscowości wydawana jest gazeta "TKM" w ktorej ostatnio zamieszczane sa artykuly mowiace o tym ze Miastko nie ma i nie mialo zadnyvch zwiazkow z Kaszubszczyzna. Czy moglby mi ktos naswietlic dokladniej i szczegolowiej ta sprawe i ten problem?? jesli ktos ma informacje na ten temat, to prosilbym bardzo o podanie ich. Moim zdaniem ta gazeta glosi nieprawde, ale nie ma na to zadnych dowodow, lecz tylko opietram sie na slownych przekazach. pozdrowienia

P.S. Wogole to jestem pół-Kaszubą, bo moj ojciec jest Kaszub, ale nie znam tego jezyka, ale chectnie bym sie go pouczyl; itd.
CzDark
wysłane dnia: 27.11.2004 20:00
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Miastko - czy ma związek z Kaszubami??
[q] Czy Miastko - 12-tysięczna miejscowość w zachodnej częśći województwa pomorskiego to część Kaszubszczyzny, czy nie ??

Tak, gdyż ludnością autochtoniczną zamieszkujacą tą. miejscowość przed Niemcami, byli Kaszubi. Zresztą nawet Niemcy miasteccy to w dużej mierze, jeśli nie w wiekszości potomkowie zgermanizowanych Kaszubów. Po wojnie wskutek migracji ludności nastąpiła znaczna rekaszubizacja tych terenów, które można więc śmiało nazwać Kaszubami. I aby rekaszubizacja następowała dalej :).


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

matejj
wysłane dnia: 28.11.2004 12:20
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 27.11.2004
z: Miastko
Wiadomości: 3
Re: Miastko - czy ma związek z Kaszubami??
wielkie dzięki za wyczerpujące informacje. pozdrawiam
wotoch
wysłane dnia: 29.11.2004 12:41
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 20.2.2004
z: Ciemno
Wiadomości: 645
Re: Miastko - czy ma związek z Kaszubami??
W Miastku żyje bardzo wielu Kaszubów większość stanowią przesiedleńcy z Gochów. W Miastku jest Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, którego nowym prezesem jest Pani Małgorzata Pałubicka. Jest to jeden z aktywniejszych partów ZK-P w okolicy. W Miastku odbywają sie w każdy ostatni czwartek miesiąca msze z kaszubską liturgią słowa w kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych. W Miastku dzieje sie dużo ciekawych rzeczy tylko nie wszyscy to zauważają.
Jeżeli jest to możliwe proszę o zrobienie skanu tych artykułów z "TKM-ów" i przesłanie ich na adres wotoch@wp.pl bardzo jestem ciekawy co się w nich znajduje. Z góry dziękuję


----------------
„Chto nie chce mòwë òjców tczëc
tén mùszi słëgą cëzëch bëc”

matejj
wysłane dnia: 29.11.2004 18:54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 27.11.2004
z: Miastko
Wiadomości: 3
Re: Miastko - czy ma związek z Kaszubami??
wiesz co, temu redaktorowi chodzi głownie o ten projekt "Kaszubski Pierścień", ale przy okazji dorabia swoje ideologie na temat tego, że Miastko nie ma nic wspólnego z Kaszubami. Jak znajde czas to je zeskanuje i na pewno Ci przesle. Pozdrawiam
paulk
wysłane dnia: 5.12.2004 15:40
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.7.2003
z: Gduńsk (Gydanyzc)
Wiadomości: 157
Re: Miastko - czy ma związek z Kaszubami??
W Miastku żyje bardzo wielu Kaszubów większość stanowią przesiedleńcy z Gochów.

Nie zapominajmy o "oryginalnych" Kaszubach - mieszkańcach tej okolicy, którzy zostali wypędzeni.

A co na to inni przesiedleńcy?

Pawel
paulk
wysłane dnia: 5.12.2004 15:44
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 10.7.2003
z: Gduńsk (Gydanyzc)
Wiadomości: 157
Re: Miastko - czy ma związek z Kaszubami??
"Czy Miastko - 12-tysięczna miejscowość w zachodnej częśći województwa pomorskiego to część Kaszubszczyzny, czy nie ??"

