Forum
Losowe zdjęcie
Tablica poświęcona Lechowi Bądkowskiemu w Toruniu
Pomerania
Wygląd strony

(2 skórki)
Strona główna forum
   Historia
     Mieszkańcy Krokowej i okolic

| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Koniec
Nadawca Wątek
darek
wysłane dnia: 13.12.2003 11:34
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 12.12.2003
z:
Wiadomości: 24
Mieszkańcy Krokowej i okolic
Czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć na pytanie jakie było pochodzenie przedwojennych mieszkańców Krokowej i okolicznych miejscowości wchodzących w skład dóbr rodziny von Krockow (Sławoszyno, Jeldzino, Minkowice, Goszczyno, Łętowice). Wiem, ze wiekszość mieszkańców tych miejscowości stanowili przed wojną Niemcy wyznania ewangelickiego. Interesuje mnie natomiast jakiego pochodzenia byli ci Niemcy, czy byli to wskutek przyjęcia wyznania ewangelickiego zgermanizowani Kaszubi czy też napływowa ludność niemiecka sprowadzona z Niemiec przez rodzinę von Krockow. Byłbym równiez wdzięczny za informację kto dzisiaj zamieszkuje w tych miejscowościach, czy Kaszubi przybyli z okolicznych miejscowości czy może ludność przesiedlona z innych terenów Polski.
brezap
wysłane dnia: 7.1.2004 14:17
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.10.2003
z:
Wiadomości: 89
Re: Mieszkańcy Krokowej i okolic
W "Historii Krokowej i okolic" jest napisane, że w połowie XVII w. w miejscowym kościele sposród 3 kazań głoszonych w niedziele 2 były po polsku 1 po niemiecku, co by wskazywało na przewage Kaszubów w miejscowej parafii ewangielickiej. Do parafii należeli też przybyli z Niemiec/Holandii osadnicy z Karwieńskich Błot i moze w sumie w głównej mierze dla nich była ta niemiecka msza.

Z tego co kojarze z publikowanych badań ankietowych to obecnie te wioski zamieszkują Kaszubi z okolicznych wiosek, w liczbie chyba jakies 60-70 % reszta to osadnicy z dalszych stron.

Jako ciekawostka, to część tych osadników pojawiła się jeszcze przed II wojną, gdy przy przymusowej częściowej parcelacji majątku von Krockowów nie sprzedano ziemi miejscowym, tylko sprowadzono osadników z Małopolski

pzdr
Przemek
darek
wysłane dnia: 7.1.2004 22:04
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 12.12.2003
z:
Wiadomości: 24
Re: Mieszkańcy Krokowej i okolic
Dzięki Przemek za wyczerpująca odpowiedź. Jeżeli w połowie XVII wieku 2 kazania były po polsku a tylko 1 po niemiecku to rzeczywiście wskazywałoby to na kaszubskość Krokowej i okolic. Z drugiej jednak strony czy nie wydaje ci sie dziwne, ze zarówno Lorentz jak i inni badacze a także spisy ludności okreslaja te miejscowości jako niemal czysto niemieckie? Przeciez Krokowa i okolice to była wyspa ewangelicka w kaszubskim katolickim morzu. Jak to mozliwe, ze Kaszubi nie dotrwali tam do XIX wieku skoro przetrwali w Gardnie czy Klukach? A może tereny te zostały spustoszone podczas Potopu albo Wojny Północnej i rodzina Von Krockow zasiedliła ponownie swoje dobra osadnikami z Niemiec? To byłoby jakies wyjasnienie. Przy okazji mam pytanie gdzie mógłbym nabyc książkę "Historia Krokowej i okolic"?
Jeszcze raz dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam
Darek
mkwidzinski
wysłane dnia: 7.1.2004 23:13
Dobrzińc Najich Kaszëb
Zarejestrowany: 27.6.2003
z: Kaszëbsczi zemi
Wiadomości: 467
Re: Mieszkańcy Krokowej i okolic
Witaj Darku

