Forum
Losowe zdjęcie
100. rocznica urodzin Józefa Bruskiego
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Kaszubi ewangelicy

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
kdebem
wysłane dnia: 10.1.2005 1:35
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 10.1.2005
z:
Wiadomości: 5
Kaszubi ewangelicy
Wiem, ze popularnie " Kaszub to Katolik", ale bede wdzieczny za wiadomosci na temat Kaszubow protestantow. Wiem, ze tacy istnieli, bo np. w Krokowej do konca XVIII wieku prawie wszcyscy tamtejsi Kaszubi byli protestantami.
Kazik
CzDark
wysłane dnia: 10.1.2005 1:39
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 24.5.2004
z: Biebrznicczi Młin
Wiadomości: 1133
Re: Kaszubi ewangelicy
Kaszubami ewangielikami byli też wszyscy Słowińcy i Kabatkowie


----------------
Zdrzë: Peccunia non olet (Piniądz nie smierdzy)

darek
wysłane dnia: 10.1.2005 14:11
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 12.12.2003
z:
Wiadomości: 24
Re: Kaszubi ewangelicy
Germanizacja Kaszubów ewangelików postępowała bardzo szybka ponieważ sami Kaszubi ewangelicy aspirowali do wyższej ich zdaniem kultury i narodowości niemieckiej. Podobnie było na Mazurach czy w południowej Wielkopolsce. Myślę, że w XX wieku Kaszubów ewangelików poza jednostkami już praktycznie nie było. Prawda jest taka, że w 1945 roku nawet najstarsi Słowińcy nie znali w ogóle języka kaszubskiego a tylko pojedyncze kaszubskie słowa. Sami zreszta nie uważali się za żadnych Słowińców tylko za Niemców a nazwy Słowińcy w ogole nie znali i nie uzywali.
kdebem
wysłane dnia: 10.1.2005 15:19
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 10.1.2005
z:
Wiadomości: 5
Re: Kaszubi ewangelicy
O Slowincach to wiedzialem, wiem, ze tam nabozenstwa po kaszubsku ustaly pod koniec XIX wieku, ale gdzie zyli Kabatkowie?
kdebem
wysłane dnia: 10.1.2005 15:22
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany: 10.1.2005
z:
Wiadomości: 5
Re: Kaszubi ewangelicy
>Myślę, że w XX wieku Kaszubów ewangelików poza >jednostkami już praktycznie nie było.

Hej, dzieki za wiadomosc. Chyba masz racje, choc to nie jest takie proste, skoro o ile dobrze pamietam, w Gardnie Wielkiej zaniechano polskich kazan dopiero w 1893, a zwykle robiono to nawet wtedy gdy jeszcze spora czesc sie poslugiwala kaszubskim (pisal o tym Szultka).
Swoja droga, z doswiadczenia wlasnej rodziny wiem (jestesmy kalwinami), ze nic tak bardzo nie pomagalo w germanizacji Kaszubow i Mazurow i Slazakow jak dzialalnosc Polakow w Prusach, ktorzy wrzeszczeli "Polak to katolik'
Ale to na inna bajke
Kazik
sgeppert
wysłane dnia: 10.1.2005 15:26
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 17.6.2003
z: 索波特
Wiadomości: 1608
Re: Kaszubi ewangelicy
Słowińcami nazywali się mieszkający nad jeziorem Gardno i nad zachodnią częścią jeziora Łebsko. Kabatkowie to ci ze "wschodniego wybrzeża" Łebska.
brezap
wysłane dnia: 10.1.2005 15:56
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.10.2003
z:
Wiadomości: 89
Re: Kaszubi ewangelicy
W Gardnie Wielkiej troche wczesniej niz piszesz skonczono kaszubskie luteranske msze, ale w paru okolicznych wioskach uchowały sie one faktycznie do koncowki XIX w. Mapka, link do której podaje nizej jest naprawdę ciekawa i bardzo plastycznie oddaje proces wymierania kaszubszczyzny na przykładzie lat ostatnich mszy po kaszubsku w poszczególnych parafiach

http://members.tripod.com/~radde/Kaschub.jpg


Pòzdrówk
Przemk
mkwidzinski
wysłane dnia: 10.1.2005 17:24
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Kaszubi ewangelicy
Cytat:
Słowińcami nazywali się mieszkający nad jeziorem Gardno i nad zachodnią częścią jeziora Łebsko. Kabatkowie to ci ze "wschodniego wybrzeża" Łebska.


Lorentz odnotował na przełomie XIX/XX w. około 250 osób mówiących dialektem kabackim języka kaszubskiego. Te żyły na południe od jeziora Łebsko - jakiś kilometr od Rowów na zachód począwszy. Pas na wschód, który odnotował, jest bardzo wąski i jest to praktycznie południowy-wschód od Jeziora Łebsko.
Mapkę pewnie w końcu będę musiał do końca zrobić, bo temat ciekawy, a i zapytania wciąż się pojawiają.

Pozdrawiam

Marek


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

mkwidzinski
wysłane dnia: 10.1.2005 17:31
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Kaszubi ewangelicy
Cytat:
...Kaszubow protestantow


O ile mnie pamięć nie myli, to i powiecie kartuskim tacy byli. Warto by przyjrzeć się histori wsi Kolonia (koło Sianowa). Z tego co pamiętam (nie jestem w stanie się jednak odwołać do źródeł) to ludność napływowa, która się w niej znalazła (w Kolonii) miała zamieszać w dominacji kaszubskiej na tym terenie. To zadziałało jednak odwrotnie i doszło do kaszubizacji - Ewangelicy, mówiący o sobie, że są Kaszubami - czyli jednak Kaszubi
Kościół był w Mirachowie - tu zdaję się na relacje ojca.

Pozdrawiam

Marek


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

mkwidzinski
wysłane dnia: 10.1.2005 17:40
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Kaszubi ewangelicy
Cytat:
Sami zreszta nie uważali się za żadnych Słowińców tylko za Niemców a nazwy Słowińcy w ogole nie znali i nie uzywali.

Tu pojawia się problem przynależności państwowej , często utożsamianej z narodowością.
Ci ludzie mówili o sobie Kaszubi - zresztą do dzisiaj byli mieszkańcy tych rejonów tak mówią, a nazwa Słowińcy jest im obca. Pewna starsza Pani, której zdjęcie wisi na jednej ze ścian skansenu w Klukach, a która żyje w Kilonii, też nic o Słowińcach nie słyszała
To niesamowicie ciekawy, choć niewygodny, kawałek naszej historii, a ludzie, którzy są świadomi swoich kaszubskich korzeni, czy też mówiący o sobie Kaszubi, pochodzący z tych regionów, wciąż żyją i żeby było śmieszniej, to i można spotkać takich, którzy mają jakieś 40 lat.

Pozdrawiam

Marek


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

(1) 2 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002