Przy okazji, jako ze jestem jezykoznawca.
Kaszubszczyzna (formacja z sufiksem -izna/-yzna) w literackiej polszczyznie (o wlasnie!) oznacza podobnie jak w kaszubszczyznie, czeszczyznie i słowaczczyznie (:)) nazwe jezyka.
W gwarach wschodniopolskich - inaczej. Tam oznacza region, okolice. Kowieńszczyzna, Wileńszczyzna itp.
Unizenie prosze! Jesli juz koniecznie zasmiecamy polszczyzne - to zasmiecajmy kaszubizmami, a nie gadka ze wschodu :)

Pisal o tym zreszta szerzej niedawno prof. E.Breza.

Pawel
mkwidzinski
wysłane dnia: 5.12.2004 20:03
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Miastko - czy ma związek z Kaszubami??
Cytat:
Kaszubszczyzna.....
Pisal o tym zreszta szerzej niedawno prof. E.Breza.


Cieszę się, że zwróciłeś na to uwagę. To detal, jednak chyba istotny, choć "gadka ze wschodu" - to nie zabrzmiało miło.

m.k.


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

kamfor
wysłane dnia: 8.12.2004 7:57
Stały bywalec
Zarejestrowany: 10.7.2003
z:
Wiadomości: 57
Re: Miastko - czy ma związek z Kaszubami??
Matejj, mam prośbę!
Z ramienia starostwa w Kartuzach zajmuję się programem Kaszubski Pierścień (to właśnie w Kartuzach ten program się narodził). Ciekaw jestem co w TKM napisano na jego temat i jaką dorobioną sprawie ideologię.
Gdybyś miał już ten artykuł zeskanowany, puść go też, prosze, na adres: kamfor@o2.pl , ok?

Pozdrawiam Miastko na Kaszubach !!!
goch
wysłane dnia: 23.12.2004 0:11
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 5.8.2004
z: Czersk- Słupsk - Borowy Młyn
Wiadomości: 147
Re: Miastko - czy ma związek z Kaszubami??
Drogi Mateju
Jeżeli masz wątpliwości w powyższym zakresie to wiedz, że w Miastku (sądzę, ze nie możesz o tym nie wiedzieć) działa jeden z najprężniejszych oddziałów ZK-P (ma np. swoją stronę internetową). Jego niedawnym prezesem był Drech Henryk Telesiński (powszechnie znany w mieście i okolicy - możesz odwiedzić Jego w prowadzonym przez niego sklepie "jubilerskim" k/ koscioła. Aktualnie prezezem jest Drechna Małgorzata Paułbicka, a aktywnymi członkami m.in. : red. Konrad Remelski, pan Główczeski z UM, czy do niedawna ks. Kanthak ( organizator mszy kaszubskich w Miastku, kapelan oddziału ZK-P, duchowy przewodnik miasteckich pielgrzymek do Sianowskiej Mateńki. . Po wiadomości o nurtujących Ciebie wątpliwościach możesz udać się np. także do Piaszczyny do pana prezesa Expro Bolka Prondzinskiego, czy Kramarzyn do Wasty Wantoch - Rekowskiego, który notabene jest m.in. bardzo aktywny na stronach niniejszych zasobów.
Osobiście dziwie się,że nie wziąłeś do ręki bedące (kupisz je u wspomnianego prezesa H.Telesinskiego) w obiegu na Gochach ( Miastko stanowia ich nieodrodne zaplecze) redagowany przeze mnie 2 m-cznik "Naji Goche" , ktory nie jedąa szpaltę (również mego autorstwa) poświęcił miasteckiemu - kaszubskiemu rodowodowi i dzisiejszej do Kaszub przynalezności. Dziwie się, że jako rezolutny, utożsamiajacy się z Kaszebiściom Tatczeznom , swą wiedzę ( w tym sądy) w tym względzie czerpiesz tylko ze znanego mi - ale o innym niż "NG" profilu gazecie TKM( przy tej okazji koleżeńsko pozdrawiam jej Redaktora - nie Kaszubę, ale mieszkańca Kaszub) .
A więc zachęcam Ciebie do wędrówki tymi i innymi śladami naszej kaszubskiej - miasteckiej tożsamości.
Póki co życzę Tobie i wszystkim Drechom Kaszubom i Pomorzanom, czytającym te strony - wszystkiego dobrego na Gody i na Nowy 2005 Rok.
Szcześć Nam Boże!
Zbigniew Talewski /Gochgochgoch


----------------
„Nigde do zgube
Nie przyńdą Kaszube
Marsz, marsz za wrodziem!
Me trzymome z Bodziem..."
(H. Derdowski – Hymn
Kaszubski)
Pisownia m.in. za "Muzyka Kasz...

(1) 2 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002