Cytat:
Przy okazji mam pytanie gdzie mógłbym nabyc książkę "Historia Krokowej i okolic"


"Dzieje Krokowej i okolic" (jeśli mamy na myśli tę samą książkę) wydało w 2002 roku wydawnictwo Marpress http://www.marpress.pl/ , ul Targ Rybny 10 B, 80-838 Gdańsk; tel/fax (0-58) 301-47-00; ISBN 83-89091-07-0. Cena podawana na stronach to 27 złotych

Pozdrawiam

Marek


----------------
Ò mòwa starków nad twój zwãk
nick lepszégò nicht ni mô!
Jô lubiã ce, móm ò ce lãk,
ce stracëc strach mie zjimô.


Jan Trepczik

brezap
wysłane dnia: 9.1.2004 13:54
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.10.2003
z:
Wiadomości: 89
Re: Mieszkańcy Krokowej i okolic
hej,
mogło pewno byc i tak jak piszesz, ale z drugiej strony w 'statystyce ludności kaszubskiej' Ramułta ze stanem na koniec 1892 r. powiat pucki ma najwyższy odsetek ewangielików wśród osób kaszubskojezycznych (rzędu 8%) może to być jakieś 'echo' tych ewangielickich Kaszubów krokowskich. Wtedy już zdecydowana większość mieszkańców w tych wioskach była niemieckojęzyczna (prócz Sławoszyna) ale pośród Kaszubów tam mieszkających znaczna część była wyznania ewangielickiego. Może Ramułt uchwycił juz samą końcówkę długotrwałego procesu stopniowego przechodzenia tej ludności na język niemiecki ??

w Krokowej w 1892 r na 40 Kaszubów katolików 18 ewangielików
w Jeldzinie na 32 kat 17ew
w Minkowicach na 18 kat 12ew

'Historia Krokowej..", o której wspomniałem to jest właśnie ta książka, której namiary tak perfekcyjnie podał Marek

pzdr
p
darek
wysłane dnia: 9.1.2004 23:11
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 12.12.2003
z:
Wiadomości: 24
Re: Mieszkańcy Krokowej i okolic
Cześć Marek!

Dzięki za adres tego wydawnictwa. Zamówiłem u nich "Dzieje Krokowej i okolic" pod redakcją Andrzeja Grotha i jeszcze dwie inne książki.
Pozdrawiam
Darek
darek
wysłane dnia: 9.1.2004 23:27
Aktywny użytkownik
Zarejestrowany: 12.12.2003
z:
Wiadomości: 24
Re: Mieszkańcy Krokowej i okolic
Czytałem jakieś dwa lata temu książke Ramułta i zrobiłem sobie nawet kserokopie dotyczące powiatów bytowskiego i lęborskiego ale szczerze mówiąc nie pamiętam, zeby w powiecie puckim było aż 8% Kaszubów ewangelików. Ale skoro twierdzisz, ze tak było to pewnie masz rację w końcu minęło juz troche czasu i mogę sie mylić. Wydaje mi się, ze mogło być też tak, że w Krokowej i okolicznych wioskach należących do Krokowskich mieszkali Niemcy i Kaszubi i z czasem Niemcy germanizowali Kaszubów co przychodziło tym łatwiej, że łączyła ich wspólne wyznanie. W każdym razie wydaje mi się, że jednak jakas ludność niemiecka musiała tam już mieszkać od dawna i na pewno te wioski nie były czysto kaszubskie. Zresztą podana przez ciebie statystyka kazań kościelnych tez by na to wskazywała. Mam nadzieję, ze dowiem sie więcej z "Dziejów Krokowej i okolic". Dzięki za ciekawą dyskusję, widzę, że masz dużą wiedzę na ten temat.
Pozdrawiam
Darek
brezap
wysłane dnia: 13.1.2004 10:40
Współtworzę ten serwis
Zarejestrowany: 7.10.2003
z:
Wiadomości: 89
Re: Mieszkańcy Krokowej i okolic
Cytat:
nie pamiętam, zeby w powiecie puckim było aż 8% Kaszubów ewangelików. Ale skoro twierdzisz, ze tak było to pewnie masz rację w końcu minęło juz troche czasu i mogę sie mylić. Wydaje mi się, ze mogło być też tak, że w Krokowej i okolicznych wioskach należących do Krokowskich mieszkali Niemcy i Kaszubi i z czasem Niemcy germanizowali Kaszubów co przychodziło tym łatwiej, że łączyła ich wspólne wyznanie.


okazuje sie ze miałes słuszne podejrzenia co do tych 8%, zapamietałem dobrze liczbę ale źle kontekst. W rzeczywistości wg statystyki Ramułta było w 1892r wśród ewangielików w pow. puckim 8% osób kaszubskojęzycznych, a nie jak pisałem wcześniej 8% Kaszubów było ewangielikami ( w rzeczywistości 2,5 %).
Ale mimo wszystko jak podkreśla Ramułt udział Kaszubów wśród ewangielików w puckim jest najwyższy pośród powiatów kaszubskich tak więc cos może byc na rzeczy....

pzdr
przemk
Gość
wysłane dnia: 24.3.2004 19:23
Re: Mieszkańcy Krokowej i okolic
Witaj Właśnie jestem w trakcie pisnia licencjatu na temat zamku krokowskiego , rodziny von Krokov , oraz ludzi , którzy zamieszkują tereny zimi krokowskiej-tubylców i napływowych. Mam już trochę litratury, ale w dalszym ciągu nic nie wiem o ludziach "napływowych" podobno m.in. to również Litwini.Wiesz coś może o tym , gdzie mogę znaleźć na ten temat literaturę?

pozdrawiam
Ania
tczewianin
wysłane dnia: 25.3.2004 10:25
Nie mogę oderwać się od tej strony!
Zarejestrowany: 17.7.2003
z: Pietzkendorf-Müggau
Wiadomości: 779
Re: Mieszkańcy Krokowej i okolic
Zachęcam do odwiedzenia mojego dawnego miejsca pracy Czytelni Pomorzoznawczej w Bibliotece Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Literatury się szuka metodycznie, poprzez specjalistyczne bibliografie, inaczej jest to szukanie po omacku (tu mi ktoś coś podpowie, tam podpowie, a do tego czego mi nie podpowiedzą, nie uda się dotrzeć). Mimo najszczerszych chęci nie mam możliwości by podawać literaturę dot. zagadnienia, bo przekracza to moje możliwości czasowe.

W tym miejscu wspomnę jedynie, że badacz dziejów rodziny von Krockow (Krokowskich), powinien obowiązkowo odwiedzić Archiwum Pañstwowe w Gdańsku, gdzie znajduje się archiwum rodowe Krokowskich. Do uzyskania dostępu potrzebne będzie pismo polecające od osoby, pod kierunkiem której pisze się pracę. Warto wcześniej przeczytać informacje o archiwaliach z Krokowej zamieszczone w przewodniku po archiwum (red. Czesław Biernat). Z góry uprzedzam, że dla osoby nie mającej przygotowania paleograficznego (rękopiśmienny gotyk) odczytanie dokumentó może być wręcz niemożliwe. W takim wypadku warto zapoznać się choćby z samym wstępem do inwentarza do tego zespołu archiwalnego.


----------------
----------------------------------------------------------------
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

(Józef Piłsudski do hr. Skarżyńskiego)

(1) 2 »
| Od najnowszych Poprzedni wątek | Następny wątek | Top

 
Wyróżnienia
Medal Stolema 2005   Open Directory Cool Site   Skra Ormuzdowa 2002